Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

pasare gigant sau perceptie gresita

Creat de spooky, 17 Mai 2006, 22:36:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nemo

In legatura cu  pasarea Argentavis .
Exista o relatie matematica intre dimensiunea unei fiinte si forta acesteia . Daca masa unei fiinte creste proportional cu cubul dimensiunilor, forta acesteia creste direct proportional cu dimensiunile linerare . Forta este data de lungimea fibrelor musculare . Ca sa fiu mai clar inteles la o fiinta marita de 9 ori forta ei se mareste 1 data . Exemplu : Un purice sare de 1000 de ori lungimea corpului sau . Daca puricele ar avea statura unui om ar sarii usor peste Turnul Eiffel . In realitate datorita raportului forta - masa puricele de dimensiunea unui om om s-ar prabusii sub propria greutate . Pasarea in cauza nu poate exista ( cel putin nu in configuratia de pasare ridicata la scara ) pentru ca nu ar avea suficienta forta sa-si ridice propria greutate . O sa replicati ca au existat pterodactili . Dar pterodactilii aveau alta fiziometrie si zburau mai mult planat in atmosfera joasa si densa .
Cred ca pasarea Argentavis nu poate exista . Matematic si geometric.   

Skywalker

Nemo, tu sti ca dpdv fizic si aerodinamic, bondarii nu pot zbura? Si totusi ei zboara. De ce?
Pentru ca lor nu le pasa de ce zic legile fizicii, aerodinamicii si altor prostii. Ei pur si simplu zboara!

Tot asa e si cu Argentavis.
Si cum poti sa zici ca nu a existat Argentavis, cand s-au gasit schelete si chiar pasari vii.
Vezi pozele si consulta-te cu paleontologi sau macar viziteaza site-uri de paleontologie.

DepthOfField

Skywalker: o mica observatie: eu nu cred catusi de putin ca bondarii zboara desi conform legilor fizice si aerodinamice ar fi imposibil. Practic tu chiar negi legile fizicii (prostii ??), in ceea ce priveste bondarul, si n-ar fi rau sa ne spui si tu de unde stii asta. No offence!
Cred mai degraba ca stiintei ii este greu sa modeleze sa zicem matematic zborul sau, in schimb n-as compara un bondar cu un fulger globular de exemplu, unde se cauta inca diverse explicatii.
Cat despre pasari mari, posibil sa existe in ciuda celor spuse de nemo, numai ca or fi foarte rare de nu le prea stie stiinta actuala. Iar, revenind la topicul de fapt si de drept, poza lasata de Spooky nu dovedeste catusi de putin ca ar fi o pasare gigantica. Dar se poate specula pe aceasta idee.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

baaron

#18
Am gasit si eu ceva interesant pe net...

Systematics:
Order........................................Accipitriformes
Family.......................................Teratornithidae
New genus and species................Argentavis magnificens

Etymology:
Greek teretos (wonder) and ornis (bird)
Latin argentum (silver) and avis (bird)

baaron

#19
Si poza.....pentru a viziona poza mare click pe link http://solaris2012.org/forum/viewtopic.php?t=311

nemo

Bondarii respecta absolut toate legile fizice . Problema este ca fara sa aiba notiuni de aerodinamica ( capitolul curgeri viscoase in regim turbulent ), reusesc sa integreze ecuatiile Navier-Stocks in timp real, cea ce nici un sistem mecanic nu a reusit pina acum sa o faca .

nemo

Skywalker,
Da,  corect,  Argentavis e o fosila din miocen  (23 mil.ani ), dar vezi ... e o problema :
"From the size and structure of its wings it is inferred that A. magnificens flew mainly by soaring, using flapping flight only during short periods." ( sursa Wikipedia).
Adica nu prea zboara ca un vultur ... ce sa-i faci "legile fizicii" ... ele nu au fost scrise de oameni ... ele exista . Cit priveste argentavisul viu descoperit ... e o poveste cu un unchi, un nepot si un saman ... deh !. In alta ordine de idei o fii vorba de Thunderbyrd ( pasarea furtunii sau a traznetului ) despre care se spune ca apare in timpul furtunilor din Centrul Statelor Unite.

Cu prietenie

Skywalker

Salut, Nemo si multumesc de precizari. Ai putea sa ii scri  mai mult despre acel Thunderbird?
Sau macar sa imi dai niste linkuri.

nemo

Pasarea furtunii am intilnit-o in niste carti vechi rusesti despre animale rare si nemaintilnite . Mai nou parca Dan Apostol a reeditat informatia intr-una din cartile sale legate de animale extrordinare . Trebuie sa-mi fac timp sa caut in biblioteca . Informatie pe net ?! .... ce spuneam  ... nimic . Asta e situatia . Nu mai intereseaza pe nimeni legendele . Deci pasarea furtunii sau a tunetului seamana cu Argentavis ca dimensiuni, si se spune ca este vazuta inaintea marilor tornade din centrul Statelor Unite . Ea aduce furtuna sau traieste in furtuna . Frumos ... nu ! . Dar stii care este problema cu aceste animale rare ... fosile vii ... gen Nessy, Sarpele de mare, Cinisetul din Africa, Big Foot etc. Ocupind o nisa ecologica foarte restrinsa, numarul de indivizi este extrem de redus deci sansele de endogamie cresc . Specia ar degenera rapid si ar disparea .   

neura

exista o perceptie gresita a pasarii in imaginea respectiva
Fiind mai aproape de privitor apare mai mare si deci aparent comparabila cu avionul.
(cautati info despre perspectiva in desen, pictura)

Avionul al randul lui, este foarte luminat de catre soare (fiind la mare altitudine),
si apare foarte clar ca si forma. Pentru ca e f. luminat pare a fi mai apropiat
de privitor si de pasarea aflata la o altitudine mai mica.

(incercati un mic experiment: tineti palma in fata monitorului deschis
sau spre un perete alb; ce observati?)