Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN Bucurestii noi 19.10.2016

Creat de cgwasteflash, 19 Octombrie 2016, 18:56:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cgwasteflash

Buna seara!

Chiar acum 10 minute am observat pentru prima oara un obiect neidentificat.

Totul a inceput cand am parcat masina si m-am dus la portbagaj sa scot cumparaturile gata facute. Deodata se aude un turuit de motor pe care nu l-am auzit niciodata in viata mea. Trecea un obiect imens prin fata ochilor mei, cu o viteza extrem de mare. Dupa 2 secunde de contact vizual, am scos telefonul si am facut poza. Eu am -10 miopoie la ochelari, asa ca e extrem de posibil sa nu fi vazut corect. Eu am vazut cu miopia mea un soi de masinarie in jurul careia se formase o lumina circulara care se rotea. Nu mi-a trecut prin cap sa fac video, dar poate ca oricum era doar ceva elicopter.

P.S: DRONA (JUCARIE) sigur nu era, nu sunt handicapat mintal, stiu ca vazusem oznul cand era departe de mine, si turuitul se auzea de departe.

maurice

Cum si eu am vazut tot felul de luminite si aparate zburatoare cu forme ciudate, incep sa cred ca sunt aeronave secrete NATO ce fac exercitii pentru un viitor conflict cu rusii.

StarDust

#2
Chestia aia semirotunda luminoasa nu e cumva reflexia luminii pe palele unui elicopter?

[P.S.]
Oricum, foarte interesanta poza!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Aliosa

Seamana cu USS Enterprise :D, interesanta imaginea oricum .

cgwasteflash

Pai imi pare rau ca nu am facut poza mai devreme. Era un disc luminos. Problema este ca tu zici ca era lumina reflectata pe elicopter. Problema este ca nu era lumina, nu avea de unde sa vina. Mentionez ca acea lumina rosie se facuse si rosie galbuie.

Multumesc ca vi se pare interesanta imaginea, si mie mi se pare la fel :))) Mi-as fi dorit sa vedeti cum arata... Chiar imi pare rau ca nu ati fost acolo sa vedeti.

Am un plus de adaugat. Ce am vazut semana cu o faefurie zburatoare. Nu stiu exact de ce nu se vede restul, dar daca va uitati atenti in imagine, lumima este vazuta in partea stanga a farfuriei zburatoare, iar cealalta parte e acoperita de umbra.

StarDust

Deci esti sigur ca nu era elicopter? Intreb pentru ca ma intereseaza parerea ta in legatura cu asta. Nu ar strica deloc sa faci un raport detaliat, eventual daca poti sa si trasezi pe poza cam cum s-a deplasat "chestia", si chiar un desen de mana  (oricat de stangaci executata) din care sa reiese cam ceea ce ai vazut, ma refer la modul dinamic in care a evoluat obiectul. Coroborand informatiile oferite de desen cu poza, putem sa ne dam seama (sau nu  :-) ) de ceea ce ai vazut, sau mai precis sa avem si noi o idee cam ce ai vazut.
Repet, poza prezentata e tare!
Multumesc!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

Citat din: cgwasteflash din  19 Octombrie 2016, 18:56:05
Buna seara!

Chiar acum 10 minute am observat pentru prima oara un obiect neidentificat.

Totul a inceput cand am parcat masina si m-am dus la portbagaj sa scot cumparaturile gata facute. Deodata se aude un turuit de motor pe care nu l-am auzit niciodata in viata mea. Trecea un obiect imens prin fata ochilor mei, cu o viteza extrem de mare. Dupa 2 secunde de contact vizual, am scos telefonul si am facut poza. Eu am -10 miopoie la ochelari, asa ca e extrem de posibil sa nu fi vazut corect. Eu am vazut cu miopia mea un soi de masinarie in jurul careia se formase o lumina circulara care se rotea. Nu mi-a trecut prin cap sa fac video, dar poate ca oricum era doar ceva elicopter.

P.S: DRONA (JUCARIE) sigur nu era, nu sunt handicapat mintal, stiu ca vazusem oznul cand era departe de mine, si turuitul se auzea de departe.


Desen in care sa arați :
   - unde te aflai pe strada cand ai văzut prima oară obiectul
   - explicitează te rog " trecea prin fața ochilor mei" încotro era îndreptată privirea ta , unghiul cu orizontala, unghiul față de N si alte elemente pe care le consideri demne
   - estimarea mărimii aparente la începutul observației si la sfârșitul observației
   - cat a durat observația
   - unde era telefonul
   - ai zis " viteza extrem de mare" , definește cu cuvintele tale ce inseamna asta mai ales ca am dedus ca puteai face si film


La informațiile date până acum eu zic ca e vorba de computer generated (cgi)  waste flash  :lol: fără supărare .

prodcomb

#7
Aeroportul Băneasa este aproape.
Câte aterizări/decolări ale unei aeronave ai urmărit?
Și în general apropierea de aeroport ai remarcat-o cumva până acum?

PS

locul de unde ai făcut fotografia este vis-a-vis de școala de surzi

obiectul se mișca stânga-dreapta (sau invers) după cum ateriza sau decola pe Băneasa; este aliniat cu pista aeroportului
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

cgwasteflash

Aeronava nu se miscase pe linia aeroportului baneasa, si avioanele care trec prin zona mea pe care ai ghicit-o cumva   :-) se misca la vreo 400-500 metri mai sus. a trecut o astfel de aeronava, iar in timp ce imi scriam postul initial, s-a mai auzit acelasi turuit puternic de motor. aeronava s-a miscat din stanga pozei aproape de mine spre dreapta pozei departe de mine. uitasem sa precizez ca la momentul initial cand am vazut aeronava, stationa. adica am coborat din masina (nu se auzea nimic, am mers la portbagaj, am luat cumparaturile, si in timp ce mergeam spre poarta am observat lumina aia rosiatica si mai apoi aeronava. apoi a inceput sa se auda turuitul si nava se misca, schimbandu-si culoarea in rosu.

cgwasteflash

Acum daca ma gandesc poate ca era doar un elicopter/avion, uitasem ca e aeroportul baneasa aproape.  faza e ca nu imi dau seama daca era in forma de farfurie, am miopie -10, dar asa cred (si in poza se vede vag).

concluzie: era o aeronava legata de aeroportul baneasa.
case closed?

maurice

din ce vad eu in poza postata de tine imi seamana cu asa ceva:

Arhanghelul

#11
@ cgwasteflash ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#12
Citat din: cgwasteflash din  21 Octombrie 2016, 10:27:58
Acum daca ma gandesc poate ca era doar un elicopter/avion, uitasem ca e aeroportul baneasa aproape.  faza e ca nu imi dau seama daca era in forma de farfurie, am miopie -10, dar asa cred (si in poza se vede vag).

concluzie: era o aeronava legata de aeroportul baneasa.
case closed?


https://www.youtube.com/watch?v=4jJEUyhFuN4

https://www.youtube.com/watch?v=qgat50Na-os

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb

#13
Aeroportul Băneasa.
Cu verde, axul pistei.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Coordonatele spațiale ale obiectului fotografiat, în cazul ipotetic al unui avion care aterizează pe Băneasa:
-azimut 35 grade de arc
-înălțime 10 grade de arc
-distanța față de observator 900 metri
-înălțimea de zbor 160 metri.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit