Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Agenția Aerospațială RUFON

Creat de abyss, 16 Iunie 2017, 08:11:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

In primul rand pana la sateliti Rufon etc, ar trebui să inființam o agenție aerospatiala. Chiar dacă la inceput (1000 ani poate...) nu vom avea facilitati de lansare , acesta ar fi primul pas.
  Ce inseamna asta? Ce presupune ? Cadrul legal etc. Ce statut are? Poate un ong?

fiulploii

   Buna ideea dar nu ar fi o formă fără fond la momentul actual? Titlul sună fain, denotă o anumită respectabilitate si autoritate care insa nu prea " să iegzistă" acum. Nu iau in derâdere ideea, nicidecum, insa sa bagi in denumire Rufon ar însemna sa vii cu moștenirea Rufon care ...e cam sărăcuță. Si chiar nu vreau sa reactualizez
http://www.rufon.org/forum/romanian-ufonetwork/ce-stiti-ca-a-facut-rufon-in-ultimii-4-ani/msg87328/#msg87328
si alte subiecte pe aceasta temă.
   Care a fost ultima investigație ? Dupa părerea mea asta
http://www.rufon.org/forum/evenimente-ozn-in-romania/ozn-filmat-in-bucegi-pe-3-iunie-2012-(analiza-video)/
    Care a fost ultima conferință sau cum vreți sa-i Spuneti , cu participarea unor invitați si/sau specialiști? Domnul Toni Victor Moldovan e român, da? Si are o teorie interesantă , da? Chiar daca prezintă  lacune. Multumesc @Urban pt interviul cu el si pt ca ai reușit sa-l aduci măcar pe forum!
  Generalul Streinu, așa hulit si ridiculizat de mulți - nimeni nu e perfect totuși - ar fi un cap de afiș, omul știe câte ceva , nu?
  Omul Cristian Român, redactor la Știința si Tehnică , membru cândva pe acest forum si un spirit analitic si critic necesar si binevenit, dupa părerea mea.
  Posibil sa mai fie si alții care ar avea ceva de spus pe domeniul Rufon . Posibil sa accepte sa vina si domnul Prunariu sau măcar sa trimită răspunsurile domniei sale la o serie de întrebări .
  Si nu cred ca cei de mai sus ar conditiona apariția lor de vreun aspect financiar cum ar fi in cazul unor invitați din străinătate .

   Cred ca e cazul sa ma opresc aici  :lol: ....deocamdată.

OmniSpirit77

Si cu ce ne-ar ajuta acest proiect? Iarta-mi curiozitatea.

Sa cautam viata in Univers sau pentru ce anume?

jean

Citat din: OmniSpirit77 din  16 Iunie 2017, 17:34:57
Si cu ce ne-ar ajuta acest proiect? Iarta-mi curiozitatea.

Sa cautam viata in Univers sau pentru ce anume?
Pentru ce anume am intebat si eu, nu am primit un raspuns favorabil.
Adevarul este dincolo de noi

abyss

#4
Păi ar ajuta in primul rand sa lanseze sateliții Rufon ai colegiului @fiulploii

OmniSpirit77

Multumesc pentru raspunsuri!

Totusi odata ce traim intr-un sistem piramidal in care controlul prin diferite modalitati este de fapt cheia ce deschide poarta evolutiei. Sa zicem, progres ca societate. Progres pentru capeteniile astea.

Pentru noi este degradare sau stagnare. Nu vreau sa ma indepartez de la subiect, dar ce mai trebuie sa aflam cand este deja descoperit?  Nave intraterestre si extraterestre? Sau ambasadori galactici?
Nu stiu, zic si eu..

Sunt de parere ca nu se doreste pentru masa umana, mai mult de cat avem in acest moment. Creezi o organizatie sponsorizata de capeteniile astea si practic ai creat o alta unealta benefica lor, in nici un caz pentru noi astia mai "micii".

fiulploii

 :lol: nu știam ca-s sateliții mei dar fie, accept . Deci, cine vrea astept mp  :lol:

Acum serios, ms de link , nu știam de tip .
"De ce? La ce? Păi nu știți bre? "
Daca tot e vb de teoretizat , de clasificat , de analizat atunci e bine de știut ca prima serie se va numi " abiß"  8-)
Iar asta inseamna ca m-am înscris in agenția spațială .  :-)

abyss

Citat din: OmniSpirit77 din  17 Iunie 2017, 14:32:28
Multumesc pentru raspunsuri!

Totusi odata ce traim intr-un sistem piramidal in care controlul prin diferite modalitati este de fapt cheia ce deschide poarta evolutiei. Sa zicem, progres ca societate. Progres pentru capeteniile astea.

