Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

pasare gigant sau perceptie gresita

Creat de spooky, 17 Mai 2006, 22:36:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Iata un caz interesant a lui Lawwalk...
zic interesant pentru ca el spune ca vedea avionul si pasarea se afla undeva intre avion si nori...
parerea mea e ca pasarea se afla undeva mult mai jos...

CitatOn 01-09-2006 at about 4:20pm, I saw this jet laying a trail. It was partly cloudy and I decided to take some photos of the jet. I was having to take the pics in the clear areas of the sky as the jet was coming over the clouds. As the jet was coming over another cloud into clear sky, I started zooming in on him with my camera when I noticed a bird in the view finder coming over the cloud the jet was going to pass over. The tops of the clouds were at least several thousand feet up and the jets usually fly around 15,000 feet up and higher.

The bird is somewhere between the cloud and the jet as you can see. I was on 12x optical zoom when I took the photos. If it hadn't been for the trail the jet was laying, I probably would not have seen the jet and most definitely not the bird. I think this is a very large bird-- I've tried to look it up on the net but haven't identified it yet. I've cropped and enlarged the photo (two pics) and I am sending the original photo also. I am not a birder, but love to take outside photos and I thought this was amazing!

--Lawwalk
Kaufman, Texas

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DepthOfField

LOL
CitatThe bird is somewhere between the cloud and the jet as you can see
De unde pana unde a scos aceasta afirmatie?

Ba mai mult, in poza 3 parca chiar se vede ca aripa avionului este un pic lipsa din cauza pasarii...

In plus: avionul care merge cu 0,7 MACH apare mai clar decat pasarea cu pricina (motion blur)...deci fie pasarea este mare si cu o viteza ultrasonica..fie....
Perceptie gresita. Si in plus, placerea senzationalului surprins de propria-ti persoana.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

#2
Da spooky,chiar vazusem acest post de curand pe
http://www.coasttocoastam.com/gen/page1452.html
si m-am mirat si intristat ca Lawwalk(Larry numele mic) ca a postat acel caz cu pasarea si avionul :wink:
Larry i-mi este un prieten foarte bun si am avut foarte multe de invatat din materiale lui.Referitor la acea pasare gigantica crezand el ca poate fi pe deasupra avionului sincer sa va spun el,chiar mi-a trimis un mesaj privat pe data de 21 ianuarie 2006.

[...]

deoarece nu aveam prea mult timp liber in acea perioada si in graba am analizat imaginea si miam dat seama ca defapt pasarea trecea pe dedesupt si ca e doar un optical illusion asa cum a spus Lawwalk doar ca el nu este profesionist in analizarea fotografiilor si trimite orice material mai bizar pentru ca asa simte el ca este drept cea ce nu este rau deloc.Cei de la websituri ar trebui sa analizeze si sa nu posteze in cazul in care se gasesc raspunsuri concrete contra :roll: Ma rog!

Lawwalk este un om foarte amabil si de treaba care a avut ocazia sa fotografieze si sa filmeze multe lucruri interesante la care sau putut invata multe lucruri,ma refer in domeniul OZN si pe langa aceste materiale sau scurs si unele mistificari deoarece simplu motiv ca el nu este un investigator sau fotograf analizer. 8-)

Din partea mea are toate respectele mele si chiar voi lasa aici op legatura pentru voi de unde puteti extrage un mic film cu unele filmeOZN filmate personal de Lawwalk:
http://ufocasebook.com/kltvvideo.html



http://www.ufocasebook.com/ufosovereasttexas.html


DepthOfField

Jackie28t
Citatsi trimite orice material mai bizar pentru ca asa simte el ca este drept cea ce nu este rau deloc.Cei de la websituri ar trebui sa analizeze si sa nu posteze in cazul in care se gasesc raspunsuri concrete contra  Ma rog!
Nu prea sunt de acord cu "ceea ce nu este rau deloc" asta...ca sa nu mai spun de domnii de la website-urile de profil care publica toate dubioseniile astea si ne umplu mintile si imaginatia participand la "zgomotul de fond" general...
Nu mai bine putine dar de calitate si verificate? decat multe si aiurea? Calitate versus cantitate...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  17 Mai 2006, 23:37:20
Nu prea sunt de acord cu "ceea ce nu este rau deloc" asta...

