Resurse > Stiri

Fenomen luminos in Zona Moreni

<< < (2/5) > >>

Aliosa:

--- Quote from: prodcomb on  03 December 2016, 09:01:44 ---Văd că băieții (de fapt fetele) de la „institutul de vreme” ne dau voie (nu ca la tornade).
Au fost și vor mai fi fulgere în nori cu zăpadă; tunetele sunt mai slabe. De, trebuie să treacă prin „vată”.  8-)

--- End quote ---
Al naibi fulger se descarca in acealasi sector pe cer :D

StarDust:
Vad ca deja se cam comenteaza stirea, asa ca am creat un subiect pe tema asta.
Cam prea rosiatic "fulgerul", iar tunetele se aud la fel si iarna. Dovada, chiar ieri a fost un asemenea fenomen, fulgere cu tunete in timpul ninsorilor. Eu cred ca a fost altceva. Dar nu stiu ce.

Includ aici si jumatate din postarea lui @Xanadron de la stiri in legatura cu aceasta stire:

--- Quote from: Xanadron on  02 December 2016, 11:03:51 ---"De remarcat ca un fenomen luminos similar s-a petrecut in timpul Lovilutiei din '89 (mirare mare ca practic nimeni nu si-l aminteste si nu l-a comentat vreodata) - doar c-a durat cca. 40 secunde, timp in care intreg cerul :star: a fost illuminat :lol: continuu, dincolo de plafonul jos de nori, la orele inserarii.
Pe 23 sau 24 dec. 1989 a fost fenomenul inexplicabil - locuiam in zona Militari p-atunci, linga "groapa" Politehnicii/Semanatoarea, unde s-au intimplat alte 1001 chestii stranii si la fel de putin comentate, pina prin iunie 1990. Poveste prea lunga si asta oricum, ale carei schepsisuri  :-( ET/IT/ID cred ca nu le vom afla totusi vreodata.
...Ma gindesc ca ni s-o pregati poate [din nou] ceva?! 8-)

--- End quote ---

prodcomb:

--- Quote from: Aliosa on  03 December 2016, 10:45:48 ---Al naibi fulger se descarca in acealasi sector pe cer :D

--- End quote ---

La plural, fulgere, pentru că au fost mai multe.
Sigur că da, doar în zona activă, unde erau curenții puternici de convecție.

Doar se văd și în norii emiși de vulcani. Electricitatea statică este activă acolo unde sunt condiții.

alx:

--- Quote from: Xanadron on  02 December 2016, 11:03:51 ---De remarcat ca un fenomen luminos similar s-a petrecut in timpul Lovilutiei din '89 (mirare mare ca practic nimeni nu si-l aminteste si nu l-a comentat vreodata) - doar c-a durat cca. 40 secunde, timp in care intreg cerul :star:  a fost illuminat :D  continuu, dincolo de plafonul jos de nori, la orele inserarii.Pe 23 sau 24 dec. 1989 a fost fenomenul inexplicabil - locuiam in zona Militari p-atunci, linga "groapa" Politehnicii/Semanatoarea, unde s-au intimplat alte 1001 chestii stranii si la fel de putin comentate, pina prin iunie 1990. Poveste prea lunga si asta oricum, ale carei schepsisuri  :(  ET/IT/ID cred ca nu le vom afla totusi vreodata....Ma gindesc ca ni s-o pregati poate [din nou] ceva?! 8)
--- End quote ---

Din fericire,cineva isi aminteste. La vremea respectiva era militar,si isi aminteste de O SFERA LUMINOASA,de cativa metri in diametru,la o inaltime de 30-50 de metri de la sol,care a stationat cateva zeci de secunde in aer. Sfera in care s-a tras cu armamentul din dotare,fara nici un rezultat.   Martorul locuieste si acum in sudul tarii,si mi-a povestit intamplarea asta la un pahar de...vorba.Il cunosc si il cred. Deci exista cel putin un martor al acelei intamplari.

prodcomb:

--- Quote from: alx on  03 December 2016, 21:29:41 ---
  Din fericire,cineva isi aminteste. La vremea respectiva era militar,si isi aminteste de O SFERA LUMINOASA,de cativa metri in diametru,la o inaltime de 30-50 de metri de la sol,care a stationat cateva zeci de secunde in aer. Sfera in care s-a tras cu armamentul din dotare,fara nici un rezultat.   Martorul locuieste si acum in sudul tarii,si mi-a povestit intamplarea asta la un pahar de...vorba.Il cunosc si il cred. Deci exista cel putin un martor al acelei intamplari.

--- End quote ---

În ianuarie 1913 au mai fost unii care au tras în planeta Venus și tot fără nici un rezultat; probabil că pușcoacele nu băteau până acolo.  8-)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version