Pentru noi este degradare sau stagnare. Nu vreau sa ma indepartez de la subiect, dar ce mai trebuie sa aflam cand este deja descoperit?  Nave intraterestre si extraterestre? Sau ambasadori galactici?
Nu stiu, zic si eu..

Sunt de parere ca nu se doreste pentru masa umana, mai mult de cat avem in acest moment. Creezi o organizatie sponsorizata de capeteniile astea si practic ai creat o alta unealta benefica lor, in nici un caz pentru noi astia mai "micii".
Nu suntem "noi" vs "ei". Suntem noi , eu tu, el ... in aceasta societate in care trăim, care are reguli si pana la urma nu e chiar atat de Rea. Societatea umană evoluează,  in ce ritm... asta o hotărasc altii deocamdată.
   Dar chiar si cu aceste limitări sunt de parere ca fiecare dintre noi isi poate urmări o pasiune. De exemplu, in aceasta ipotetică agenție unii vor fi atrasi de cercetari paleoastronautice, vestigii antice, hărți litice,  investigatii pe teren . Altii vor fi atrasi de brainstorming, concepte, ipoteze, etc.
  Un alt grup va dori să lucreze la "planșetă" in timp ce altii vor dori să măsoare, sa strângă de "nituri si șuruburi".
   Si va mai exista poate o categorie care va fi atrasă de oportunitățile financiare pe care proiectele le vor.crea.
  Nici unul dintre noi nu cred că poate face bine toate aceste lucruri deodată.

   Asta inteleg eu prin a ți urma visele si pasiunea intr un context realist.

   De aceea se numeste aceasta agenție ipotetică Rufon. Aici ar trebui să vină si dl "Prunariu" si dl "General" si TVM ..su cine mai dorește colegul  Fiulploii.

Poate fi si un cerc de spatiomodelism....cu rektor Herr Xanadron. Dar nu poti lansa ceva fie el satelit .... sau ambasadori fără un cadru organizat.

Urban

#8
...o sa mancam din palma si-o sa bem odicolon pana vedem un proiect Rufon finalizat  :-D
Prietenii stiu de ce.

OmniSpirit77

Citat din: Urban din  18 Iunie 2017, 07:55:03
...o sa mancam din palma si-o sa bem odicolon pana vedem un proiect Rufon finalizat  :-D
Prietenii stiu de ce.

Pai ca si in cazul autostrazilor in Romania  :lol: Posibil ca unele tari vor avea ca si modalitati de transport vehicule personale pe tehnologie magnetica si noi tot la caruta ramanem. :roll:

Lasa ca merge si asa :lol:


Godak

CitatAsta inteleg eu prin a-ți urma visele si pasiunea intr un context realist.
Citat...o sa mancam din palma si-o sa bem odicolon pana vedem un proiect Rufon finalizat  :-D Prietenii stiu de ce.

Pt. Agenția spațială
De fapt, pentru început nici măcar un ONG nu trebuie făcut. Se poate activa ca departament independent într-un ONG care deja e funcțional. Ulterior, dacă se simte și/sau există nevoia, se poate desprinde oricând într-o entitate separată. Se economisesc astfel timp, bani, chestii administrative, etc., fără nici un impediment.

Structura departamentală propusă de abyss e OK. Însă trebuie formulată o agendă clară de la început. Inclusiv termene (nu foarte strânse, dar trebuie să existe termene). Altfel, se repetă povestea: fiecare se plânge de efortul și timpul depus, iar rezultatele rămân acolo unde erau și la început și acum - adică pe zero.

Propun o împărțire pe programe a departamentelor, iar pentru fiecare Program să existe responsabili de program (denumiți coordonatori de program).

Nu știu la ce-ar ajuta personalitățile citate la început. Oricum, nu ne-ar băga în seamă, sau poate ne-ar trata de sus (avem niște exemple mai vechi și nu tocmai onorabile).

Cu satelitul poate fi de viitor. În 15-20 de ani tehnica va evolua și se va ieftini într-atât, încât un astfel de proiect ar putea fi fezabil. Ar fi însă gogonat să plecăm din start cu ideea "sau satelitu, sau nimic". Ușor, ușor, în pași mărunți. Însă pt. o serie de pași, trebuie făcut primul...

Deși nu pot vorbi în numele lui, propun să-i contactați pe @fiulploii și @abyss în privat și să puneți pe picioare un "Grup de inițiativă". Chiar dacă nu iese nimic, acțiunea va fi relevantă, deoarece va scoate rapid la lumina zilei frânarii, sabotorii, și restul faunei mereu bănuite, dar niciodată punctată explicit.