Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

⚡⚡ Vril

Creat de abyss, 15 Septembrie 2016, 12:28:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

abyss

Citat din: abyss din  25 Decembrie 2017, 21:39:52
    Sunt nerabdator sa ajung a parcurge si cartea doctorului Sagan.biblioteca ireala !!

Am parcurs cam jumatate din lectura... si recunosc , e cea mai buna lucrare (dintre cele pe care le cunosc) pentru cei nefamiliarizati cu aceasta ''zonă'' a instrumentelor energetice. Doar atat am citit fiindca nu m-am putut retine sa nu experimentez aspectele descrise acolo. Ma declar surprins si captivat.

Cel putin in aceasta faza incipienta mi-am lamurit (si in alti termeni) anumite fenomene la care am fost martor sau subiect. Poate discutia pe tema dosctorului Sagan isi avea locul intr-un alt topic mai dedicat (al 3 lea ochi) dar... avand in vedere ca abordarea pleaca de la Vril/energia care sta la baza acestor fenomene cred ca e mai bine sa continuam aici.

Candva dupa parcurgerea intregului topic, cineva va intelege mai bine poate , de ce vrilul este cea mai buna explicatie a lumii in care ne aflam, cum functioneaza el, cum potenteaza organismele vii, cum poate fi manipulat astfel incat sa devina un instrument/aparat invizibil dar real si la indemana oricui , cum poate oferi el energie gratuita s.a.m.d.


A mai citit cineva materialul?

Grifon

Voi răspunde eu - care, de vreme ce am recomandat lucrarea, ar fi fost culmea să n-o fi citit....hahaha !
Da, e un studiu bun. Limitat (căci empiric), subiectiv (căci intim) si, firește, tributar concepțiilor autorului. Cu toate acestea, în măsura în care pot eu discerne, e un studiu cinstit - adicătelea, în cel mai rău caz, autorul se înșeală, dar nu minte.

Am experimentat și eu setul de exerciții prezentate. Inițial ad literam, ulterior adaptându-le cu ce mai știu - jucându-mă de-a "ucenicul vrăjitor" - pe risc propriu, evident.

Ce pot spune ? Activarea laringelui e, neîndoielnic, altceva decât activarea centrului abdominal ("dan-tian", "tan-tien", " hara" - sau oricum s-o fi zicând ìn limbile Asiei).
Ca unul ce am ìncercat ambele activări, pot spune că diferența e clară. Activarea centrului abdominal, deși evident mai puternică, duce la o răspândire pluri-direcțională, inițial haotică. Se simte și ìn membre, și inghinal, și spre torace - deh, balaurul dă pe dinafară.
Laringele - si aici e clar Vril - e menit a conduce fluxul doar în sus. N-am simțit nicio creștere în zonele inferioare - și diferența e, zic eu, importantă. Iar dincolo de asta, ponderea cade pe expirație - nu pe inspirație (căci și vorbirea, ca esență laringiană, e extrinsecă, nu intrinsecă.

Aș putea detalia, dar nu țin să "răgușesc" (laringian vorbind) pentru un public indiferent. D-le @abyss, întrucât dumneata chiar ți-ai bătut capul a studia referința, s-ar putea să fii cu adevărat în măsură a completa spectrul experimental - iar eu sunt dispus a te seconda....necondiționat.

Grifon

#452
Una dintre marile calități ale lucrării lui S. Sagan este - poate paradoxal - lipsa oricărui demers de vizualizare.
Spre deosebire de majoritatea tehnicilor orientale (si nu numai), autorul chiar insistă pe a nu se folosi acest mijloc - ba chiar subliniază asta în mod repetat.
Nu că vizualizarea nu ar fi o modalitate eficientă de a lucra cu...nevăzutul (căci chiar este, pe alte considerente), ci pentru că, nefiind destul de avansat pentru a separa subiectivul de obiectiv, neofitul riscă să ia propriile fantezii drept adevăruri (mai ales că "mintea" nu mai joacă în echipa lui, de data asta).

