Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Perseide, capricornide 2018 - la Comana

Creat de Guest, 08 August 2018, 22:00:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Guest

Salut,

Va invit sa ne organizam sa mergem la Comana, sud de Bucuresti, sa observam in weekend perseidele si capricornidele. Luna nu va fi pe cer asadar vom avea sansa de a observa spectacolul pe un cer negru. Daca cineva este interesat va rog sa-mi dati mesaj privat.  :star:

Seara frumoasa,

prodcomb

Pune o poza sau o succesiune de poze cu "neidentificatu' ".
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Xanadron

Citat din: Guest din  13 August 2018, 01:21:41
Un timelapse de la observatiile perseidelor. In clip apar diverse: avioane, sateliti, dublet de sateliti, perseide dar si ceva ce inca nu am identificat inca, pe la secunda 37:
https://www.youtube.com/watch?v=y61hsPRZfTs
Aprecieri sincere pt. munca depusă, colega @Guest - mai ales în perioada asta de concedii și implicit calm aproape plat pe RUFOn. Nici eu nu prea am bunghit însă *neidentificatu* de la sec. 37, așa că unele still-shots etc. ar fi binevenite.

P.S. Sfat pur amical de la unu mai bătrîn... dar nu și îmbătrînit în rele (amical fiindcă nu-s psiholog în misiune p-acilea și nici nu dau cu psihotronica-n lume :-D): lasă naibilii râcile pe teme insignifiant-chatistice și axează-te ca pînă acum - c-o faci bine, minuțios și la obiect - pe analiza/prezentarea unor FAN, fie ele și *dubioase*, adică posibil debunkerizabile.

Ca să nu mai zic de aprecierile subiective apropo de caracterul ori *talentele* unor coforumiști - nu zic asta fiindc-ai zis că nu-mi recunosc greșelile (rămîne între noi, dar află că nici nu greșesc vreodată :lol:) - dar unii poate-s mai puțin je m'en fiche-iști ca JE și ar putea să-i supere remarci/trimiteri ad personam.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

prodcomb

Caută-l pe ,,https://www.heavens-above.com/".
Pare a fi un Iridium; n-ai mai văzut din ăștia (pe alții i-a ,,iradiat" rău de tot).   ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Foarte frumos, parca au fost mai multi de cat s-a vazut cu ochiul liber.
https://www.youtube.com/watch?v=y61hsPRZfTs

Magnitudinea maxima pe care o poate atinge un satelit Iridium este -8, in timp ce magnitudinea lui Venus este de aproximativ -4,5
Deci nu este pozitiva, este negativa. Cei cu magnitudine negativa se vad mai bine.
Cauza stralucirii unui astfel de satelit este una dintre cele trei antene ale sale, complet argintate, care cateodata reflecta foarte puternic lumina solara.
Sistemul foloseste 66 de sateliti de orbita joasa, situati la o inaltime de 780 km in plane polare.
Pentru comparatie:
+3,0   limita de observare cu ochiul liber lângă centre urbane;
+6,0   limita de observare cu ochiul liber;
-4,4   planeta Venus la strălucire maximă;
-2,8   planeta Marte la strălucire maximă;
-8,4   Flash Iridium.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Magnitudine_aparent%C4%83
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

Poti pune cateva repere pe hartile stelare?
Sa stim prin ce paragini ne aflam.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

M-ai lămurit buștean!
N-ai rețea de coordonate să o suprapui pe hartă?
Și dacă n-ar fi Mirfak (adică alfa Per) ?   ;)

M-am descurcat singur cu atlasele și programele mele.
Să vedem ce zice astronautica, că astronomia am văzut.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Guest din  14 August 2018, 10:54:09
Am atasat o imagine ca sa ne ajute sa identificam zona de pe cer. Deasupra ar fi Mirphak.

Tu vrei să mă rătăcești pe cer? N-ai să reușești.
Mirfak se scrie Mirfak și nu Mirphak, mai bine ziceai alfa Perseus.

Și nu este deasupra ci în dreapta jos pe cer. Zi cum e corect și nu cum îți întoarce imaginea instrumentul optic.
Pune datele pe hartă, ca la geografie, nu într-un cartuș tot felul de date de m-ai dat cu roțile în sus.
Pune esențialul nu toate zarzavaturile.

;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Pentru localizare și aflare mărime câmp stelar trebuie cam așa.

Trecem peste orientare (ascensii și declinații) sau puncte cardinale. Azimutul era NE.
Cerul este cel vizibil la data observației, cu pozițiile corespunzătoare ale stelelor.
Nu trebuie dată steaua cea mai slabă din câmp, ci cele mai strălucitoare cu denumirile lor.   :)
Văd că unele atlase folosesc ,,ph" în loc de ,,f". De gustibus ...
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Guest din  13 August 2018, 13:28:26
...
Graficul verde are 3 grade.
...


