Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Reântruparea Incomozilor

Creat de abyss, 18 Ianuarie 2016, 14:45:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

SF sau nu prea, topicul asta (care nu trebuie uitat ca n-a fost totusi deschis de JE) bine sugerezi, fiualploii, ca risca sa devina unul de analiza a teoriilor reintruparii... oricui, incomozi ori nu prea. Nu-i poate rau nici asta insa, printre parerile asupra ipotezelor initiatilor "clasici" putindu-se strecura si idei proprii, oricit de aiuristice ar parea ele.

Terenul dezbaterilor cred deci ca nu-i deloc unul arid ab initio si implicit nu-i chiar SF-istic. Dincolo deci de discurile octogonare azvarlite de zeitatile hinduse aduse-n atentie de abyss, inclin sa cred – pur intuitiv - ca meme-urile extrem-orientale pe tema reincarnarii sint cele mai apropiate de adevarurile post-mortem (sau mai exact de "realitatile" existentzelor inter-vitae.)

Nici [proto]crestinii n-au dus insa lipsa de teorii – de ex. traductionismul lui Tertullian si-al adeptilor lui apolliniaci e una din variantele de raspuns negativ la ipoteza reintruparilor multiple, dar si la intrebarea daca au si clonele suflet - ori CS pt. partizanii ideilor savuliste sau mai recent TVM-iste. Dupa Tertullian deci, doar sufletul lui ADAMU ar fi fost creat (nu si-al Evei asadar, ouppss) si doar p-asta adamic l-am fi primit noi de la parintii originari, odata cu trupurile incarnate – o singura data si basta.

Iar de la Sf. Augustin incoace au inceput alte carcoteli majore, axate in mare pe transmiterea asa-zisului "pacat funciar" odata cu intrarea fiecarui sufletzel in cite-un embrion, atras si desprins dintr-un gen de "suflet global uman" creat de The Big Barbone - dar cu respingerea totala ca blasfemie a ideii de CS=corp spiritual transmis in sens de intelect-amintiri-trairi etc.

Origen a avut insa idei si mai "tampite" si d-aia la cel de-al doilea Conciliu Ecumenic de la Constantinopole  s-a decretat Anatema impotriva lui Origen - doctrina lui cu radacini eseniene fiind respinsa si afurisita ca hiper-eretica, fiindca sustinea printre altele:

1. Pre-existentza sufletelor in Astral înainte de a-si lua "trup de carne"
2. Posibilitatea metamorfozarii/asimilarii  dupa moarte a "esentzei eterice" (egal ADN-energetice) a oamenilor in ingeri, dar si-n demoni
3. Corpul inviat al lui Cristos ar fi aparut alcatuit din materie eterica in forma sferica si nu fizic-umana, precum vor fi si corpurile tuturor inviatilor dupa moarte
4. La Judecata de Apoi nu mai exista materie grosiera, lasind loc exclusiv enegeticului spiritual
5. Pedeapsa sufletelor pacatoase post-mortem n-ar fi deloc vesnica si am avea sansa "reexaminarilor" prin reincarnari succesive.

Ma opresc totusi aici, desi ma batea gindul sa-i trec in revista macar pe gnostici inainte de budisti, mozaici si/sau islamisti, fiindca vad c-au inceput sa apara inregistrarile de la The Breakaway Conference 2015 din Bastrup/Tx – cine chiar vrea sa le vada le gaseste si singur (recomand  totusi  expunerea hiper-interesanta a Lindei Moulton-Howe – cu si mai eruditul  Joseph P. Farrell cred ca v-am agasat destul.)

P.S. Sa nu uit – nu contest realitatea UNOR pseudo-amintiri/informatii "A.I.-implantate" – discutie interminabila si ea -, dar teoria Parcului de distractii Terra (pt. ET-ii plictisiti desi pot colinda Universuri?) imi pare hilara din 1001 motive. La fel si aia a Iadului/Raiului "colectiv" gen FErMA-camps. Nu degeaba rabinii chicotesc cind aud de Iad sub forma notiunii generic acceptata de... altii.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

In contextul in care ideea ca trăim intr-un joc holografic , idee ce prinde teren tot mai mult, e adevarata  atunci reintruparile s-ar explica simplu de tot, nu? Am "n" vieți in joc , probabil "n" tinde la infinit . Iar daca acest joc este o proiecție a cărui punct de plecare este undeva la 60 ani lumina ( vezi subiectul respectiv ) atunci e si mai clară ideea parcului de distracții , zic eu. Si tot așa s-ar explica existența atâtor războaie .
   Iar Il Separatio are un rol bine definit ca poliție a jocului .