Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

TRAPPIST-1

Creat de Forest Gump, 22 Februarie 2017, 20:27:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Xanadron

...Pacat ca-s toate la fel de plate ca tingirea noastra Terra. :-D

Serios acu', tsunami-ul asta de revelatii NAZA la ani buni dupa lansarea telescopului Hubble (27 mai precis !!!) imi pare suspect de... convenabila-n contextul actualelor viermuieli sforaresco-vaticaneze, :evil: care miros si-a facatura de Disclosure.
De unde si comunicatele tip tabloid - adica subliminal-parshive, ciuntite si oprite cu schepsis taman in punctul cel mai important al 'dezvaluirilor', care ar fi evidentierea semnelor unor civilizatii pe numitele exoplanete (tip stirile Prost-TV "Iata ce palat de 250 mil. USD vinde cutarescu", fara vreo aluzie macar la modu-n care a facut respectivu' purcoiul de banet pe Wall-Street.)

As fi insa redundant sa mai dezvolt subiectul, la fel de vag-cetzos ca Black Holes, Big Zbang etc (v. si comunicarea ref. la vizualizarea celei mai indepartate galaxii-puradel :star: - GZ-z11 parca-i zice, aflata la 13,4 miliarde ani-lumina de noi si implicit la doar 400 milioane ani distantzata-n timp de data presupusei nasteri a Universului nostru iluzoriu... si atemporal, evident, pentru observatori mai putin limitati-amputati ca noi din proiect.)

De fapt si coana NASA pare indecisa, comunicand la citeva luni distantza date diferite (13,4 - 13,8 mlrd. ani-lumina.)
Hai ca v-am plictisit destul cu aiurelile mele, asa ca ma duc acu' sa mai lupt cu Pasaroii Bleu carora incearca sa le faca reclama neobositul calator-astral SI p-un blog de povestiri SF.
Care, culmea, e chiar al meu. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

maurice

TRAP-PIST, 7 planete intru-n sistem pitic la 380000000000000 km.... suna a Disney.

prodcomb

#3
Sunt pe orbită în jurul unei pitice reci. Dacă ne uităm un pic la evoluția stelară vedem că sunt niște bolovani rezultați în urma unei explozii stelare.
S-a mai entuziasmat un bătrân SF-ist pe ecranele TV-urilor; el deja le făcea cu mâna micuților verzi și se grăbea să ajungă la ei prin nanotuburi.
Și doar ne-am obișnuit pe ecrane cu vraci, astrovraci, astrologi, numerologi și alți ologi ai gândirii umane.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Am vazut o poza pe internet (am salvat-o si o atasez si aici) in care se vede cum s-ar putea calatori pana la Proxima Centauri folosind o pinza solara de 300x300m. Calatoria ar dura cam 150 de ani, nu tocmai mult zic eu, insa folosind acelasi mod de deplasare la Trappist-1 ar dura de zece ori mai mult.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

hanzo

daca o stea explodeaza
spatiul gol pana departe-l deformeaza
ma intreaba ala micu'
tata cum adica deformezi nimicu'?
smecheria zice asa
ca nimicu ala e dafapt ceva..

unde, unde unde amerigane

https://www.youtube.com/watch?v=O61eEJ0xCJ8

ps baietii fac virale, nu sunt manelisti.


7 planete.. 7 nu alta.  7 dintr-o lovitura, care vrea sa cumpere teren acolo?


StarDust

Urmeaza. Se va vinde teren pe acolo si nu putini vor cumpara.  :-D  Tare "maneaua", se vede si pitica rosie in jurul careia graviteaza totul in partea dreapta  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Forest Gump

Citat din: prodcomb din  24 Februarie 2017, 12:49:20
Sunt pe orbită în jurul unei pitice reci. Dacă ne uităm un pic la evoluția stelară vedem că sunt niște bolovani rezultați în urma unei explozii stelare.
S-a mai entuziasmat un bătrân SF-ist pe ecranele TV-urilor; el deja le făcea cu mâna micuților verzi și se grăbea să ajungă la ei prin nanotuburi.
Și doar ne-am obișnuit pe ecrane cu vraci, astrovraci, astrologi, numerologi și alți ologi ai gândirii umane.
Mda, din păcate stelele pitice sunt cunoscute pentru episoadele violente de erupții din prima parte a vieții. În plus, planetele ale sunt sigur blocate cu o singură față spre stea, un element în plus care reduce șansele de apariție și dezvoltare a vieții. App. știe cineva dacă apare pe undeva vârsta stelei?

