Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un punct luminos

Creat de StarDust, 10 Aprilie 2018, 18:07:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Salutari tuturor!
Postez la sectiunea Laborator desi pentru mine ceea ce am fotografiat e deocamdata un Obiect Zburator Neidentificat.
Eram intr-o drumetie la munte, la un moment dat, intr-o poiana admiram cerul albastru cand observ un punct alb deplasandu-se rectiliniu si destul de rapid pe cerul albastru. Cateva chestii m-au determinat sa pun rapid la ochi Canon-ul cu teleobiectivul de 300mm. Viteza+deplasarea rectilinie fara fluctuatii si stralucirea cam mare pentru un obiect ce reflecta doar razele solare.
Asa ca dupa aprox 10 sec de obs. vizuala pun aparatul la ochi, setat pe expunere auto, zoom manual si focus manual. Incadrez, zoom maxim, focus pana devine "sharp" in vizorul optic si surprins constat ca vad tot un punct luminos si nu un pamatuf sau altceva... Fac prima poza, tin chestia tot timpul in cadru si o observ, peste 8 sec. fac poza doi. Continui sa observ obiectul inca 24 sec. cand pare sa devina stationar. In acel moment fac a treia poza. Obiectul pare tot stationar sau se indeparteaza exact pe directia mea moment inca aprox. 10 sec. moment in care dispare brusc. am avut senzatia ca a tasnit brusc vertical insa nu sunt sigur. Sigur nu mi-a tremurat mana sau ceva de genul caci am antrenament in a urmari avioane, si acest obiect l-am tinut tot timpul centrat in campul aparatului fara probleme.
Inca ceva, din momentul in care aparent a devenit stationar ma asteptam sa se micsoreze treptat si sa dispara, lucru care nu s-a intamplat.
Regret doua lucruri, nu mai aveam setat aparatul foto pe format "RAW", facusem deja o multime de poze si il comutasem pe .JPG, si doi, m-am multumit sa-l observ atent prin aparat in loc sa mai trag o serie de poze.
Din momentul in care am pus aparatul la ochi si pana a disparut m-am rasucit aproximativ 110 grade (din bust). Intre prima si ultima poza sunt 32 de secunde, deci toata observatia a durat maxim 45 sec.
De un lucru sunt sigur, nu era avion. Viteza era prea mare plus ca pe poza trebuiau sa se vada si alte elemente din el. Pentru exemplificare pun un crop dintr-o poza cu o "stea" aparuta brusc pe cer la apus aprox 10 sec, fiind cu aparatul "pe faza" am pozat-o rapid. Din poza reiese clar despre ce este vorba.
Pozele sunt crop-uri la 400%
Pentru mine se exclud din start: insecte sau orice altceva purtat de vant. Nu pozez pe cer de ieri de azi...

Cam asta e. :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Ce dimensiuni unghiulare avea?
Nu putea fi o dronă?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Cum am scris, era foarte mica aproape punctiforma chiar si privita prin 300mm. Ca idee se vedea cam ca si Venus dar cand cerul inca e bine iluminat. De aceea eu cred totusi ca nu era f. aproape.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Dronă?
Și eu am și un CANON 500D cu 300mm; ce grosisment este când privești prin el?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#4
Dupa estimarile mele cam 8x
Daca era departe, asa cum cred eu, si avand in vedere viteza eu exclud drona.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

#5
???  :roll:

Punctul luminos avea dimensiuni și formă.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Drona are cîte o elicie în vîrfurile unui pătrat și o nacela centrală.
În a doua imagine este înclinată.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#7
Un bun exemplu de Pareidolia. Eu numai drona nu vad acolo. Daca aveam cea mai mica suspiciune ca e o drona(avand in vedere si contextul in care am facut poza) nu mai postam aici.
Chestia aia e cu totul altceva.
Dar asta e parerea mea, binenteles...
Din pacate nu pot atasa nici macar o poza originala care are 5,4Mb .jpg

Edit: https://www.dropbox.com/s/yij5mq0hb2ipgxn/Originale.rar?dl=0
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Citat din: StarDust din  11 Aprilie 2018, 14:40:23
Un bun exemplu de Pareidolia. Eu numai drona nu vad acolo. Daca aveam cea mai mica suspiciune ca e o drona(avand in vedere si contextul in care am facut poza) nu mai postam aici.
Chestia aia e cu totul altceva.
Dar asta e parerea mea, binenteles...
Din pacate nu pot atasa nici macar o poza originala care are 5,4Mb .jpg

Edit: https://www.dropbox.com/s/yij5mq0hb2ipgxn/Originale.rar?dl=0

Ca să-ți ieși din pareidolie, află că nu ne trebuie tot cerul albastru, ci numai obiectul în cauză; mai ales că nu ai prins și altceva în poză (așa s-a nimerit sau așa ai vrut intenționat?).
Deci nu ne trebuiau toți cei 5,4 Mb.
Vezi în atașament.

