Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Omuleti. verzi sau gri.

Creat de dacian_a, 12 Mai 2006, 13:28:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

lory,iubito,ce mai faci?am crezut ca deja esti prin alte sisteme... :wink:  missed ya 2
oricum am sa merg saptamana viitoare si am sa caut....si la univ la fel, desi ma cam indoiesc ca voi gasi ceva de genul...caut...
poate mai vii la locul nostru de intalnire,nu musc asa rau :-D..ti-a trecut vanataia?  :wink: :mrgreen:

si eu pe tine,scumpo, mi-e tare dor de tine...ceva vise noi ?mai da si u un telefon, ca ai minute gratuite.. ne intalnim in port la concert?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Bine ai venit pe orbita, Lory!

Si acum, despre omuletii gri.

   Omuletii gri sunt cei mai populari extraterestri printre noi. De cele mai multe ori, daca intrebi pe cineva de extraterestri, acela se va gandi la omuletii gri.
  Insa exista 3 rase de omuleti gri: Grii A, Grii B, Grii C

  In general ei au 1.0m-1.25m inaltime, ochi largi si ovali, culoarea pielii de la alb-gri pana la gri-maro sau gri-verde la gri-albastru.
Bratele sunt mai lungi ca ale pamantenilor. Ei nu au pavilioanele urechilor, nas si par.
Degetele seamana cu niste gheare. Sunt in numar de 2, 3 sau 4, depinde de tipul de gri. Pielea are textura unei pieli de reptile.

Originea lor este sistemul Zeta Reticuli, alcatuit din 2 stele, vizibile din emisfera sudica. Distanta pana la Zeta Reticuli este de 38 ani lumina.
  Grii au evoluat natural din niste vietuitoare asemanatoare cu cetaceele(vezi si "delfinoizii", siriusienii), din alte lumi sau au fost obtinuti prin inginerie genetica de catre o alta rasa sau poate de ei insisi. Ei au evoluat dincolo de reproducerea sexuata, deci toate organele genitale si tracturile digestive sunt total atrofiate  :? Asa ca ei se inmultesc exclusiv prin clonare.

  Unii contactati au aflat ca ei au trecut printr-o faza a evolutiei lor asemanatoare cu cea prin care trecem noi acuma.

  Dupa cum am mentionat mai sus, ei se reproduc exclusiv prin clonare. La orice specie, clonarea repetata duce la degenerarea materialului genetic, urmasii fiind deci tot mai degenerati. Asa se intampla si in cazul lor, iar ca sa salveze specia lor de la degenerare totala, ei procura ADN de la noi.  Planeta noastra este pentru ei ca o rezervatie, iar noi suntem evident, ceva specie primitiva. Insa avem niste gene de care au ei nevoie. Si de aceea ei rapesc oamenii. Pentru adormirea rapitilor, ei folosesc un dispozitiv cu ultrasunete, asociat si cu o telepatie.

Atitudinea fata de noi
 
  Ei ne privesc ca si cum isi priveste un fermier vaca sa. Adica ca si o rasa inferioara.
Se spune ca acesti grii sunt servitorii unei rase de extraterestrii de tip reptilian si incearca sa pregateasca pamantul pentru sosirea lor, prin exercitarea unui control asupra pamantului folosindu-se in acest scop de diferite mijloace. Ei se bucura de sentimentul de libertate pe care il au pe pamant, departe de stapanii lor si ar dori chiar sa-i ajute pe pamanteni in confruntarea cu reptilienii. Extraterestri albastri au avertizat societatile secrete americane, despre pericolul pe care acestia il reprezinta.

GRII DE TIPUL A: Cel mai intalnit tip de extraterestrii cenusii. Cunoscuti sub denumirea de zetasi (din sistemul stelar Zeta Reticuli – steaua Bernard; se invecineaza cu zona Orion). Sunt organizati dupa criterii aparent militare, cu o structura rigida; pun accentul pe stiinta si cucerirea de noi lumi. Au aproximativ 4,5 picioare, capul mare, ochi mari oblici. Trasaturile faciale sunt limitate, gura foarte mica, sub forma unei mici deschizaturi si nasul lipseste.