StarDust

Conform unei surse undeva in jurul a 5,3 miliarde de ani. Dar astea au evolutia foarte lenta deci ar fi inca tinara, steaua e doar cu putin mai mare decit Jupiter si isi arde combustibilul foarte incet.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Citat din: Forest Gump din  27 Februarie 2017, 21:55:47
Mda, din păcate stelele pitice sunt cunoscute pentru episoadele violente de erupții din prima parte a vieții. În plus, planetele ale sunt sigur blocate cu o singură față spre stea, un element în plus care reduce șansele de apariție și dezvoltare a vieții. App. știe cineva dacă apare pe undeva vârsta stelei?

E o problemă cu vârsta picelor roșii. Ele conțin oxid de titan, fier, calciu. Dar acestea nu existau la început în Univers, trebuiau să apară în reacțiile nucleare din primele generații de stele. Urmează să aflăm în ce moment al evoluției Universului au apărut și cum.
Este adevărat că sunt relativ stabile timp de sute de miliarde de ani (depășind cu mult vârsta Universului), dar au și fluctuații ale fluxului radiativ datorită transportului convectiv al radiației. Și întradevăr ,,înțepenesc planetele" pe orbie din cauza gravitației.
Mai sunt și alte ,,incoveniente" pentru planete.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Xanadron

#10
Bune observatiile voastre astronomo-logice, asa ca n-are rost sa mai adaug si eu altele.
Ceva simbolologie :lol: in plus ar merita insa bagata, fiindca pregatirea atenta si minutioasa a invadarii MSM cu povestea asta cu iz de semi-disclosure e deja evidenta, incluzind imaginari artistice ale peisajelor exoplanetare posibil a fi vizitate-n curind de tot omu', dupa cum subliminal sugereaza Coana NAZA.
https://exoplanets.nasa.gov/alien-worlds/exoplanet-travel-bureau/

Si site-ul 'oficial' e fara dubii pre-gandit in devans:
http://www.trappist.one/

...a nu se confunda insa cu site-ul   http://trappist.com/ al sutanistilor :evil: trapisti, ordin monahal catolic a carui denumire a fost pe fatza fortzata sa coincida cu acronimul telescopului ESO din Chile cu care a fost descoperita jupitera-ca-zapada si cei sapte mutulici. :-D
"The initial discovery was made by TRAPPIST, the TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope"

Mai pe scurt: desi n-am inghitit vreodata teoriile omni-vaticanezo-iezuite ale ex-colegului @Ronin, The Vatican Connection pare totusi activata-n cazul asta, in care se spun multe fara sa se comunice de fapt mai nimic - si normal, conform legamintului fratilor trappisti de pe la 1664, si-anume MUCLES ! 8-)
(relativ la adevaruri incomode, clar, ca-n rest se poate balmaji orice.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

endinion

Poate sa fie stele pitice de diferite varste si origini. Practic cele mai multe sunt varstnice si fara metalicitate, adica vechi cat galaxiile.
Alte stele pitice sunt stele vechi, dar peste care au trecut valuri de materie complexa de la novele si supernovele din apropiere, producand o modificare spectrala, astfel acest gen de stele desi sunt foarte vechi ele par foarte tinere datorita metalicitatii de imprumut.
O alta categorie sunt stele mici dar recente, avand deci metalicitate din start.

Alta categorie sunt stelele mici si dense care si-au pierdut invelisul exterior ca nova.

Grifon

Dacă tot ai adus vorba de "simbologie", cred că merită remarcat amplasamentul acestor exo-planete in Constelația Aquarius (Vărsătorul).
Cum numesc toți esoteriștii (fie reali, fie farsori) Noua Eră / New Age ? A Vărsătorului...deci iată (incă) o bizară coincidență.
Cât despre amestecul Vaticanului, voi fi mai convins doar dacă voi vedea/auzi unele idei care să aducă în dezbatere Arhanghelul Gabriel (căci acesta corespunde, in astrologia medievală creștină, constelației Aquarius).
Până la o asemenea eventualitate, eu n-aș prea amesteca onorabilele sutane în asta...

