Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

FAN, Bucuresti 01.01.2018 aproximativ ora 18:30 (Tiangong-1)

Creat de Arhanghelul, 02 Ianuarie 2018, 12:46:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

Pentru arhiva RufoN ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Tiangong-1
https://www.youtube.com/watch?v=49aGnLOpdZs
https://www.youtube.com/watch?v=UIcL9aXpOYE

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://stirileprotv.ro/divers/china-a-pierdut-controlul-stac-iei-spac-iale-tiangong-1-nu-se-c-tie-unde-va-cadea-colosul-de-8-5-tone.html

"" Conform Daily Mail, oficialii chinezi sunt de părere că stația spațială va cădea pe Terra în perioada octombrie 2017 - aprilie 2018.

"Acum, că perigeul său este undeva sub 300 de kilometri și pentru că se află într-o atmosferă densă, rata căderii este mai mare. Mă aștept să cadă peste câteva luni, undeva spre sfârșitul lui 2017 sau începutul lui 2017", a declarat dr. Jonathan McDowell pentru The Guardian, un astrofizician de la Harvard University. ""


https://www.theverge.com/2017/12/31/16830890/chinese-space-station-tiangong-1-debris-falling-to-earth

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.click.ro/news/national/fenomen-luminos-bizar-pe-cerul-bucurestiului-un-barbat-surprins-momentul

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/natura-si-mediu/o-noua-aparitie-bizara-pe-cerul-capitalei-853649

"",,Eram la o plimbare în parcul Moghioroș (n.r. parcul Drumul Taberei) și soția mi-a arătat pe cer o...prima dată am crezut că e o cometă, apoi ne-am dat seama că este un meteorit. Am avut aparatul la mine, am încercat să fac câteva poze. Era mai mare decât o stea căzătoare, normal, și s-a văzut ca o bilă luminoasă care a străbătut cerul și s-a pierdut în zare", a povestit la Digi24 Daniel Dudu, cel care a trimis și imaginile.

Specialiștii cred că, mai degrabă, e vorba despre un efect al dezintegrării în atmosferă a unei staţii spaţiale chinezeşti, care nu a mai putut fi controlată, acum două luni.""



""Alexandru Mironov, realizatorul emisiunii ,,Digipedia - știință" de la Digi World, a enumerat la Digi24 care sunt ipotezele care ar putea explica apariția acestui fenomen, subliniind că oamenii sunt mai mult cu ochii pe cer, acum, când e vacanță și când e și super-Lună.""

Urmeaza ana & liza ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jean

Am un coleg care sta in cartierul Pantelimon din Bucuresti. A vazut lumina undeva la S-E printre doua blocuri.
Daca am trage o linie imaginara pe harta linia va trece peste teritoriul Bulgar la Sud de Varna, continuand peste Turcia si tot inainte.
Este posibil ca lumina sa fi fost la distanta mare de Bucuresti si din aceasta cauza unghiul mic fata de linia orizontului.
Tinand cont de cele spuse mai sus este aproape imposibil sa fie o racheta ruseasca.
Ce cred eu ca ar putea fi:
a- un rest spatial, probabil o parte din statia chineza.
b- un meteor. De ce un meteor? Uite o stire care a aparut pe AstroInfo, a fost postata ieri la 20.14. Ce spune acolo:
''Astăzi este maximul primului curent de meteori al anului: Quadrantidele. Curentul este unul care poate produce uneori un ZHR de până la 100, dar vârful este ascuțit, activitatea fiind intensă doar câteva ore. Anul acesta maximul este prognozat pentru această noapte, în jurul orelor 23-0''.
https://www.google.ro/search?q=meteor+meteorit&oq=meteor+meteorit&aqs=chrome..69i57.7959j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Adevarul este dincolo de noi

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

prodcomb

Asta era, o rachetă rusească de croazieră. ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Racheta ruseasca peste teritoriul altor state?........Nu cred.
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

Citat din: jean din  10 Ianuarie 2018, 22:18:56
Racheta ruseasca peste teritoriul altor state?........Nu cred.

Dar sateliții au voie, dar treptele lansatoare, dar deșeurile spațiale, ... au voie?  :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Da, au voie. Nu insa si rachetele militare (cu traiectorii) balistice. Componentele lor sunt strict secrete si nu sunt lasate de izbeliste sa cada prin curtile "prietenilor".
Cu restul, care reintra din spatiu de pe orbite si ard in (aproape) in totalitate nu sunt o problema.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Grifon

Privitor la cele observate în noaptea 25-26 decembrie 2017, nu mai este nicio îndoială - cauza a fost o rachetă rusească, din cunoscuta clasă "Topol".
Ministerul Apărării Ursesc a confirmat lansarea, specificãnd că a fost vorba de un model Topol  RS-12M, lansată din poligonului ,,Kapustin Iar" din regiunea Astrahan, vizând o țintă (virtuală, sper) din Sari Shagan, Kazahstan.
Cu asta avem răspuns si la dubiul domnului @jean:
Citat din: jean din  10 Ianuarie 2018, 22:18:56
Racheta ruseasca peste teritoriul altor state?........Nu cred.
..cu mențiunea că si Luna e vizibilă, toată noaptea, din zeci de state ce împart fuse orare apropiate, iar asta nu înseamnă că bătrâna Selena zburdă "clandestin" prin spații aeriene nepermise.
E o chestiune de...altitudine (deși când e vb.de muscali, mai degrabă e vb.de ...atitudine).

