Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Mandela Effect

Creat de emy, 10 August 2016, 17:57:00

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

#90
Colegul nostru cu "Pamantul Plat" a adus in discutie cazul JFK. Vazusem de mult "efectul Mandela" pe acest subiect dar voiam sa-l abordez mai tarziu, ca o cireasa pe tort.

Imaginile prezentate acum privind uciderea lui JFK arata ca in masina erau 6 PERSOANE si nu 4, intr-o limuzina de 6 locuri si nu de 4 ...asa cum mi-aduc eu aminte. Evident ca in aceasta varianta temporala dispare din start ipoteza ca unul din agentii de securitate sa se intoarca spre JFK si sa-i traga un al doilea glonte in gat.Am privit, la vremea lor, aceste imagini, cadru cu cadru, fiind pasionat de subiect, pentru a surprinde momentul celui de-al doilea foc de arma, si imi aduc aminte cum insotitorul de la serviciile secrete de langa sofer se intorcea exact cand trupul lui GFK primea cu soc un al doilea glont. Cred ca e inutiul sa intreb cine-si mai aduce aminte de decapotabila cu doar 4 locuri si de faza in care agentul se intorcea catre bancheta din spate dupa primul foc de arma...
Iata ca acum exista si o a 2-a pereche de politicieni, el si ea, aflati exact pe scaunele din fata lui JFK. Si evident exista astfel inca 2 martori oculari la atentat... Mandela efect.

https://www.youtube.com/watch?v=TZM3gVYmsPs

Grifon

Da, "frunzărind" și eu Net-ul pentru aprofundarea acestui straniu efect am găsit, ca și d-ta, referiri la asasinarea JFK - 4 sau 6 in mașinã.
In primă fază mi-am amintit și eu a fi doar 4 persoane, și eram gata să subscriu la o nouă bizarerie. Stând insă și incercând să-mi amintesc tot ce am citit/văzut pe această temă, am realizat totuși că este iar vorba de un subiectivism al memoriei mele.
De ce spun asta ? Pentru că, in multiple relatări - din care exemplific doar cu filmul lui Oliver Stone (dar și cu cartea din care s-a inspirat, "On the trail of the assasins") - se menționează clar că in limuzină mai era un cuplu - guvernatorul de Texas (Connaly, parcă) și soția sa.
E greu de crezut că mașina era condusă de dl/dna. Connaly....
Imi explic faptul că și eu rețin 4 inși din următorul motiv:  filmul integral l-am vizionat doar de puține ori, comparativ cu secvența asasinării efective. De aceea, mintea mi-a fost "hrănită" abundent cu faza in care JFK incasează glontele, Jakie se târăște spre portbagaj, iar cei 2 din față intorc capul din pricina țipătului (cel mai bine se vede intorcându-se guvernatorul).

Așadar, aici avem totuși explicații - dar oricum rămân interesante "festele" pe care ni le joacă, in timp, memoria.

panta_rh_ei

CitatIata ca acum exista si o a 2-a pereche de politicieni, el si ea, aflati exact pe scaunele din fata lui JFK. Si evident exista astfel inca 2 martori oculari la atentat... Mandela efect.
Cu scuzele de rigoare...masina aia a fost de la inceput o limuzina cu 6 locuri; "politicienii"erau guvernatorul si sotia, guvernatorul fiind si el ranit . Niciodata n-au fost in masina doar 4 persoane. Efectul asta o fi existand, nu zic nu, dar sa nu exageram.
O seara placuta :)
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

