Resurse > Stiri

TRAPPIST-1

(1/3) > >>

Forest Gump:
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-telescope-reveals-largest-batch-of-earth-size-habitable-zone-planets-around

Xanadron:
...Pacat ca-s toate la fel de plate ca tingirea noastra Terra. :-D

Serios acu', tsunami-ul asta de revelatii NAZA la ani buni dupa lansarea telescopului Hubble (27 mai precis !!!) imi pare suspect de... convenabila-n contextul actualelor viermuieli sforaresco-vaticaneze, :evil: care miros si-a facatura de Disclosure.
De unde si comunicatele tip tabloid - adica subliminal-parshive, ciuntite si oprite cu schepsis taman in punctul cel mai important al 'dezvaluirilor', care ar fi evidentierea semnelor unor civilizatii pe numitele exoplanete (tip stirile Prost-TV "Iata ce palat de 250 mil. USD vinde cutarescu", fara vreo aluzie macar la modu-n care a facut respectivu' purcoiul de banet pe Wall-Street.)

As fi insa redundant sa mai dezvolt subiectul, la fel de vag-cetzos ca Black Holes, Big Zbang etc (v. si comunicarea ref. la vizualizarea celei mai indepartate galaxii-puradel :star: - GZ-z11 parca-i zice, aflata la 13,4 miliarde ani-lumina de noi si implicit la doar 400 milioane ani distantzata-n timp de data presupusei nasteri a Universului nostru iluzoriu... si atemporal, evident, pentru observatori mai putin limitati-amputati ca noi din proiect.)

De fapt si coana NASA pare indecisa, comunicand la citeva luni distantza date diferite (13,4 - 13,8 mlrd. ani-lumina.)
Hai ca v-am plictisit destul cu aiurelile mele, asa ca ma duc acu' sa mai lupt cu Pasaroii Bleu carora incearca sa le faca reclama neobositul calator-astral SI p-un blog de povestiri SF.
Care, culmea, e chiar al meu. :lol:

maurice:
TRAP-PIST, 7 planete intru-n sistem pitic la 380000000000000 km.... suna a Disney.

prodcomb:
Sunt pe orbită în jurul unei pitice reci. Dacă ne uităm un pic la evoluția stelară vedem că sunt niște bolovani rezultați în urma unei explozii stelare.
S-a mai entuziasmat un bătrân SF-ist pe ecranele TV-urilor; el deja le făcea cu mâna micuților verzi și se grăbea să ajungă la ei prin nanotuburi.
Și doar ne-am obișnuit pe ecrane cu vraci, astrovraci, astrologi, numerologi și alți ologi ai gândirii umane.

StarDust:
Am vazut o poza pe internet (am salvat-o si o atasez si aici) in care se vede cum s-ar putea calatori pana la Proxima Centauri folosind o pinza solara de 300x300m. Calatoria ar dura cam 150 de ani, nu tocmai mult zic eu, insa folosind acelasi mod de deplasare la Trappist-1 ar dura de zece ori mai mult.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version