Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Hermeneutică & Cinema

Creat de Grifon, 26 Mai 2017, 15:39:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Grifon

Propun un subiect atât instructiv, cât si distractiv, in cadrul cărora să dezbatem "jocurile" pe care unii (sau alții, hahhha !) le fac in "culisele" unor producții celebre.
De vreme ce s-au disecat, pe alte subiecte, substraturile unor melodii sau chiar basme, ar fi si vremea să ne axăm pe cele mai complexe creații contemporane - filmele.

Acestea fiind zise, oare ce capodoperă ar fi cea mai indicată pentru start ? Bineînțeles (si aici sper cã sunt în asentimentul majorității) nu poate fi decât STARWARS, cea mai îndrăgită / vizionată producție SF all-time ! Vom găsi în ea destule...și in simboluri, nume, numere...si in ceea ce privește actorii / producătorii...iar la sfârșit s-ar putea să găsim si indicii bune...ptr.subiecte deja dezbătute.

Deci, launch ! Pentru debut, hai să-l luăm pe titan...the One to bring balance to the Force...nimeni altul decât Anakin Skywalker / Darth Vader.

kenjiro

Nondual Jediism ?

The Jedi Code:

There is no emotion, there is peace.
There is no ignorance, there is knowledge.
There is no passion, there is serenity.
There is no chaos, there is harmony.(*)
There is no death, there is the Force.

The Sith Code:

Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

Sursa:
http://www.beamsandstruts.com/articles/item/1048-nondual-jediism



Grifon

Ohoo..."codurile"...da ! Insă voiam să ajung mai târziu la ele, si mai întâi să puricâm puțin identitatea eroului principal.

Skywalker..hm..."cel ce umblă pe cer"..extensia șamanică e clară (putând fi și druidică, nu neapărat dacică / kapnobotică). Doar e numele de familie, nu ? Adică drăgălașul copil blond e dintr-un neam...numit astfel ? Sau dintr-o familie ce pur și simplu poartă acest nume propriu ?

Aici deja avem ceva abscons. Căci, care familie ? Micuțul are doar mamă (căreia oricum nu i se menționează numele), si aflăm apoi - destul de tulburător - că a fost creat printr-o "imaculată concepție" (precum reale figuri mesianice din patrimoniul religios al umanității).
Deci, e un "Călător al Cerului", eventual unul din mai mulții cu această stranie calitate, nu fiul vreunui nene numit așa....care nene nici nu există.

Năstrușnică idee la Lucas & Co, nu-i așa ? Si asta e nimic...prin comparație cu ce-au înghesuit in numele (de botez ?) ..ANAKIN !

kenjiro

Darth Plagueis Created Anakin
http://www.cantinatalk.com/single-post/2016/1/15/Darth-Plagueis-Created-Anakin

Darth Plagueis was a Dark Lord of the Sith so powerful and so wise, he could use the Force to influence the midi-chlorians to create life. He had such a knowledge of the dark side, he could even keep the ones he cared about from dying.
Palpatine

Sursa:
http://starwars.wikia.com/wiki/Darth_Plagueis

kenjiro

Was Anakin Skywalker named after a biblical historical character that was a leader of a clan of giants? And was he also a giant himself? That similar name being Anakim?
https://www.google.co.uk/amp/s/moviepilot.com/posts/3712649/amp

Aseneth

Credeam ca subiectul asta e super uzat de cand se tot vb despre el.

Anakin= Anakim
Sith = Seth
Jedi = egipteanul Jed sau aramaicul Gadreel ( sarpele din gradina edenului)
Luke= Lucifer
Amidala= amigdala (glande, ezoterism si alte pufarine)

Mai erau cateva, dar nu are sens sa continui. Mai ales ca la un comic con George Lucas a zis ca s-a inspirat din personaje din familie si anturajul apropiat, cand a numit eroii din Star Wars.

Grifon

"Uzat"? Hahaha ! "De când se vb despre el ?" Hahahah !
Cred că glumești, stimată @Aseneth ! Păi, si despre conexiunea Nazi/UFO/Tibet s-au scris zeci de cărți, dar am avut totusi ce vorbi la subiectul "Vril", nu? Sau despre "Shamballa", nu s-au scris sumedenii de tomuri ? Si, ce, s-a lămurit careva ?