abyss

#93
Și eu pendulez intre scepticism și incitare fiindcă așa cred ca e normal. Însă găsesc acest subiect destul de interesant și în principiu orice antrenament al atentiei îl găsesc benefic. Cu ocazia asta vedem nu numai cum am perceput realitatea de pana acum ci și eventuale modificări în cazul în care acestea au avut loc. Fiindcă nu e chiar imposibil ca acestea să se fi produs fie și pe o cale artificiala.
  Ar merita un studiu realizat in acest sens pe direcția mărturiilor istorice . Au existat persoane ori caste care puteau manipula/altera/proiecta viitorul? Dar trecutul? Dacă da , unde? Foloseau tetehnologii, substanțe , tehnici etc? Merita un efort de cercetare pentru cine e interesat fiindcă explicația cu pareidolia și memoria incompleta ori selectiva e mult prea simplista și eventual valabila pentru un segment de oameni primitivi , adică neatenți , neinstruiți , mânați de impulsuri naturale. Dar.... Dacă totuși exista o cale de a influenta pana la modificare totala cursul natural sa zicem al evenimentelor viitoare sau poate chiar cele trecute? Cineva mânat de scopul dobândirii unui control total credeți că nu ar folosi așa ceva ?  Dar altcineva care ar putea juca rolul de gardian benefic al planetei? Și acel cineva eventual nu este o ființă sau un grup activ  ci o forma de geomantie. Sau altceva. Eu unul acord 50% șanse ca fenomenul sa fie real. Fiindcă reprezintă efectul unor pârghii ce intrece cu mult ceea ce era capabila omenirea acum 200 de ani sa produca. Sau poate că greșesc.

Tamerlan

Nu știu dacă are vreo importanță, dar acum realizez și eu pentru prima oară că în limuzină ar fi fost 6 persoane. :-)
Nu mai vorbesc de celelalte bizarerii: piciorul argintiu al lui 3CPO, sigla VW sau cea Volvo, decesul lui Kirk Douglas sau Bălăceanu Stolnici. Toate mi se par bizare de-a dreptul, deoarece le știam altfel. De ce? Habar n-am.  :|
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Grifon

Mai căutând eu printre ițele Netului și alte ciudățenii atribuite efectului "Mandela", am dat peste o hoardă intreagă de răvășiți, care susțin, cu hotărâre, că nu mai recunosc harta lumii !
Zic:"Văleu ! S-au schimbat și continente, hotare ? Treaba-i groasă rău !"
Ce zic ei (redau cele mai "tari" exemple):
1) America de Sud e prea "mișcată" la est, față de soră-sa nordică.
2) Australia e acum aproape in Asia, la doi pași de uscatul indonezian.
3) Noua Zeelandă e acum, cicã, la est de Australia, deși ei o știau la vest.

Bun. Acuma, o fi efectul buclucaș, dar nici cu iluziile semenilor nu te joci ! Aici nu e defel vorba de "alterări" distopice, ci doar de superficialitate in percepții. Zona Australia/Zeelanda/Oceania e mai puțin urmărită de cei din restul lumii (emisfera nordică sau occidentală), așa că e firesc să nu se imprime fidel in mental contururi exacte. Mai mult, aria Oceania (Indonezia, Polinezia, Malaezia, Micronezia...in sfârșit, tot ce-i cu "nezia", e sub forma de arhipelag ultra-răsfirat, iar pe hărțile fizice apare scăldată in albastrul Pacificului, și de aia Australia (prin contrast gălbuie și măricică) pare a fi "hăt la capătul lumii".
Nu-s geograf de profesie, dar mi-au plăcut de când mă știu hărțile. Pereții uneia din camerele mele sunt tapetați cu hărți, dintre care cea "politică" a lumii ocupă aproape un perete intreg (fiind cea mai mare pe care am găsit-o). Ca urmare, zilnic dau "cu nasu'-n ea, așa că vă pot garanta - nu s-a atins nimeni de continente, săracele - totul e o festă de memorie selectivă / periferică.

Iar de nu credeți experiența mea, pot da alt ex. Prin anii '97-98, parcă, s-a fàcut la noi un experiment sociologic, cu tema "Memoria socială și identitatea națională". Pe lânga sumedenia de intrebàri, cei din eșantionul ales au fost rugați să deseneze, din memorie, conturul României.