Așadar, calitatea metodei S. Sagan (ceea ce m-a atras, de fapt, încă de la începutul studiului) este totala neutralitate si expectativă - ansamblu esențial pentru un începător.
Cere doar concentrarea pe fricțiunea laringelui (în timpul actului respirator) și, abia în pasul 2, mutarea atenției pe zona dintre sprâncene.
(Important de observat ordinea : laringe(1), pineală (2) - nu invers. Vrilul e o energie ce se cultivă ascensional )

kenjiro

În practica clinică a doctorului Sérgio Felipe de Oliveira, marea majoritate a pacienţilor etichetaţi de alţi psihiatri drept "psihotici" fiindcă aud voci (claraudiţie) sau văd spirite (clarvedere), sunt în realitate mediumi, fără a conştientiza acest fapt până cum. Ei prezintă doar un dezechilibru energetic specific mediumilor şi nicidecum o boală psihiatrică. Mulţi dintre aceşti pacienţi s-ar putea vindeca dacă am avea o medicină care să ia în consideraţie Fiinţa în integralitatea ei.

De aceea, posesiunea spirituală pe fondul unei mediumnităţi neconştientizate, ca boală a sufletului, merită a fi studiată serios şi profund de către lucrătorii din domeniul sănătăţii mintale, pentru a putea ameliora calitatea vieţii bolnavilor.

Într-un interviu acordat revistei "Spiritism & Ştiinţă", dr. Oliveira menţionează alte câteva idei interesante, selectate mai jos:

- Unele experimente ale dr. M. Persinger, din Canada, au arătat că persoanele supuse unui câmp magnetic intens orientat asupra lobilor temporali au declarat că au avut "viziuni" şi au simţit prezenţe ale spiritelor. Dar aceasta nu înseamnă că fenomenele spirituale au fost create de energia electromagnetică. Ci că influenţa spirituală se produce prin intermediul undelor electromagnetice. Nu este nicio contradicţie, ci o complementaritate. Energia spirituală acţionează asupra creierului prin câmpul electromagnetic.

- Ştiinţa nu infirmă viaţa de apoi, după cum nici nu o confirmă. Ştiinţa nu neagă mediumnitatea şi existenţa spiritelor. Dimpotrivă, se poate cerceta spiritualitatea prin metode ştiinţifice, ceea ce oferă credit spiritismului. Cei care afirmă că ştiinţa este "materialistă" ne propun propria lor opinie, care nu este punctul de vedere al ştiinţei.

- Poate fi vorba de o interferenţă spirituală când, de pildă, pacientul are o criză convulsivă puternică, dar electroencefalograma sau alţi parametri biofizici nu indică o variaţie majoră. Deci când reacţia nu este proporţională cu cauza. În schimb, mediumnitatea poate acţiona asupra sistemului nervos periferic, provocând descărcare de andrenalină, accelerarea ritmului cardiac, creşterea presiunii arteriale.

- Diferenţa dintre boala psihică şi mediumnitatea involuntară este că mediumul raţionează şi poate anunţa că "încorporează o entitate", pe când bolnavul zice să el este o altă persoană fictivă, cum ar fi Napoleon Bonaparte. Pe de altă parte, nu înseamnă că nu poate exista un psihotic dotat şi cu mediumnitate, fapt care îi poate agrava maladia.

- Cercetările ne-au arătat că, atunci când glanda pineală conţine mai multe cristale de apatită, omul poate capta mai uşor câmpul electromagnetic, ceea ce duce la o predispoziţie crescută de a absorbi câmpul informaţional al altor fiinţe (fie prin telepatie, fie prin încorporare de entităţi). Aceste cristale sunt clar vizualizate prin tomografie. Din contră, persoanele care se dedublează cu uşurinţă (fenomen denumit şi extracorporalitate, proiecţie astrală, ieşire din corp) nu prezintă astfel de cristale de apatită.

