Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Gasit obiect ciudat in lada cu scule a strabunicului doresc analiza

Creat de lord1, 22 Octombrie 2016, 05:52:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lord1

Buna ziua, am gasit in trusa de scule a strabunicului o bucata de folie de aluminiu probabil alimentara sau a unui balon meteo sau altceva de izolatie si pe care am duso la analize in ungaria si au datat varsta aliajului la 2500 ani si ca  rezultat aliaje care nu erau pe acea vreme Aluminiu, Crom, Zinc, Neodim, Carbon cristalizat, Siliciu si alte rasini sau "epox" nu stiu ce inseamna. Anumite linii din folia de aliaj aluminiu 90% detine cresteri de carbon conductor.
Strabunicul meu a luptat pentru  germania si a fost capturat de americani si englezi si dus in America deoarece era tehnician in aeronautica si a fost incadrat in SAC un regiment din armata americana. In 1992 a fost eliberat s-a intors in Romania cu multe bagaje si acum am gasit acest obiect pe care nici un muzeu sau laborator din Romania nu poate sa il autentifice numai cele din strainatate pe care am si cheltut ceva bani.
Obiectul fasia se prezinta asa:
Dimensiuni: 30x16 cm
Greutate: 1 gram
Piese: 6 fragmente de roca metalizata, linii de legatura straturi crescute de carbon
Caracteristici: are un gram sau sub un gram cele patru fragmente de roci nu au nici o greutate piesa de aluminiu zboara daca suflii spre ea, se topeste la 800 grade C insa nu se deformeaza, busola sau senzorul magnetic de la iPhone o ia razna deasupra formatiunii de fagmente de piatra si a circuitelor de deasupra. daca indrepti uscatorul de par zboara 4-5 metri distanta.Radioactivitate destul de ridicata. Reflecta 100% undele radar si doppler
Din familie a fost adusa din america o data cu intoarcerea rudelor.
Am gasit-o acum doi ani si de cand am scos-o din cutie a inceput sa prinda o culoare verzuie.
Alte caracteristici:
Pe camere vechi senzori vechi CMOS se poate fotografia bine
Pe camere moderne cu fixare laser nu iese nimic
Pe camere moderne in mod fara lumina ie ceva cat de cat
Pe scanere performante de laborator sau alte scanari reprezinta o formatiune de tip meteor mult mai compleza
Lumina este modificata in mod de frecventa camerei si luminei
La raxe x masa este de 100 KG.
Am incercat si eu si cativa colegi de la o universitate din strainatate sa va aratam cate ceva cu totul ca am primit o cerere de la guvernul Roman sa preleveze proba cum ca ar fi un balon meteo secret.
Parerea mea ori este o gluma facuta de un coleg de armata catre strabunicul meu ori este de la un balon dar oamenii de stiinta nu explica compozitia, datarea si efectele.
Voi cum catalogati obiectul? Fiecare are opinia lui proprie si nu o sa comentez decat referintele la persoana mea sau a celor apropiati, fata de obiect va studiez opiinile si ne sfatuim impreuna poate fi si un capac de borcan de muraturi sau o lampa veche sunt satul de astea pana nu am obtinut certificatul..
Datorita caracteristicilior nu mai vreau sa am asa ceva dar nici pe degeaba sa nu dau obiectul tinand cont ca este un lucru personal de familie indiferent daca strabunicul meu a fost nebun sau pacalit, fara discutii de genul.
Pentru altii detalii mesaj privat oricum vreau sa scap de obiect sa il trimit in SUA.
http://www.mediafire.com/file/m697dbtkb0rnzre/photos.zip
http://share.pho.to/APmau
Vezi aici imaginile editate ( cele originale au dimensiunea mai mare si le dau doar oficial )
http://i.share.pho.to/6ef4b5aa_l.jpeg
http://www.mediafire.com/file/m697dbtkb0rnzre/photos.zip


http://www.mediafire.com/file/m697dbtkb0rnzre/photos.zip

Xanadron

Bun venit pe RUFOn in primul rind, @lord1 !
Ontopic acum: din exterior priviti (ceva mai non-selectiv) om parea noi "corabia nebunilor", :lol: da' sincer nu inteleg scopul postarii tale 90% abracadabrante... fiindca indescifrabile-n acelasi procent (pentru slaba-mi minte cel putin.)

