Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Mandela Effect

Creat de emy, 10 August 2016, 17:57:00

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Citat din: awb95 din  19 August 2016, 22:08:05
Ca si completare din moment ce emblema CERN reprezinta numarul 666 iar 666 este numarul fiarei, intreg acceleratorul este in fapt o fiara fiind format din fiare.
Asocierea cu 666 mi se pare deplasată rău.  La fel și cea fata de cei 144000. Nu văd nici o legătură. În primul rând dacă amestecam popizme habotnice pline de superstiții cu neînțelegerea fata de anumite evenimente nu ajungem decât la balamuc sau în patru labe pupand obiecte confecționate tot de către oameni. Una e sa analizezi la rece și apoi sa iti ajustezi paradigma în folos personal pe linia intelegerii și a cunoașterii și alta e sa scapi procesarea mentala de sub control căzând asfel intr-un blocaj cognitiv sau poate chiar mai rău intr-o disociere totala de realitate.
  Acele bucle de la cern pot avea alt scop și anume acela de a aspira un plus de energie necesara accelerării particulelor.
Părerea mea. În fond de ce as crede în niște povesti , fiindcă așa sunt din moment ce de 2000 de ani nimeni nu a mai reușit in baza lor sa meargă pe ape etc. A considera un dispozitiv "fiara" mi se pare o invenție a minții.
   Profeția cu cei 144000 nu seamănă deloc cu chestiunea noastră.  Voi va amintiți nori de lumină zburatori? Cred ca nu....

Pe de altă parte, cercetând mai bine am descoperit ca am amintiri diferite fata de membrii familiei mele. Chestiune care mă intriga la maximum. Sa fi fost eu cu capul în nori atâta vreme? E posibil însă e greu de acceptat.

Lich

        Va recomand sa aruncati o privire pe reddit, /r/Glitch_in_the_Matrix si /r/MandelaEffect. Multe dintre postari sunt facute pentru trolling insa cateva par destul de credibile. O chestie interesanta gasita de mine se leaga de logo-ul Ford (pe care mi-l amintesc si eu ca fiind cu litera O ondulata in loc de F - am atasat imagine). Si. aparent, daca dai search la "Mandela Effect" in google maps (nu stiu daca si in google earth) te duce la piramida Giza :lol: (incercat de mine si functioneaza).

       Parerea mea e ca multe instante ale efectului Mandela se produc pentru ca oamenii isi amintesc gresit anumite lucruri, or, le joaca mintea feste sau datorita faptului ca au invatat/ asimilat o informatie gresita care mai apoi s-a "propagat" fara sa fie corectata. Cu toate astea, sunt unele pe care mi le amintesc si eu (logo-ul VW, Ford, etc) :lol: asa ca nu pot fi obiectiv.

awb95

#77
Pentru cei nedumeriti recomand vizionarea urmatoarelor videoclipuri:
https://www.youtube.com/watch?v=f4lDg5qiNL8
https://www.youtube.com/watch?v=l4DQKDWK4I0

Grifon

Completând postarea mea anterioarà, precizez că am mai căutat puțin pe Net, incercând să mă dumiresc de unde aș putea avea amintirea cu Puerto Rico.
Am găsit că, intr-adevăr, locuitorii acestui dominion au făcut un referendum pentru a cere să devină stat cu drepturi depline al Americii, dar nu la debutul anilor '90 (cum imi amintesc eu că s-ar fi relatat atunci), ci abia in 2012 !
De cerut au cerut, dar incă nu s-a votat in Congresul lor . De asemeni, si D.C. (Districtul Columbia) a solicitat să devină stat, dar pentru asta cica ar trebui ca statele vecine (Virginia si Maryland) să cedeze puțin teritoriu, sã "ingrașe" noua formațiune - iar ăia nici nu vor să audă !

