Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observație obiect neidentificat 22/23 11 2016

Creat de kefren, 24 Noiembrie 2016, 19:01:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

#15
Dragonii transilvani or fi văzut ceva? Cred că au serviciu de gardă.
Traiectoria obiectului pare să se îndrepte spre ei.  8-)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#16
Citat din: kefren din  28 Noiembrie 2016, 21:34:13
Cu întârziere, dar revin cu informațiile cerute:
- 47°08'31,4"N.  23°52'50,5"E   Această este poziția mea exacta la momentul observației!
- 23.11.2016 ora aprox. 1,45- 2,00.
- direcția inițială NV
-deplasarea s-a facut pe traiectoria NV-SE cu viraj spre vest!
- cam 1°-2°, cer senin, vizibilitate foarte bună, vânt neinsemnat
Dacă mai sunt întrebări , răspund cu mare placere!

In dimineata asta am observat ca am avut ceva scapari/greseli ... deh era o ora tarzie ...



@kefren daca este ceva gresit in schema facuta de mine sa-mi spui ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb

#17
Nu cumva sensul este nord-vest către sud-est, adică pe hartă, dela stânga sus către dreapta jos?
Și atunci virajul spre vest este de la dreapta la stânga, cum stau cu ochii la hartă.  8-)
Deci cumva tot ,,peste" Dragoni!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

kandaon

Citat din: prodcomb din  29 Noiembrie 2016, 10:43:01
Nu cumva sensul este nord-vest către sud-est, adică pe hartă, dela stânga sus către dreapta jos?
Și atunci virajul spre vest este de la dreapta la stânga, cum stau cu ochii la hartă.  8-)
Deci cumva tot ,,peste" Dragoni!

Colegul Kefren poate sa corecteze harta (felicitari colegului Arhanghelul pentru prezentare) dar din ce am vazut asa a zis, ca directia era NV-SE, deci invers fata de cum e pus pe harta.
Oricum nu cred ca vom vedea sau auzi confirmari de la Dragoni, chiar daca au vazut si ei ceva (ori cine stie, poate faceau un exercitiu pe timp de noapte cu vreo drona mai speciala caz in care tot nu va rasufla nimic oficial  :-D ).

Din descriere e foarte posibil sa fie un OZN "clasic" (adica un aparat de zbor neconventional, folosind o tehnologie de zbor dincolo de posibilitatile cunoscute oficial, un sistem de propulsie neconventional).
In plus padurea Baciu nu e foarte departe, e in acelasi judet, poate o fi iesit ceva din vreo dimensiune paralela, in misiune de cercetare si observare  :-D
Ori poate sa fi fost si o drona de mari dimensiuni, cu o propulsie electrica/electromagnetica mai deosebita (deci si mai silentioasa) sau oricum ceva mai special care sa asigure un nivel de zgomot foarte redus (ceva gen TR-3 sau vreo varianta derivata dupa cum a pomenit maestrul Xanadron e iarasi o posibilitate). Poate o aproximare a vitezei e posibila, colegul Kefren daca imi amintesc bine zice undeva ca a facut un viraj pe care nu l-ar vedea posibil la un avion, si intreaga observatie a durat 10-12 secunde?


Arhanghelul

#19
Citat din: kandaon din  29 Noiembrie 2016, 11:28:35
Colegul Kefren poate sa corecteze harta (felicitari colegului Arhanghelul pentru prezentare) dar din ce am vazut asa a zis, ca directia era NV-SE, deci invers fata de cum e pus pe harta.
Oricum nu cred ca vom vedea sau auzi confirmari de la Dragoni, chiar daca au vazut si ei ceva (ori cine stie, poate faceau un exercitiu pe timp de noapte cu vreo drona mai speciala caz in care tot nu va rasufla nimic oficial  :-D ).

A zis kefren ca virajul a avut varful spre Vest ... acum poate am inteles eu gresit ... asta o poate spune doar el ...

Citat din: kefren din  28 Noiembrie 2016, 21:34:13
Cu întârziere, dar revin cu informațiile cerute:
- 47°08'31,4"N.  23°52'50,5"E   Această este poziția mea exacta la momentul observației!
- 23.11.2016 ora aprox. 1,45- 2,00.
- direcția inițială NV
-deplasarea s-a facut pe traiectoria NV-SE cu viraj spre vest!

- cam 1°-2°, cer senin, vizibilitate foarte bună, vânt neinsemnat
Dacă mai sunt întrebări , răspund cu mare placere!
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

kefren

Revin, colegul @prodcomb are dreptate, direcția e NV-SE cu viraj la dreapta,exact pe deasupra Dragonilor s-a efectuat virajul, din păcate mai mult n-am putut vedea din cauza terenului!
Poziția mea a fost exact ca in captura statiei de taxi, obiectul a apărut deasupra clădirii din dreapta mea, a mers pe direcția Spitalului si după ce a trecut de el a virat dreapta!

Distanta am apreciat-o luând în calcul mărimea desenului luminos de pe burtă pe care l-am văzut f bine si mare! Totuși, putea să fie la 2-300 de metri, cum la fel de bine putea să fie la 1000, caz în care obiectul ar fi trebuit să aibă dimensiuni gigantice!
Ufff, viteza mai mica ca a oricărui avion comercial sau de vânătoare!
Dacă mai pot ajuta ca alte amanunte, va stau la dispoziție!

StarDust

Daca ai putea desena obiectul si pe poza din Google Earth(ca sa ne dam seama de proportii), sau chiar peste o poza facuta de tine pe timp de zi exact din locul in care stateai ar fi si mai completa informatia. Eventual pe poza poti trasa si traiectoria Ms!  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

gratian

acum si in momentul asta  daca  e cineva din timisoara  in  sud  sud  est  aproximativ  la 30  de grade  este  o stea   galbena    uriasa foarte luminoasa  ....asta  pe un cer sufocat de nori....timisoara  e innorata  ca nu se vede nici o stea pe cer  doar asta  care e sub plafonul de nori  am pozato  cu  telefonul meu   daca  mai e cineva  ...
pozati   si dati-va parerea

Soryn

Da, am remarcat-o si eu, dar neavand aparatura necesara, sa poti stii exat ce este, tot degeaba.
La fel cum am vazut pe viu un ozn in iunie anul asta, ce se plimba pe sub nasul meu cu 4-5km/s, am ramas gura casca, nici gand sa fac o fotografie, filmare, asa numa in armata la radiolocatie am mai patit, cand au venit rusii in app de ne-or lasat masca. E rasuflata, dar daca intereseaza pe careva, pot da mai multe detalii.

Dar pun si eu o intrebare pt cei care se agita mult pe tema asta, bun, colectati informatii cat de multe, exacte, detaliate si intr-un final ce faceti cu ele? Decretati, da, exista fenomenul ozn? Programati o intalnire amicala cu ocupantii navelor respective, le facem cinste cu o sarmaluta si un vin bun romanesc, si ne luam la revedere?

Sa nu ma intelegeti gresit si eu imi doresc sa cunosc si sa am relatii de prietenie cu oricine din galaxia asta.

kefren

Pentru colegul @Stardust, sper sa fie de folos poza cu adnotările făcute.

StarDust

Multumesc! Din cate imi dau seama chestia nu era tocmai de mici dimensiuni.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kefren

Acest lucru l-am repetat de multe ori, obiectul era enorm. Adnotările încearcă să respecte dimensiunea în funcție de niste repere personale.

Xanadron

Citat din: Soryn din  29 Noiembrie 2016, 21:24:18
Da, am remarcat-o si eu, dar neavand aparatura necesara, sa poti stii exat ce este, tot degeaba.
(1) La fel cum am vazut pe viu un ozn in iunie anul asta, ce se plimba pe sub nasul meu cu 4-5km/s, am ramas gura casca, nici gand sa fac o fotografie, filmare, asa numa in armata la radiolocatie am mai patit, cand au venit rusii in app de ne-or lasat masca. E rasuflata, dar daca intereseaza pe careva, pot da mai multe detalii.

(2) Dar pun si eu o intrebare pt cei care se agita mult pe tema asta, bun, colectati informatii cat de multe, exacte, detaliate si intr-un final ce faceti cu ele? Decretati, da, exista fenomenul ozn? Programati o intalnire amicala cu ocupantii navelor respective, le facem cinste cu o sarmaluta si un vin bun romanesc, si ne luam la revedere?

(3) Sa nu ma intelegeti gresit si eu imi doresc sa cunosc si sa am relatii de prietenie cu oricine din galaxia asta.
(1) Ceva detalii in plus ar fi interesante.

(2)...Dar nu numai in scopul "decretarii" existentzei fenomenului OZN. Zic asta nu doar fiindca existentza lui e demult un truism ori RUFOn nu-i afiliat ONU ca sa decreteze d-astea, ci fiindca intrebarea ta (retorica, dar perfect justificata) merita RE-explicata ca demers, macar succint ("RE" fiindca am mai facut-o anii trecuti, ca raspuns la nemultumirile unor "veterani" apropo de presupusa inflatie a topicurilor/discutiilor non-conexe cu discutarea in sine, tip "nuts and bolts", a observatiilor OZN / FAN.)

Am zis deci pina m-am saturat si eu :-D ca discutiile STERILE (si deseori interminabile) finalizate cu concluzia tipica "A fost [sau nu] vorba de-un OZN" nu duc la niciun rezultat util din p.d.v. cognitiv - nici macar la verdicte clare privind originea prezumtiva a obiectelor respective (terestra sau nu.) Topicuri pe teme tangente dubiilor astora rezonabile legate de The Black Projects - gen "Solar Warden", U.S. Navy Space Command, Dugway Proving Grounds ori TR-3A/B/C - sint deci justificate si pot raspunde fie si doar partial, nelamuririlor pe sub-tema asta ale unor colegi nou-veniti, dar nu numai lor.