Fara sa intru-n detalii mincatoare de si mai mult timp, citez doar afirmatia "La raxe x masa este de 100 KG." :-o ...Cu aberatii d-astea ne testezi cunostintele din liceu poate?! Ori credulitatea? zic asta fiindca la modul asta infantil de-a dreptul mi-e greu sa cred ca ai fi un "shill' cu cine stie ce targeturi oculte.
Crede-ma oricum ca nu sintem prea "gullible" p-aici, chiar daca ne-ai fi prezentat eventuale copii ale "certificatului"  = analizelor presupus a fi fost facute "in ungaria si au datat varsta aliajului la 2500 ani" - apropo, UNDE-n Ungaria? In care anume laborator? Primu' pe dreapta?

Zi zau si ca n-ai habar ce-nseamna "epoxi", de parca mos Goagal & Co (1001 search-engines) ar fi decedat mortal si abrupt  :-D - rasina invizibila oricum pe ambalajul tau din aluminiu mult prea terran si deloc "segmentat", la fel ca si "cresterile de carbon conductor" .

P.S. N-astept vreun raspuns - nici n-aveam de gind sa postez aici de fapt, da' prea nu-mi/ ne place sa fiu/fim luat/i de prost/i.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Godak

@Xanadron
cam abrupt raspunsul tau. Si se pare ca uiti o chestie: fiind "incepator" pe Forum, postarea a fost aprobata de un... moderator. Acum, nu dezvolt subiectul, deoarece variantele sunt infinite: de la un trollaj candid, pana la postari sub influenta alcoolului, substantelor psihotrope, afectiunilor personajului la mansarda, etc. Insa intrebarea ramane: cum a trecut de filtrul moderarii? Nu chiar asta era rolul lui, de a nu lasa astfel de postari sa existe? Eu asa pricepusem...

Ca sa existe si un element comic:
CitatLa raxe x masa este de 100 KG.
Asta chiar asa e. "Masa" chiar are 100Kg sau mai mult. "Masa" aia de te intinzi pe ea, sa-ti treaca cu raza X pe de-asupra. Ia arunca conu @Xanadron un ochi in attach.  :-D  :-D  :-D

@lord1 - Dude, folia se foloseste la altceva decat s-o dai in proba pe Rufon. Si nu uita, eroina ucide!

hanzo

off topic, trenul mergea cu 45 km la ora, dorel sapa in centrul vechi, sa se afle cota apelor dunarii la zimnicea.

on topic: cu cat vrei sa il dai? ca pe degeaba ai zis ca nu.
avem sectiune de vanzari cumparari obiecte/farame de ozn-uri? :mrgreen: facem sectiune? poate asa punem mana pe niscava dovezi.
licitatii? yay!! sa vezi atunci forfota..




Aseneth


Arhanghelul

Citat din: Godak din  24 Octombrie 2016, 21:35:02
fiind "incepator" pe Forum, postarea a fost aprobata de un... moderator. Acum, nu dezvolt subiectul, deoarece variantele sunt infinite: de la un trollaj candid, pana la postari sub influenta alcoolului, substantelor psihotrope, afectiunilor personajului la mansarda, etc. Insa intrebarea ramane: cum a trecut de filtrul moderarii? Nu chiar asta era rolul lui, de a nu lasa astfel de postari sa existe? Eu asa pricepusem...

HAoleu ... a uitat poarta deschisa ... la sanatoriu ... Love_ _ _ _ ...


Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

alx

Citat din: Godak din  24 Octombrie 2016, 21:35:02
Insa intrebarea ramane: cum a trecut de filtrul moderarii? Nu chiar asta era rolul lui, de a nu lasa astfel de postari sa existe? Eu asa pricepusem...
Simplu...exista un buton pe care scrie "Aproba". Si acesta a fost apasat.  ;D
Pana la urma,era un post...interesant.  Din pacate,adresa de IP de pe care s-a postat se cam afla in lista adreselor cunoscute pt. spam...asa ca probabil acesta va fi singurul post al acestui user...


Si inca ceva stimabile Godak.
   Observ ca incet-incet ai cam vrea sa ne dai lectii aici,pe rufon...incep sa-mi amintesc de un alt user care stia el cum ar trebui condus/moderat/dirjat un astfel de forum,dar s-a treezit cam...banat.FOREVER!   Sper ca nu te indrepti vertiginos in directia mai sus mentionata...


In rest,toate bune. Sau...cine stie...?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arhanghelul


______________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=5bmBV-ul4Gk
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05