Acum, revenind la memoria mea, in care toate acestea se petrecuseră (și finalizaseră) până in 1994, pot avea (deocamdată) doar două păreri:
1) cei ce au dat știrea pe care eu mi-o amintesc au confundat o simplă propunere de atunci cu finalizarea procedurilor, neștiind cum funcționează exact sistemul american; totuși, in amintirea mea nu erau doar opinii de studio, ci si imagini cu primirea oficială a Puerto Rico in Uniune...
2) eu sunt cu discu'...și totul s-a petrecut doar in imaginația mea - cine știe după ce beție, sau cine știe prin ce "grohotișuri" mi-or fi intrat neuronii...

Hm....m-aș ține mai degrabă de prima variantă...hahaaha !

awb95

Cred ca cei care am fost trimisi aici pe acest pamant cu memoria intacta din alta viata am fost trimisi cu un scop anume si acela de a-i avertiza pe locuitorii acestei planete de pericolul care ii paste. Cum zicea si altcineva intr-un comentariu pe youtube zici ca parca am fost inghesiuti pe aceasta planeta ca un ultim refugiu.
Daca cei de la CERN reusesc crearea unei gauri negre practic nu vor avea timp sa o detecteze sau sa evite pericolul deoarece intreg pamantul poate fi absorbit intr-o fractiune de secunda, astfel intreaga civilizatie dispare.
Astfel efectul Mandela ofera raspunsuri la vechi dileme ale civilizatie cum ar fi paradoxul Fermi unde oamenii se-ntrebau daca exista atat de multe stele cu sisteme planetare similar cu al nostru in Galaxie unde sunt extraterestrii ? Daca fiecare civilizatie similara cu aceasta ajunge la un moment dat sa dezvolte acceleratoare de particule cu care se autodistrug nu este de mirare ca extraterestrii sunt de negasit.
Daca celelalte planete au fost deja distruse inseamna ca este doar o chestiune de timp pana si aceasta va fi distrusa, in eventualitatea ca nimeni n-o sa-i poata opri pe cei de la CERN in nebunia lor. Dupa cum scrie si in Biblie inteligenta oamenilor este curata nebunie in fata lui Dumnezeu astfel ca asa zisi oameni de stiinta din cadrul CERN nu pot fi catalogati ca fiind decat nebuni de prostie.

Aseneth

Nu se poate sa schimbe cineva linia temporala si sa stearga postarile lui awb95? Sau sa transforme rufon intr-un forum de ura religioasa, ca sa se asorteze....

abyss

Pe mine mă distreaza în filmele astea misionariste apocaliptice Confuzia în ceea ce privește așa numitele găuri negre. Ele sunt văzute ca niște găuri , tuburi  , porti stelare sau către presupuse lumi paralele , lumi diferite sau dimensiuni. Și la final la fel ca în bancul cel vestit : " -Dã-i cu crucea maica Stareța, da-i cu crucea!!!"

Grifon

Incep a mă teme că "efectul" ăsta e, consecvent, o operațiune virtuală. In principal, având Net-ul ca vector (subsidiar, TV). Căci cam toate verificàrile noastre sucombă in wiki & co.
Iată un alt exemplu relevant : si sigla FIAT mi-o amintesc diferit (patru linii oblice). Pe Net, istoria logo-ului e iarăși bulversantă - cele patru litere, pe fond stacojiu.
Ei bine, cu toate astea, există incă, pe străzile noastre, Fiat-uri cu liniuțe (incă).
Ca urmare, propun ca următoarele dezbateri să fie purtate fără Net.  Eventual cu poze făcute de noi, acum, instantanee luate din realitatea palpabilă.
Să vedem ce iese....

Aliosa

Citat din: awb95 din  22 August 2016, 04:42:25
Cred ca cei care am fost trimisi aici pe acest pamant cu memoria intacta din alta viata am fost trimisi cu un scop anume si acela de a-i avertiza pe locuitorii acestei planete de pericolul care ii paste. Cum zicea si altcineva intr-un comentariu pe youtube zici ca parca am fost inghesiuti pe aceasta planeta ca un ultim refugiu.
Daca cei de la CERN reusesc crearea unei gauri negre practic nu vor avea timp sa o detecteze sau sa evite pericolul deoarece intreg pamantul poate fi absorbit intr-o fractiune de secunda, astfel intreaga civilizatie dispare.
Astfel efectul Mandela ofera raspunsuri la vechi dileme ale civilizatie cum ar fi paradoxul Fermi unde oamenii se-ntrebau daca exista atat de multe stele cu sisteme planetare similar cu al nostru in Galaxie unde sunt extraterestrii ? Daca fiecare civilizatie similara cu aceasta ajunge la un moment dat sa dezvolte acceleratoare de particule cu care se autodistrug nu este de mirare ca extraterestrii sunt de negasit.
Daca celelalte planete au fost deja distruse inseamna ca este doar o chestiune de timp pana si aceasta va fi distrusa, in eventualitatea ca nimeni n-o sa-i poata opri pe cei de la CERN in nebunia lor. Dupa cum scrie si in Biblie inteligenta oamenilor este curata nebunie in fata lui Dumnezeu astfel ca asa zisi oameni de stiinta din cadrul CERN nu pot fi catalogati ca fiind decat nebuni de prostie.
Nu-mi aduc aminte sa ma fi trimis cineva sa avertizez , dar diverse chestii le-am memorat diferit se pare .
Gaurile negre sunt inca la stadiul de teorie , in plus din cate stiu au aparut cateva teorii care le desfiinteaza , habar nu au ce drac o sa genereze , dar asa e omul , testeaza taisul cu degetu si porma se mira ca-i curge singe :P .
Indiferent ce fac la CERN riscurile sunt asumate , la fel cum a fost si cu detonarea primei arme nucleare legat de presupusele reactii in lant , concluzia : Go on , press it ! :-D .
Sansele sunt iar inevitabilul o sa se intample candva , doar matematica e stiinta exacta care cuprinde probabilitati :D :D .
Inteligenta oamenilor este voia lui Dumnezeu , sa nu crezi ca nu stia de Eva si Adam cand baleau la mar .
Curiozitatea a omorat pisica , de 9 ori .

fiulploii

""The Mandela Effect is a theory put forth by writer and "paranormal consultant" Fiona Broome who theorizes that false memories are in fact glimpses into parallel worlds with different timelines.


So why are people remembering one thing and then when we look for those very things now they seem to be changed?

Answer: Because they have been changed, just not in the way that they want you to think it has.

Example: Back in the 1980s there was no internet and Nelson Mandela found himself very ill in prison to the point that rumors began to circulate at that time that he died in prison.

These rumors circulated in America and were imprinted in people's memories. Fast forward to the 90's and Nelson Mandela resurfaces in the news. This created a wait a minute moment in people's minds because they have something in their memories concerning he being previously dead back in the 80's.

This is in fact a planted false memory.""

Traducerea e ușoară  :-D


Daca s-a schimbat ceva cândva atunci schimbarea nu este numai faptica ci si mentală ori spirituala iar despre aduceri aminte nici nu poate fi vorba - părerea mea tot atat de științifică ca si teoria efectului mandelian.

Despre părerile personale asupra unui eveniment oarecare: știm cu toții - cred  :wink: - câți martori la un accident , atâtea versiuni ale realității exista si asta fiindca nu suntem clone sau Borg - v. StarTrek - si fiecare filtrează tot prin experiența personală si credințele ce il susțin .
   In plus , locul de observare influentează decisiv perceperea unui eveniment .
   Iar peste toate sugestia acționează irezistibil ca un reflex condiționat exact ca un căscat in public sau ca mâncatul unei portocale in fața unui solist vocal ce cântă.
   Încercați si va convingeți dar aveți grija la faza cu solistul sa puteți fugi altfel luați bătaie  :lol:

fiulploii

  Update la postarea anterioară . Daca aveți răbdare sa urmăriți video-ul Atașat atunci nu mai e nevoie de alte comentarii . Părerea mea ..
https://www.facebook.com/anonews.co/videos/1313784798633076/