Ei au evoluat dincolo de nevoia de a aveaun sistem reproductiv sau digestiv  si se reproduc prin clonare.

in parte, genetica lor are la baza genetica insectivora. Stiinta lor se ocupa de studiul altor forme de viata si cu ingineria genetica. Se presupune ca ei au jucat un rol important in alterarea geneticii umane de-a lungul mileniilor. Se pare ca ca ei vor sa incruciseze rasa lor cu cea umana pentru a creea o noua rasa superioara celor doua. (Se mai spune ca ei ar fi chiar o specie pe cale de disparitie, mai ales datorita programului lor de reproducere prin clonare. Cu fiecare clonare pe care o fac specia devine mai slaba. Ei incearca sa perpetueze specia lor prin creerea de hibrizi.)

Se pare ca sunt doua clase sociale importante. Una este mai cruda, taioasa si directa, fara menajamente. Cealalta mai buna, este mult mai rafinata si capabila sa afiseze un comportament mult mai uman si prefera sa foloseasca un comportament mai ,,diplomatic" pentru a castiga increderea oamenilor. Acest tip de grii poate fii ceea ce este mentionat sub numele de grupa ,,orange" (portocalie) a griilor.

Ei par a fi lipsiti de emotii (dupa standardele umane) si, in consecinta, sunt vazuti cruzi in modul in care trateaza oamenii.

Se spune ca acesti grii sunt servitorii unei rase de extraterestrii de tip reptilian si incearca sa pregateasca pamantul pentru sosirea lor, prin exercitarea unui control asupra pamantului folosindu-se in acest scop de diferite mijloace. Ei se bucura de sentimentul de libertate pe care il au pe pamant, departe de stapanii lor si ar dori chiar sa-i ajute pe pamanteni in confruntarea cu reptilienii.

Adica avatarul lui Baaron  :lol: :lol:
 
GRII DE TIPUL B

  Ei vin din Orion. Inaltime de 7-8 picioare. Cu trasaturi faciale similare griilor de tipul A, exceptie nasul larg. Acesti grii au o tehnologie care ii ajuta sa actioneze intr-un mod ,,miraculos". Acesti grii sunt mai putin incomozi pentru oameni decat tipul A de grii. (cu toate acestea sunt considerati ,,ostili".) Ei au tendinta de a controla mai mult prin exercitarea unei influente pe plan politic si negociaza acorduri cu personalitati cu influenta in acest domeniu. Principalele lor baze sunt in Insulele Aleutine.
   Ei folosesc oamenii pentru experimentele lor genetice. Induc in noi niste gene. Ei pot creea organe omenesti separate, care ar putea salva oamenii raniti sau bolnavi, su pot reprezenta hrana lor.
   
Acesta este tipul de extraterestrii care a fost vazut nu cu mult timp in urma in estul Rusiei


GRII DE TIPUL C: Cea mai scunda rasa de grii, aproximativ 3,5 picioare inaltime. Trasaturile lor faciale sunt similare griilor de tip A din Zeta Rericuli si deriva din aceeasi rasa-radacina. Ei sunt la fel de ostili fata de oameni ca si zetasii. Sunt dintr-un sistem solar din Orion, de langa Bellatrix.
   Se spune ca ei actioneaza ca niste garzi.


lory

da,ms Skywalker!
interesante idei...daca suntem hrana lor...nu e o idee chiar draguta,nu? nu imi imaginez decat un acvariu urias se unde un ET vine si spune "pe asta il vreau"...cred ca eu am scapat, nu sunt prea digerabila :-P :wink: :-D...

cu greu mi-a trecut vanataia,dar a trecut..esti dispusa sa mai faci una? :-D
marti plec in buc,vii cu mine?nu ma lasa sa merg singura pls....
nu imi plac formatiile,viono pe plaja la un foc de tabara..stii locul si ora


sarut dulce

jackie28t

bine ai venit pe forum ''lory'' :-)

pri3st3ss

lory draga, ai mesaj personal pt mai multe detalii indecente :-P :wink:
raspunsul meu e  NU...sorry...iar sunt rea... :evil:


draga Skywalker...am gasit cartea si pe net,dar numai daca vrei sa o cumperi... http://www.dol.ro/produse/CAR3DF09C5A99CFE/Enciclopedia%20fiintelor%20extraterestre%3A%20Zooizi%20si%20bioizi%20%20Gyorgy%20Mandics.htm

