Sectiune pentru limba româna > Fenomene conexe si paranormale

Mandela Effect

(1/23) > >>

emy:
Nu stiu daca s-a discutat, eu am descoperit acum o saptamana pe Youtube si chiar am experienta de genul asta.
Cateva filme (in engleza, cu exemple): https://m.youtube.com/results?q=mandela%20effect&sm=1
Despre ce este vorba?
Iti aduci aminte evenimente/lucruri din trecut care acum par diferit.
Destul de multe din exemplele de pe Youtube le-a trait/vazut si eu. Dupa ce vizualizati cateva filme, puteti sa gasiti ceva similar in viata voastra, cu exemple.
Un alt site cu exemple/informatii: www.mandelaeffect.com

abyss:
Ce experiență Îți amintești? Din România mă refer.

emy:
Am plecat din RO acum 12 ani (aveam 29 atunci), dar am cateva example. Am vazut Star Wars de cel putin 10 ori si cu siguranta Dark Vader zice "Luke, I am your father" la fel robotul CP30 nu aveam un picior de argint, era total galben (aurit).
In RO eram fan Volvo si cu siguranta sigla nu era asa (nu avea sageata sus), faza care ma face sa cred in Mandela Effect, am poze de la salonuri Auto din 2002,2003 si culmea acum au sageata aia.
La fel cu Volkswagen, erau sute la mine in oras si sigla nu era cum arata acum cu taietura in mijloc. La fel cu asta, am poze care acum s-au schimbat.
O sa revin cu example mai recente din US.

abyss:
Și de când a descoperit lumea ca se manifesta acest efect?

De exemplu țin minte clar ca actorul Qirk Duglas a murit. Acum văd ca are 99 de ani....

Grifon:
?!?!?!?!
D-le @emy, rogu-te, fii mai explicit. Păi, normal ca Darth Vade sa fie "Luke's father"....si robotul auriu.
Marchează exact diferențele,  ca să delimităm intervalul schimbărilor.
Cine știe care și cum am putea avea memorii bizare....Există, oricum, așa numitul fenomen "selective memory" - fiecare om ajunge, volens -nolens, să-și incurce memoriile după parcursul experimențial.  Creierul pare a avea anumite "pofte", după care-și ajustează singur "setările".
E un fenomen insuficient documentat in psihologie, dar, până la "universuri distopice"...mai avem.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version