Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Eveniment petrecut 16.06.2016 zona Aeroport Henri Coanda

Creat de Ghost, 18 Iunie 2016, 03:53:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ghost

Salutare, evenimentul s-a petrecut noaptea pe drumul ce leaga localiatea Dimieni de comuna Tunari. Ideea era sa ne oprim pe marginea drumului sa privim avioanele cum aterizeaza. Eram eu imreuna cu trei prieteni, ne-am horat sa gasim un loc cat mai bun, zis si facut. Ne-am pozitionat fix in dreptul pistei pentru a avea o vizibilitate perfecta. Astepteptam noi pret de 10 minute si mare noroc(sau ghinion) sa aterizeze fix in acel moment un avion militar C 130 Hercules. Eram foarte entuziasmati si ne-am hotarat sa mai asteptam sa vedem si alte aeronave. Dupa 10 minute aterizeaza un alt avion al celor de la Wizz Air. Pana aici nimic extraodinar. La 10 minute dupa aterizarea avionului de pasageri se aude in camp aproape de noi un sunet care ne-a facut sa alergam pur si simplu spre masina si sa intram in ea. Am discutat, am zis ca poate a fost un ecou. Iesim din masina, asteptam 10 minute, alt avion de pasageri aterizeaza. E si acum incepe partea distractiva. Dupa ce a trecut si al treilea avion un obiect a trecut la maxim 10 metri deasupra noastra. Initial am crezut ca e o gluma, dar a doua oara parca acel obiec zburator a vrut sa ne sperie si a reusit foarte bine. Sunetul era asemanator cu o racheta in zbor(nu exagerez si nici nu mint). A mai patit cineva asa ceva in acel loc? Aveti idee daca in zona sunt drone militare?

StarDust

 Cat de bine l-ai vazut? Cum poti descrie obiectul... marime aparenta, etc? Pe la ce ora era noaptea?
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Arhanghelul

#2
Am o nelamurire .
De obicei se aterizeaza de la VNV  .
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ghost

Citat din: StarDust din  19 Iunie 2016, 09:55:31
Cat de bine l-ai vazut? Cum poti descrie obiectul... marime aparenta, etc? Pe la ce ora era noaptea?

Asta este marele mister. Doar acel sunet care a fost foarte aproape de noi a doua oara dar efectiv nu se vedea nimic cu ochiul liber. Ora exacta era 23:57.

Citat din: Arhanghelul din  19 Iunie 2016, 12:03:46
Am o nelamurire .
De obicei se aterizeaza de la VNV  .

In aceea noapte toate avioanele averizau si decolau din Est spre Vest.

abyss

   Ce ati auzit voi sunt niste turbulente de aer create de fuselajul avionului. Ele se aud dupa un timp, dupa ce aeronava a trecut de privitor iar acesta trebuie sa se afle in apropierea culoarului aerian de aterizare.
Nu am gasit o filmare cu sunetul respectiv dar in urmatoarea se pot observa bine acele turbulente. Ele se aud intr-adevar tare, sunt ca un suierat, urmate uneori si de un pocnet. Ai impresia ca se despica aerul deasupra ta.
https://www.youtube.com/watch?v=UA-NONhZIN8
https://www.youtube.com/watch?v=ViKYFsN3p24

prodcomb

#6
Ați fost survolați de păsările din zonele înierbate și care ne dau bătăi de cap la decolări și aterizări.
Sunetele sunt ca niște piuituri și fluierături care vin din toate părțile; și sunt intense, te zăpăcesc.
Eu le-am ascultat din buzunarele de la capetele pistelor.
Sensurile de decolare/aterizare sunt date de vânt.

Direcțiile celor două piste au fost alese tot după direcția predominantă a vântului, cu cele două sensuri.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#7
@prodcomb, fara suparare, eu cred ca exagerezi cu pasarile cu "piuituri si fluieraturi" care vin din toate partile, si mai sunt si atat de intense incat sa zapaceasca niste persoane mature (cel mai probabil). Chestia asta mi se pare destul de analoga cu teoria cu "gazele de mlastina"...
Pe de alta parte, nu stiam de suieratul si pocnetul ce se poate produce probabil in timpul anumitor conditii meteo, la oarecare timp dupa trecerea unui avion la mica inaltime, zgomot ce se aude bine in primul link pus de @abyss. Excelenta filmarea!

P.S. Ramane de vazut daca colegul @Ghost confirma ca ceea ce a auzit seamana cu ceea ce se aude in filmarea din primul link la sec. 44. Plus, ce crede ca a fost primul zgomot auzit pe camp si cu ce semana?
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Nu exagerez de loc și te invit la un control de piste ca să asculți și tu; eu nu le-am auzit doar o dată ci de zeci de ori. Sunt mulți decibeli și presiune sonoră.
Deci lasă gazele, lasă mlaștina și vino să ascuți sunetul avioanelor la decolare, că atunci trag tare de motoare. Eu le-am ascultat de sute de ori, nu doar o dată.
Surpriza este că se aud cu întârziere, după ce ești depășit de trafic (aeronavă). Mai aproape decât locurile de unde am ascultat nu se poate.
Și nu amesteca păsările cu avioanele; fiecare are partea ei de vină.  :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: StarDust din  22 Iunie 2016, 20:04:20
@prodcomb, fara suparare, eu cred ca exagerezi cu pasarile cu "piuituri si fluieraturi" care vin din toate partile, si mai sunt si atat de intense incat sa zapaceasca niste persoane mature (cel mai probabil). Chestia asta mi se pare destul de analoga cu teoria cu "gazele de mlastina"...
Pe de alta parte, nu stiam de suieratul si pocnetul ce se poate produce probabil in timpul anumitor conditii meteo, la oarecare timp dupa trecerea unui avion la mica inaltime, zgomot ce se aude bine in primul link pus de @abyss. Excelenta filmarea!

P.S. Ramane de vazut daca colegul @Ghost confirma ca ceea ce a auzit seamana cu ceea ce se aude in filmarea din primul link la sec. 44. Plus, ce crede ca a fost primul zgomot auzit pe camp si cu ce semana?

Noi ne hopintim cu aviația și alte alea și băieții au văzut și auzit o pasăre: vânturelul de seară.
Am mai spus pe aici că trebuie să cunoaștem și păsări și flori, nu numai fiare.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Citat din: prodcomb din  23 Iunie 2016, 07:07:14
...
Și nu amesteca păsările cu avioanele; fiecare are partea ei de vină.  :-D

Nu eu sunt cel care am "amestecat" pasarile cu avioanele. In continuare cred ca exagerezi cand afirmi:

Citat din: prodcomb din  21 Iunie 2016, 17:25:45
Ați fost survolați de păsările din zonele înierbate și care ne dau bătăi de cap la decolări și aterizări.
Sunetele sunt ca niște piuituri și fluierături care vin din toate părțile; și sunt intense, te zăpăcesc.
...
Inclinarea din citat imi apartine :)

Ultima data cand m-a speriat o pasare noaptea, cred ca a fost o bufnita mare(sau liliac) care a trecut razant deasupra capului meu tasnind brusc dintr-o tufa... cred ca eram in clasa a treia sau a patra... Acum, la varsta asta, cred ca doar un pteranodon m-ar speria atat de mult incat sa fug sa ma ascund in masina :)  .
Dar nu vreau sa ma exprim in numele colegului @Ghost. Doar el poate sa ne aduca lamuriri suplimentare despre zgomotele auzite.

Doar o parere personala, scuze daca poate cam glumeata, nu vreau sa se inteleaga gresit. :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Ghost

Va multumesc pentru raspunsurile date! Abyss, mi-a placut raspunsul tau, scurt si la obiect. Se poate sa fie plauzibil. Cu siguranta ma voi duce pentru a doua oara in acelasi loc sa retraiesc acele clipe. Poate am norocul sa aud acele suntele si sa-mi dau seama ce sunt si mai ales cine le provoaca. Prodcomb, fara suparare dar la 23 de ani pe care ii am mi-as fi dat seama daca acele sunete sunt niste pasari si nu mai o rupeam la fuga ca un copil mic. Va tin la curent cu acest eveniment si cel mai probabil voi filma si voi posta aici clipul. O seara frumoasa va doresc!

prodcomb

Citat din: Ghost din  23 Iunie 2016, 21:09:51
Va multumesc pentru raspunsurile date! Abyss, mi-a placut raspunsul tau, scurt si la obiect. Se poate sa fie plauzibil. Cu siguranta ma voi duce pentru a doua oara in acelasi loc sa retraiesc acele clipe. Poate am norocul sa aud acele suntele si sa-mi dau seama ce sunt si mai ales cine le provoaca. Prodcomb, fara suparare dar la 23 de ani pe care ii am mi-as fi dat seama daca acele sunete sunt niste pasari si nu mai o rupeam la fuga ca un copil mic. Va tin la curent cu acest eveniment si cel mai probabil voi filma si voi posta aici clipul. O seara frumoasa va doresc!

Vezi că ai uitat că ai fost survolat de două ori de un obiect la o înălțime de 10 metri.
Și de fapt acel obiect te-a speriat.
Încearcă să fii coerent în relatări.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Ghost din  18 Iunie 2016, 03:53:07
... E si acum incepe partea distractiva. Dupa ce a trecut si al treilea avion un obiect a trecut la maxim 10 metri deasupra noastra. Initial am crezut ca e o gluma, dar a doua oara parca acel obiec zburator a vrut sa ne sperie si a reusit foarte bine. Sunetul era asemanator cu o racheta in zbor(nu exagerez si nici nu mint). A mai patit cineva asa ceva in acel loc? Aveti idee daca in zona sunt drone militare?

Nu este voie cu drone militare și în general cu orice altceva în afară de avioane și elicoptere în mărime naturală. Orice imixtiune este băgată de seamă imediat.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Eu ma intreb daca nu cumva cei din securitatea aeroporturilor au voie sa foloseasca drone (dotate cu termoviziune) de inspectie, asta binenteles in coordonare cu turnul de control. Nu de alta, dar avand in vedere regulile noi de securitate foarte stricte.
Doar o presupunere, dar poate ca stand noaptea la observatii in capul pistei colegul @Ghost si prietenii au atras atentia echipelor de securitate.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16