Asta este părerea mea și dă-mi voie să mi-o exprim; doar suntem în democrație.



distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#9
Am pus toata poza pentru un motiv bine intemeiat  8-). Daca o decupam si o salvam, o salvam cu inca o encodare .JPG si apareau artefacte in plus. Asa, ai imagina doar cu encodarea originala facuta de ap. foto.  :wink:
Am luat nota de parerea ta, ca d-aia discutam aici.

Pozele le-am facut cu zoom 300mm, nu aveam cum sa prind altceva in cadru sus pe cer cu camp asa ingust. Inca ceva, pozele nu le-am facut cu intentie, chestia aia mi-a aparut brusc in campul vizual si habar nu am ce era. Aici nu suntem la topicul "Ghici ce am fotografiat". Deci nu e vorba de nici un "aranjament" daca asta suspectezi.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

#10
Sunt ,,periculoase" pozele fără nici un reper. Chiar nu ai una cu ,,încadrarea în zonă"?

Am început să mă gândesc și la alte ,,oferte" în afară de pareidolica dronă.

PS
un minim de informații: azimut, înălțime (punctele cardinale), ora, locația, ...  :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Pacat ca n-am fost inspirat sa iau o panorama a zonei, nu mi-a picat "fisa" sa fac asta acolo, dar cat de cat pentru incadrarea evenimentului postez o vedere din "ground view" in Google Earth.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Citat din: StarDust din  11 Aprilie 2018, 17:36:44
Pacat ca n-am fost inspirat sa iau o panorama a zonei, nu mi-a picat "fisa" sa fac asta acolo, dar cat de cat pentru incadrarea evenimentului postez o vedere din "ground view" in Google Earth.

Dacă nu se poate mai multe date despre locație ...
Zona pare ,,bântuită" de curenți termici. Aceștia sunt folosiți de diferite: planoare, păsări răpitoare, ...

PS
cu un program de prelucrat poze am dat peste ,,niște linii de caiet dictando" care sunt pe poze; dar cu alte programe nu apar, așă că ...  :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

@StarDust
  Fotografiile sunt interesante. Insă va trebui să te obișnuiești cu ideea că, foarte probabil, nu vei ști niciodată ce ai fotografiat...în orice caz, din cei aproape 280 de pixeli pe care îi ai tu acolo este complet imposibil să emiți o părere...cel puțin asta este părerea mea! În mod cert NU este o dronă de jucărie, gen DJI. Poate să fie alt fel de dronă...și eu am ceva asemănător, fotografiat în jurul unui avion...poate că îți amintești...


Citat din: prodcomb din  11 Aprilie 2018, 18:53:30
PS
cu un program de prelucrat poze am dat peste ,,niște linii de caiet dictando" care sunt pe poze; dar cu alte programe nu apar, așă că ...  ::)

Linile alea apar in PS atunci cand ai dat zoom pe imagine până se văd...pixelii. Este o caracteristică a PS, și nu are legatură cu imaginea în sine!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#14
Subscriu - NU pare a fi o dronă.
Nici quadro-, nici hexacopter adică (tipurile uzuale de *jucării* actuale, devenite f. accesibile.)
Gînd la gînd deci (și) cu tine, @alx - în sensul că stimabilul @Stardust a *prins* ceva, dar nu va ști poate niciodată ce anume.

OK, poate fi vorba de o... maxi-dronă (d-aia fără elici, dar CU armament), însă putem specula orice, mai ales în perioada asta de geo-politichie haotică dusă pe Twitter :-P și cu zgîndăriri tot mai frecvente ale unui anume urs (de către lunatici iresponsabili :fullmoon: aș adăuga, dar mă abțin :lol:).

...Iar cum noi ne aflăm puși pe flancul sensibil al unui militratat a cărui existență-n condițiile dispariției polarizării est-vest nimeni n-o poate explica logic, e posibilă orice mișcare de obiecte zburătăcitoare -- inclusiv unele cu propulsie deloc convențională. :ufo:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/