Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Hermeneutică & Cinema

Creat de Grifon, 26 Mai 2017, 15:39:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

http://welcometotwinpeaks.com/discuss/

Poate te ajuta linkul de mai sus, @Grifon.
Discuțiile pe serialul ăsta sunt f stufoase, așa cum ai zis, aproape fiecare gest conține un simbolism .
https://radiopaedia.org/articles/twin-peak-sign-twin-pregancy ar fi un posibil mesaj la care daca adăugăm si simbolismul a doua turnuri, doi pilaștri , doi lei, doi sfincși, etc de păzitori ai intrării sau de marcatori , s-ar putea sa dea ceva.

Părerea mea e ca mesajul serialului este mult mai simplu si ascuns printre multe alte simboluri pentru derutare . Care ar fi insa mesajul nu stiu .

abyss

Si de ce zici atunci ca e simplu? Ceva ceva simti tu acolo. Poate ar trebui sa dezvolti putin ideea, daca doresti.

De ce mesajul serialului este mult mai simplu?

Grifon

Simplu cu siguranță nu e - decât dacă prin "simplu" dl.@fiulploii înțelege claritatea unor esențe.
Revin la scena de unde e luată poza - Cooper explicând polițiștilor locali despre Tibet.
Trecând peste faptul că aducerea hărții printre copaci e fabulos de inutilă (n-are legătură cu nimic din restul scenei), ajungem la explicații.
Cooper le zice âlora că "a avut în urmă cu 3 ani un vis", de pe urma căruia a devenit întru totul atașat de cauza tibetană. Continuă apoi cu un scurt istoric al invaziei Tibetului de către China (in anii '50), ptr.ca abia apoi să ajungă la esență , spunând că, în același vis (?!) a fost învățat o stranie tehnică deductivă.
În fapt, e vorba de o aplicare practică a sincroncității. Cooper îi pune pe ceilalți să rostească numele suspecților al căror nume începea cu J, simultan aruncând pietre spre o sticlă. La numele ce aveau relevanță piatra venea aproape,, iar la care nu, zbura aiurea - etc.

E principiul zen ce stă la baza kyudo - arta arcașilor mistici niponi. De fapt este capacitat subconștientul, ce poate "zburda" prin sicronicități - aici fiind o adaptare "detectivistica" a pricipiului.
De altfel, întreg episodul în cauză (3 din seria 1) se numește chiar "Zen - The skill to catch a killer", si e doar inceputul referirilor la Tibet pe care agentul FBI le va face cu ciudată pasiune și frecvență.
Voi arăta că nu e deloc întâmplător - Lynch si Frost știau/stiu întocmai ce făceau/fac.
Poate chiar mai bine si decât George Lucas.

Grifon

Înainte de alte considerații, merită a fi precizat că, spre deosebire de George Lucas, realizatorii Twin Peaks sunt mai onești când vine vorba de "dedesubturile" creației lor.
Într-un interviu prilejuit de altă activitate, Mark Frost (secundul lui David Lynch în producere / regie) recunoaște deschis că s-a folost în conceperea și dezvoltarea serialului pe lucrările lui Dion Fortune (experta în magie pe care am dezbătut-o la subiectul "Vril"), ba chiar indică drept sursă pentru unele "tehnicalități" cartea 'Psychic Self Defence" - ce am postat-o la "Biblioteca Ireală".
De acolo a preluat terminologia "Black / White Lodge", și tot de acolo a luat si conceptele Left Hand / Right Hand Path  - ce se regăsesc, de altfel, si în școlile mistice asiatice (tantrismul).
În serial (atât sezoanele vechi cât și cel nou) sunt numeroase momente (camuflate) ce fac trimiteri la aceste '"căii de mână". În diverse secvențe, lui Cooper, Doamnei cu Butucul si maiorului Briggs (implicat în proiectul Blue Book de cercetare OZN) începe a le tremura, inexplicabil, mâna dreaptă, în timp ce negativilor (sceleratului FBI Windom Earle, de pildă), le tremură mâna stângă.

