Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evanghelia dupa Iuda..

Creat de baaron, 09 Mai 2006, 16:31:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Elvin

     La urmatoarea apropiere a planetei Nibiru, trimitem niste rachete nucleare instre instalatiile lor spatiale, dupa care infestam sursele de apa ale planetei cu un virus mortal, si la urma hackuim in circuitul inchis al palatului lui Anu si punem pe toate ecranele o imagine cu Basescu simultan cu un semnal sonor in interplanetara "Mai bine te predai singur la prima nava a pamantenilor"
   
     Daca Anu asta e Tatal Ceresc...

Urban

@Elvin

Cred ca cel mai indicat ar fi sa te mai documentezi in privinta planetei Nibiru sau a "Planetei X".
Daca vei cauta pe internet vei gasi o multime de date folositoare.

loreley

Bine v-am gasit intai                                                   

Citesc de  ceva  vreme forumul Rufon si mi se  pare unul din ele  mai atractive
forumuri.

Acum o  referire la  Iuda.M-am gandit de multe  ori  daca  Iuda a fost vinovat
sau nu de rastignirea lui Iisus. Daca ne  este  predestinat  totul  si  in vechile
scripturi era profetit sa  sa  intimple asa  ,el  are  vre-o  vina? Sau a  fost
un pion ? Stiu o  sa-mi spuneti  de  liberul  arbitru.....dar daca   nu  te  poti  impotrivi impotrivi  destinului?  Sau poti ?
Astept  parerile voastre.

Interesent

Halo Loreley, si bine ai venit.
Despre care Iuda scri tu? Exista 2 persoane cu numele asemanator: Iuda si Iudas! Acela care l-a vindut pe Jmmanuel (alias Isus) a fost intr-adevar Iuda Iharioth si nu Iudas Ischarioth. In biblia crestina se vorbeste de Iudas. Dar asta nu insemana ca Iudas ar fi fost de la inceput "ales sau prevazut" ca sa-l tradeze pe Jmmanuel. Acest lucru s-a intimplat cazual.
facte si din tipul lor de caracter sa-ti dai seama, daca cineva cindva poate deveni criminal sau nu. Aceasta atitudine pretinde ca tu sa ai cunostinte bune despre felul omului de a gindi si a actiona, ca sa poti realiza cu cine ai de a face.
Cea ce priveste destinul fiecarui om , trebuie mentinut, ca fiecare om este pentrui destinul si viata lui singur responsabil. Destinul omului si-l creaza omul singur, dar este pe undeva si influentat zilnic de actiunea celorlalti oameni din imprejurimea lui.
Totusi, asta nu insemana ca omul nu poate reusi sa-si implineasca dorintele (si de aici rezulta diferitele destine sau destinatii) puse in viata. In general omul singur o are in mina daca unele lucruri se intimpla sau nu, si nu o forta religioasa imaginara.
Aceia care te indoctrineaza cu idea ca altcineva ar fi responsabil pentru tot cea ce se intimpla in viata ta, o spun numai ca sa te poata influenta si dirija ei. In acest moment devi sclavul lor si ei profita de tine in orice fel.
Te salut - Interesent

loreley

Multumesc pentru cuvintele  frumoase Interesent dar am  propriile  mele convingeri. Nush de  ce s-a inteles altfel. Am pus o  intrebare doar...


Acum despre Iuda . Iuda  a  avut multe peripetii de-a lungul secolelor.Nuantele
incep de la evanghelisti.Marcu il prezinta detasat neacordandu-i mare atentie.
Matei adauga episodul caintei si al sinuciderii iar Luca si mai ales Ioan il detesta
si il echivaleaza cu diavolul.
Acum niste intrebari care merita reflectie. Deci Jerta nu se poate realiza fara tradare? De  ce  tradarea este necesara mantuirii? Daca IIsus trebuia tradat- de ce trebuia tradat?
Si  daca  Iuda nu  ar fi  facut-o atunci cine ar  fi  facut-o? 


Interesent

Loreley, despre Iuda s-a scris probabil mult, cea ce noi nu putem stie pina la sfirsit.
Cum ai scris tu, se arata ca intre insotitorii sau elevii lui Jmmanuel a aparut o anumita controversa. Aceasta, gindesc eu, era productul din felul cum ei au inteles si cum gindeau despre cele spuse de Jmmanuel.
Cum am inteles eu pina acum, Iuda Iharioth (fiind fiul unui Farizeu) l-a tradat pe Jmmanuel pentru 100 de monede de argint. Motivele proveneau din razbunare, pentru ca Jmmanuel a observat ca Iuda lua prin spate bani de la saraci, si pe cealalta parte pentru ca Iuda era lacom si materialist. 70 de monede a primit Iuda pentru ca el a furat unele role scrise de Iudas Ischarioth (acesta era singurul linga Jmmanuel care cunostea scriptura!), si le-a dat Farizeilor, ca acestia sa poata realiza o acuzare impotriva lui Jmmanuel, si celelalte 30 de monede i s-au dat lui Iuda cind el le arata printr sarutul pe obraz, cine dintre ei era acela vindut, respective Jmmanuel.
CitatDeci Jerta nu se poate realiza fara tradare? De  ce  tradarea este necesara mantuirii? Daca IIsus trebuia tradat- de ce trebuia tradat?
Si  daca  Iuda nu  ar fi  facut-o atunci cine ar  fi  facut-o?
Si aici trebuie spus, Jmmanuel nu s-a jertfit in felul cum vorbeste religia, si mai putin a fost el un martir. Cu mantuirea nu a avut cazulul lui nimic de a face.
Sa nu uitam un lucru - poporul de atunci a avut ocazia sa vada si sa auda unele lucruri care au fost numite minunatii. Ca acea clica de Farizei si Popi sa nu-si piarda puterea si influenta asupra lumii, au preluat unele idei ale lui Jmmanuel (si citite din rolele primite de la Iuda) , si le-au modificat dupa gustul lor, ajungind ca poporul sa-i accepte din nou ca autoritate, neobservind prin ce trucaj Farizei si-au cistigat din nou influenta lor. In acest fel a fost cazul lui Jmmanuel manipulat si transformat intr-o credinta si folosit ca cult religios.
Idea tradarii presupun ca a fost gindita in scurt timp si provocata din lacomia si razbunarea lui Iuda, si nu a fost planificata de ani inainte.
Salop spus, Farizei si-au salvat influenta, folosind cele spuse de Jmmanuel si acestea fiind intoarse in povesti minunate (dupa gustul lor de influenta) si prezentate poporului. Omenii fiind tinuti in nestiinta, au fost obligati (cu forta si pedepse) sa creada, si cine vroia sa inteleaga ceva mai mult, ori a a primit un raspuns nelogic, ori a fost omirit, pentru ca a indraznit sa puna la indioala cele spuse de autoritatea bisericii.
Aceasta procedura se practica inca si in ziua de astazi -  in multe cazuri.
Te salut