Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

⚡⚡ Vril

Creat de abyss, 15 Septembrie 2016, 12:28:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Grifon

Bunã ultima stereogramă  Fibonacci, iar pentru maximă optimizare, ar trebui găsit un model similar, dar animat. Eu folosesc câteva, foarte bune, ce induc o veritabilã transă prin dinamica tip "caleidoscop" - dar, din păcate, nu au in "joc" spirale.

Cât despre "tunelul" absorbant, ăla e partea cea mai frumoasă. Doar după ce am "intrat" in el am avut acele fulgurante "flash"-uri (pe care, neputăndu-mă stăpãni, le-am pierdut prin focalizare...).
Aici e partea cea mai grea, căci atenția incepe să "joace" impotriva noastră. Automatismul e greu de combătut, e pur și simplu un instinct vizual, ce anulează celălalt tip de percepție.

PS - Eu, totuși, am perceput doar un tunel...one-way...

abyss

Erau 2 tuneluri asa am perceput, unul emisiv, cealalt receptor.

obs. dupa 3 minute expunere:
- nu au mai aparut particule ci filamente luminoase. Am ales varianta emisiva. Au aparut imagini clare, asemanatoare cu visul lucid. Nu am identificat locatia, actiunea.
- dupa 3 incercari, imaginile 3D formate pareau a face parte din aceeasi locatie/actiune. Timpul petrecut in acea realitate a fost scurt, de fiecare data durand nu mai mult de ordinul a catorva secunde. Fenomenul a fost intrerupt de catre mine la dorinta.

Concluzie:
- voi continua experimentul marind timpul de expunere, folosind in continuare spirala pe fundal violet.

Grifon

Nici eu n-am putut să-mi dau seama ce noimă aveau imaginile ce le-am perceput - mai ales că au fost f.f. scurte.
In altă ordine de idei, n-am remarcat ca experimentul să aibă efecte secundare nedorite (sau poate nu le conștientizez eu, hahaha !). Chiar de am privit mai mult stereograma (max 15 minute, oricum) nu am sesizat ulterior vreo problemă vizuală (decât un scurt interval "cețos", necesar pt. revenirea la focalizarea obișnuită).

Totuși, anumite riscuri ar putea fi, si țin să avertizez despre ele. Apar in stadiul fosfenelor, indată după inchiderea ochilor. Dacă nu se formează "turbionul" violet, atunci privitorul trebuie să renunțe la a mai contempla "jocul de lumini", după 1 minut. Altfel, poate apare tentația unei fascinații pentru privirea haoticelor metamorfoze (variații bizare de forme și culori), iar această activitate prelungită poate cauza vătămări ochilor.

In afara de asta, experimentul nu poate cauza alte belele - cel puțin până in stadiul apariției "vedeniilor". După...deh, e și o chestiune de curaj !

abyss

Trebuie sa precizez ca imaginile mele aveau noima.
Erau clare-klare, intrasem in mijlocul unei actiuni (alergam printr-o padure ziua). In experimentul 2 am iesit din padure, in exerimentul 3 am privit dealurile verzi din fata ochilor. Cand am facut referire la loc/actiune am vrut sa zic ca nu am vazut cum aratam, vestimentatie, corp etc., si nici vreun reper urban-temporal.
Prin urmare ori erau plasmuiri lucide, asemeni unui simplu vis lucid fie era altceva, poate din trecut. Am sa incerc sa rafinez perceptia.

Grifon

O recomandare, dle @abyss: nu te lăsa tentat a rationaliza percepția (chiar dacă impulsul e puternic).
Las-o, pur și simplu, să curgă. Dacă in timpul percepției se strecoară, fie și vag, vreun gând precum : "poate e din trecut" / "poate sunt eu"/ "poate nu"/ etc., atunci experiența poat fi viciată. Sau dispare (cum mi s-a intâmplat mie de 3-4 ori) sau incepe să "imprumute" elemente autosugestive .
Această ultimă variantă e similară "visului lucid controlat" și, cu toate că și așa ceva e interesant, ne depărtează totuși de posibila cunoaștere a esențelor "vril".

Grifon

Contemplarea unei asemenea construcții stereoscopice reprezintă, in esență, același principiu ce stă la baza tehnicii orientale de contemplare a unei mandale.
Căci ce este o mandala ? Un desen complex, simetric, care privit altfel induce o stare aproximativ psihedelică.
Yoghinul o privește indelung, iar când ajunge in starea de "desprindere", de fapt își defocalizează privirea obișnuită. Astfel, mandala își relevă efectele ascunse, permițând simbolului aflat de regulă in mijloc să intre in subconștient.

Tocmai de aceea exercițiul ce l-am propus poate fi perfecționat printr-o mandală stereoscopică. Una animată induce efecte mai adânci, dar nu trebuie să lipsească spirala - pentru efectul turbionar.

abyss

Am ales timpii de expunere in numere fibonacci.
Obs dupa 5 min expunere :
- dupa disparitia fosfenelor s-a format o imagine persistenta si clară, rosiatica, de forma unei flori transparente cu cu 8 petale alungite. Imaginea nu era rotativa insa parea a fi 3D si alcatuita din ceva care dadea impresia unei curgeri/miscari in structura ei.

Grifon

Apropo de secvențele Fibonacci, sunt o mulțime de aserțiuni pe Net care atestă prezența acestora in structurile Vril naturale.
Conform acestor aserțiuni, Vrilul se manifestă in natură ca vortex rotitor, dezvoltarea spiralată păstrând canoanele Fibonacci. In emisfera nordică, directia de rotatie a vortexului ar fi in sensul opus miscarii acelor de caesornic,iar in cea australă, in sensul acelor de ceasornic.

Totuși, nu am găsit argumente solide in acest sens - singurul fiind că aceste sensuri sunt similare cu cele de formare ale  uraganelor si tornadelor,  sau  cu efectul Coriolis ( modul in care apa se scurge printr-un dispozitiv cilindric,in respectivele regiuni geografice).

Este posibil ca aceste aserțiuni să fie adevărate, insă eu le mai iau (incă) prin prisma unor rezerve.

abyss

#248

Xanadron

#249
Lasind deoparte detalii de genul construirii (brute) a cupolei ANU-oide respective cu firme romanesti+poloneze, uite ca nici nemtzalaii "moderni" nu se dezic de mania simbolisticii verde-n fatza. :-)

Observ si ca elipsa spirala interioara evolueaza-n sensul acelor de ceasornic (ascendent vorbind), de unde s-ar putea deduce unele chestii - Coriolis-speculative si ele, clar, asa ca nu ma grabesc sa le dezvolt acum.

Offtopic: ceea ce nu ma [mai] mira - desi ar trebui - e oximoronica prezentza dominanta intr-o capodopera arhitectonica precum asta a unei fiintze atit de banale, fade, submediocre chiar... cum e Merkeloaia, mda.
...Care ar trebui totusi sa stie prea bine semnificatia a tot ce-o inconjoara, dar si-a tot ce maimutzareste (v. "triunghiul digital" repetat obsedant de frau-baboaie pe burdihai :-D cu ocazia mai tuturor pozelor colective oficiale etc etc.)

Asa TREBUIE insa probabil sa fie structurata ierarhia Puterii Aparente - cu maimutzoi cititori de promptere gen O'boamba ori altii si mai idioti - v. W. Bush si-al lui IQ de 90... in zilele lui bune. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#250
Citat din: Xanadron din  16 Ianuarie 2017, 17:13:34
Offtopic: ceea ce nu ma [mai] mira - desi ar trebui - e oximoronica prezentza dominanta intr-o capodopera arhitectonica precum asta a unei fiintze atit de banale, fade, submediocre chiar... cum e Merkeloaia, mda.
...Care ar trebui totusi sa stie prea bine semnificatia a tot ce-o inconjoara, dar si-a tot ce maimutzareste (v. "triunghiul digital" repetat obsedant de frau-baboaie pe burdihai :-D cu ocazia mai tuturor pozelor colective oficiale etc etc.)

Asa TREBUIE insa probabil sa fie structurata ierarhia Puterii Aparente - cu maimutzoi cititori de promptere gen O'boamba ori altii si mai idioti - v. W. Bush si-al lui IQ de 90... in zilele lui bune. :lol:
sa nu ne pierdem atentia pe maimutze, or fi in vreun experiment , fiindca daca erau persoane superioare atunci cum se mai realizau/observau eventuale up-grades?...sub cupola domului...

Citat din: Dharanis din  04 Octombrie 2016, 21:26:01
Vril. Die Kosmische Urkraft

http://www.principality-of-sealand.ch/pdf/vril_urkraft.pdf



Scrisa in 1930, include cateva zeci de pagini, in limba germana, despre conceptul de vril.


"as the magnetic energy through the power of the Vril raises the electrical current of the bodies norm to higher levels of exaltation and wisdom, it opens the body to higher and higher levels of Vril power. In essence Vril is Shakti, the Kundalini, the essence of Mother Earth."

deci, vril asociat cu curentul electric subtil, shakti (kundalini).

vril-ya virya

PROJECT Vril  =>https://borderlandsciences.org/project/vril/index.html

"Vril is the thready, living, glowing, generative energy which projects experiential space and matter... [It] is the living generator of the experiential universe."

— Gerry Vassilatos, "Origins of the Term Vril"
(Vril Comp. I: White-Ray Conductors)

Initiatory Texts

-Edward Bulwer-Lytton, "Vril, the Power of the Coming Race" (1871)
-William Walker Atkinson, "Vril, or Vital Magnetism: ----The Secret Doctrine of Ancient Atlantis, Egypt, Chaldea, and Greece" (1909; 1911)
-Johannes Täufer, "Vril: the Cosmic Elemental Power [VRIL THE COSMIC ELEMENTAL POWER REBIRTH OF ATLANTIS]" (1930)


Vril Compendium

White Ray Conductors (1992) — Lightning Rods, Aerial Batteries, Vrillic Detrius
Vril Telegraphy (1992) — Telegraphy, Linkage, Magneto-Electric Telegraphy, Vril Maps, Earth Rods and Loads
Vril Linkage (1992) — Formative Radiance, Vril Motors, Vril Impression Recorders, Entuning Vril, Multiple Rate Loads, Vril Diffractors
Vril Archeforms (1992) — Vril Receivers, Regional Linkage, Vril Structures, Subterranean Halls
Vril Connection (1992) — Vril Connection, Antonio Meucci
Vril Telephony (1992) — Vril Transducers, Vril Intensifiers, Vril Rate Tuners, Distributing Signal with Meaning
Vril Dendritic Ground Systems (1992) — Mahlon Loomis, Nathan Stubblefield, Amos Dolbear
Vril and Ground Radio (1995) — Leakage Telegraphy, Double Ground Systems, Double Ground with Aerial Capacity, Vril and Subterranean Electricity
Vril and Aerial Radio (1995) — Early Aerial Radio, Capacity Aerials, Articulate Aerials, Vril and World Communications
Vril and Electric Ray Projectors (1995) — Photophones & Radiophones, Ray Generators & Transmitters, Vril Signals & Rays
Vril and ELF Devices (1995) — Vril Generators, VLF Antennas, Military ELF


=>https://borderlandsciences.org/project/index.html !!!


Xanadron

#251
Repet: e greu, daca nu imposibil de sistematizat un topic ce se-nvirte in jurul unei notiuni... energetice si implicit la fel de dificil "substantiabila" in definitiv precum cur. el. :lol: (asta-i de la tine preluata, compadre), magnetizm, gravitatie, plasma, aether, prana-pneuma etc. etc.

Iar din toata bulibaseala asta NEclarificata inca zic io de vreun autor, neamt sau nu, ba chiar afundata tot mai dihai in confuzie de fiecare-n parte, rezulta un puzzle hidos cu asamblarile incalecate . De unde si includerea de catre unii in problematica Vril (ca efecte colaterale poate? - nici asta nu-i prea clar de fapt) a Razelor Albe ale Mortii[lor ma-sii :-D], Bateriilor Spatiale etc.

Inclin sa cred deci ca multe contiguitati cu "energetica" neconventionala a eterului / orgonului / gravitonilor etc. atinsa de Tesla, Ledskalnin, Mishin, Reich etc. nu-s la locu' lor in ceea ce priveste VRIL-ul, care - la fel de speculativ dedus nu doar din meditatiile chiorash axate pe semintze - pare a fi o fortza/energie structuranta!!!
Poate mai clar zis altfel: modelatoare a ALTOR energii (hai sa le zic brut-vibratorii de dragul sistematizarii), pe care le ghidoneaza-n Iluzia Spatiala, dind astfel automat nastere si Iluziei Temporale.

De acord deci cu nea' Vassilatos & Multi Altii, da' numa' pe alineatul "structuralist", unde din pacate putem accesa (si-nca f. putini dintre noi) [doar rezultatele relevante ale unor "arhitecturi divine" - v. Grebennikov si coleopterele lui cu elitre Anti-G. (A nu se uita nici afirmatiile "dementului" rus apropo de distorsiunile temporale induse de zborurile favorizate de manipularea unor anumite structuri spatiale.)