Mandics Gyorgy
      Jurnalist în timpul zilei, scriitor SF si autor de articole legate de paranormal pe timp de noapte, Mandics Gyorgy a scris Enciclopedia fiintelor extraterestre si membru al cenaclului SF timisorean Helion. Participant si organizator al proiectelor Schimbului Stiintific si Science Fiction Anglo-Român, locuind si la Timisoara, si la Budapesta, el raspunde de dimensiunea maghiara a Saptamânii Internationale

sau aici http://www.astromagie.com/anticariat/index.html?d_OZN37_Enciclopedia_fiintelor_extraterestre6589.htm
sau : Enciclopedia fiintelor extraterestre, vol. I: Humanoizi si pseudohumanoizi, Ed. S.C.S. Ivan Krasko, 1997
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Mersi, Pri3st3ss si voi cumpara cartea intr-un viitor.

  Despre Mandics Gyorgy, stiam cate ceva. Am citit o carte scrisa de el prin anii '80. Se chema
"Explicatiile de langa noi", in care incerca sa gaseasca explicatii rationale pentru diferite enigme.
Din start elimina existenta extraterestrilor, iar explicatiile mi se pareau cam lipsite de sens. De aici mi-am dat seama ca el e un sceptic.

  Despre clubul SF Helion puteti vedea mai multe pe www.helion.arsfan.ro
Ei au si o revista, insa nu stiu daca se gaseste pe tot teritoriul tarii... avand in vedere ca nu prea au ei fonduri.

 

pri3st3ss

 cu placere...
cand am sa am un pic de timp, am sa trec pe la biblioteca si o sa scanez cartea in caz ca o gasesc... mie mi s-a parut o porcarie la inceput,dar acum,ca sunteti interesati de ea, am sa fac tot posibilul sa o iau si sa scot ceva informatii de acolo...nu promit ca se va intampla cat de curand...dar voi posta tot aici si apoi mai vedem...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Exista o enciclopedie virtuala pe care o am in posesie, se numeste UFOpedia, si acolo sunt prezentate cateva informatii depre diferitele rase de extraterestri dar mi-e teama sa public pentru ca e copyrightata  :lol:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

toma

Mia oameni buni, voi nu deosebiti fictiunea de realitate???? Daca cititi De la pamint la Luna , chiar credeti ca un tun a aruncat un obuz acolo???
Astea sint carti care descriu cam cu ar artata extraterestrii, nu ca asa arata ei!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

pri3st3ss

scuza-ma toma, dar eu am spus deja ca nu am incredere in ce a spus nenea, si nici nu stiu cand a strigat el adunarea generala cu prezenta obligatorie la alieni si sedinta foto ( ma intreb cine i-a machiat :)  :-D :roll:)....eu am spus-o ca sa stie lumea ca exista si daca e cineva curios, poate sa caute...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Toma, sa sti ca nu-l cunosc personal pe Mandics Gyorgy(desi locuim in acelasi oras), insa din ce am citit din cartea lui pot sa spun ca e un Sceptic, da cu S mare. Mai sceptic ca tine. Si daca un sceptic totusi scrie o carte despre extraterestrii, atunci totusi e ceva...

toma

O sa o repet de cite ori va fi necesar: este absurd sa credem ca sintem singuri in Univers! Dar de aici si pina la.....sint citiva parseci buni!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

Nu absurd ci este arogant sa credem ca suntem singuri in univers. :-D
Sa ajuns pe luna si pe marte iar clonarea este in plina desfasurare...deci,extra-terestrii,clone sau calatorie  interdimensionala nu mai este o mare scofala.StarGate sau StarTreck sunt doar reproduceri cinematografice.Dupa cortina totul este adevarat :-D

toma

Da, dara asta nu ineamna sa dam crezare unor fabulatii pe o tema data!  Ba mai mult, folosind efecul de ciine alergind dupa propia-i coda sa dam drept certe date scornite de o imaginatie mai bogata!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

pri3st3ss

asta ramane la discretia fiecaruia..din cauza asta ai liber arbitru...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.