Mărieeeeee...și Măriooarăăăă ! Sireaca țarà ! Ba era mai "dodoloață" ( pesemne optimiștii) ba mai ciuntită in toate marginile (pesimiștii). De comparai 2-3 din ele, te dileai cu totul, ce "Mandela Effect", ăsta era "pantaloni scurți", haahaha !

Dar...ceva e totuși picant, și dă "apă la moară" ălora cu Australia. Un film, făcut prin 1993, "Dazed and Confuzed", unde apare intr-o scenă un glob, pe care (văleu, iar !) Australia are un ditamai "vecin" nou, la N-V ( o insulă cam cât India).
Atașez și eu imaginile aferente (gros plan și prim plan), cu mențiunea că trebuie reținut și titlul filmului, care exprimă clar "atmosfera" comediei.

Aliosa

#96
Citat din: Grifon din  27 Septembrie 2016, 11:03:13
Mai căutând eu printre ițele Netului și alte ciudățenii atribuite efectului "Mandela", am dat peste o hoardă intreagă de răvășiți, care susțin, cu hotărâre, că nu mai recunosc harta lumii !
Zic:"Văleu ! S-au schimbat și continente, hotare ? Treaba-i groasă rău !"
Ce zic ei (redau cele mai "tari" exemple):
1) America de Sud e prea "mișcată" la est, față de soră-sa nordică.
2) Australia e acum aproape in Asia, la doi pași de uscatul indonezian.
3) Noua Zeelandă e acum, cicã, la est de Australia, deși ei o știau la vest.

Bun. Acuma, o fi efectul buclucaș, dar nici cu iluziile semenilor nu te joci ! Aici nu e defel vorba de "alterări" distopice, ci doar de superficialitate in percepții. Zona Australia/Zeelanda/Oceania e mai puțin urmărită de cei din restul lumii (emisfera nordică sau occidentală), așa că e firesc să nu se imprime fidel in mental contururi exacte. Mai mult, aria Oceania (Indonezia, Polinezia, Malaezia, Micronezia...in sfârșit, tot ce-i cu "nezia", e sub forma de arhipelag ultra-răsfirat, iar pe hărțile fizice apare scăldată in albastrul Pacificului, și de aia Australia (prin contrast gălbuie și măricică) pare a fi "hăt la capătul lumii".
Nu-s geograf de profesie, dar mi-au plăcut de când mă știu hărțile. Pereții uneia din camerele mele sunt tapetați cu hărți, dintre care cea "politică" a lumii ocupă aproape un perete intreg (fiind cea mai mare pe care am găsit-o). Ca urmare, zilnic dau "cu nasu'-n ea, așa că vă pot garanta - nu s-a atins nimeni de continente, săracele - totul e o festă de memorie selectivă / periferică.

Iar de nu credeți experiența mea, pot da alt ex. Prin anii '97-98, parcă, s-a fàcut la noi un experiment sociologic, cu tema "Memoria socială și identitatea națională". Pe lânga sumedenia de intrebàri, cei din eșantionul ales au fost rugați să deseneze, din memorie, conturul României.

Mărieeeeee...și Măriooarăăăă ! Sireaca țarà ! Ba era mai "dodoloață" ( pesemne optimiștii) ba mai ciuntită in toate marginile (pesimiștii). De comparai 2-3 din ele, te dileai cu totul, ce "Mandela Effect", ăsta era "pantaloni scurți", haahaha !

Dar...ceva e totuși picant, și dă "apă la moară" ălora cu Australia. Un film, făcut prin 1993, "Dazed and Confuzed", unde apare intr-o scenă un glob, pe care (văleu, iar !) Australia are un ditamai "vecin" nou, la N-V ( o insulă cam cât India).
Atașez și eu imaginile aferente (gros plan și prim plan), cu mențiunea că trebuie reținut și titlul filmului, care exprimă clar "atmosfera" comediei.
Vrei sa zici la Vest .
Cei care-si amintesc Noua Zeelanda deviata , si-o amintesc la est/nord est de Australia fata de acum (sud est) si nu la Vest ....
Intre Africa si Australia nu a fost decat Madagascarul (intindere mai mare)si nimeni nu a zis ceva de Noua Zeelanda in Vestul Australiei .
Si da hartile se mai schimba , in mod voit si nu conspirationist/mandelist, un bun exemplu e Marea Aral care a cam secat .

L.E. Pe globul din film la Vest de Australia e reprezentata Lemuria din cate am inteles ... Noua Zeelanda e lipsa pe acel glob :D

Grifon

Lemuria ? Interesantă presupunere.
M-ar incânta să-mi indici și mie sursa acestei idei, dle.@Aliosa - ea poate conține un sâmbure de adevăr. Destul să amintesc, in sensul acesta, faptul cã acel tsunami gigantic de la debutul mileniului (ce a răvășit cu precădere o arie apropiată) a scos la iveală unele misterioase vestigii subacvatice, ce-ar putea constitui rămășițele unei civilizații anterioare.

Totuși, după firava mea știință in domeniu, Lemuria se presupune că avea dimensiuni continentale,și nu insulare (ca și mitica Atlantida, cu care se zice că a fost contemporană.).
Oricum e interesant globul ăsta ciudat - imi scapă motivul pentru care cineva s-ar fi jucat aiurea cu o reproducere cartografică...

Aliosa

Citat din: Grifon din  28 Septembrie 2016, 12:49:56
Lemuria ? Interesantă presupunere.
M-ar incânta să-mi indici și mie sursa acestei idei, dle.@Aliosa - ea poate conține un sâmbure de adevăr. Destul să amintesc, in sensul acesta, faptul cã acel tsunami gigantic de la debutul mileniului (ce a răvășit cu precădere o arie apropiată) a scos la iveală unele misterioase vestigii subacvatice, ce-ar putea constitui rămășițele unei civilizații anterioare.

Totuși, după firava mea știință in domeniu, Lemuria se presupune că avea dimensiuni continentale,și nu insulare (ca și mitica Atlantida, cu care se zice că a fost contemporană.).
Oricum e interesant globul ăsta ciudat - imi scapă motivul pentru care cineva s-ar fi jucat aiurea cu o reproducere cartografică...
Nu se pot numi surse , comenturi pe utube, forumuri ...
Dar am gasit ceva interesant :D sarind dintr-un link in altul :
Citat
Message from the Arcturians
thru Dr. Suzanne Lie
Dear Members of Lemuria,
"We will speak to you in the same manner as we will speak to the topsider humans. As many of you know, when the Galactics land on Gaia's surface, you, the members of Inner Earth, will send your emissaries topside to assist and educate the many humans who will be dazed and confused."
.....
.....
Asta ca sa intelegi cum lucreaza imaginatia omului  :D :D :D

Grifon

Aha....Arcturienii...i-am mai citit pe ici-colo și eu..
Interesanți băieții ăștia, joacă un joc pe care nu-l dibuiesc. Dacă tot am perorat pe nișa "astro" in cadrul subiectului "Vril", voi mai puncta ceva inedit și aici.
Arcturus (ca și Spica) sunt printre cele mai benefice astre (după canoanele "cetitorilor de stele"). Cine le are plasate in conjucții strânse, in horoscopul personal, s-au scos (vezi cazul Vladimir Putin). Aduc noroc cu carul, n-ai cum să pierzi născut sub fluxul lor...
Dar, de aici și până să inghițim exaltările unora....mai e ceva cale. Reținem totuși că unii (ghiduși) țin neapărat să-și impună "semnătura"....Arcturus.
Merită aprofundată puțin speța asta - căci așa poate reperăm și pe cine profită de "Mandela Effect".

