Sectiune pentru limba româna > OZN - generalități

Fenomenul OZN in contextul Agendei Globale - a LOR, ca doar nu a noastra...

<< < (3/3)

Grifon:
Dincolo de beneficiile (multiple) pe care acest fenomen le poate avea pentru "umbroşi", un alt factor - poate chiar mult mai nociv - se fofilează şi "mulge" cât poate.
Senzaționalismul, fie el ieftin sau sofisticat. Care merge mână în mână cu arghirofilia (deh, păcatele au darul de a se "trage" unele după celelalte).
Aici nu-i nimic ocult. E doar ipocrizie f.comună, meteahnă care macină chiar şi oameni (la debut) poate serioşi.
Exemplu 1 : Dl. Dan D. Farcaş (preşedinte ASFAN) - cu "lucrarea" ☆În pragul invaziei extraterestre" (2002).
Păi serioşi suntem, d-le Farcaş ? Atât de mult poftim să ne creştem cota şi să "ne vindem", încât renunțăm şi la dubitativul bunului simț ?
Odată că "extratereştrii" sunt, până una-alta, doar o prezumție teoretică, a doua că "invazie"(?!) şi a treia (ca şi cum nu era de ajuns de comercial)..." iminentă"(?!?!).
Un cercetător serios are rețineri şi când e sigur, darămite...
Şi are şi simțul ridicolului (nu doar pe cel al "pieței").

Exemplul 2 - Dl.g-ral E.Streinu.
Îmi plăcea când părea a şti unele lucruri. Mi-a plăcut mai puțin când părea a şti...din ce în ce mai multe lucruri. Nu-mi mai place deloc de cănd pare că...le ştie pe toate...de la o televiziune la alta.

Nu mai dezvolt. Atăt e de reținut - histrionismul de acest tip se hrăneşte din fenomenul UFO mai ceva ca orice grupare ocultă (ăia măcar stau în "umbra" lor, fără a bate toba (sau câmpii).

fiulploii:

--- Quote from: Xanadron on  30 July 2018, 20:28:41 ---L.E. să fiu mai clar: TTSA pare doar una din multiplele operațiuni destinate schimbării percepției ..

--- End quote ---

Trafford Teaching School Alliance  :lol:
http://www.ttsa.co/about-us.html

fiulploii:
"No matter how long you live, you will never know any more about UFOs than you know today.  You will never know any more about what UFOs really are, or where they come from.  You will never know any more about what the U.S. Government really knows about UFOs than you know today.  As you lie on your own death-bed you will be as mystified about UFOs as you are today.  And you will remember this curse.”
    Philip J. Klass

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version