Xanadron

Citat din: Grifon din  07 Martie 2017, 13:46:08
Dacă tot ai adus vorba de "simbologie", cred că merită remarcat amplasamentul acestor exo-planete in Constelația Aquarius (Vărsătorul).
Cum numesc toți esoteriștii (fie reali, fie farsori) Noua Eră / New Age ? A Vărsătorului...deci iată (incă) o bizară coincidență.
Cât despre amestecul Vaticanului, voi fi mai convins doar dacă voi vedea/auzi unele idei care să aducă în dezbatere Arhanghelul Gabriel (căci acesta corespunde, in astrologia medievală creștină, constelației Aquarius).
Până la o asemenea eventualitate, eu n-aș prea amesteca onorabilele sutane în asta...
Nu mai cred demult in coincidentze - incluzind pina si numele Rev. Jose Gabriel Funes, (ca tot veni vorba de arhangheli turnatori / de gogosi lichide varsatori :-D ) - astronom iezuit si director al Observatorului Vaticanului - nu al recentului Lucifer totusi :star:
- "The Vatican owns some of the world's most powerful telescopes.  One has to ask themselves, "Why?"  One particular telescope is called L.U.C.I.F.E.R.  located at the Mount Graham Observatory and is an acronym for "Large Binocular Telescope Near-infrared Utility with Camera and Integral Field Unit for Extragalactic Research".  Surely, they know this is not a coincidence."

N-o sa divaghez reluind teme ex-vaticaneze tratate extensiv in anii trecuti (v. Luciano Barbato, Luca Scantamburlo, Secretum Omega, Malachi Martin, Corrado Balducci, Guy Consolmagno, Siloe Vatican Probe :rocket: etc.), dar reamintesc totusi ca nea' Gabriel :lol: Funes e al' de-a trecut de la ziceri de tipul: "'I'd like to baptize an alien into the Catholic faith.'
...la altele radical... eretizate: "Well that's not what they're saying today. What they're saying now is that they [aliens] are coming here and they're going to baptize us into their faith and it is going to require us to make changes to our knowledge, to our understanding, of the Gospel. In fact, some of their deepest theologians have said, 'Perhaps everything we think we know about the Gospel is going to have to be thrown out.'"

Ziceam deci cindva ca societatea o să fie convinsa treptat sa considere ET-ii ca fiind adevăraţii mesia-salvamari ai umanităţii, la fel ca-n vechiul Brookings Report: "So what would happen someday if "aliens" showed up and claimed that they seeded life on this planet, guided our evolution and are now here to lead us into a new golden age?"
Care se mai intreba retoric acum zeci de ani: "And what would happen if the Catholic Church gave those aliens their stamp of approval?"

Taman aici, în "ştampila de aprobare" a Bisericii Catolice a rolului fals-mesianic (după mine) al ET-ilor cred că-i germenul unei duplicitar-păcătoase Disclosure, prin care o să se-ncerce o jalnică vulgarizare a hermeneuticii antice.
...Fiindcă Elita pare forţată amarnic de CEVA/CINEVA  :-) :martiansmile: s-o sucească un pic - şi repejor - cu suprimarea Cunoaşterii Veritabile, ocolind însă parşiv drumul penitenţei - nimeni din Sforăreala Globală n-o să vrea să recunoască deci nimic din Răul făcut de milenii omenirii, niciodată.
Probabil ca nu le va merge la toti fentarea judecatii... de aici si-acum, da-i clar ca asa-zisele Elite isi pregatesc terenul unei retrageri discrete-n paradisuri demult pregatite.

Zic asta fiindca semnele unei anume disperari la nivel f. inalt sint deja evidente, incluzind infiltrari ale unor shills mimand opozitia versus The Deep State pe forumuri clar anti-Establishment (v. CIA-istul 'pozitiv' :lol: Robert David Steele pe Project Avalon Forum, unde clameaza necesitatea iertarii maimutzelor psiho- / sociopate si deseori criminale care ne-au/ne mai conduc.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/