Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Video/ Explozia unui obiect necunoscut!

Creat de jackie28t, 22 Ianuarie 2006, 18:23:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

...

draculasblood

dar nu s-a gasit nimic pe urma pe jos ? daca s-a cautat pe jos si nu s-a gasit nimic poate sa fie si un fel de artificie...dar poate sa fie o FZ...
pana la urma e posibil sa fie un aparat provenind de la 51.... :lol:

wlady

cel mai sigur este un fulger globular insa fulgerele globulare nu se sparg , deci ramanem la un fz care a cazut ( poate a mers prea repede :lol: )

wlady

am analizat videoul , si am observat ca el chiar se sparge ca un nucleu , parca ar avea atomi astfel incat fiecare ar putea sa se duca unde vrea

wlady

Citat din: draculasblooddar nu s-a gasit nimic pe urma pe jos ? daca s-a cautat pe jos si nu s-a gasit nimic poate sa fie si un fel de artificie...dar poate sa fie o FZ...
pana la urma e posibil sa fie un aparat provenind de la 51.... :lol:

tu ai vazut vreodata o artificie ( sincer acum ) pt ca ea nu statea atat pana la spargere si spargea a fost f complexa , foarte indelungata

draculasblood

am vazut si o artificie si iti garantez ca poate sa faca asa !!!
scuze pentru ca nu am citit exact totul jackie...

wlady

Vin cu noi infouri , care cred ca sunt mai interesante decat ultimele :

1. Este clar o fz care a explodat din cauza presiuni aerului , posibil o dezintegrare treptata urmata de o explozie violenta

2. Este si mai greu sa se gaseasca piese din ea tinand cont ca naveta Columbia s-a imprastiat pe mii de kilometrii

wlady

Citat din: wladyVin cu noi infouri , care cred ca sunt mai interesante decat ultimele :

1. Este clar o fz care a explodat din cauza presiuni aerului , posibil o dezintegrare treptata urmata de o explozie violenta

2. Este si mai greu sa se gaseasca piese din ea tinand cont ca naveta Columbia s-a imprastiat pe mii de kilometrii

ma citez pe mine pt a iti da o explicatie jackie , am scris ceva de o dezintegrare pt ca in alte conditii nu avea cum sa explodeze , si daca ar fi fost in spatiu sunt si asa 2 variante ( care ne baga si mai mult in ceata ) :

1. A fost distrusa de proprietari ( oameni )
2. A fost distrusa de vreun alien nebun  :roll:

draculasblood

deci ceva legat tot de area 51...ciudat...

ryn

Inainte de toate parerea mea este ca seamana foarte mult cu autocombustia unui balon meteo cu hidrogen. Nu stiu de ce, urmarind filmul mi-am adus aminte de Hindenburg.Am sa studiez mai pe indelete filmul si revin.

ryn

Multumesc pentru materialul la o rezolutie mai buna. Am analizat un pic si raman la parerea mea, aceea ca este vorba de un obiect de natura pamanteana (suspectez un balon de tipul celor folosite in meteo). In partea de jos a obiectului, pana ca acesta sa se dezintegreze se vede clar o pata de lumina de forma alungita care este in imediata apropiere a obiectului luminos. Este probabil o contragreutate a suprafetei portante (a corpului balonului) - nacela. Modul in care se descompune obiectul arata ca el era ancorat la punct fix. Dezintegrarea se face in cateva secunde, norul de fum si gaze rezultate in urma perforarii balonului se vede clar, iar in urma pierderii bruste de gaz obiectul isi continua un pic portanta, partile combustibile ceva mai grele parasesc obiectul principal (aici suspectez prezenta fosforului care este singurul care se comporta asa la ardere - adica in contact cu aerul, desi combinatia plastic - hidrogen ar putea sa genereze cam acelasi efect) si de aici gravitatia isi spune cuvantul si fiecare fragment continua sa lumineze pana la epuizarea substantei de combustie. Cred ca este o "facatura", prea multe coincidente la un loc.

Necunoscutul

#11
OZN-ul nu statea pe loc in momentul exploziei. Dupa urma de resturi mi-am dat seama acest lucru, dar cred ca stiati deja asta. Daca puteti sa faceti rost de noi materiale priviind acest caz as fi foarte fericit sa le vad. 8-)
Mie imi este destul de clar ca nu este o artificie :|