Sursa:
http://www.spiritus.ro/RAZVAN/medicina_admite_posedarea_spirituala.htm

kenjiro

The Kundalini Syndrome

Jonathan Geisert April 4, 2017

You have got to be kidding me.  The advice here for dealing with Kundalini Syndrome is like if you were clubbed in the head, and the doctor told you to take an aspirin.  Kundalini Syndrome is not a joke that can be wished away with these kinds of pathetic measures.
You need 2000mg of Tryptophan, and 500mcg of Vitamin B-12.  These are the two nutrients required to produce endogenous DMT, which will allow Kundalini to blow off steam and subside.  This is the only thing I've found so far that works.  DMT is synthesized from tryptophan.  The tryptophan is decarboxylated by an enzyme to make tryptamine.  Then the tryptamine is methylated by another enzyme which takes the methyl group from a molecule of SAM-e, making the tryptamine into NMT.  The same enzyme does this again to the NMT to make DMT.  The molecules which SAM-e is broken down into (from having their methyl groups taken) can be recycled back into SAM-e, but this process consumes a molecule of B-12.  The enzymes are not consumed by the reactions, hence, it takes one molecule of Tryptophan and two molecules of B-12 to make one molecule of DMT.
Kundalini rises, and seeks to "pierce the bindu," causing the pineal gland to release a flood of DMT.  That is what it seeks, but if the nutrients are not available (which they wouldn't be, since this is not a "normal" thing that can be accounted for with a normal diet), then the Kundalini persists in a frustrated state.  Kundalini cannot be denied.
Also, avoiding caffeine would be wise.

Sursa:
http://www.chakras.info/kundalini-syndrome/

fiulploii

Mister Kundalini e asemuit cu un şarpe.
Sarpele este reptilă.
Deci:
     - kundalini este in esenta o reptila...energetica

Al doilea deci: fie omul este in esență reptiloid, fie este un hibrid reptiloid fie traieste in simbioză cu o reptilă.
Inclin la acest moment spre varianta hibrid. ...cu sau fără vril fiindca e nesemnificativ in acest context.
Parerea mea..


Grifon

#456
Ideea hibridului reptilo-uman (cu accent pe componenta energetică) nu e nouă. Se regăsește în teoriile ce afirmă că noi, oamenii, suntem "îngerii căzuți", claustrați în matrix-ul terestru până la ispășire (firește, laolaltă cu " marele tartor").
O teorie oarecum închegată, ce explică si "șarpele Kundalini = sarpele biblic", si accepțiunea " Terra = colonie penitenciară", si multe altele.
Această teorie și-a găsit adepți și printre practicanții Infoenergeticii de pe la noi - dar mie nu-mi surâde. Poate sunt eu mai idealist, nu zic nu, dar îmi place să păstrez o părere mai bună deapre omenire, în general - fără a o asocia cu tot felul de "încornorați" sau "târâtoare". Din multe motive, dar în primul rând ptr.că o energie ascensională - cum presupun că e Vrilul - e chiar la antipodul imaginii unor entități nevoite a se ...târî
În altă ordine de idei, si ADN-ul are configurație spiralată, la fel precum Kundalini - si doar n-o să zicem acum că tot ce are ADN e....reptilian, nu ? Ar fi cam prea de tot...

Dar, de vreme ce subiectul e, totuși, Vril....o remarcă precum:
Citat din: fiulploii din  13 Mai 2018, 23:30:59
. ...cu sau fără vril fiindca e nesemnificativ in acest context.
...e cam " rătăcită" pe aici, nu ?

În sfârșit, să nu amestecăm iar noțiunile, că facem iarăși un strașnic compot.
Revenind la "rețeta" doctorului Sagan, pot certifica două lucruri: apariția presiunii / furnicăturilor în zona frunții (perceperea stratului eteric), precum și apariția "jocului de lumini", unde predomină violetul (stratul " astral").
Mai pot certifica însă și majora dependență de starea momentului, aspect ce cam stingherește percepțiile (îmi iese cam la o încercare din 3, câteodată din 5).

abyss

#457
Sunt convins ca pentru unii ideea unor energii curgătoare prin corp care stapanite produc efecte formidabile e foarte greu de acceptat macar in prima faza. Probabil informațiile sunt prea directe si la o adică apar ca  total nefolositoare in lumea actuală in care trăim... fapt si mai incredibil pe de altă parte.
  Am sa va relatez postarea viitoare cum am ajuns eu să dau peste aceasta chestiune acum 30 de ani, intr o vreme când asemenea notiuni erau si mai greu de inteles .
 

abyss

#458
Tin minte ca , si cred ca am mai povestit, in cadrul artelor martiale sunt niste demonstratii in care practicantii sparg cu pumnul sau cantul palmei caramizi, lemne uneori rupand chiar sîrme. Ceea ce nu stiu multi este latura nevazută a demonstratiei. Si anume folosirea controlata si directionata a fortei vitale/vril/qi/etc in zona corpului cu care se aplică lovitura. Esecul putand fi de doua feluri: ori nu se intampla nimic ori se rupe osul respectiv , sau intr-o varianta mai usoară nefericitul ramane cu o contuzie urata.

Controlul energiei ca tehnica din artele martiale, captarea ei sub forma de vortex, condensarea ei sub forma de plasmoid rotativ/sfera , culoarea energiei...ca e si asta important... toate aceste chestiuni seamana foarte bine cu ce descrie "rețeta" doctorului Sagan. Pana si acea tehnica a laringelui... respiratia, etc.

Si acesta e doar un exemplu. Altul ar fi auto protectia, in care energia joaca rol de scut. Si aici avem demonstratii in care practicantul suporta/incaseaza lovituri serioase asupra anumitor zone ale corpului cu diferite obiecte din lemn, metal etc.

Si, desigur nivele superioare de folosire a energiei in care practicantul demonstreaza ca poate anticipa/simti/vedea , ca si cum ar privi in viitor anumite miscari/curgeri a energiei oponentului său.

Alte exemple ar putea include vindecari, etc.

Grifon

Da, direcționarea acestor energii a fost mereu în atenția practicanților de arte marțiale, preponderent în spațiul asiatic.
Aș sugera însă o diferențiere, căci în karate, de ex., se folosește (pentru loviri) așa - numitul qi greu (definit ca ceva "invers" față de qi-ul normal).
Nu prea sunt sigur, dar cred că e vb.de o inversare a polarităților. Cum am vorbit, în fenomenul acesta există permanent dualități (sus-jos, levogir / dextrogir, etc.), si înclin a crede că qi-ul "greu" e de natură descendentă, orientată în "jos" (împământare, negativ, etc.).
Cel puțin qi-ul folosit în practicile dure, de contact. Posibil ca în Aikido, de pildă, să fie folosit alt tip de...curenți.

De asemenea, cred că "qi"-ul marțial izvorăște din zona inferioară abdominală (" hara") si nu cred că e identic (desi înrudit) cu tipul de energie generată....laringian.

Dar, reiterez...cred, nu sunt deloc sigur.

uforever

Qi-ul e cea mai joasa forma de energie, toata lumea il are, unii chiar vor sa fie niste "saci de qi", colectandu-l prosteste sau furand qi, desi e peste tot.  Vindecarile nu se realizeaza cu qi, ba chiar te poti imbolnavi amestecandu-l cu altcineva, caci toti avem qi patologic.  Daca e sa vorbim de ceva pretios, sa vorbim de Gong, sa vorbim de cultivare interna si externa. Cea externa nu face mare branza, pe cand cultivarea interna e intr-adevar pretioasa, adevaratele capacitati supranaturale, levitatia,  transcenderea...etc. , incep odata cu ridicarea nivelului de Gong, Iar Gongul nu-l colectezi din natura sau prin practica, practica doar intareste Gongul. Gongul vine de la maestru, iar nivelul sau creste odata cu nivelul xing-xiang-ului(caracter). E adevarat ca pana la Gong, primul nivel e qi-ul, dar e total nefolositor. Cei care raman la nivel de qi, nu pot vindeca bolile cu adevarat, pot doar sa mute qi-ul in brate sau in alte parti a le corpului pentru lovituri de exemplu. Daca ramai la nivelul de qi, poti spune ca n-ai facut mai nimic, qi-ul se poate bloca in cap, stai cu capul umflat 6 luni daca lancezesti la nivelul asta. Artele martiale fara cultivare interna(Gong) sunt la nivelul de scolar. In zona abdomenului inferior se formeaza Dan-ul, dar asta e alta discutie.

abyss

    Chestia cu qi-ul blocat in cap am patit-o de la yoga-conga  :-D nu de la arte martiale. Dar asta e alta poveste.
Despre Gong eu unul habar nu am in afara ca e un instrument muzical, mai auzisem ca e o practica nu stiu cum dar cam atat. Pe calea asta nu am umblat. Asa ca nu stiu cum e cu gongul maestrului ar fi util de conturat o idee pe aici. Nici despre qi ca ar fi greu sau usor, in fine cred ca e vorba de scoli diferite, profesori diferiti, elemente de limbaj diferite. Chestiunile astea se tineau la mare secret... dar existau conexiuni la scoala noastra cel putin pe expiratia din timpul loviturii ,in legatura cu energia , ea nevenind din centrul abdominal ci din zona larigelui care producea un sunet mai mult șuierat ce activa ''al 3 lea ochi'' si deschidea centrul din crestetul capului. Exista o senzatie (cultivata) de curent ascendent , iar in momentul deschiderii/racordarii zonei superioare - energia (din lovitura) venea de ''sus'' coborand pe ''curentul ascendent'' intrand in corp si plecand pe lovitura. Era total exploziva treaba (full contact evident). Acea energie era alba.
    Concomitent din hara pleca in jos o energie trecand prin centri conectandu-se la centrul pamantului. O data stabilita legatura, energia ce urca din pamant pe curentul descendent era folosita pentru a crea ''scutul'' luptatorului.
    Poate ca astea erau doar bazaconii ce ni le serveau in acea vreme a anilor 1986, dar rezultate au fost. Reale. Si nu erau instructori de cartier cum sunt acum peste tot. Repet, poate ca erau doar povesti. Acum lucrurile sunt stiute de toata lumea, exista carti . maestri etc.
    Dar e foarte bine ca discutam, imi mai lamuresc cativa neuroni  :lol: si ma trezesc putin la realitate.

kenjiro



"The Qi that stays in the head is the most difficult to release, more so than the Qi in lower body. Once the Qi that stays in the head is fully released, the skull disappears and all kinds of wisdoms may be attained. You see - the real problems all originated from up here in the head, not from down there. The problems from down below are fake ones, they all originated from up here. Therefore all the problems will disappear if the head is chopped off."
Sursa:
https://www.thedaobums.com/topic/25458-white-skeleton-meditation-instructions/

How to Practice the White Skeleton Visualization Technique - Meditation Expert

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.meditationexpert.com/ebok/Special%2520Report%2520Skeleton.pdf&ved=2ahUKEwj2g5rA1I7bAhUCvFkKHdc7CpoQFjAAegQIBRAB&usg=AOvVaw3Oo84ipRY5ZHavrmgQcxJr


Ganditorul

#463
De acord cu tine colega Grifon ( http://www.rufon.org/forum/ireale-pe-bune!/vril/msg100776/#msg100776 ) cam amestecam notiunile si riscam un compot ce ne duce f departe de subiect sau ...nicaieri. Tehnologia vril a dus la rezultate tehnice remarcabile - daca e sa credem ceea ce a mai ramas din perioada nazzi - tehnicile din artele martiale sunt insa indreptate spre perfectionarea corpului uman, spre punerea in valoare a biomecanismului din dotarea proprie - si asta cred ca e altceva.
Interesante insa relatarile despre exrcitiile/tehnicile precticate. Si eu cred ca nu are nimic de-a face cu reptilienii - chiar daca energia (canalele) Kundalinii sunt asemuite cu un sarpe. E o metafora, o figura de stil pentru a antrena imaginatia, practica imaginativa si a "stinge" cele 5 simturi ale realitatii imediate pentru a te face sa zaresti efectele celui de-al 6-lea simt (clarviziunea, clarauditia, mirosul/simtitul la distanta si alte atribute nefolosite ale corpului uman (greu vezi raza unei lanterne cand e soare afara...).
Pe de alta parte nici eu nu am simtit Kundalini ca un sarpe - mai degraba ca o descarcare energetica ce te "umple" treptat, sau ca un circuit al unui "fluid cu multe ace" ce circula prin tine pe anumite directii.
Nu stiam ca acele culori vazute cu ochii inchisi inseamna ceva, ma bucuram doar de fantezia de culori care trecea de la un joc de lumini galbene pana la acele punce mov - si daca poti sa dezvolti ideea/tehnica ar fi minunat.