Pai ce vrei sa-l faci vinovat pe Lawwalk acum ca a prezentat cateva imagini cu o pasare si un avion?Bravo lui.Si la o adica el este un cetatian liber si mai ales ca acele fotografii sunt reusite.Si sa nu uitam ca el a precizat povestea si a spus asa cum sa intamplat iar daca el a vazut gresit inseamna ca nu trebuie sa aruncam cu pietre.Invatam si mergem mai departe.
Uite inca un film OZN adica al unui Obiect Zburator Neindentificat foarte interesant filmat chiar de el Lawwalk
White Triangle Morphs over Kaufman, Texas-10-22-05



http://ufocasebook.com/kaufman102205photos.html

DepthOfField

Mai degraba total de condamnat sunt cei de la Ufocasebook ca rumega pe nemestecate tot ce le pica pe mana....
In plus:
Citat"Over the last two years, there have been a large number of UFO sightings in the East Texas area. Many of these have been accompanied by still and video photography. The majority of this attention can be attributed to one person. That person is known only to me as lawwalk. An avid skywatcher and cameraman, he has taken some of the most impressive photographs and video of unknown objects in the past several years. Almost singlehandedly putting East Texas on the map as a UFO hotspot, his contribution to Ufology has come to the attention of not only Internet surfers, but mainstream media as well. Brian Vike of HBCC UFO Research, and the UFO Casebook have been two of the biggest supporters of lawwalk's video and photography on the Net."

Ei, chestia asta cu super-norocosul martor de ozn-uri si unknown objects n-o inghit deloc. Si sunt convins ca nu-s singurul "necredincios" de genul acesta. Mai cunosc pe unul care a inceput sa surprinda "unknown objects" din ce in ce mai multe doar in decurs de cateva luni, numai ca el le publica la ghicitori pe Rufon, nu la "dosare OZN".. i se spune ciuciulete.. :mrgreen:

Si pe cat de bun cameraman si fotograf cu aparate cu zoom si toate alea pare a fi acest domn Lawwalk, pe de alta parte nu se pricepe la imagini... doar sa le surprinda pe pelicula se pare ca da!
Spune-mi Jackie, gandesc eu oare atat de gresit cand afirm asta?


Cat despre triunghiul acela, imi pare ceva gen mini-bazin gonflabil lansat de undeva din avion si lasat in cadere libera...de aici si dansul sau pe cer....desigur, este o imagine suspecta. Dar alte cateva la care m-am uitat nu reprezinta mai nimic.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker

  Si trucaj si adevar.

  Exista inca pasari gigantice. Locuitorii de prin Anzi au observat de mai multe ori pasari Argentavis.

Pasarea Argentavis (Argentavis magnificens) este o specie care se credea de mult timp disparuta. Seamana mult cu condorul, insa este mult mai mare. Caracteristici:
Anvergura: 7-8 m.
Lungimea:3,5 m.
Inaltimea: 2m.
Greutatea: 80-100 kg.



Argumente contra:
   Texas este totusi o regiune cam departe de Anzi. Inca nu am mai auzit relatari despre Argentavis in afara Anzilor.

toma

Hai sa o luam invers: cam cit cintareste o astfel de pasare??Citeva kg,? Citeva sute de kg? O...tona???? E mai grea sau mai usoara decit un om? Cam cita energie consuma ca sa se desprind de pamint (sa zicem ca apoi pluteste  :lol:), sa se mentina si sa manevreze in aerul rarefiat al Anzilor? Cam ce structura trebuie sa aiba oasele ei? Ce si cit... maninca????. Creierul e la fel de dezvoltat pe cit e ea?
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Skywalker

Argentavis este o fosila vie. In mod normal, ea a trait incepand de acum 23 milioane de ani in urma. Dupa unii, specia a disparut acum 5 milioane de ani. Insa desi aceasta specie e considerata preistorica si de mult disparuta, totusi unii locuitori de prin Anzi au mai vazut sporadic cateva exemplare.

Am precizat ca un exemplar cantareste intre 80 si 100kg.

Iata o buna comparatie intre un Argentavis si un om:


Despre consumul de energie nu stiu, nu cunosc si nici nu stiu cine poate sti. Caci inca nu s-a putut monitoriza nici un exemplar. Despre structura oaselor ar trebui sa stie paleontologii, caci schelete de Argentavis s-au gasit destule. Cand voi gasi ceva, o sa te anunt.

Cat despre modul de hranire: Argentavis e o pasare carnivora. Consuma 10 kg de carne pe zi.

Zboara la viteze de pana la 70km/h, pe o arie de maxim 500 kmp.




Sper ca aceste informatii sa fie de folos pentru rezolvarea acestui puzzle.

DepthOfField

V-as intreba o chestie:
unde este pasarea aceea plasata:
- la o altitudine mai mica decat avionul
- la o altitudine mai mare decat avionul

Argumentati.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  18 Mai 2006, 21:20:57
V-as intreba o chestie:
unde este pasarea aceea plasata:
- la o altitudine mai mica decat avionul
- la o altitudine mai mare decat avionul

Argumentati.
Nu cred ca trebuie argumentat.Doar se vede clar in a treia imagine ca pasarea este la o altitudine mai mica decat avionul....adica zboara mult mai jos decat acel avion.
Vreti sa faceti cumva si un sondaj de votare? :roll: LOL parca am fi la gradinita.

DepthOfField

Bun.
Urmatoarele intrebari ar fi:
cam la ce altitudine zboara in general avionul, si cam la ce altitudine zboara in general vulturii?
dar norii pe la ce altitudine pot fi (adica Lawwalk cand spune
Citat"but I saw the bird come over a cloud that was very high up,at least 15.000 feet
are dreptate cu estimarea de 5000 de metri sau nu? )

?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  18 Mai 2006, 22:26:33
Bun.
Urmatoarele intrebari ar fi:
cam la ce altitudine zboara in general avionul, si cam la ce altitudine zboara in general vulturii?
dar norii pe la ce altitudine pot fi (adica Lawwalk cand spune
Citat"but I saw the bird come over a cloud that was very high up,at least 15.000 feet
are dreptate cu estimarea de 5000 de metri sau nu? )

?
Pai de ce nu dai tu raspunsul la intrebare sau faci acum pe profesorul :-D
Tu defapt ce crezi ciuciulete?are dreptate cu estimarea de 5000 de metri sau nu?  :roll:

DepthOfField

Intrebam caci poate e cineva meteorolog p-aici sa ne lamureasca...

Pai sa analizam cu ce avem la indemana:

Din mai multe surse, vad ca norii se clasifica in

    nori superiori (6-13km)
    nori de altitudine medie (2 – 6 km)
    nori de altitudine joasa (sub 2 km )


Dupa descrierea din mai multe surse, si din ce apuc sa vad in poza discutata, ar fi nori cumulus,

"Cumulus sunt nori mari, foarte albi si cu forme rotunjite. Ei se formeaza la o altitudine joasa (sub 2 km) in zilele cu vreme frumoasa, dar se pot ridica si foarte sus

Vreme frumoasa este se pare si in situatia cazului discutat de noi aici.

Adica norii astia albi pot fi oriunde, nu la 5000 metri cum spune Lawwalk (ca doar nu avea un echipament radar cu el sa poata sa fi masurat)

Alte ipoteze:

- altitudine avion – 12 km
- altitudine pasare – 2 km (pt ca zice Lawwalk ca a vazut pasarea in spatele norului, si deci sa-l credem pe cuvant)

adica de 6 ori mai aproape decat avionul.

raportul dimensiunilor masurate pe imagine:
anvergura avion/anvergura pasare = 2,575

avionul are anvergura de 60 metri

Asadar:
Anvergura reala pasare = 60 / 2,575 / 6 = 3,8 metri

Daca pasarea era la doar 1 km (si in continuare deasupra vreunui nor!), atunci, anvergura este de 1,9 metri

Si asta in ipoteza ca-l credem pe cuvant pe d-l Lawwalk cum ca pasarea era pe deasupra norului ca asa a vazut-o el... Ca daca le infloreste...

Ce-am demonstrat: ca imaginea d-lui Lawwalk este NECONCLUDENTA. Si ca putem discuta oricat despre ea.

Un lucru este clar: este o poza frumoasa..ca si norul in forma de urs.  :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

#14
Stati asa, ca eu unul nu mai inteleg nimic!

Spooky ne spune ca:
CitatOn 01-09-2006 at about 4:20pm, I saw this jet laying a trail. It was partly cloudy and I decided to take some photos of the jet. I was having to take the pics in the clear areas of the sky as the jet was coming over the clouds. As the jet was coming over another cloud into clear sky, I started zooming in on him with my camera when I noticed a bird in the view finder coming over the cloud the jet was going to pass over. The tops of the clouds were at least several thousand feet up and the jets usually fly around 15,000 feet up and higher.

Adica doua estimari total diferite ale altitudinii norilor.
Pai asta spuneam si eu: nu se poate estima nimic, deci nici ca pasarea ar fi giganta.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm