Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Mandela Effect

Creat de emy, 10 August 2016, 17:57:00

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

Sa ma fac inteles - eu am lustruit sigla aia VW la masina mea de nenumarate ori - crezi ca nu vedeam/observam ca nu e continua si ca la linia de demarcatie se strange praf si trebuie insistat ? Am renuntat la VW in 2010... si aflu acum ca am avut sigla altfel.

emy

Sunt destui care inca au VW si isi aduc aminte sigla fara "spatiul" in mijloc. Faptul ca tu il tii minte asa nu demonstreaza nimic, altii isi aduc aminte altfel sigla.

awb95

#47
Sa facem lumina in intuneric.
Ganditi-va doar cate stele cu sisteme planetare identice cu sistemul nostru planetar sunt doar in Galaxia noastra. Cum ar fi daca toate aceste sisteme ar fi copia aceluiasi sistem fiindca asa par a fi iar evenimentele s-ar intampla aproape similar pe fiecare dintre ele ? Asta ne ofera raspunsuri la multe intrebari, cand pe una dintre planete intervine un fenomen cataclismic sau de distrugere in masa sulfetele celor morti pot fi redirectionate spre alte sisteme planetare aprox identice cu cel de unde provin, iata raspunsul  la efectul Mandela.
Acum trebuie sa intelegeti ca exista persoane care au trait pana acum pe acele planete si tin minte evenimentele istorice si lucrurile exact asa cum erau pana atunci iar cei care sesizeaza schimbari sunt doar cei nou veniti. De aici apar si argumentele si contraargumentele celor care zic ca lucrurile au fost neschimbate pana atunci vs cei care sustin contrariul.
Cei care sunt nou veniti nu aduc cu ei decat amintirile tot ceea ce gasesc material apartine noi planete cu o noua istorie.
In continuare o sa va relatez ceea ce mi s-a intamplat mie personal.
Acum aproximativ 1 luna jumate chiar inainte sa ma trezesc intr-o dimineata in jurul orei 10  acum pare a fi vis dar poate ca a fost de fapt real, am vazut in spatele meu la aprox 2 metri distanta o gaura neagra de dimensiunea unei mingi de fotbal care aspira tragea practic materia din jurul sau inauntru cu asa o forta si se si auzea un sunet de suctie ca atunci cand faci cu aspiratorul acel sunet insa mult mai puternic ca o vijelie totul mi s-a parut atat de violent incat m-am trezit cu asa o repeziciune intorcandu-ma si uitandu-ma direct in aceea directie sa vad daca se mai vede ceva, m-am uitat si prin camera si nimic nu parea suspect.
Acum cateva zile am verificat programul testelor efectuate de cei de la CERN si se pare ca acestia au inceput testele de prin Mai deci visul meu a avut loc la ceva timp dupa ce cei de la CERN au inceput testele cu acceleratorul. De asemenea m-am uitat pe harta iar locul unde este situat acceleratorul este cam la aceeasi latitudine cu locul unde locuiesc eu in Romania latitudinea mea 46.15, latitudine Cern Geneva  46.19  practic daca acestia fac experimente in cadrul CERN e posibil ca mini gauri negre sa ramana in acelasi loc pe aceeasi latitudine si sa absoarba materia in timp ce pamantul se invarte, astfel pot ajunge si in Romania in timp ce pamantul isi executa miscarea de rotatie, astfel corelarea cu visul avut de mine.
De aprox 2 saptamani am gasit ceva informatii si clipuri pe Youtube cu efectul Mandela atribuite experimentelor CERN chiar atunci nu le-am dat mare importanta insa de 1 saptamana am inceput sa sesizez si eu urmatoarele schimbari fata de tot ceea ce stiam pana acum:
USA avea granita in linie dreapta cu Mexico la fel cum are cu Canada tot in linie dreapta, peninsula California era mult mult mai mica si apartinea USA acum este mul mai mare si apartine Mexicului.
America de Sud era situata mult mai la stanga pe harta exact sub America de Nord acum este exagerat de mult spre dreapta si mult mai aproape de Africa. Insula Madagascar era situata ceva mai jos fata de Africa. Corea de Sud si de Nord erau situate mult mai jos pe harta fata de Japonia astfel incat trebuia sa zbori cu avionul in partea de sus spre Nord ca sa ajungi la Japonia, acum practic sunt foarte foarte apropiate le desparte doar o stramtoare iar Japonia este mult mai mare fata de cum era inainte. De asemeni Corea de Nord are granita acum si  cu Rusia ceea ce pana acum nu s-a pomenit niciodata Corea de Nord avea granita doar cu China fiind situate mult mai jos pe harta dupa cum am spus.
De asemeni si in Europa geografia tarilor s-a schimbat dramatic Austria care inainte era o tara minuscula mult mai mica decat Ungaria acum a devenit aproape la fel de mare cat Ungaria. Portugalia avea o granita in forma de C intors fata de Spania acum granita ei se intinde pana in partea de jos a Spaniei. Belgia pare mai mare iar Danemarca parca s-a mutat complet de unde era inainte acum este situata la granita cu Suedia.
Si granita Romaniei s-a schimbat putin in partea de jos unde era ca o coada de peste linia granitei cu Bulgaria era oarecum dreapta acum este zimtata.
Moldova pare mai mare de asemeni.
Polonia arata de asemeni diferit.
Piramidele din Egipt si Sfinxul si-au schimbat pozitia, iar daca e sa cautati poze cu Turnul Eiffel o sa vedeti ce mult s-a schimbat si acesta. Practic nu-mi vine sa cred cat de mic si de stupid arata acum Eiffel Tower din Paris zici ca e doar jumate din ce a fost candva, parca ar fi fost construit de niste romani in graba si cu buget limitat si nu de nemti, a si cica acum e facut de francezi.
Paginile Wikipedia mult schimbate mai saracacioase si pozele difera.
Am verificat pagina Fukushima dupa acel cutremur din 2011 si explozia centralei nucleare de mai multe ori ca m-au interesat anumite detalii si am verificat-o si recent si pare complet diferita si pozele sunt altele iar Fukushima si-a schimbat si numele acum se cheama Fukushima Daiichi inainte se chema doar Fukushima si acum inca sunt doua nu doar una Fukushima Daiichi si Fukushima Daini.
Anatomia corpului uman cica s-a schimbat si asta putin, deci doctorii care cunosc vechea anatomie ar fi bine sa faca din nou cursuri de calificare ca sa nu faca greseli chirurgicale grave vorbesc cat se poate de serios.
Dialoguri celebre din filme cunoscute s-au schimbat peste noapte in filmul Star Wars Episode V The Empire Strikes Back din 1980 Darth Vader ii spune lui Luke in loc de "Luke, I am your father" acum ii zice "No, I am your father" ceva complet stupid si aiurea, am luat DVD-ul pe care aveam filmul cu pricina si am verificat si intradevar acum ii zice "No, I am your father" in loc de "Luke, I am your father", puteti verifica si voi daca aveti filmul. De asemeni si vocea lui Luke suna schimbata si parca pe alt ton mult mai stupid.
Am verificat zeci si sute de poze de familie inca de cand eram copil mic sa vad daca se observa diferente fata de cum le stiam eu pana acum insa doar unele poze par putin schimbate de cum le stiam eu.
Am verificat Luna sa vad daca s-a schimbat in vreun fel iar acum Luna pare sa aiba si o miscare de oscilatie ceea ce nu stiam pana acum.
De asemeni am verificat informatii referitoare la vechimea Universului, ca sa stiu daca nu cumva am fost trimis inapoi in timp deoarece asa banuiesc la cum sunt asezate acum tarile si din ce stiam ultima data vechimea universului era estimata la aprox 13,71 miliarde ani acum e estimata la 13,799 miliarde ani.
De asemeni intr-un videoclip pe Youtube cineva estima ca ne-am afla la 80000 ani lumina departare fata de unde ne-am aflat inainte deoarece constelatiile pe cer se vad diferit.

