Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Exorcizarile

Creat de udar, 09 Mai 2006, 10:42:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

Citat din: Elvin din  09 Octombrie 2006, 08:33:22
   ca sa nu mai fie topicul unidirectional, iti propun shadowman sa-l multidirectionezi aducand exorcizari facute de oameni avansati spiritual ai altor sisteme religioase [calugar budhist, saman siberian etc]. Sa vedem ei cum si in cat timp scoteau duhurile. Deocamdata acesti viteji ai lui Hristos ii scoteau chemand numele sfant al Domnului si durata era de cateva secunde, cat le lua sa zica "In numele lui Hristos iti poruncesc sa iesi din faptura aceasta". Lama-ul tibetan cate ore se chinuia ca sa-i scoata ?
Cred ca cea mai buna ideee ar fi organizarea unei competitii ,transmise LIVE,prin satelit :
  "Exorcistul anului  sau izgonitorul de duhuri cel mai iscusit- cursa contracronometru... "
   Ar fi o competitie interesanta...
   Eu cred ca cei mai priceputi in exorcizari si "deposedari" (...scris "ca la fotbal"  :-D,ca tot ai adus in discutie capitolul "viteza"...)  sunt tocmai cei care trimit aceste "fericiri" pe capul oamenilor...Din cer sau de pe planeta natala...
   "Cine face si desface are intr-una ce face !"  :evil:
    Cine oare ...? Cine-i are...
    Admitind ca exista o "ierarhie" in lumea demonilor e clar ca demonii "ai mari"
le vor porunci intodeauna celor "mici si pricajiti"...Ca de nu asculta,sigur ii expediaza
in iad... :-D Ierarhie e peste tot ("sus","jos",pe pamint...) "Preturi" si "favorururi" 
exista si se negociaza in toate lumile...Sau se liciteaza...  :wink:
    Stii ce se spune,ordinul se executa si nu se discuta !
    In alte credinte ,yazidismul sau cultul Diavolului, Paunul-inger, cult inca intilnit
in vremea noastra si care isi are leaganul in Kurdistanul irakian (astazi,yazidismul nu mai
este predominant in Kurdistan unde religia cea mai raspindita este Islamul)
exista o teama grozava de Diavol incit yaziditii au abandonat treptat slujirea lui Dumnezeu.Yaziditii amintesc de Dumnezeu mai mult simbolic dedicându-se în întregime slujirii Diavolului. Ei  motiveazã acest lucru prin faptul cã Dumnezeu e bun ºi iubitor al fãpturilor sale ºi ca nu stã in firea Lui de a le face vreun rãu... Pe când Diavolul existã numai pentru a face rãul. Ei sustin ca cine vrea sã cunoascã   fericirea   trebuie  sã   lase  deoparte închinarea la Dumnezeu ºi sã se închine Diavolului ! Inchinindu-se Diavolului pentru a-i implora milã ºi iertare, rãul creat de acesta va fi tot mai mai mic...
    Un mod de a se apara...Cerind mila si iertare Diavolului !
    Credinta yazidita nu are nimic in comun cu practicarea "magiei negre"...
    Yaziditii au doua carti sfinte :"Cartea Neagra" si "Cartea Dezvaluirii"
    Interesant inceputul Cartii dezvaluirii,in care aflam ca la inceput a fost
doar rostita,apoi scrisa si nu se cade sa fie citita ori vazuta de cei din afara...
Un cult misterios,care nu urmarea cu inversunare sa faca prozeliti !
   
     
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Elvin

    acesti yaziditi au ajuns la cea mai de pe urma nebunie...pentru ca Lucifer ii uraste chiar si pe cei ce-i slujesc cu credinta [vrajitorii negri] si numai pactul ii mentine pe astia in viata. Ura lui cine-o poate spune ? indiferent ce favoruri i-ai face, faptul ca esti om te face din oficiu o tinta a urii. Esti menit sa ii iei locul din ceruri...

    Acuma, regret mesajul de mai sus. Din cauza mea, s-a desacralizat chestiunea ajungand un 'concurs'. Doar am vrut sa arat ca diavolii, chiar tremura la numele Domnului, care devine cu atat mai puternic intr-un om cu cat acesta il dezvolta mai mult pazind poruncile date de el in scriptura. Astfel se ajungea ca printr-o singura propozitie, duhul spurcat sa iasa. UNeori nici nu era nevoie de cuvinte, ci numai simpla prezenta a acestor oameni despatimiti era suficienta; diavolul care era adus la manastirea pesterilor [Rusia, sec XIV] a iesit inainte ca posedatul sa paseasca pragul si inainte sa intalneasca macar vreun monah; din cauza sfinteniei de acolo
    Iar in alte zone, spuneam eu, am indoieli ca exista 'exorcizari'. IN majoritatea religiilor diavolul nici nu este recunoscut ca  persoana; cel mult daca se admite precum la eschimosi sau la aborigeni ca sufletele 'stramosilor' pun stapanire pe om [not sure]

LupinThe3rd

Shadowman cred ca de data asta gresesti in legatura cu yazidismul.
Aparent ai dreptate... dar totusi nu in totalitate.
Yazidismul e foarte bine descris la http://en.wikipedia.org/wiki/Yazidism
Aici exista 2 elemente foarte importante.
Primul este:
Citat"The reason for the Yazidis reputation of being devil worshipers, is connected to the other name of Melek Taus, Shaytan, the same name as the Koran's for Satan"
Deci e acelasi nume si atat.
Se pare la lingvisti inclina in alta directie. Tot din aceasi sursa citand
CitatHowever, according to the Kurdish linguist Jamal Nebez, the word Taus is most probably derived from the Greek and is related to the words Zeus and Theos, alluding to the meaning of God. Accordingly, Malak Ta'us is God's Angel, and this is how Yezidis themselves see Melek Taus or Taus-e-Malak
Oricum link-ul de la wikipedia prezinta cred destul de bine credinta respectiva.
Elvin cred ca reactia ta e putin exagerata...pentru ca yazidism-ul nu e chiar un cult al diavolului cat mai degraba un cult maniheist...Foarte probabil originle sunt undeva in zoroastrism la care s-au adaugat elemente ale credintelor islamice. Probabil undeva candva a interpretat gresit dar legenda a crescut. Apoi au venit romanele, nuvele, poate un film iar imagine a devenit mai importanta decat realitate...
Si apropos de exorcizari... Se practica atat in crestinism dar si in iudaism cat si in islam..
http://en.wikipedia.org/wiki/Exorcism

xennon_2000

CARE DIN VOI A ASISTAT LA O EXORCIZARE LIVE?

calinahanna

@ elvin

CitatLa fel si eu imi aduc aminte ca acelasi Hristos, cand vedea faradelegi, le arata cu degetul. Iar urmasii lui, apostolii, ne-au spus asha : "Fratilor,chiar de va cadea unul din voi intr-o greseala, voi cei duhovnicesti indreptati-l pe unul ca acesta, cu duhul blandetii" [Pavel sau Iacob] N-am pretentia ca sunt om duhovnicesc, dar vi le spun. Eu doar trag un semnal de alarma, ca suntem toti in pericol din cauza vietii noastre fara de Dumnezeu. Si pericolul nu e doar 'dincolo' ci chiar si aici, prin demonizari, boli, accidente 'nefericite'

La ce fel de accidente te referi?
Imi poti raspunde pe mp... daca vrei.
Pentru ca am o teorie, as vrea sa vad daca  sunt singura sau nu.

xennon_2000

dc neaparat sa patrunda in trupul posedatilor doar spiritele rele!?Poate sunt entitati din alte dimensiuni si vor sa ia legatura cu noi dar nu constientizeaza ca pot face rau, sau o fac cu buna stiinta de dragul cunoasterii si al stiintei; sunete pe care le scot posedatii nu sunt neaparat limbi vorbite sau limbi arhaice, pot fi si cuvinte intoarse (asa cum se intampla mai mereu), pt ca are loc o inversare a timpului in cea de-a 5 dimrnsiune sau, dimensiuni superioare care controleaza timpul!

butterfly2crazy

exorcizare ma gandeam..uitati aici un link...http://www.youtube.com/watch?v=hOMvDAWrOwE&mode=related&search=
e cu titlul de ghost si arata o fata de undeva din arabia cred..merita vazut

xennon_2000

Din cate stiu fiecare religie are incantatia ei de exorcizare!