Aliosa

Eu cred ca e doar un alt episod cu care se tin ocupate mintile mai rasarite , doar ca  ... cronologic vorbind , fac treaba din ce in ce mai bine .
Pentru mine unul ramane necunoscut scopul acestor manipulari , pregatirea pentru disclosure (alien stuff) , asteroizi si zombie apokalips au iesit de mult din discutie ,
cireasa de pe tort parerea mea , va fi ceva grandios .

abyss

Mai e cale lunga până la alien staff fiindca dupa Albert Pike acum suntem la începutul WW3...sionism politic vs islam. Apoi dupa ce lumea se va satură de religii mai vom discuta de aliens.

dj_italo2001

Citat din: Xanadron din  12 August 2016, 08:59:34
Da, posibil ca CERN-ul sa fi bulibasit cumva liniile temporale, da' la fel de credibile-s si alte ipoteze din categoria celor  imaginate de citiva maestri ai SF-ului (ex.: Poul Anderson – "The Time Patrol" sau Ray Bradbury – "A Sound of Thunder" – macar asta merita [re]citita.)

Vreau sa intreb si eu:
Isi mai aminteste cineva de vreun scurt metraj (era in perioada 95-2003 MAXIM) in care la final cand se intorc din expeditia de vantoare constata ca presedintele ales este altul, cel care a calcat pe fluture fiind impuscat de comandantul expeditiei dupa  ce realizeaxa ca a incalcat protocolul, imi amintesc si acum ca fluturele era mic, maroniu spre negru .
Am tot vrut sa pun aceasta intrebare INAINTE sa inceapa pe net toata aceasta nebuie cu efectul Mandela, mi-am adus aminte de acest scurt metraj cu cel putin 4-5 ani in urma dar mi-a fost lene sa scriu.
Acu cateva zile am dat niste cautari in www si am gasit doar filmul din 2005 in care se desfasoara putin diferit actiunea.
Nu imi amintesc ca in filmul original sa fi purtat casti de protectie, imi amintesc clar ca vanatoarea si trasul in dinozaur trebuia sa se faca cu doar cateva secunde inainte ca dinozaurul sa se prabuseasca la pamant lovit fiind de un arbore mare ce a cazut peste el.
Au tras in animal dupa ce copacul a cazut peste acesta.
Asta imi aminstesc foarte bine.
Daca cineva isi aminteste de acest film rog sa scrie aci.


Grifon

#103
Da, imi amintesc prea bine despre ce vorbești dumneata. Era un episod din seria ecranizării nuvelelor lui Ray Bradbury, difuzate la noi in anii '90 in cadrul frumoasei emisiuni "Știință și Imaginație" (prezentatà la acea vreme de Alexandru Mironov).
Episodul, din ce-mi amintesc, se intitula "Butterfly Effect" (nicio legătură cu seria SF omonimă, apărută mai tărziu). Subiectul era activitatea unei firme de "turism temporal", ce organiza safari in Jurasic. Faza de care amintești e chiar la final, când clientul se dezechilibrează de pe platforma antigravitațională si strivește un fluturaș cu bocancul - alterând astfel o intreagă succesiune milenară de cauze & efecte.

Frumoasă nuvelă, frumos episod (aprox. 35 minute). Mi se pare că nuvela, in original (scrisă prin anii '50) se numea totuși "A sound of thunder" - dar nu sunt 100% sigur.

dj_italo2001

Dupa ce am sapat mai adanc pe YT am dat si de ecranizarea cu pricina....initial am crezut ca e din seria "La limita imposibilului" dar se pare ca memoria incepe sa-mi joace feste :)
Initial am cautat pe taramul lui nea' gogutza dar toate rezultatele duceau catre ecranizarea din 2005.
Acesta este filmul cu pricina:
https://www.youtube.com/watch?v=LxgbZAwIhVw