Si in cele din urma lucrul care m-a convins ca toate aceste schimbari mentionate sunt reale si nu simple fabulatii este faptul ca acum cateva zile am spalat in bucatarie un bol apartinand unui robot de bucatarie, bol pe care l-am spalat si pana acum de zeci de ori poate si de 50 ori si de obicei sunt foarte meticulos cand spal ceva le analizez sa nu ramana vreo pata de murdarie deci ganditi-va ca am spalat pana acum acel bol cred ca de vreo 50 ori il stiam cum este exact si de data asta cand l-am spalat am dat cu degetul peste ceva la mijlocul bolului, m-am uitat mai atent am crezut ca bolul si-a creat o fisura ceva si am intrebat-o pe maicamea daca a spart cumva bolul cand defapt ea zice "pai nu vezi ca e linia de gradatie de la mijloc ?" la care eu zic "care linie de gradatie ca bolul acesta n-avea nici o linie de gradatie ?". Era intradevar o linie de gradatie care a aparut pe bol ca din senin si care inainte nu era. Ma credeti ca in acel moment  am inmarmurit practic realizand ca totul este cat se poate de real. Deci maicamea zice ca linia de gradatie era si inainte eu doar atunci am vazut-o, este o linie de gradatie la mijloc in partea exterioare a bolului de vreo 4-5  cm care se vede si se simte la deget cand speli bolul credeti-ma ca am spalat bolul acela de zeci de ori si il stiam exact cum e insa linia aceea n-a fost acolo niciodata, pur si simplu a aparut peste noapte.

Am putut sa trag destule concluzii pana acum de cand mi-am dat seama de toate aceste schimbari consider ca si corpul in care ma aflu acum este doar o copie a celui in care am trait pana acum deoarece percep culorile oarecum diferit fata de cum le percepeam inainte si asta poate fi din cauza unor mici diferente de percepere a culorilor pe care acest nou corp le are. Sau pur si simplu linia temporala fiind diferita lumina Soarelui poate emite alta gama de culori iar perceptia e diferita ca si cum ai compara doua becuri diferite gen 2700K vs 3000K sau 6500K. Insa problema e ca si la TV si PC culorile au o tenta diferita ceea ce ma face sa cred ca ochii o percep putin diferit.
Dupa cum a scris si abyss si el relateaza cum ca ar fi murit intr-o realitate anterioara si am mai citit undeva pe Youtube unde cineva tot asa comenta cum ca ar fi murit in alta realitate pe o alta planeta dupa ce un asteroid a cazut langa casa sa dupa care spune ca ar fi fost in alte doua locuri si apoi s-a trezit in aceasta realitate la fel.
Poate ca gaurile negre produse de experimentele CERN au distrus pana la urma vechiul pamant dupa cum se anticipase cu multi ani inainte si asa m-am trezit si eu aici iar acum doar mi se pare ca a fost doar vis ce am visat acum o luna jumate insa cum poate sa ti se para o amintire dintr-o viata trecuta decat un vis ? Practic si amintirile si visele apar la fel in minte ca niste amintiri. E chiar stupid faptul ca oamenii aleg sa creada cum ca visele sunt ceva diferit de niste amintiri cand in fapt sunt amintiri ramanandu-ti clar in minte.

Xanadron

#48
Dragi frati & surori (in raport 7,3:1 and still growing), :lol: nu cred ca-i cazul sa asteptati revelatii de la mine - cel putin pe subiecte hiper-alunecoase de genul astuia, care-a mai fost de fapt atins macar tangential p-aici, cum remarcau @fiulploii si altii (tin minte de ex. un raspuns dat colegului @Guest pe tema deja-vu-urilor - bine remarcata de @kandaon ca fiind conexa -, pe linga nenumarate alte crengutze scuturate de noi de la mare distantza si cu pietroaie nu prea bine tzintite-n arborele Timpului, Creatiei etc.)
(n.b., ca tot veni vb. de creatie:  https://www.youtube.com/watch?v=TWu4c9Pbj_E  e probabil cel mai recent si interesant interviu al lui Joseph Farrell, in ciuda titlului nu tocmai atractiv - "The Topological Metaphor".)

Ca s-o scurtez din start, ma abtin sa dau un verdict clar de "psy-op" SI daravelei asteia cu Mandela Defect, :-D da' ceva suspiciuni tot am c-ar fi un pui la fel de disruptiv al Flat-fat-fart-Earth-ului triliterat 8-) - cu riscul sa de tavaleasca iar de ris der Waffenbruder abyss pina se trezeste-n alt timeline.
N-o sa ma ambalez deci prea tare, fiindca alte subiecte mai fierbinti asteapta la coada (HUBRIZII :-) lui David Jacobs de ex.), da' macar citeva ipoteze merita punctate. Unele proprii, fiindca un sinopsis al aiuritoarelor supozitii lansate pe net (sint citeva sute, daca nu mii) il puteti face si singuri.

Zgriptzinind la-nceput timid primul strat al Iluziei si goagalind "VW badge evolution" (ori Volvo etc.), observam ca pina si-n prima varianta din 1937 (aia cu elice) V-ul si W-ul erau separate (btw... non-disruptiv totusi: :lol: eu m-as axa mai mult pe analiza semnificatiei oculte a siglei VW, in care cele 3 V-uri pot fi asimilate lui 666, litera "vav" fiind a sasea in alfabetul ebraic.)
L.E. Iar amintirile mele (mai vechi ca ale voastre-n mod sigur, ca de prin 1960 desenam "broscutze' VW abia intrate-n dotarea Militiei Populare) sint f. clare-n sensul ca  V-ul era separat de W - nu total, adica atit de net ce-i drept, ci printr-o adincitura-n sigla.
La fel, Volvo avea inca din 1927 sageata aia-n logo - importanta fiindca fara ea n-ar fi existat simbolul dorit de responsabilii marcii suedeze - evident ca cel al masculinitatii, virilitatii etc.

Revin insa mai incolo  - cu ce-i mai important, clar, ca pe linia asta temporala sint inca faultat periodic.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Re-postez intai raspunsul ref. la deja-vu, ca tanti Roza-Scleroza :-D sa nu-mi joace feste:

"Re: Evadarea din Matrix - déjà-vu, déjà-vecu, déjà-connu?!
« Răspuns #665 : 18 August 2015, 13:11:04 »
Citat din: Guest din  03 Iulie 2015, 21:18:47
O mica paranteza: ce credeti ca reprezinta deja-vu-ul?
Sa fie cumva mecanismul de constientizare a faptului ca timpul trecut, prezent si viitor sunt condensate simultan? Avem cumva acces de fapt la necunoscutul viitor, trecutul si prezentul fiind reprezentate ca remanente permanente? Sau rezulta ca noi nu avem inceput si sfarsit? Sau ca dansam precum ne canta softul... din cauza unei probleme de soft ai deja date despre ce urmeaza sa se petreaca cu viitorul si cand le vezi faci legaturile?


Parca asteptam intrebarea asta (deja-vu?!), da' la fel de premonitorie a fost si lenea de a-ti raspunde imediat.   
La modul serios acu', n-ar fi numai o simpla paranteza nelamurirea ta, colega @Guest, ci (dupa mine cel putin) conexa temei matrixoide - recunosc insa ca laolalta cu alte 1001 "twilight zones", ca altfel am fi gatat-o demult cu aparentele noastre aiurari p-acilea (unic ex., simplutz doar la o prima vedere: ce-i somnul de fapt?

Deja-vu-ul pare deci sa fie dupa unele teorii un glitch de soft in "programul" Iluziei noastre maya-samsarice, da-i la fel de posibil ca el sa fie si inclus cu shusta de programatori – dornici poate sa ne sugereze-n felul asta ca am devenit capabili de re-amintiri / re-cunoasteri ale unor experientze trecute, pe alte coordonate spatio-temporale... dar nu intotdeauna, fiindca pentru Ei timpul pare sa fie irelevant, asa ca si-ar permite nu doar sa se joace cu noi-personajele-containere cum vrea muschiu' Lor (si cum probabil NE trebuie ca sa evoluam), ci s-o faca si-n paralel.

Aici merita reamintit scenariul unui episod din X-Files in care Ai-De-Sus reiau de 52 de ori   o anume conjunctura de viatza – in care musai trebuia sa moara cineva -, fara ca vreunul dintre "actori" (inclusiv Mulder & Scully) sa aiba habar ca o re-traiesc "in reluare".
...Cu exceptia unor senzatii gen déjà-vu – sau déjà-vecu, ori si mai exact déjà-connu, fiindca totu-mi pare circumscris zonei cunoasterii in definitiv (bine zicea cineva p-aici ca fara cunoastere, nexam evadare.)

Fara sa [mai] intru in presupuneri oricum hazardate despre identitatea, talentele, originea (bio? AI?) ori sexu'  entitatilor astora... supra-sforaresti  coordonate in ierarhii cu esafodaj sistemic perfect (in ciuda carcotelilor noastre de vesnici corigenti vaicareti), sint totusi convins ca-s capabile - daca-i musai – sa ne faca sa retraim in infinite variatii nu doar greselile noastre, ci si p-ale tuturor traitorilor de pe biloiul-colonie de (re)educare Terra."

Asa deci... aiurarile-mi de mai an (ca sa resuscitez fulgurant in timeline-ul nostru prea AI-arid geniala traducere a lui R. Vulpescu pentru "les neiges d'antan" ale lui F. Villon) o ardeam p-o singura prezumtie - bifurcata si complicata aparent, da' la fel de bine prea simpla poate.
Daca adaugam deci intrebarile "Cine? Cind? Cum?" si mai ales "De ce doar unora?" [se comanda flash-back-uri "cu defecte"], treaba se-mbarliga exponential - si nu doar in planul mintilor noastre.
...Chestie care merita oarece dezvoltari - to be continued deci.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Grifon

Privitor la chestiunea Volkswagen, și eu am remarcat liniuța buclucașă abia acum câțiva ani, mirându-mă puțin că n-o remarcasem anterior. Cum nu sunt insă pasionat de mașini, si nici n-am detinut vreun VW vreodată, am pus-o pe seama neatenției mele din trecut. Mai mult, mi s-a părut și logic- inițiala firmei e V, nu W, așa că nu mi-am mai bătut (până acum) capul cu asta.

Da, e limpede că sunt niște bizarerii aici (si degeaba găsim, de ex., sigle pe Net, dle.@Xanadron, căci, ca și in cazul filmului "Interview with A vampire", Netul va da, exclusiv, varianta actuala).

Totusi, nici nu m-aș hazarda să "imbrațișez" total efectul Mandela. Mai avem nevoie si de alte exemple...o "masă critică", să zicem....până să postulam o asemenea paradigmă. Poate bizareriile au, totusi, o explicație mai puțin tulburatoare...

Xanadron

Citat din: Grifon din  17 August 2016, 12:55:13
[...] Da, e limpede că sunt niște bizarerii aici (si degeaba găsim, de ex., sigle pe Net, dle.@Xanadron, căci, ca și in cazul filmului "Interview with A vampire", Netul va da, exclusiv, varianta actuala).
... clar ca da varianta actuala, dar mai ales p-aia LOGICA - fiindca, la fel ca-n cazul Volvo, si-n logo-ul VW non-separarea dintre V si W ar fi dat doar un W mai "ramuros", implicit fara vreo noima anume.

D-aia - si nu fiindca as fi eu mai cu motz avind amintiri "normale" - pot accepta drept "reale" convingerile unora (@emy, Ganditorul s.a.) numai si numai in contextul presupunerii ca lor le-ar reveni (sau li s-or reimplanta?) frinturi de amintiri dintr-un timeline "ilogic". Care - si-aici e schepsisul abisal - nu stim dac-o fi fost trait:

1. in paralel cu vietuirea terrana, de catre un alter-ego pe o alter-planeta, cu care li s-a restabilit prin entanglement conexiunea (de ce oare?- poate sa li se demonstreze ca pot exista lumi si mai ilogice ca a noastra?! :lol: )
2. mai demult - tot p-aici sau aiurea-n metroul altei galaxii
3. in viitor (expresia "am trait poimaine" :-D nefiind chiar oximoronica)

...si tot asa pin-om uita [c-avem alte teme muuult mai importante de puricat.]
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

  Deci ca să nu se renunţe total la o versiune, de ex. Omenirea Versiunea 2 , se ia o variantă backup, se face  upgrading-ul dorit la hardware, software,  firmware ..etc, rezultând Omenirea Versiunea 2.1 ( sau n.1 ). 
Se reinstalează peste versiunea aflată în derulare şi ca la orice upgrade, cu toate că scopul este de a îmbunătăți un produs, există riscuri ca upgrade-ul să înrăutăţească produsul, apar conflictele versiunilor hardware/software, bug –urile,  incompatibilităţi care pot duce ele însele la vreo explozie nucleară neprevăzută şi atunci trebuie luat totul de la capăt.

În World of Tanks , upgrade-urile se produc foarte des, de ex. tancul meu IS 7  ( Iosif Stalin 7) îl am în garaj de 5 ani, el a suferit prin upgrade multe modificări inclusiv de siglă, când se face o modificare aceasta se duce din primul până în ultimul garaj al celor câteva zeci de milioane de deţinători de IS7 ( cam câţi cei care deţin volkswagenuri pe planetă) şi toate tancurile arată la fel indiferent de data când ai ajuns să-l achiziţionezi.
  Acum, eu poate mai am pe undeva nişte print screen-uri cu imagini din lupte reuşite cu versiuni mai vechi ale tancului dar sunt dinafara timpului şi spaţiului pentru cei din lumea virtuală a jocului,  dacă prin absurd l-aş putea întreba pe comandantul echipajului de pe tanc, Maiorul Dementiy Vasilkov dacă îşi aduce aminte de vechea siglă a tancului lui, sigur o să-mi spună că sigla e aşa de când se ştie, inclusiv în pozele lui de acasă!

De ce m-am băgat?
Prima mea maşină a fost o VW Jetta I, luată pe o sumă derizorie care părea mare pentru un adolescent, avea ani mai mulţi ca mine dar ...foarte important, cei vreo 350 000 de kilometri erau ... nerulaţi în ţară!!
Sigla nu avea acea dungă, ba mai mult dunga am remarcat-o acum câţiva ani şi am catalogat-o ca fiind o modificare făcută recent!

Poate că upgrade-urile lasă pe ici pe colea, prin memorile noastre,  nişte ..dâre , unii o au pe asta cu siglele maşinilor, alţii şi-o aduc aminte pe varianta aia când  pământul era plat...
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Aliosa

Citat din: Ganditorul din  16 August 2016, 12:03:35
Chestia cu "probele materiale" in efectul Mandela arata cat de legati suntem de sistemul material - incat intr-o experienta care reseteaza "universul material" noi cautam dovezi materiale candd singurile dovezi posibile sunt amintirile comune sau altfel spus energia nealterata a gandului.
Deocamdata doar constatam - ca un cozonac cu gem care-si aduce aminte ca era o data cu nuca si cacao, dar nu poate aduce dovezi nici despre starea initiala si nici despre cine a facut modificarea compozitiei cremei.
- Din moment ce modificarile s-au facut pe "axa timpului" e clar ca totul s-a modificat de la momentul t.0. si e clar ca nu vei gasi o sigla VW intreaga decat in amintirile tale (si ale altora care au condus un VW ). Am lustruit de prea multe ori masina cu care ma mandream ca o am, cand altii aveau Dacia, ca sa nu-mi aduc aminte perfect ca VW-ul era intreg, fara intrerupere, si chiar iti chinuiai fantezia sa vezi din ce litere e formata sigla. Ce dovezi  (materiale) as putea sa aduc acum cand sigla e clar definita prin 2  litere suprapuse despre timpul (in varianta traita de mine si de alti cativa ) cand ele erau "dintr-o bucata"  ?
- Cam asta e fenomenul si cam despre asta vorbim ... Intrebarea este totusi : cine/ce face separatia dintre cozonacii care-si aduc aminte ca odata aveau crema de nuci si cacao si cei care nu au perceput schimbarea in "umplutura cu gem" ?? E benefica schimbarea ? Cu siguranta DA ... asa simt.

Dar nici nu pot sa nu ma gandesc la declaratia unui sef european care spunea ca, citez din memorie : suntem supravegheati de sefii unor civilizatii/planete elevate, care privesc cu ingrijorare etc. etc.
Sau tradus : indiferent cate dovezi de "putere" de schimbare a destinului spre ceva creator vom primi... se pare ca noi tot spre intrarea in "cacao" vom visa, vom tinde. Si aia "privesc ingrijorati" ca nu facem o data "saltul ala" spre intelepciunea priceperii simbiozei dintre materie-energie-timp si ne complacem in "cacao"-a traditiilor noastre belicos-conceptuale.

P.S. As rade cu lacrimi sa vad ca am castigat un pariu si ca aici, pe forumull rufon, o sa ne strangem multi "cozonaci constienti" ca exista un "brutar sef" care ne transforma "compozitia vietii" cam cum vrea el, intr-o directie, zic eu, constructiva, facandu-ne sa turnam tone de cerneala pe subiectul asta pentru a scoate "pe piata" cele mai zbanghii ipoteze, care culmea, or sa fie luate in seama de "cozonacii sefi" de pe mapamond (ca si cu alte ocazii, de altfel  :rainbow: ).
Amintirile noastre nu se afla pe aceasi linie temporala ? :-D sunt puse la pastrat inafara timpului  :-D, timp , concept uman atribuit miscari  :-D .
Daca modificarile fara dovezi materiale au scapari la nivel memorie (memoria este pastrata pe un suport material) si le observam nu sunt benefice , pentru ca trebuie alterata realitatea din nou , asta e scopul de la bun inceput . Probabil ca nu au inclus in deploy si modificari complexe precum cele neuronale  8-) 8-) 8-) :-D .
Cine ne supravegheaza nu intervine spre binele nostru zic , am impresia ca ne dam singuri cu tesla in outze si ne indreptam spre cacao door :P .
Sper sa fie doar interpretari gresite de memorie , sunt eu nebun si am notat interviu cu un vampir si nu cu vampirul (in engleza) in 2007 pentru ca asa vroiam eu sa-l vad ca titlu , pardon , mintea mea .
Intradevar, pana nu am vazut sugestia (Mandela Effect) , nu mi-a sarit in ochi ca are titlul schimbat si culmea mintea mea precepe schimbat si nu eronat in continuare .
Fiecare cu realitatea lui (in perceptie) , uni mai in turma alti mai pe langa
(respect parerile contra si pe cei care le exprima, a nu se inteleg gresit).