abyss

Nu sunt de aceeași părere.
Acel video nu explică nimic.
Ce demonstrezi cu el ? Ca suntem toți oi și ca ne luam unii după alții?
Acest efect mandela e o ipoteza de lucru. Dacă sunt unii care bat câmpii doar ca sa se simtă mai bine integrați ...e treaba lor.
  Dacă ție ți se pare ipoteza aiurea e ok. Dar nu mai insista cu memorii implantate și "most ppeople are sheep". Unii s-ar putea simți nu prea confortabil.
  Ți se pare greu de crezut ca realitatea poate fi modificată?  De ce?

Ganditorul

#87
Pana sa apara denumirea "Mandella efect" nu stiam cum sa denumesc fenomenul. Dar asta nu inseamna ca l-am observat abia dupa ce mi-a fost prezentat subiectul. Asa cum am mai spus am observat si vazut (la mine si la altii) cum anumite lucruri facute, citite, consemnate s-au modificat in timp. Si nu e vb de o "memorie implantata". Ex. X si Y discuta despre o intamplare petrecuta cu ani in urma, unde au participat la actiune si alti prieteni. La reuniunea extinsa doar o parte din colegi confirma intamplarea - unii spun ca a fost altfel iar altii spun ca acel episod nu a avut loc, motivand ca ei erau in alta parte. Concluzia " s-a ramolit prietenul " ... Dar oare asa sa fie? pt ca o intamplare e ok, 2 sunt coincidente dar e vb de peste 3-4 exemple de acest fel.
- Subiectul interesant in discutie ar fi insa : de ce doar unii isi dau seama de schimbare ? Ce au ei in comun fata de ceilalti ? Cred ca raspunsul la aceste 2 intrebari a stat si in "spatele" deschiderii acestui topic.

fiulploii

Citat din: abyss din  02 Septembrie 2016, 02:31:35
Nu sunt de aceeași părere.

Foarte bine si foarte corect , nu trebuie sa fim toți de aceeași părere .
Citat
Acel video nu explică nimic.
Iarăși ai dreptate , nu explica nimic .
Citat
Ce demonstrezi cu el ? Ca suntem toți oi și ca ne luam unii după alții?
Nu eu am făcut acel filmuleț, in rest ai dreptate , e greu sa fii original iar experimente de genul s-au mai făcut , unele din ele discutate chiar aici pe forum .
Citat
Acest efect mandela e o ipoteza de lucru. Dacă sunt unii care bat câmpii doar ca sa se simtă mai bine integrați ...e treaba lor.
Chiar nu o puteam spune mai bine, e o ipoteza de lucru ...si pt unii si pt altii.
Citat
  Dar nu mai insista cu memorii implantate și "most ppeople are sheep". Unii s-ar putea simți nu prea confortabil.
In primul rând , nu fac prozelitism de nici o culoare, aparenta mea insistenta se datorează dorinței de a aprofunda subiectul si de pe alte poziții dar e bine ca ai spus , clar deranjează o varianta anume .
   Interesant e faptul ca nu țin minte sa te fi arătat deranjat de insistenta abundența de citate biblice la subiecte in care nu-si aveau rostul  :lol: Chiar si aici se pot băga câteva cu ispitirea, armaghedonul si apocalipsa .
    Apoi, a zis cineva ca realitatea trebuie sa fie confortabila? Cum se pot implanta memorii false NON-invaziv? Păi nu s-a discutat o grămada de timp pe subiectul câmpurilor morfice ? Mai multe nu mai spun, că spun "dijeaba" .
Citat
  Ți se pare greu de crezut ca realitatea poate fi modificată?  De ce?
Dupa părerea mea , o realitate poate fi modificata cu cheltuieli mari de energie in schimb modurile de percepere a unei Realități pot fi modificate f facil daca ai răbdare si timp la dispoziție . Prima ține de țesătura continuumului iar a doua aparține psihologiei si științelor mentale .
   Si mai interesant e ca percepțiile astea capată substanța fizica si amintesc aici experimentul cu moneda rece ce a cauzat arsuri de gradul doi in palma subiectului convins ca ar fi fierbinte .
   Inteligenta omului este atat punctul lui slab cat si punctul lui forte de aceea demonstrează unii ca omul poate fi condus mai ușor decât oaia .