Dar chiar ai fost de haz explicându-mi ce-a "explicat" Lucas ! Hahahaha ! Poate nu făcuși domnia ta destul de bine cunoștință cu el, de-l crezi așa, doar un producător simpatic de filme bune !
Omul pur si simplu dospește de esoterism si alte taine, la fel ca Mark Hammil, Lawrence Kashdan,sau alții din "șerpăria" Industrial Light and Magic - nu te miră titulatura firmei ?

Dar mai lasă-mă să râd puțin (căci iată, scopul distractiv al topicului s-a si atins !). Cum ziceai că zicea ? "A luat numele din familie si anturaj?" Hahahahahahahaaa ! Care "familie"? A Skywalker-ilor sau a altor zei ? Iar la Indiana Jones de unde le-a luat ? De la familia ...nevestei, ori din "familia", mai extinsă, așa, a lui Spielberg ?

Serios acum - stiu bine că au bătut si alții apa-n piuă pe astfel de temă, dar au făcut-o superficial, incomplet, sau chiar cu neghiobie. Cele câteva echivalențe punctate de d-ta abia de-s "vârful icebergului", si ai putea remarca asta puricând, acribic, doar (deocamdată) numele ANAKIN.

P.S. - Ar fi trebuit totusi să știi, de pe alte subiecte, că nu obișnuiesc a plictisi interlocutorii cu banalități sau "chestiuni fumate" - așa că să-mi (-ți ?) fie cu iertare....

kenjiro

Noi sincronicităţi m-au condus astfel să îmi focalizez
atenţia asupra unui personaj pe care Preston îl cunoaşte sub numele de Mark
Hamill. Am afirmat în lucrarea O nouă călătorie la Montauk că Mark Hamill,
actorul principal care a jucat în seria de filme Star Wars, a fost producătorul
din umbră al filmului Experimentul Philadelphia.

Soarele negru. Conexiunea nazist-tibetană cu Proiectul Montauk. Peter Moon.

Grifon

Bine punctat, dle @Kenjiro - mă incântă să văd că la d-ta nu-i "uzată" treaba...
Da, investigatorii "filierei Montauk" l-au dibuit nițel pe Hammil, dar l-au pus prea puțin in conexiune cu Star Wars - si aproape deloc cu alți "magicieni" din același grup (familie ?)
El n-a avut de asudat in "construcția" magică a onomasticii StarWars. A prestat doar rolul principal (in primele părți) si a avut expertiză si in ceea ce priveste sonorizarea (implicând aici si efectele acustice mai subtile).
"Greul" script-urilor (sau poate trebuia să zic "al Scripturilor ?) l-a dus Kashdan, ajutat si/sau supervizat de "hierofantul" Lucas. Iar această realitate se poate ușor sesiza, la acele părți din StarWars sau Indiana Jones unde Kashdan lipsește (conjunctural) din..."gașcă".

Să mai incercăm totusi un exercițiu pe ANAKIN. Până la urmă, nu tre' să fie cineva chiar (la fel de) kabbalist, ca să intrevadă complexul joc de litere/silabe !

Aseneth

Cu atitudinea asta, domnule Grifon, o sa descoperiti adevarul la pastele flotei stelare americane.

V-am spus deja ce inseamna Anakin, dar vad ca sunteti orbit de cuvantul "uzat"

Sa stiti ca nu este un cuvant urat, nu stiu in care parte a Romaniei traiti...

kenjiro

Anak(Annunaki)Kin(child) = Child of the Annunaki.
http://www.bring4th.org/forums/showthread.php?tid=7280

Welcome to the dark side, Dle Grifon. Your one chance at true greatness lies here."  :-D

Aseneth

#11
Deci m-am suparat pe dl Grifon si am inchis rufon.
Am deschis twitter, care ma delecteaza de cele mai multe ori.
Care era primul tweet care mi-a aparut?
Un retweet al lui Eric Kripke (creatorul Supernatural si Timeless).

Ironia sortii? Sau ironia internetului?
Inseamna ca domnul Grifon are dreptate? ( nu pot sa cred ca am scris asta)

:-o :? :roll: :x :roll: :roll: :roll: :roll: :star: :star: :star:

Grifon

Hahaha ! Acum chiar cã m-ai bine-dispus, simpatică d-nă @Aseneth ! (de altfel, eu nici nu m-am supărat, ci doar așa reacționez când intru "on the Dark Side"...hihihi !)

