Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un punct luminos

Creat de StarDust, 10 Aprilie 2018, 18:07:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ganditorul

#30
@Prodcomb ...m-ai dat gata cu achenele ... dar parca vorbeai de papadie - ca aia e alceva si nu "zboara" in grup.

Nici achenele nu zboara in grup ci cad planat spre sol - adica semintele unor fructe uscate ce au prelungire o aripioara - cum e la ulm, frasin, artar, tei (ca astea sunt prin Romania ) . Tot achene sunt considerate fructele stejarului, nucului, alunului... Deci tot spre pagina comica mergem cu discutia asta .
Dar recunosc : m-ai dat gata cu acel cuvant cu tenta savanta "achenele"... cu tenta metalica, si m-am apucat sa caut ce sunt dracoveniile astea :rainbow:

papadia (care n-a facut puf inca...) Fructele - achene sau nu - fiind fructe apar mai spre vara/toamna, nu primavara devreme



ACHENE romanesti


P.S. Ce bine ar fi daca oricare din noi atunci cand observa ceva special pe cer sa se apuce sa faca masuratori, unghiuri, sa masoare vanturi si curenti si oricare alte repere care sa convinga colegi de discutie pretentiosi. Din fericire suntem oameni normali, emotionati sau surprinsi de evenimentul pe care abia putem sa-l imortalizam pe un aparat de inregistrare gasit si reglat in graba de a surprinde un eveniment ce dureaza doar cateva secunde...

Ganditorul

#31
Pt ca vad ca nu se analizeaza materialul prezentat ci se cauta argumente "incurcatoare" am sa incerc eu sa fac o mica analiza :
poza 1 si 2 prezinta un obiect aparent din vapori.
poza 4 arata un semnal luminos emis sau reflectat - dar asta contrazice poza 1 si 2 unde e greu de ppresupus ca un norisor de dimensiuni mici poate reflecta soarele ca sa nu mai vb de poza 3 unde obiectul se vaporizeaza si aproape dispare (deci dimensiune variabila sau aparent variabila daca punem in ecuatia si ipoteza fantezista a unui vortex de trecere dintr-o dimensiune in alta).
Pana aici cam atat - ca nu ne putem duce spre alte explicatii cu datele avute. Oricum e ciudata metamorfoza obiectului - de la o consistenta vaporoasa spre una luminoasa cu etapa intermediara de "dizolvare" in aer. Indiferent de dimensiune, unghi de zbor sau de observatie aceasta mi se pare cea mai ciudata caracteristica . daca ar fi fost doar o observatie vizuala relatata poate ca aveam ceva dubii asupra subiectivitatii evenimentului - dar cum un aparat foto e mai greu de pacalit sa dea unui singur obiect 3 stadii de existenta observatia e o ciudatenie ce trebuie "cusuta la dosarul ozn".

prodcomb

Citat din: StarDust din  25 Aprilie 2018, 22:39:42
Nu "dreg" nimic, punctul parea ca o reflexie a ceva metalic. Insa tu intelegi doar ce vrei se pare... E evident pentru mine ca citesti diar ceea ce iti convine. Stai linistit! Recunosc totul, era Venus, si Mercur se rotea in jurul lui de aia' am fost indus in eroare, M-ai "debuncarit" ce mai...
Cand o sa mai scrii ceva interesant mai discutam.

Nu trebuie s-o ,,iei prin bălării".
Rămâne un mister cum un punct luminos (luminat) rămâne tot așa la observare optică cu zoom.
Și același punct luminos (luminat) prezintă luciu metalic ca și când ar fi o suprafață (luciu numai o suprafață poate să aibă).
Restul sfaturilor păstrează-le pentru tine.
Deci rămâi dator!
;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Ganditorul din  26 Aprilie 2018, 09:07:49
@Prodcomb ...m-ai dat gata cu achenele ... dar parca vorbeai de papadie - ca aia e alceva si nu "zboara" in grup.