Stadiile morula-blastula-gastrula si alte "mistere embriologice" sint deci vrilezuite la greu, ca sa nu mai vb. de jde'miliardele de reactii fotosintetice care-i obsedau atit pe nazisti (nu mai revin la Ida & Walter Noddack... decit poate cind oi mai afla ceva nou despre ei - slabe sperante oricum.)
Sa nu uit totusi: scopul primordial EUGENIC al WW-II cu care mi-am batut gura p-acilea mai demult e clar unu' la fel de structuralist-operational, deci conex tot ghidonarii Vril-ului al scara "macro".

Ahm, si altceva... extrem de ontopic, desi aparent "doar securistoid-conex" cum zici tu, Waffenbruder: sifonatorul U.S. Navy de 192 de ani :-D William Tompkins pare sa aiba cite ceva-n traista si despre vrilezoaica-sefa Maria Orsic, dar din pacate cei care l-au descusut pina acum in diverse interviuri nu prea au talent (sau nu vor sa aiba?), schimbind subiectul dupa anumite afirmatii ale mosului inca lucid, da' nu chiar neatins de Coana Roza (vaduva lu' Alzheimer).  :lol:
Dinozaur care, scurtissim va zic, sustine ca superiorii lui din anii '40-50 (amiralul Rico Botta, dar si "sinucisul" cu ciomege dupa ceafa Forrestal) ar fi dat orice pentru o intilnire cu hrvata mediumnica Orsic, dar n-au putut in ciuda oricaror tentative complexe ale diversilor agenti de influentza.
O sa revin insa (poate) si la tema Orsic - personaj enigmatic dar real, clar subevaluat din pdv istoric si care apare retrospectiv evoluind p-o linie de fractura nu doar cu Hitler, ci cu nazismu-n genere.

Concluzie - tranzitorie, da-n orice caz proprie: din moment ce Arhitecti Divini nu putem fi (inca :wink:), cred ca mai lucrativ ar fi sa mesterim la oaresce aplicatii practice "vriloide" decit sa ne apropiem pe nesimtite de coasa stiti-voi cui teoretizind... aproape steril (zic "aproape" fiindca, repet, tot sint buni la ceva si neuronii ceva mai culturisti ca media.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#252
La ce aplicatii practice te gandesti?  :-D , oare tu ai impresia ca eu ma pricep la asa ceva? Imi ard si eu vrilul din plictiseala pe acest forum, unde mai ai tangenta cat de cat cu supermenschen.

Cat despre sistematizarea acestui topic, cui i-ar folosi? nimeni nu isi propune asa ceva. Este doar o alta modalitate de a colecta ....loosh  :evil: sau a arde-o-n cico.

Zici "bulibaseala"...corect. Asa si trebuie sa ramana, in fond nu-i catedra acilika de vrilogie iar subiectul e total mort din fasha, o fantezie ireala. Chiar ma mir de ce unii o iau in serios... :lol: 

Zici ca multe contiguitati cu "energetica" neconventionala a eterului / orgonului / gravitonilor etc. atinsa de Tesla, Ledskalnin, Mishin, Reich etc. nu-s la locu' lor in ceea ce priveste VRIL-ul... pai ce faci fratele meu mai mare, imi creezi o erectie spontana in neuro-conga-linii si ma lasi iar neterminat?? te invit sa dezvolti putin ideea.

                                                                                                             :ufo:
Concluzie - tot tranzitorie, da-n orice caz la fel de proprie:  :fullmoon:

Grifon

Adevărat, nu se poate spune că am fost niște campioni ai sistematizării...
Totuși, dezbaterea nu a fost sterilă. Dacă am fi convenit, prealabil, o "schemă de parcurs", poate am fi fost mai câștigați, insă și așa pot bifa unele "plusuri":

1) s-a parcurs un istoric al apariției/dezvoltării termenului, luându-se in calcul și personalitățile/proveniențele principalilor promotori (sec.XIX-XX);  cu acest prilej, s-au relevat conexiuni cu zone similare (Orient/India/Egipt), ceea ce nu a contribuit la diferențierea conceptelor, dar a subliniat esența similarităților;

2) o vreme, discuția s-a axat mai puțin pe conceptul ambiguu de "vril", mutându-se pe ineditul organizației germane omonime; aici s-au remarcat conexiuni cu optica lui R.Steiner (ceea ce, implicit, a dus iar către orientalistică, via antroposofie;

3) de la organizația "Vril" s-a ajuns si la presupuse aplicații practice (Schauberger, aerodinele pragheze, s.a.m.d), desprinzându-se conclizia că Vrilul nu are doar implicații individuale, ci si aplicabilitate la sisteme, mașinării, s.a;