fiulploii

Așa cum faraonul Akhenaten si fiul lui Tutankhamun au fost șterși din istorie si redescoperiți întâmplator - asta este alta poveste - e foarte posibil ca sa asistam la un episod analog in care de exemplu , cei de la VW vor sa uite de vechea sigla - nu stiu de ce - iar pentru asta pot opera modificări in toata tarlaua netului insa uite ca mai ramân ceva cotloane întunecate .

Deocamdată fără alte comentarii

Aseneth

Parerea mea dupa ce am analizat bine fenomenul, e ca singurul calator in timp in acest context ar fi putut fi chiar Mandela. Prea a fost un vizionar. Dar chiar si asa, cei care au initiat confabulatia asta pe calea netului, nu aveau niciun drept sa se foloseasca de numele lui. Inteleg ca Mandela suna mai bine decat Berenstein, dar omul ala chiar a luptat si a aratat ca are colona vertebrala toata viata. E riscant sa ne lasam urmasii sa si-l aminteasca precum un element paranormal. Asa dezbracam omenirea de umanitate si credem ca orice urma de demnitate vine de la zei sau de la dispozitive parapsihopupu. Nu inteleg de ce initiatoarea fenomenului nu si-a pus propriul nume. Asuma-ti responsabilitatea daca ti-a iesit pasarica din gura.
Si, acum, serios vorbind, daca are sau nu valoare de adevar, cu ce ne ajuta sau cu ce ne impiedica? Nu ma refer la cazuri disperate de genul "In realitatea mea, plusul era un minus". Ma refer in general, cui ajuta? Am citit undeva ca ce rost are sa mai faci ceva daca vin unii si schimba liniile temporale. Pai si de ce mai traiesc unii, ca tot mor pana la urma?

Grifon

Cred că putem cataloga (și) acest fenomen intr-un ansamblu definibil ca "disfuncții matriciale".
Așa am avea următoarele categorii, departajate prin factorul timp:
1) fenomenul "Mandela" - retrospectiv / retroactiv (privește trecutul)
2) fenomenul "deja vu" - prospectiv / predictiv (privește viitorul)
3) fenomenul "sincronicitãții" - participativ (privește prezentul)

Toate trei sfidează legitățile lumii materiale - in special concepția cauzalității - si ne silesc a privi dincolo de liniaritate.

Poate or mai fi si altele...

Ganditorul

#57
" Ma refer in general, cui ajuta?"

Pai sa luam cazul :  "Interview with a/the vampire" - si nu vb aici de traducere ci de afise si de vorbitori de limba engleza ce n-au nevoie de traducere, Una e sa spui "interviu cu un vampir" (varianta initiala...) ce lasa de inteles ca e doar "unul" dintre multi altii si alta e sa spui "interviu cu vampirul" - ce lasa de inteles ca e singurul/ultimul/unicul ramas. Schimbare ce mi se pare pozitiva pe linia timpului. Adica omenirea 2.0 a urcat pe o treapta de vibratie mai inalta unde s-a strecurat doar 1 vampir, "vampirul"

Cat despre VW-ul cel stiam fara linie de demarcatie fata de cel cu linie de demarcatie de acum o fi insemnand delimitarea discreta dintre fostii/actualii actionari si unul dintre initiatorii actionari ai marcii auto - Hitler. Ceea ce pe linie temporala e un salt pozitiv exemplificand o demarcatie mai timpurie fata de politica lui Hitler, ce a inceput cu un salt stiintifico-economic si a sfarsit cu o baie de cruzime, prostie, orgoliu si sange.

" Pai si de ce mai traiesc unii, ca tot mor pana la urma?"  Pai se cam vede din ceea ce e mai sus - de murit murim toti numai ca unii o fac mai devreme, inainte sa apuce sa faca si ultimele "prostii" programate. Si asta e probabil un castig pentru restul...

Asta ca incercare de descifrare a schimbarilor, daca or fi existat si n-o fi o eroare de memorie. Desi, acest femnomen (Mandela) evidentiaza  "en gros" si nu doar punctual/local o fraza ce parea de neinteles in cunoasterea asiatica : "timpul este doar o masura a mintii tale ", fraza evidentiata practic de Eliade in Nopti la Serampore. Parerea mea.

P.S.   fenomenul "deja vu" nu prea se incadreaza in acest perimetru de cunoastere si are explicatii destul de logice pe linie psihologica.

fenomenul "sincronicitãții" il consider mai degraba un liant al acestui drum spre cunoastere - de multe ori surprinzi sincronicitatea si ti seama de ea ... de multe ori sincronicitatea trece fara sa fie bagata in seama, decat cel mult post factum. Dar cred ca asta e alta discutie. Si e doar parerea mea, nu e obligatoriu sa am dreptate .
   

abyss

#58
Și eu am avut un vw passat. Din 1995 pana în 2007. Cutie automata, model pentru politia elvețiană dintr-un lot de câteva sute de mașini. Mereu aveam probleme cu codul pieselor.  Îl lingeam zilnic și îl lustruiam. Prietenii îmi poreclisera mașina "paharul". Și nu avea nici o linie la sigla. Am remarcat-o mai târziu la noile modele și chiar mă gândeam ca arata urât. Estetic vorbind linia nu avea ce căuta acolo. Dar acum îmi dau seama de schimbare.
  Și privind acum harta lumii chiar ca sunt multe în neregula. Groenlanda era mult mai mica și avea alt contur.
Interviu cu un vampir , uite cata lume vorbea si folosea vechea denumire http://whotalking.com/flickr/Interview+With+a+Vampire
  @@Aseneth, cum adică ce este are sa mai faci ceva dacă vin unii și schimba linia?  E ca și cum ai întreba ce rost are sa schimbi hainele murdare ale copiilor sși sa faci curat după ei dacă tot se vor murdari și vor face iar deranj. Și sa nu uitam cât de serios se joaca micuții și ce supărați sunt când le faci ordine în jucării...
   Cum țin unii minte alta treaba? Dar cum de se nasc acum copii în State care țin minte ca au căzut de pe blocurile de la 9/11? Cum? Ca e și o emisiune...."the ghost in my child "
   Citindu-va postarile azi am realizat ceva cumplit. Eu am ochii căprui. Soția mea are ochii în 3 culori. Și nu prea mai văzusem ochi în 3 culori adică căprui -verde-albastru pana la ea.  .....nici nu știu cum sa va spun ca simt ca o iau razna.  Mama mea are ochii căprui ca și mine și tatăl meu. Dar.... știți ce am descoperit în primăvara acestui an?  Ca mama are ochii în 3 culori!!! . Am simțit atunci ca sunt perplex.  Nu i-am spus nimic dar aveam senzația ca o văd altfel.
    Pana la urma e posibil ca noi sa ne fi înșelat . Dar parcă nu îmi vine a crede.

Aseneth

Asta cu schimbatul culorii ochilor mi s-a intamplat si mie. Doi oameni pe care ii stiam cu ochi caprui, ca ai mei, acum au ochii verzi. Si doi pe care ii stiam cu ochi caprui inchis, aproape negri, acum au ochii carui deschis, aproape spre galben. Toti patru afirma ca ei dintotdeauna au avut ochii verzi sau aurii, ca poate nu m-am uitat eu bine. Cel mai aiurea e ca am avut ore intregi de discutii cu doi dintre ei, in care incercam sa facem paralele intre culorile ochilor, si ei radeau si isi doreau sa aibe ochii de alta culoare... "asa puteam sa joc si eu un elf in Stapanul Inelelor". Niciunul nu isi mai aminteste acele discutii, le neaga complet sau spun " ei, cine stie, poate eram beat, su poate vorbeam despre altcineva".
Schimbarea culorii ochilor este rara, dar nu imposibila. Faptul ca ei neaga ca ar fi avut alta culoare ma pune pe ganduri.