S-o luăm altfel. Nicio clipă n-am zis că variantele propuse de d-ta (Anakim) sau dl @kenjiro (anunaki) n-ar fi bune. Ba chiar le putem adăuga si pe astea la luuungul lanț semantic exploatat de gentleman-ii de la Industrial Light and Magic.
Trebuie insă inceput cu esența. Se vede de la prima ocheadă că numele e artificial creat, el neexistând in aceastã formă nicăieri (nici in limba engleză, nici in vreo altâ mitologie, să zicem). Tocmai asta m-a intrigat maxim la saga asta - numele - si nu doar al lui Anakin.
Mereu am obiceiul de a-mi completa întrebarea investigativă "de ce?" cu necesara "...si nu altfel ?"(asta ptr. că exclud hazardul, mai ales când e vb. de anumite chestiuni).
Au ținut morțiș să aglomereze in el un potențial "magic" major, folosind simbolistică plenară, diversificată, aproape...ecumenică.
Să trecem in revistă următoarele:
KI, KA, ANK (inutil să le mai disecăm, am făcut-o destul la "Vril"). Deci l-au făcut force-full, nu ?
AN (fie că-i supremul sumerian ANU, fie că-i particula omonimă (midichlorienele ?) joacă un rol atât de important, că e pus dublu, AN KI AN (indicand, posibil, dipoli vortex, 2 torsiuni, etc).
AN AKIN SKYWALKER inseamnă, literal in engleză, AN neam  / inrudit/ de-o spiță cu Skywalker (uite că ni se dă si un pic de genealogie, totusi, ba chiar e specificat "akin", adică nu direct fiu (grad 1).
Si, adâncind jocul (trebuie luate, de vrem exhaustivitate, toate combinațiile ce pot avea, cât de cât vreo semnificație), vom descoperi multe alte "incărcături".
Ex. (aleatorii) : AIN (nume arăbesc) inseamnă ochi de apã, fântână, izvor; INNA (nume rusesc) inseamnă pârâu involburat, sau curent aprig ; NIKA (greceste) inseamnă victorie -(akin cu Nike, zeița aferentă); KANI (hawayan) inseamnă sunet; ANAN (nume arăbesc) inseamnă nor, innourat - căci "viitorul băiatului acoperit de nori e"; ANKA (nume ebraic) inseamnă favorizat de grație s.a.m.d.- mai sunt si altele, fiți convinsi.

Eh, asta inseamnă "magie" mistico-semantică, mai ales când ținta e...tot globul. Se amestecă noțiuni fundamentale, pentru toate înțelesurile. Așa se si explică succesul fulgerător al producției, trecând orice granițe : politice, ideologice, de rasă, de religie...orice. "Rețeta" i-a vrăjit si pe chinezi, si pe arabi, si pe evrei, si pe....toți ! Până si la noi, unde comunistii nu cumpărau nik(a) nou de la Holywood, "Star Wars" a ajuns după doar 5 ani după lansare (dacă nu greșesc), iar in 1985 vedeam eu insumi deja urmarea- "Imperiul Contraatacă".

Deci, cam așa trebuie căutate adâncimile, veselă colegă @Aseneth ! Dacă d-ta "mi-ai arâtat deja"..Anakim...apoi ai zis si "'or mai fi da' n-are rost"...normal că am simțit nevoia de a te gâdila cu un "force-choke" !

kenjiro

Anakin Skywalker: Are you an angel?
Queen Amidala: What?
Anakin Skywalker: An angel. I've heard the deep space pilots talk about them. They're the most beautiful creatures in the universe. They live on the moon of Iego, I think.
http://www.moviequotedb.com/movies/star-wars-episode-i-the-phantom-menace.html

The Sumerian tablets were written by the Sumerians. This was a society that invented writing, and had advanced knowledge of mathematics, science and astronomy. According to these tablets, the Anunnaki, or the Anannge, were angels.

Sursa:
http://www.annunaki.org/the-annunaki-in-the-bible/

kenjiro

Ben Kenobi: [with sudden realization] That's no moon(Nibiru). It's a space station.
Han Solo: It's too big to be a space station.
Luke Skywalker: I have a very bad feeling about this.
Ben Kenobi: Turn the ship around.
Han Solo: Yeah. I think you're right...

Sursa:
http://www.moviequotedb.com/movies/star-wars-episode-iv-a-new-hope/quote_29900.html

The orbital pattern of our solar system is DESIGNED, several moons have non-natural behavior, the dimensions and orbital position of OUR moon is clearly a result of very advanced space engineering, what suggests that ancient alien civilizations are in the business of "space architecture" before this solar system was even created.

Sursa:
http://interesting-things-i-find.blogspot.co.uk/?m=1