4) au fost operate totuși câteva delimitări conceptuale - deși fără a ne "rupe" de clasicele ki/prana; colegul @Dharanis a acreditat ideea vril= up-grade al "pranei" (sau nivel superior in rafinarea potențialităților);

5) spre final, am incercat și un mic exercițiu practic, care - zic eu- deși nu poate produce mari revelații, măcar indică, incipient, un orizont de posibilități);

Desigur, au fost și ușoare derapaje, contradicții sau speculații nițel hazardate - dar erau inerente. Chiar și așa, socot că și acestea au fost un câștig - in sensul că au mai ascuțit spiritul critic al interlocutorilor.

abyss

Propun sa stabilim  o "schemă de parcurs" (poate ar fi si timpul, discutiile de pana acum fiind de acomodare).

"My brain is only a receiver. In the Universe there is a core from which we obtain knowledge, strength, inspiration. I have not penetrated into the secrets of this core, but I know that it exists." - Nicola Tesla
"Creierul meu este doar un receptor. In univers exista o zona centrala, un miez dinspre care noi obtinem cunoastere, putere, inspiratie. Nu am patruns in secretele acestui Centru(emisiv), dar stiu ca el exista."

O zicere prea usor trecuta cu vederea... dar care explica multe. Se poate explica astfel teama Sistemului fata de tehnicilie de meditatie, yoga, zen , shamanism, vrajitorie etc. si care umblând cu moartea-n cârcă tot cauta sa distruga orice urma a eliberarii, fiindca aceste cai care deschid creierul si perceptia catre Univers pot elibera fiinta umana din lanturile sclaviei unui sistem injust, ale unei coalitii a mediocritatilor prin care anumite forte isi gasesc la randul lor locul in manifestare. Ruperea in sine presupune un aport energetic sporit. Dar de unde luam aceasta energie desi se pare ca suntem imersati in ea? Cum o accesam, cum o introducem in sistemul energetic personal? Cum ne deschidem sistemul "inchis"catre Vril, forta primordiala a cosmosului forta din care se nasc sorii? ...

Exercitiul de auto hipnoza propus aici mai demult, pentru mine cel putin e doar un mic pas in a conserva si redistribui ceea ce pe moment mintea foloseste in procesele ei uzuale. E un pas bun, mai urmeaza evident si altele,..... pe care eu unul le astept cu interes.

Impresia mea in momentul de fata referitor la el. cur. (pardon my french! a se citi curenti magnetici rotativi, nu electrici!), magnetizm, gravitatie, plasma, aether, prana-pneuma etc. etc, este ca nu e o bulibasheala ci perceptia unui singur fenomen/substanta prin prizma unor culturi diferite si domenii diferite aflate si pe varii segmente de timp. Dar in esenta ramane acelasi lucru, un fluid de particule primordiale care in functie de densitate, vibratie, viteza si cantitate precum si context sau interferenta se comporta diferit, aparand ca solid sau lichid, invizibil sau plasmatic, luminos sau care absoarbe lumina, se/o curbeaza sau se structureaza in diferite patternuri. Planetele in sine par a fi alcatuite din resturi, sau structuri distruse ale unor arhitecturi create in inima stelelor. Materia asa cum o cunoastem noi e un gunoi stelar. Si totusi...moarta, franta, ea mai prezinta caracteristicile vremurilor apuse, mai pastreaza ceva din fluidul colosal care tinea steaua/arhitectura in viata, fluid care in sine pastreaza germenele vietii unei viitoare stele precum si al dezintegrarii ce va urma, intr-un ciclu repetitiv.
   Toata bulibasheala de termeni , precum raze, unde, curenti, nu se refera decat la fenomenologia unei singure esente, care e in noi, si peste tot in jur. Din cele citite pana acum imi pare ca mintea a fost dresata sa ecraneze vrilul, prin amenintari, sau chiar fapte  atroce, pervertire, manipulare, religii, idei stranii de tot felul si desigur brava si mandra coalitie a mediocritatior, a celor lasi, corupti si impotenti spiritual, perfectii exponenti ai unei foarte mari categorii de fiinte private din diverse motive de esenta vietii insasi.

PS -scuze pentru off topic, am vrut sa ma descarc putin inainte de "schema de parcurs". Poate ne indicati domnule Grifon cateva linii de urmat asupra carrora sa convenim (sper sa aibe aici colegul @Xanadron un aport central, dupa cum ne-a obisnuit candva in ordonarea buli-băselilor), fapt pe care cu siguranta mai multi colegi il asteapta.