...Insa si analiza in detaliu a straniilor "aparitii" are rostul ei, desi limitat. Circumscrierea analizelor in contextul "petelor albe" ramase de milenii pe harta existentiala a umanitatii e insa mult mai importanta. Ca sa nu mai zic de explorarea cailor unei eventuale evolutii proprii ne-ghidonate atit de limitativ ca acum si aici, oricite argumente s-ar aduce in favoarea utilitatii stagiilor de [re]educare pe Planeta-Inchisoare Terra.

D-aia nu obosesc sa repet intrebarea... mea retorica:
"Sigur a fost deci vorba de-un OZN? Bine, siii ?!" :lol:

(3) La capitolul "colaborari cu ET" :-) eu cel putin mi-s cam sceptic.
Rezumind la maxim treaba (fiindca m-am lungit oricum prea mult offtopic), celebrul Charles Fort zicea cindva:

"Would we, if we could, educate and sophisticate pigs, geese, cattle?
Would it be wise to establish diplomatic relation with the hen that now functions, satisfied with mere sense of achievement by way of compensation?

I think we're property. 8-)

I should say we belong to something:
That once upon a time, this earth was No-man's Land, that other worlds explored and colonized here, and fought among themselves for possession, but that now it's owned by something:
That something owns this Earth :evil: -- all others warned off."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Grifon

Citat din: Xanadron din  05 Decembrie 2016, 10:29:17

"Would we, if we could, educate and sophisticate pigs, geese, cattle?
Would it be wise to establish diplomatic relation with the hen that now functions, satisfied with mere sense of achievement by way of compensation?

I think we're property. 8-)

I should say we belong to something:
That once upon a time, this earth was No-man's Land, that other worlds explored and colonized here, and fought among themselves for possession, but that now it's owned by something:
That something owns this Earth :evil: -- all others warned off."

Maestre @Xanadron, eu n-aș subscrie la cinica teorie a celui citat, ptr. simplu motiv că oamenii (spre deosebire de animale) au rațiune, implicit conștiința de sine.
Oricât de mare ar fi decalajul tehnologic (sau spiritual, dacă preferi) relația nu va fi niciodată precum cea dintre om-animal.
Destul să evoc (intr-un posibil scenariu "ET ostili") cea mai tare fază a filmului "Predator". Deși copleșiți rău de super-tehnologia prădătorului galactic, ba chiar panicați până la misticism, soldații au brusc suprema revelație când văd verdele ăla fosforescent pe frunze - revelație care e "punctul cheie" al filmului:
"Sângereazã ! Deci, poate să și moară !!

Să nu ne vindem chiar așa ieftin...chiar de ne mai facem așa, de râs (destul de des) ca specie...

Xanadron

Precizare: voiam sa subliniez doar ideea posesiei Terrei si-a [majoritatii] bio- sau chiar noosferei planetei de catre altCEVA/CINEVA,  :martiansmile: iar suprimarea primului pasaj frost-ian ar fi trunchiat mesajul.
Absolut de acord deci cu diferentzele pomenite, colega @Grifon - drept dovada:
http://www.rufon.org/forum/diverse/interviu-in-exclusivitate-pt-rufon-toni-victor-moldovan/msg74534/?topicseen#msg74534
   - si-un citat pt. grabiti - cam imbirligat totusi, ca are re-citari :lol: incluse:
"Scriam deci pe alt topic ca "[...] procesul secvential de modelare/hibridizare genetica la care-am fost clar supusi de-a lungul istoriei nu cred nici acum ca-i intocmai asta pe care-l diseca TVM in "Programul Terra" si tine mai mult de un program de testare dura derulat simultan c-o upgradare continua, ce-ar putea fi numit fara teama de-a gresi prea mult "shuturi cosmice-n fund & pasi inainte" . :-D
Pe-o scara evolutiva care s-a si rupt se pare sub noi de citeva ori in decursul mileniilor."

In alta parte-l admonestam cumva pe apreciatul coleg SLEAH19 parca, exasperat de reluarea paguboasei si ilogicei idei care-i in continuare vehiculata nu doar prin toata mass-media, ci si-aici (asta cu ET=fermierii dashtepti versus oamenii= vacile+boii stupizi) :lol:
Sau la fel de contrastantele - si ABERANTELE comparatii savanti / furnici idioate, geneticieni / muste de otzet ametite, oceanologi / plancton amorf, biologi / viermisori agitati etc. (in care primul termen ar fi ET-ii, iar al doilea - noi, aia zice-se doar demni de-a fi studiati-exploatati de catre primii).

Vad ca-i nevoie sa reiau argumentatia, poate cu si mai multe detalii - fiindca p-atunci ma rezumasem doar la cea mai importanta caracteristica general-umana, care ne deosebeste de majoritatea animalelor (zic asta fiindca-s si minore exceptii - delfinii de pilda): constiintza de sine, pe care nici vacile, nici oile sau caprele N-O AU deloc."



Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/