Nu cred ca (qi) -"gong" -ul primit de la maestru e altceva decat restul ... pentru ca ajungem la intrebari de genul : maestrul l-a luat de la maestrul lui, si maestrul lui de la maestrul maestrului ...dar primul maestru de unde l-a luat ?  Energia cu care e plin universul nu poate fi in "posesia" cuiva care ti-o daruieste - cel care ti-o da este doar un releu de transmisie, un indrumator care-ti arata calea, nu un posesor/depozitar primordial de energie. N=are rost sa ne contrazicem aici, sunt convins ca toti vb de acelasi lucru si ne diferentiaza doar scoala, experienta, traditia invataturii pe care am primit-o, limba/intelesul pe care il dam unor notiuni in functie de sursa de informatie avuta.
Controlul / acumularea de energie prin tehnicile respiratorii si activarea zonei laringelui sunt specifice si artelor martiale dar si diferitelor tehnici de meditatie. Diferentierea depinde insa de scopul final - in artele martiale respiratia iti da energia necesara loviturii dirijand-o spre locul de impact (fie in atac, fie in aparare), in meditatie acumularea energetica are alte scopuri, cel mai frecvent pentru depasirea unor praguri/bariere in drumul spre cunoastere (asta ca sa mea exprim scurt, fara a extinde subiectul asta atat de complex).

uforever

Lucrurile s-au amestecat foarte mult, fiecare face ce-l taie capul si uite asa corpul ajunge intr-un haos total. Sa nu mai spun de carti, care mai de care mai "sacre" si pline de "mesaje", mesaje ce nu le mai scoti dupa aceea nici cu "penicilina". :lol: Exista maestrii ce au intr-adevar capacitati si energie, dar lighioana de pe spatele lor nu le ofera gratis aceste lucruri, asa ca mare grija de unde primesti "cadouri", cu cine te conectezi si ce ai de gand sa faci cu acele lucruri. In primul rand scolile nu se amesteca, aici vorbim de o scoli serioase, nu de yoga de pe internet sau in sali de fitness. Acum inteleg de ce nu amesteci practica cutare, cu miscarile din alta scoala si tot asa. E ca si cum ai incerca sa deschizi un seif si ai doua coduri, pe care le combini pe ghicite, nu deschizi seiful ala in veci. Plus ca intelegerile sunt diferite, la niveluri diferite, cu finalitate diferita.
Toate scolile aveau acelasi scop final, fie ca vorbim despre arte martiale, tantrism, zen, qi-gong...etc. Finalitatea era desavarsirea, transcenderea, iluminarea(intr-o ordine bine definita evident). Ei bine acum se poate vorbi de nivelul de mentinere al sanatatii, purificarea corpului fiind defapt doar un efect secundar al practicii si cultivarii, nu se poate cultiva cu un corp poluat.
Se spune ca nu discipolul isi alege maestrul, ci maestrul alege discipolul, lucru adevarat dupa parerea mea, deci cautarea nu e tocmai o idee buna, probabil vei cheltui sume uriase si tot n-o sa gasesti pe cineva sa te invete ceva veritabil, dincolo de lucruri efemere, gen vindecare. Daca totusi un maestru te va gasi si-ti va preda niste lucruri, mare grija ce faci cu ele, aici nu vorbim despre ideologie, ci despre lucruri cat se poate de materiale, gen virtute. Posibil ca practica ta sa nu fie de la zero, ci doar o continuare a ceea ce ai inceput, acum 100, 300 sau 1000 de ani, in nu stiu cate reincarnari. Sa spunem ca ti se preda un set de exercitii, pe care le vei face cu strictete si sfintenie, dar nivelul tau nu creste. De ce oare nu creste, desi tu esti disciplinat? Pai n-o sa creasca atata timp cat tu te ocupi serios doar de practica, nu si de cultivare. Cu cat te vei asimila mai repede naturii cosmosului, cu atat nivelul tau va creste, dar aici vorbim de lege si standard. Nivelul nu se masoara in capacitati supranaturale sau deschiderea ochiului celest, acestea sunt tot efecte secundare ale cultivarii. Daca cauti doar capacitati supranaturale, e foarte posibil ca cineva sa ti le ofere, dar trebuie sa oferi ceva, o merita schimbul asta, e echitabil? Si ce ai de gand sa faci cu ele, o sa le folosesti, in ce scop? Cei care au intr-adevar capacitati, care sa le apartina pe bune, prin propia lor cultivare, nu le etaleaza in societatea umana la intamplare. Intelegerea mea, e ca scopul practici si cultivarii(scolilor), este desavarsirea, nicidecum cautarea capacitatilor sau ochiului celest. Non-cautarea, non-actiunea(lucruri care pentru mine acum au logica) fac parte din legea oricarei scoli veritabile. Personal am trecut si trec inca prin aceste experiente. Habar n-am daca m-am facut inteles, sper ca un pic.