Atașez interviul lui M.Frost, unde se va vedea că preocupările sale nu-s accidentale (el având si o carte proprie scrisă, privitoare tot la "căile mâinilor").

http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/higher-peaks-in-view-the-man-who-wrote-twin-peaks-has-plans-to-get-weirder-mark-frost-talked-to-1541807.html

Grifon

În consonanță cu multiplele sale comentarii / practici pro-tibetane, numele agentului FBI care îl interpretează pe personajul central al serialului nu a fost aleatoriu ales.
Dale Cooper.
DALE.
Încă de la început (când am luat la re-văzut primele serii) mi-a sărit în ochi asemănarea cu Dalai Lama (mai ales că personajul își și menționează tizul, pe parcurs), însă n-am găsit în celălalt nume niciun element care să mă ducă la literele lipsă (Lama).
Am decis s-o consider totuși o ușoară similaritate si i-am dat înainte cu vizionarea. Până peste câteva episoade din sezonul 1, când, fără vreo noimă, fără vreo explicație, pur si simp!u apare o llama, în carne si oase !
Secvența e bestială, apreciată în top 10 al ciudățeniilor Twin Peaks. Intrând într-o clinică veterinară (căutau papagalul lui Leo Johnson), Cooper si șeriful dau peste animalul respectiv, purtat pe hol cu căpăstru de un figurant. Llama trece printre șerif si Cooper, se oprește, îl adulmecă pe agent (aproape bot în bot !) apoi pleacă în lumea ei (care ?) fără a mai reapare vreodată. Nimeni nu comentează (nici Cooper, nici seriful, nici altcineva din scenă) de parcă evenimentul nici nu s-ar fi petrecut, hahahahaa !
Atașez doar o poză, dar recomand vizualizarea întregii scene - e demențială ! (si e ușor de găsit, "llama scene").
Oare la ce altceva s-o fi pus în film, dacă nu ptr.a-si consolida teza ocultă ? Că ar fi chiar culmea să credem că s-au chinuit a găsi animalul (llamele astea nu cresc prin livezi) si au ținut morțis să-l filmeze (deși, repet, n-are absolut nicio altă noimă)  decât așa....ca să se afle în treabă !

Grifon

#80
Numele șerifului e Harry S. Truman (exact ca președintele SUA cu același nume).
Când intră în Twin Peaks, Cooper chiar se amuză, zicând (în reportofon) "un nume ușor de reținut !".
Hazos până aici. Mai hazos, la un moment dat, iată ce vedem pe un perete din biroul șerifului (atașament).
?? Hahahahah !
Ce ghiduși ! Oare chiar trebuia să fie venerabilul acolo ?
Se pare că da....căci Lynch & Co nu-l lasă pe "bomber man - Hiroshima" în pace.

"Owl Cave was long-known to natives, who carved a petroglyph into the cave's walls. Among the Native American tribes that used the cave were the Flathead tribe, who stored pelts, held meetings, and eluded their enemies inside. They would say that the cave was visited by the "Beyond" and that there were messages left there.
The cave was not discovered by settlers until the late nineteenth century when it was found by a man named Denver Bob Hobbes and his companion, Wayne Chance, according to Chance's journals.
In the 1920s, the cave became a popular locale for lovers to get away. One contemporary newspaper stated, "There were enough hopes and dreams in that cave to make Ali Baba green with envy."[2]
In the spring of 1933, the Phelan Gang escaped into the cave after committing a robbery, but surrendered when the gang's leader, Milo Phelan became afraid of the dark and built a fire.[2]
In 1948, while on the campaign trail, President Harry S. Truman visited the cave, becoming an honorary member of the Flathead tribe. Shortly thereafter, the Circulars took control of the cave and attempted to rename the cave "Elk Cave," but nobody outside of this group accepted the new moniker.[2]

Iar acum, în sezonul recent, povestea cu exploziile atomice care au deschis "porțile răului"...hm...

Grifon

Apropo de exploziile nucleare, am găsit într-unul din link-urile oferite de dl.@kenjiro două inserții ascunse în seria 3 a serialului .
Pe prima, cea din biroul sefului FBI Gordon Cole (jucat magistral de Lynch însuși) am reperat-o cu ușurință (mai ales după fabulosul episod 8 ). Dar a doua, pitită lângă "revenitul" Jaques Renault...chiar că n-o dibuisem !

abyss

Da, interesanta si faza cu "convenience store" in care timpul este dat inapoi mergand/sugerandu-se  ideea ca exploziile nucleare nu sunt ceva nou in cadrul civilizatiei umane si ca prin intermediul acestora s-ar fi eliberat printr-un fel de "fereastra" creata in urma exploziilor entitati malefice, dar si  subliniind totodata faptul ca inteligente superioare au manifestat deasemenea interes cu aceasta ocazie trimitand emisari.