Racheta rusească nu a fost chiar din cele mai puternice ale clasei Topol (cum de pildă e modelul RT-2UTTH (atașament) dar a avut cel puțin două "trepte". Lumina răspândită a fost vizibilă si în Ucraina, R.Moldova, iar primarul din localitatea Hlipiceni (jud.Botoșani) a si fotografiat (oarecum tardiv) strălucirea (atașament 2).

Ca fapt divers (si inerent amuzant), localnicii numitei comune au intrat în panica tipică - și ne putem imagina ușor răcnete precum " Sări Costele ! Adu toporu', Lenuțo !" (hahahahah !)

Deci, ne liniștim cu ipoteze SF..
Rămânem însă neliniștiți privind rachetele (tot mai ostentativ scoase "la rampă" (si la propriu, si la figurat) în ultimii trei-patru ani...

Ganditorul

#9
Cel putin acum ne-am linistit - stim ca daca rusii trag cu rachete balistice, acestea pot fi urmarite cu ochiul liber pe cer si admirate pentru spectacolul luminos oferit ...fara sa mai apelam la costisitoarele instalatii de la Deveselu care sunt construite ca sa detecteze si cele mai ascunse elemente nimicitoare ale adversarului.  :lol: :lol:
Ma intreb : Daca rusii folosesc rachete cu efecte luminoase sferice (ca sfintii din icoane...), astia din islam/isis & Co au rachete cu efect de semiluna iar ailalti cu efect yng-yang ???
- Dar oare exista (noi avem ...) contramasuri/rachete care sa urmareasca spotul acela de lumina, ca-i pacat sa nu profitam de o tinta atat de clara oferita de potentialii adversari cu cele mai noi (...si discrete) scule de distrugere ?
- Si unde o fi cazut restul de racheta, sa ni-l arate si noua, noi amaratzii astia care ne uitam la explicatiile din tembelizor (ca doar avem ditamai institutul de cercetare-aparare a cerului patriei prin Oltenia - dotat cu super-scule ce detecteaza si vrabia in zbor ...ce sa mai vb de un varf inactiv de cateva sute de kile al unei rachete de proba - care nu s-a autodistrus printr-o explozie ci "s-a stins in zbor", dupa cum spun martorii ) ???

  Stau si ma intreb : Cum drk un ditamai mastodontul de Boeing abia il observ cand trece pe deasupra mea, la atitudine de croaziera (nu mai zic daca trece pe la orizont 45gr) si un rahat de racheta (ca in imagine ) cam de 3 ori mai mica ca avionul amintit, face o atat de mare dara luminoasa pe cer ? Dar daca ziceti ca era o racheta ruseasca, asta trebuie sa fie. Ne intoarcem la anii 50 cand tot ce era mare ...era rusesc.
Si marmota invelea ciocolata etc. etc. etc.

P.S.  Cred ca pana la urma tembelizorul are dreptate - aia era cea mai noua scula de racheta inventata de rusi dar nu avea ca scop nimicirea inamicului ci "bagarea in ceatza" a sistemului nostru de internet si telefonie mobila 4G, cel mai bun din Europa (ce invidiosi sunt moscalii astia...).

Grifon

Domnule @Gânditorul, cu toată simpatia, cred că n-ai stat să citești cu atenție explicațiile.
Atât în link-ul Agenției Tass (postat de dl.@spooky) cât și în explicațiile reluate de mine, se precizează că racheta a zburat între Astrahan (regiune F.Rusă) si Kazahstan (republică învecinată). Deci, un dubiu precum:
Citat din: Ganditorul din  13 Ianuarie 2018, 00:15:58
- Si unde o fi cazut restul de racheta, sa ni-l arate si noua, noi amaratzii astia care ne uitam la explicatiile din tembelizor (ca doar avem ditamai institutul de cercetare-aparare a cerului patriei prin Oltenia - dotat cu super-scule ce detecteaza si vrabia in zbor ...ce sa mai vb de un varf inactiv de cateva sute de kile al unei rachete de proba - care nu s-a autodistrus printr-o explozie ci "s-a stins in zbor", dupa cum spun martorii ) ???
...pare cam fără obiect. Ce treabă are joaca lor cu teritoriul / jurisdicția noastră ? Ca si...
Citat din: Ganditorul din  13 Ianuarie 2018, 00:15:58
- Dar oare exista (noi avem ...) contramasuri/rachete care sa urmareasca spotul acela de lumina, ca-i pacat sa nu profitam de o tinta atat de clara oferita de potentialii adversari cu cele mai noi (...si discrete) scule de distrugere ?
Între ruși si kazahi există o groază de acorduri privind aviația si cosmosul (cosmodromul de la Baikonur fiind chiar cu chirie), așa că nu-i nimic de mirare când pe acolo zburdă rachete. Pur si simplu sunt treburi ...de-ale lor - singura deosebire fiind că impactul imagologic sperie (după cum era si scopul)... pe alții.

Iar Boeingul, nu atinge altitudini de la care să fie vizibil pe arii largi, si nici propulsie de rachetă n-are. Dacă însă o navetă tip " Challenger" / "Discovery" ar lua foc în atmosfera, noaptea, ar fi  destui care s-o vadă.

Dar, în sfârșit, ar fi culmea să deschidem o polemică doar pentru fleacul ăsta. Cine vrea să creadă că a fost altceva...e liber să-și pună la treabă fantezia.
(atașez si traiectoria meteoritului "Celeabinsk" , tot între Rusia -Kazahstan - adicătelea....departe).

 

jean

Citat din: Grifon din  12 Ianuarie 2018, 19:01:57
Privitor la cele observate în noaptea 25-26 decembrie 2017, nu mai este nicio îndoială - cauza a fost o rachetă rusească, din cunoscuta clasă "Topol".
Ministerul Apărării Ursesc a confirmat lansarea, specificãnd că a fost vorba de un model Topol  RS-12M, lansată din poligonului ,,Kapustin Iar" din regiunea Astrahan, vizând o țintă (virtuală, sper) din Sari Shagan, Kazahstan.
Cu asta avem răspuns si la dubiul domnului @jean:....
Din pacate raspunsul tau colega Grifon este gresit.
Noi vorbim de "FAN, Bucuresti 01.01.2018 aproximativ ora 18:30" nu de
"cele observate în noaptea 25-26 decembrie 2017", deci, nu este vorba de aceasi observatie.
Obiectul din 01.01.2018 a fost mult mai la Sud fata de teritoriul rusilor.
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

Citat din: StarDust din  11 Ianuarie 2018, 16:21:46
Da, au voie. Nu insa si rachetele militare (cu traiectorii) balistice. Componentele lor sunt strict secrete si nu sunt lasate de izbeliste sa cada prin curtile "prietenilor".
Cu restul, care reintra din spatiu de pe orbite si ard in (aproape) in totalitate nu sunt o problema.

Trebuie să le spunem și nord-coreenilor care le lansează peste Japonia; sau poate sunt prieteni?
Și nici nu au auzit de "strict secrete"!   :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Grifon

Citat din: jean din  14 Ianuarie 2018, 17:18:21
Din pacate raspunsul tau colega Grifon este gresit.
Noi vorbim de "FAN, Bucuresti 01.01.2018 aproximativ ora 18:30" nu de
"cele observate în noaptea 25-26 decembrie 2017", deci, nu este vorba de aceasi observatie.
Obiectul din 01.01.2018 a fost mult mai la Sud fata de teritoriul rusilor.
Ai dreptate, dle.@jean - sunt două lucruri diferite.
Însă, întrucât dl.@spooky a introdus, la primul răspuns, și incidentul cu racheta, am bănuit că dubiul dumitale se referea la acel " Topol".
FAN-ul observat la București (propus spre analiză de colegul @Arhanghelul) este, evident, altceva - si n-aș vrea să-l arunc în desuetudine, asimilându-l cu cealaltă explicație.

StarDust

Citat din: prodcomb din  14 Ianuarie 2018, 19:23:07
Trebuie să le spunem și nord-coreenilor care le lansează peste Japonia; sau poate sunt prieteni?
Și nici nu au auzit de "strict secrete"!   :roll:

Nord coreenii n-au de ales. La cit e tarisoara lor nu prea au pe unde sa se desfasoare cu rachetele. Asa ca dau cu piatra peste curtea vecinului si din cauza asta s-au cam inflamat spiritele. Sa nu imi zici ca nu stiai... Dar no' ti-am reamintit.
Avind in vedere ca ce a cazut din ea nu a cazut in curtea lor fi sigur ca racheta n-a avut nimic secret la bord(ogiva, etc) ci doar au testat cum si cat duc treptele rachetei o greutate echivalenta. Treptele si tehnologiile de rachete(in sine) nu prea mai sunt secrete pentru multi.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16