Nici achenele nu zboara in grup ci cad planat spre sol - adica semintele unor fructe uscate ce au prelungire o aripioara - cum e la ulm, frasin, artar, tei (ca astea sunt prin Romania ) . Tot achene sunt considerate fructele stejarului, nucului, alunului... Deci tot spre pagina comica mergem cu discutia asta .
Dar recunosc : m-ai dat gata cu acel cuvant cu tenta savanta "achenele"... cu tenta metalica, si m-am apucat sa caut ce sunt dracoveniile astea :rainbow:

papadia (care n-a facut puf inca...) Fructele - achene sau nu - fiind fructe apar mai spre vara/toamna, nu primavara devreme



ACHENE romanesti


P.S. Ce bine ar fi daca oricare din noi atunci cand observa ceva special pe cer sa se apuce sa faca masuratori, unghiuri, sa masoare vanturi si curenti si oricare alte repere care sa convinga colegi de discutie pretentiosi. Din fericire suntem oameni normali, emotionati sau surprinsi de evenimentul pe care abia putem sa-l imortalizam pe un aparat de inregistrare gasit si reglat in graba de a surprinde un eveniment ce dureaza doar cateva secunde...

E bine că mai pui mâna pe o carte, dar, așa cum ți-am mai spus achenele păpădiilor au fost deja purtate de vânt.
Deci mai citește din marea carte a Naturii.
Cartea Naturii te dă sigur gata. ;)

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Ganditorul din  26 Aprilie 2018, 09:29:18
Pt ca vad ca nu se analizeaza materialul prezentat ci se cauta argumente "incurcatoare" am sa incerc eu sa fac o mica analiza :
poza 1 si 2 prezinta un obiect aparent din vapori.
poza 4 arata un semnal luminos emis sau reflectat - dar asta contrazice poza 1 si 2 unde e greu de ppresupus ca un norisor de dimensiuni mici poate reflecta soarele ca sa nu mai vb de poza 3 unde obiectul se vaporizeaza si aproape dispare (deci dimensiune variabila sau aparent variabila daca punem in ecuatia si ipoteza fantezista a unui vortex de trecere dintr-o dimensiune in alta).
Pana aici cam atat - ca nu ne putem duce spre alte explicatii cu datele avute. Oricum e ciudata metamorfoza obiectului - de la o consistenta vaporoasa spre una luminoasa cu etapa intermediara de "dizolvare" in aer. Indiferent de dimensiune, unghi de zbor sau de observatie aceasta mi se pare cea mai ciudata caracteristica . daca ar fi fost doar o observatie vizuala relatata poate ca aveam ceva dubii asupra subiectivitatii evenimentului - dar cum un aparat foto e mai greu de pacalit sa dea unui singur obiect 3 stadii de existenta observatia e o ciudatenie ce trebuie "cusuta la dosarul ozn".

Dacă nu ții cont de datele de observație analiza este povestire SF.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Ganditorul

@Prodcomb - spor la cautat papadii pe cerul patriei in martie-aprilie. Daca nu e drona pt ca nu se poate observa nici cu zoom elice, motoare, cadru de 30/30 cm atunci cu siguranta e papadie ... care e de 100 de ori mai mica 1mm/1cm.
In principiu daca poti vedea cu ochiul liber fulgul de papadie sau un tzantzar in zbor aflat la mai mult de 20m poti intra lejer in cartea recordurilor ca omul cu cea mai buna vedere din lume. Si mai spui ca "cazul papadia" e analiza serioasa...

P.S.
Inainte sa fi ironic mai iesi din casa si vezi cum arata papadia azi ...poate-i gasesti "achenele" care au zburat acum o luna de zile pe cer.

prodcomb

Gândește-te că păpădia își lansează semințele din primăvară până în toamna. Continuu.
Am și acum câteva ,,globule" cu semințe adunate de câteva săptămâni.
Ironia face ca eu să trec în fiecare zi prin ,,Natură" și să-i iau pulsul.
Drona și păpădia au fost câteva oferte, având în vedere lipsa altora din alte părți.
Or să mai urmeze și altele, poate mai potrivite. ;)

Între timp, până la toamnă o să mai vedem zburând achene; nu singure ci însoțite de câte un papus (umbreluță).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Obiectul, după urma de pe imagine avea puțin peste 1' (un minut de arc de cerc), vestitul minut limită al acuității vizuale a ochiului.
Privit prin vizorul Canon-ului prevăzut cu teleobiectivul de 300 mm, care mărește doar de 4 ori, nu cred că a spus multe observatorului.
Lucirea metalică se datorează compoziției spectrale a luminii, obiectul fiind văzut punctiform.
Dimensiunile reale / distanță ar fi 1 metru la 3 km, sau 10 cm la 300 metri.
Deci suntem în zonă gri.
:roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Obiectul a devenit vizibil datorită efectului de glob de grădină.
Mergând spre celălalt capăt al scalei de dimensiuni și ținând cont de efectul menționat se pot reține: elicopter de mici dimensiuni, planor, avion de mici dimensiuni (și fără urmă de condensare).
Fiind către limita posibilităților aparatului fotografic, imaginea obținută poate diferi mult de obiectul real, de unde și dificultatea identificării.
Pot fi folosite programe de recunoaștere  sau dispozitive optice pentru îmbunătățiri; personal folosesc dispozitive optice. Acestea m-au îndrumat către un corp asemănător elicopterului.
Întotdeauna trebuie pus opticul înaintea electronicului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Am uitat o întrebare importantă: pe ce calitate a imaginii era setat aparatul?
Bănuiesc că nu pe maximul de rezoluție, din motive economice.
:roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Citat din: prodcomb din  27 Aprilie 2018, 08:00:21
Am uitat o întrebare importantă: pe ce calitate a imaginii era setat aparatul?
Bănuiesc că nu pe maximul de rezoluție, din motive economice.
:roll:

Pozele sunt de 24Mpx maximul de rezolutie al aparatului si calitate maxima. Pe cardul ce il am intra aproape 3000 de fotografii pe calitate maxima.
Asa cum am precizat in prima postare, singurul minus e ca nu mai aveam ap. setat pe format ".raw". Facusem deja o multime de poze in format .raw, dar dat fiind faptul ca fiecare poza necesita o postprocesare ulterioara am renuntat cu doar putin timp inainte de a face pozele prezentate aici la acel format. Pacat, daca aveam inca ap. setat pe .raw, am fi avut un plus de detalii la rezolutie.
Deci, sa recapitulez, pozele sunt la calitatea maxima oferita de aparat, minus, setat pe encodare .jpg
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Ceeace lipsește cu desăvârșire este locația observației și data.
Dacă nu sunt secrete.
:roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Grifon

Da, am remarcat că dl. @StarDust preferă discreție asupra locului - chiar dacă au fost mai multe întrebări pe această temă (inclusiv una a mea). Discreție sesizabilă si în alegerea de a o ilustra (doar) cu un extras Google Ground View, care nu prea edifică.
Asta nu e o problemă, decât dacă respectiva localizare ar putea explica, altfel, ciudățenia. Din imaginea artificială s-ar deduce un platou cu jnepeni (sau cel puțin așa pare, o pădure aplatizată).
Personal, nefiind un căutător de "guri de rai", mai puțin m-ar interesa zona. Am întrebat din dorința de a elimina posibile supoziții, pe considerentul că prin preajmă ar putea exista ceva făcut de mâna omului, care să fi generat...zborul.
Altminteri, rețin că era o zonă montană, posibil în jur de 2000 m. Iar asta ne dă următoarele indicii:
1) altitudinea înaltă înseamnă aer rarefiat, ceea ce incumbă străluciri augmentate - razele soarelui circulă nestingherite, luminând mult mai bine ca în îmbâcseala citadină.
2) aceeasi rarefiere facilitează si circulația sunetului...așa că dacă ar fi fost un elicopter, sau orice alt vehicul cu motor, propulsia ar fi fost audibilă, chiar de se zbura la plafon înalt.

Ca urmare, mai întreb : observația a fost însoțită si de stimuli auditivi ?

StarDust

Data se vede in exif-ul pozelor 08/04/2018 04:50 PM
Locatia nu are relevanta, in apropiere cam in directia observatiei (3Km in linie dreapta) se afla un mic catun, cei de acolo se ocupa in special cu oieritul.
Traseul punctului luminos a fost aproximativ pe directia N -> S
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Am uitat sa mentionez altitudinea la care eram: 885 m.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16