Grifon

Inteligențe Superioare....da, subscriu întru totul la această formulare, dle.@abyss.
Precum The Giant ?
Privește atent covorul/mocheta din "sălașul alb". Detaliul e străveziu - atât de străveziu că a fost remarcat si de alți pasionați de tainele Twin Peaks (ce n-au uitat "cheia" :"when Jupiter and Saturn meet...)
Amintește-ți si prima scenă "ireală" din seriile vechi - visul lui Cooper în "loja roșie", când deja se vedea bătrân, peste 25 ani. Revizioneaz-o, si vei vedea acum limpede a cui e umbra ce se mișcă tulburător pe cortină (S1,Ep3, din ce țin minte - aia cu faimosul dans al piticaniei)

abyss

#84
Inca nu am terminat de vizionat S3... Voi urmari totusi indicatia dumneavoastra!

Totusi ma nedumereste ceva in urmatoarea imagine, si anume forma aceea de clopot din stanga. Seamana cu un "shem", "shamu" Sumerian??



"From a golden chamber-in-the-sky I will watch over thee," Inanna promised to the Assyrian king.
Was this mu the "heavenly chamber"?

A hymn to Inanna/Ishtar and her journeys in the Boat of Heaven clearly indicates that the mu was the vehicle in which the gods roamed the skies far and high:

Lady of Heaven:
She puts on the Garment of Heaven;
She valiantly ascends towards Heaven.
Over all the peopled lands
she flies in her MU.
Lady, who in her MU
to the heights of Heaven joyfully wings. .
Over all the resting places
she flies in her MU.


There is evidence to show that the people of the eastern Mediterranean had seen such a rocket-like object not only in a temple enclosure but actually in flight.

Hittite glyphs, for example, showed - against a background of starry heavens - cruising missiles, rockets mounted on launch pads, and a god inside u radiating chamber.
https://www.bibliotecapleyades.net/sitchin/planeta12/12planeteng_05.htm

Grifon

Sincer...habar n-am ce-ar putea reprezenta "clopotul" ăla.
Unii s-au pripit si înspre "die Glocke"...dar tot degeaba.
Chiar nu știu - dar nu mă frământ prea tare cu asta. Lynch e un împătimit al suprarealismului, de multe ori își lasă imaginația să zburde...Ideea din dosul formei e fundamentală, caci forma, deh, mai poate fi si pur tributară capriciilor sale estetice.

Căt despre evidentul covor jupiterian...cum adica n-ai ajuns, dle @abyss ? E chiar în primele secunde din prima scenă a primului episod....hahahah ! Care de fapt e într-o alta buclă temporală a acțiunii.
De vei revedea iar primele momente, vei vedea ca Coop nu mai are insigna - desi apoi, când e captiv înca în "sălaș", îi lucește clar la rever.
Să ții minte (daca tot revezi scena de debut)..."Richard and Linda"....hahahah !
Mulți au uitat ca așa a început seria nouă, si-l înjurau din greu pe Lynch la ultimul episod...ca "e un bou fară noimă"..hahaha !

abyss

S3 adică Sezonul 3... nu la ep.3 faceam referinta. Normal ca am remarcat covorul jupiterian.

Grifon

The Giant = Jupiter, planeta Gigant (precum ne arăta si dl.Xanadron în topicul cu "reînvățarea modestiei").
De asemenea, în astrologie Jupiter = marele Benefic, în timp ce Saturn = Marele Malefic
(aceste noțiuni netrebuind însă luate ad-literam, căci corespund unor cauzalități mult mai nuanțate).
Merită o ușoară paralelă si cu filmul "Jupiter Rising", al faimoșilor creatori Matrix - dar pe ăla îl vom "hermeneutiza" altădată...să nu le amestecăm prea tare...
Între timp, nu strică o cercetare atentă a biroului lui Ben Horne. Cine e "ochi de Hawk" (hahaha !) va remarca ce e de remarcat.

Enz

Ascending... :))) ).

abyss

#89
Da, e un jupiter mic acolo... dar pare o imagine in oglinda!
Ce fel de cer arata? Ce planete ar fi in ascensiune (una pare o cometa, alta are o scara...)