Care grafic, că nu e nici unul?
Adică cum? De unde și până unde?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Ce ai desenat tu este o scară nu un grafic; dar este incompletă scara pentru că nu este marcată. Alea trei grade.

Culoarea verde, a satelitului nu a scării, provine de la materialul panourilor fotovoltaice sau a altor elemente reflectante (aur  :)  ).

Dacă orbita ar fi circulară, înălțimea de zbor ar fi 20.000 km; dar poate fi elipsă sau o conică deschisă.

Satelitul se rotește ușor pentru a fi stabilizat pe orbită, adică să nu se rostogolească pe orbită. S-a nimerit să îi surprinzi o reflexie; doar cu o cameră cu apertura mai mare îl puteai vedea înainte și după reflexie.

Mai observă cerul și ai să vezi și alte ,,minunății".   :)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Guest din  14 August 2018, 20:42:31
https://dexonline.ro/definitie/grafic

Multumesc pentru opinia oferita, se poate sa fie reala. Dat fiind faptul ca va pricepeti, as fi curios daca ati identificat satelitul in cauza ca sa rezolvam "misterul" in totalitate; doar nu o fi si asta secret cum s-a intamplat sa mai observ. :)
Conform calculelor mele, o orbita circulara care incheie un ciclu la 18 ore, si conform graficului atasat intr-o postare precedenta, s-ar afla la peste 32.000 km.
Mai ramane problema magnitudinii maxime. V-as ruga sa impartasiti materialele pe care le-ati studiat ca sa le pot verifica si eu; nu este vorba despre neincredere, mai invat ceva nou.

As mai avea o intrebare. Din propria dvs. cunoastere, la ce magnitudine pot ajunge in conditii optime sateliti aflati la cel putin 20.000 de km? Dar de la 32.000 de km?

Recomandare bibliografică pentru calcule: Elemente de cosmonautică de Stoenescu.
Nu este așa de ușor de aflat magnitudinea în funcție de distanță, deoarece navele cosmice au diferite geometrii și materiale. Cred că am ceva date dar trebuie găsite.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Guest din  14 August 2018, 21:11:54
O mica completare. Anumite stele observate in fotografii au magnitudini de peste 10, deci instrumentele folosite pot vedea obiecte destul de obscure. Satelitul a disparut subit.
Un alt aspect ce merita cercetat, daca obiectul parcurge cam un grad in 3 minute si ceva, ar fi obligatoriu ca sa depistam si alte urme lasate de acesta prin rotatii in sutele de cadre precedente (filmul este compus din aproape 1400 de fotografii), macar o mica urma de magnitudine chiar si de 10. Sunteti de acord ca ar trebui sa gasim aceste urme? Acum daca am identificat traiectoria pe bolta cereasca, e simplu de cautat aceste urme... voi face aceasta analiza.

Satelitul nu a dispărut subit, pur și simplu nu s-a văzut înainte și după reflexie datorită limitărilor instrumentelor de observație.

Mișcarea sateliților nu este chiar simplă; precesia planului orbitei și rotirea orbitei în planul ei sunt printre mișcările obișnuite.

De acord cu verificarea întregii traiectorii a trecerii.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Guest din  14 August 2018, 22:39:41
A disparut subit din filmare. Unde il mai vedeti dvs.? Poate doar va imaginati faptul ca "el" isi continua traiectoria, asa credeti? Daca l-ati identificat va rog sa o spuneti clar si raspicat, despre ce satelit este vorba?

Nu a apărut și dispărut brusc ci treptat.
Încearcă să-l găsești aici:   https://in-the-sky.org/
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

#14
Citat din: Guest din  14 August 2018, 20:42:31
https://dexonline.ro/definitie/grafic

Multumesc pentru opinia oferita, se poate sa fie reala. Dat fiind faptul ca va pricepeti, as fi curios daca ati identificat satelitul in cauza ca sa rezolvam "misterul" in totalitate; doar nu o fi si asta secret cum s-a intamplat sa mai observ. :)
Conform calculelor mele, o orbita circulara care incheie un ciclu la 18 ore, si conform graficului atasat intr-o postare precedenta, s-ar afla la peste 32.000 km.
Mai ramane problema magnitudinii maxime. V-as ruga sa impartasiti materialele pe care le-ati studiat ca sa le pot verifica si eu; nu este vorba despre neincredere, mai invat ceva nou.

As mai avea o intrebare. Din propria dvs. cunoastere, la ce magnitudine pot ajunge in conditii optime sateliti aflati la cel putin 20.000 de km? Dar de la 32.000 de km?

Recalculează corect și vei da peste sateliții ruși GLONASS. Dacă nu calculezi corect iar te aruncă în ,,bălării".

   :)



distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit