Sectiune pentru limba româna > Fenomene conexe si paranormale

Incidentul Dyatlov

(1/2) > >>

fiulploii:

--- Quote from: Xanadron on  07 February 2014, 19:33:35 ---Teorii despre caz sint multe, pe linga cea (putin probabila dupa mine) a ET-ilor "rautaciosi". :-(
IT-ii ("spiritele locului") ar fi putut fi cumva suparati, dar nici probabilitatea nimeririi grupului intr-o zona de testare a armelor "ciudate" :evil: sovietice n-ar trebui exclusa.
Stuff They Don't Want You To Know - Dyatlov Pass
P.S. In orice caz, nu prea m-ar tenta sa merg in "Munţii Otorten, denumire care în limba locală înseamnă "Nu te duce acolo". :lol: [...]
...sau unde "vremea rea i-a forţat pe alpinişti să campeze într-o zonă numită Muntele Morţilor. :-D

--- End quote ---

Cel mai complet sait in problema asta:
https://dyatlovpass.com/

Dupa unele stiri neconfirmate ( inca ) armata rusa pregateste o noua expeditie in zona pt cercetarea cazului.

Grifon:
Nu cunosc prea multe despre această stranie pățanie, dar nu mă pot împiedica să nu remarc o coincidență.
Pe inginerul-șef de la Cernobîl (cel considerat, d.p.d.v oficial, principalul vinovat al dezastrului) îl chema Anatoli Diatlov (uneori scris "Dyatlov").
Ciudată potrivire.
Fie că e pură coincidențà, fie o tulburătoare sincronicitate...e clar că nu e un nume de bun augur.

fiulploii:
 Exista si un film pe aceasta tema
https://www.imdb.com/title/tt1905040/

Si cred ca are , incidentul real evident  :roll: , o legatura cu asa numitul fenomen Tunguska River si presupusul sistem de aparare stravechi din Siberia, desi Tesla credea ca experimentul lui a fost de vina pt acel fenomen. Dar s-ar putea sa gresesc... din spatele tastaturii.

Grifon:

--- Quote from: fiulploii on  25 November 2019, 12:22:20 --- Exista si un film pe aceasta tema
https://www.imdb.com/title/tt1905040/

Si cred ca are , incidentul real evident  :roll: , o legatura cu asa numitul fenomen Tunguska River si presupusul sistem de aparare stravechi din Siberia, desi Tesla credea ca experimentul lui a fost de vina pt acel fenomen. Dar s-ar putea sa gresesc... din spatele tastaturii.

--- End quote ---

E cam mare depărtarea íntre zona Tunguska și lanțul Munților Ural. (atașament).
Și e cam mare și distanța temporală íntre evenimente.
Dincolo de asta, Rusia e o țarà imensă (cà deh, se ínvecinează cu cine poftește !), iar incidente / accidente au fost multe. Dacă le-am pune ín corelație, ne-ar ieși o grilă ce ar avea nex-uri cam peste tot...

Aș crede mai degrabă că nefericiții alpiniști au dat peste alt sistem - dar mai laic. Anii '50 erau doldora de experimente sovietice, de tot felul (nucleare, cosmice...biologice). E mai probabil să fi dat peste așa ceva - prezentul e întotdeauna mai primejdios decât trecutul (proto)istoric.

fiulploii:
Corect , colega @Grifon. Ma luase valul incercand sa gasesc un numitor comun intre anumite chestii insa "dijeaba" e teoria frumoasa daca practica demonstreaza contrariul  :lol:

Cred ca trebuie sa asteptam schimbarea polilor ca zona sa devina ospitaliera pt cercetare, de catre altii , evident. :-)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version