 
Citat din: Ganditorul din  02 Septembrie 2016, 07:41:20
Pana sa apara denumirea "Mandella efect" nu stiam cum sa denumesc fenomenul. Dar asta nu inseamna ca l-am observat abia dupa ce mi-a fost prezentat subiectul. Asa cum am mai spus am observat si vazut (la mine si la altii) cum anumite lucruri facute, citite, consemnate s-au modificat in timp. Si nu e vb de o "memorie implantata". Ex. X si Y discuta despre o intamplare petrecuta cu ani in urma, unde au participat la actiune si alti prieteni. La reuniunea extinsa doar o parte din colegi confirma intamplarea - unii spun ca a fost altfel iar altii spun ca acel episod nu a avut loc, motivand ca ei erau in alta parte. Concluzia " s-a ramolit prietenul " ... Dar oare asa sa fie? pt ca o intamplare e ok, 2 sunt coincidente dar e vb de peste 3-4 exemple de acest fel.
- Subiectul interesant in discutie ar fi insa : de ce doar unii isi dau seama de schimbare ? Ce au ei in comun fata de ceilalti ? Cred ca raspunsul la aceste 2 intrebari a stat si in "spatele" deschiderii acestui topic.

   Nu mai insist pe partea de inceput a mesajului tău , @ Gânditorul deoarece observ ca deranjează  :-D  Un răspuns posibil la prima ta întrebare ar fi ca experimentul e la inceput. Cât de departe in timp merg amintirile tale diferite de ale altora, @Ganditorul ? Dar ale tale, @abyss? Sau ale oricui ?
    Pareidolia nu se manifesta doar vizual .
Parerea mea ultimă pe acest subiect.

Grifon

Incercând să abordez echilibrat subiectul, m-am tot găsit pendulând intre scepticism și incitare - două ipostaze la fel de contraproductive intr-o cercetare serioasă.
Inițial eram pe cale a lua chiar in derâdere subiectul - până m-am trezit impărtășind unele din "memoriile" colegilor. Acum, incercând să găsesc o explicație pertinentă, inclin a crede că lucrurile trebuie cumva departajate : nu tot ce ne amintim diferit poate fi "Mandela Effect"

De pildà, micile inadvertențe (liniuța VW, bucla Ford, etc.) pot fi explicate prin varianta oferità de colegul @Guest -mintea tinde să "umple" de la ea micile deosebiri, refâcând instinctiv ceea ce i se pare a fi pattern prestabilit. Chiar și piciorul "argintat" al lui C3PO intră la această categorie (am revăzut și eu, recent, primele părți Star Wars și greu am remarcat diferența - cred că nu-mi sărea in ochi nici acum, de n-ar fi menționat-o colegii).

Așadar, o parte a ciudățeniilor s-ar explica printr-un complex de fenomene optico-psihologice (percepții superficiale, implementate mai "facil" in creier). Problema e insă cu alte aspecte, mai extinse și mai complexe -precum știri /emisiuni TV clar amintite de unii (printre care și eu), ce se pare că n-au existat niciodată.

Dacă și astea au fost niște "capricii " ale minții mele...nu mă pot decât mira de "năstrușnicia" ei. Să-mi fi scornit ea, "hoțoaica", știrea morții lui K. Douglas (inclusiv suita de imagini legendare cu actorul, cum e moda la necrologuri TV ? Să fi născocit ea, "buclucașa", o ditamai emisiunea cu primirea Puerto Rico ca stat in USA ?

A naibii minte ! In loc să mă ajute cu ceva, e pusă pe tot soiul de șotii !