Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Nu exista omuleti gri in cosmos, dar UFO exista

Creat de pri3st3ss, 08 Mai 2006, 20:40:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

Obiectele zburătoare neidentificate există
 
 
Secretele propriei noastre planetă par a fi responsabile de fenomenul OZN
OZN - "obiectele zburătoare neidentificate" există cu adevărat. E concluzia la care a ajuns ministerul britanic al apărării, care a desfăşurat cercetări secrete asupra fenomenului. Acesta a fost probat dar cercetările arată el ar avea cauze naturale şi absolut nici o legătură cu creaturile extraterestre.
Ministerul britanic al apărării nu a acordat în public prea mare atenţie relatărilor privind "obiectele zburătoare neidentificate" însă, pe ascuns, în anii 90, cerut unui fost expert pilot să analizeze atent tot ce s-a raportat în privinţa lor.

Studiul a fost ţinut secret. Nici măcar membrii guvernului nu au ştiut despre existenţa lui, iar autorul a fost plătit cu cea mai mare discreţie pentru munca lui, fără ca vreunul dintre colegi să afle cu ce s-a ocupat.

Cercetările şi concluziile lor au ieşit la iveală abia când doctorul David Clarke, lector la Universitatea din Sheffield, a izbutit să le obţină, invocând legea accesului la informaţiile de interes public.


  "Au ajuns la concluzia că aceste lucruri există, dar că originea lor nu e extraterestră ci, de fapt, terestră, datorată unor fenomene naturale, precum fulgerele circulare, plasma, vortex-uri, o mulţime de fenomene naturale cunoscute şi necunoscute care au loc mai jos sau mai sus în atmosferă". - David Clarke

David Clarke declară că studiul e uimitor, dar că nu există nici o dovadă că altcineva, de pe altă planetă ar avea vreo legătură cu presupusele farfurii zburătoare.

Mai degrabă secretele propriei noastre planetă par a fi responsabile de fenomenul OZN.

"Au ajuns la concluzia că aceste lucruri există, dar că originea lor nu e extraterestră ci, de fapt, terestră, datorată unor fenomene naturale, precum fulgerele circulare, plasma, vortex-uri, o mulţime de fenomene naturale cunoscute şi necunoscute care au loc mai jos sau mai sus în atmosferă."

Plasma, de pildă e un nor electromagnetic, creat, pe durate scurte, în anumte condiţii meteo şi care poate părea solid, se poate mişca extrem de rapid, şi chiar îi poate face pe cei care îl văd să aibă stări de vomă şi pierderi de memorie.

Aşa că adevărul e, şi era, undeva, dincolo, dar E.T. n-a avut nimic de-a face cu el.



( sursa   http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2006/05/060508_ozn_cercetari.shtml  )


voi ce credeti?



 
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Necunoscutul

  Asta inseana ca ET nu exista, si ca toate celelalte ( Bob Lazar, Roswell, Area 51, etc.) sunt toate niste falsuri?


8-)

pri3st3ss

iata si varianta englezeasca  :-D



UFO study finds no sign of aliens  
By Mark Simpson
BBC News  


 
The 400-page report was kept secret for six years


Alleged UFO sightings  
A confidential Ministry of Defence report on Unidentified Flying Objects has concluded that there is no proof of alien life forms.
In spite of the secrecy surrounding the UFO study, it seems citizens of planet Earth have little to worry about.

The report, which was completed in 2000 and stamped "Secret: UK Eyes Only", has been made public for the first time.

Only a small number of copies were produced and the identity of the man who wrote it has been protected.

His findings were only made public thanks to the Freedom of Information Act, after a request by Sheffield Hallam University academic Dr David Clarke.

The four-year study - entitled Unidentified Aerial Phenomena in the UK - tackles the long-running question by UFO-spotters: "Is anyone out there?"

The answer, it seems, is "no".

HAVE YOUR SAY
Never in thirty years of working out of doors at all hours have I seen anything that cannot be explained by a few seconds reasoned thought

Barry P, Havant, UK


Send us your comments  
The 400-page report puts it like this: "No evidence exists to suggest that the phenomena seen are hostile or under any type of control, other than that of natural physical forces."

It adds: "There is no evidence that 'solid' objects exist which could cause a collision hazard."

So if there are no such things as little green men in spaceships or flying saucers, why have so many people reported seeing them?

Well, here is the science bit.

"Evidence suggests that meteors and their well-known effects and, possibly some other less-known effects are responsible for some unidentified aerial phenomena," concludes the report.


Meteors may have been responsible for some UFO sightings
"Considerable evidence exists to support the thesis that the events are almost certainly attributable to physical, electrical and magnetic phenomena in the atmosphere, mesosphere and ionosphere.

"They appear to originate due to more than one set of weather and electrically charged conditions, and are observed so infrequently as to make them unique to the majority of observers."

People who claim to have had a "close encounter" are often difficult to persuade that they did not really see what they thought they saw. The report offers a possible medical explanation.

"The close proximity of plasma related fields can adversely affect a vehicle or person," states the report.

"Local fields of this type have been medically proven to cause responses in the temporal lobes of the human brain. These result in the observer sustaining (and later describing and retaining) his or her own vivid, but mainly incorrect, description of what is experienced."

There are, of course, other causes of UFOs - aeroplanes with particularly bright lights, stray odd-shaped balloons and strange flocks of birds, to name but a few.


The report admits its findings will not persuade everyone
Yet, it will be difficult to convince everyone that there is a rational explanation for all mysterious movements in the sky.

Some UFO-spotters believe governments will always cover up the truth about UFOs, because they are afraid of admitting that there is something beyond their control.

It is not clear how much time and effort the MoD has spent looking at the skies in recent years, but it appears there are no plans for an in-depth UFO report like the one written in 2000.

A MoD spokesperson said: "Both this study and the original "Flying Saucer Working Party" [already in public domain in the national Archives] concluded that there is insufficient evidence to indicate the presence of any genuine unidentified aerial phenomena.

"It is unlikely that we would carry out any future studies unless such evidence were to emerge."


Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

#3
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/4981720.stm  <-  ar fi bine sa accesati site-ul...la prima poza, cea cu 2 pcte pe cer albastru, e pus un filmulet..

( scuzati,dar eu mereu uit sa pun cate ceva la mesajele mele:)  :lol: )

la fel si pe http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/4981720.stm  e o poza in dreapta jos cu un ozn....si acolo e un filmulet
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Nu pot fi toate OZN-urile fenomene naturale. Pai ele sunt tabla, sunt mecanisme actionate de motoare. Persoanele contactate sau rapite descriu si interiorul navelor. Cum pot sa intre intr-un fulger globular?

 Exista si omuleti gri. Sunt de fapt 3 rase asemanatoare ca forma, dar care vin de pe planete diferite. Una din aceste rase vine de pe planeta Apex a stelei Zeta Reticuli.

 Atentie, Pri3st3ss! Autoritatile au incercat dintotdeauna sa ascunda adevarul despre extraterestrii si OZN-uri, iar explicatia ca ele-s fen. ale naturii ei ne-o dau inca din anii '50. Daca nu chiar de mai inainte. Oricum, autoritatile vor ascunde si de acum inainte adevarul, asa ca atentie la informatii.

pri3st3ss

Citat din: Skywalker din  08 Mai 2006, 21:15:48
Nu pot fi toate OZN-urile fenomene naturale. Pai ele sunt tabla, sunt mecanisme actionate de motoare. Persoanele contactate sau rapite descriu si interiorul navelor. Cum pot sa intre intr-un fulger globular?

 Exista si omuleti gri. Sunt de fapt 3 rase asemanatoare ca forma, dar care vin de pe planete diferite. Una din aceste rase vine de pe planeta Apex a stelei Zeta Reticuli.

 Atentie, Pri3st3ss! Autoritatile au incercat dintotdeauna sa ascunda adevarul despre extraterestrii si OZN-uri, iar explicatia ca ele-s fen. ale naturii ei ne-o dau inca din anii '50. Daca nu chiar de mai inainte. Oricum, autoritatile vor ascunde si de acum inainte adevarul, asa ca atentie la informatii.

nu ma indoiesc de intentia lor....nici nu am luat pe bune mesajul lor de "calmare" a spiritelor...m-a facut doar sa rad :-D
oricum,eu voiam sa stiu parerea voastra...credeai ca am last-o balta? poate oamenii din UK au probleme cu distingerea culorilor :lol:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Anul 1901
SUA, Tillers Ferry, statul Carolina de Sud

Sute de pesti, printre care bibani, pastravi si draci de mare, au cazut in timpul unei ploi torentiale, pe niste campuri cu bumbac in ziua de 27 iunie.

Oare ce au gandit oamenii aceia ca s-a intamplat? Mai ales oamenii simpli? Ca e un act ceresc, nu? Ca Dumnezeu le-a trimis mancare.

Intre timp oamenii nu au evoluat foarte multe in ceea ce priveste cultura de baza, dar cerurile s-au umplut considerabil de obiecte zburatoare, si ma refer aici la avioane militare, comerciale, la elicoptere, si fel de fel de alte dracii zburatoare. Atmosfera e mai poluata, avem un camp de observatie mult mai mare, deoarece suntem mai multi oameni pe pamant, si, odata ce tehnologia a avansat, exista tot mai multe persoane care pot face o observatie si sa si imprime pe pelicula sau pe dispozitiv digital ceea ce au observat.

Precum spuneam, cam asta este singurul lucru care ne deosebeste de oamenii din 1901. La fel ca aceia, interpretam tot ceea ce vedem prin intermediul cunostiintelor noastre limitate, si de aceea, multe erori intervin in proces. Exista multe poze si intamplari care desi par iesite din comun pentru observatori, ele sunt ulterior explicate prin fenomene firesti. Problema este insa alta... Toate studiile facute de americani si britanici pe cale oficiala dar secrete pana nu demult, cel putin cele pe care le cunoastem noi, au dovedit cam 80 % dintre procese ca fiind naturale si explicabile, cam 18 % neconcludente din lipsa de date, poate martori mincinosi, si, atentie, 2 % fenomene inexplicabile. Deci 2 % din fenomene, aparitii, intalniri, nu sunt nici explicabile prin fenomene naturale, nici lipsa de date, si nici matori incredibili. Pur si simplu nu pot fi explicate... Asta inseamna ca acolo este ceva. Motivul pentru care este asa mic procentajul este tocmai imensitatea hoaxurilor sau a relatarilor incomplete, facute in graba fara prea multa reflectie asupra incidentelor.

Astfel, faptul ca X a declarat ca a vazut un OZN si ca de fapt acela a fost doar un avion nu exclude posibilitatea ca alte declaratii sa nu reprezinte intalniri cu obiecte extrapamantene.

Atasez aici cateva intamplari din trecut, preluate din cartea Dincolo de imposibil - Enciclopedia fenomenelor paranaromale, editura ELIS, Bucuresti 1997, de Richard Lazarus. Unele sunt pur si simplu inexplicabile.

1902
SUA, Chesterfield, statul Idaho
In ziua de 14 ianuarie, un grup de patinatori au fost fugariti de un antropoid paros, inalt de opt picioare, care tinea in mana o maciuca. A fost cea dintai dintre cele 19 aparitii ale unei asemenea fapturi.

1914
Belgia, Mons
In ziua de 26 august, forte militare britanice aflate in retragere au fost ajutate – din cate se afirma – de catre arcasi fantoma, cunoscuti ulterior sub denumirea de ,,ingerii de la Mons"

1951
SUA, St. Petersburg, statul Florida
In ziua de 1 iulie, doamna May Reeser, in varsta de 67 de ani, a fost gasita transformata in cenusa pe pardoseala apartamanetului ei.

1952
SUA , Nashville, statul Tennessee
In ziua recunostinteri, d-l H. Cantrell a fost lovit de traznet si ulterior s-a constatat ca i se vindecase cancerul cerebral care ii ameninta viata.


Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

#7
Mersi ''pri3st3ss '' pentru instiintare :wink:
Chiar ieri dimineata cand ma duceam la munca intr-o dimineata superba si racoroasa cu 80km/m si cu geamul deschis am dat drumul la radio pe un canal britanic si nostim cand am auzit: Ca exista OZN'uri dar nici urma de omuleti mici si verzi :-D
Dupa cum se vede si dupa cum se aude din cand in cand se mai face si cate un anunt de acest gen cand se doaboara o pasare ranita de un amarat de glonte.
M-am distrat sa aud tot acel comentariu de la radio.
Pai voi la ce va asteptati dragi ufologisti?
Va asteptati cumva sa va aduca un extraterestru legat cu lant la gat si sa-l puna pe canalul de televiziune pentru a arata clar omenirii ca nu suntem singuri in univers?

Ca doar acesta este ultimul afis pentru a face Scepticii sa inteleaga.
Ca doar este o porcarie sa spui ca OZN'urile exista!
Binenteles ca ele exista pentru ca chiar si o punga de gunoi luata de vant si prinsa ciudat pe camera de fotografiat poate arata ca un OZN  8-)

Necunoscutul

  M-am inscris la google alert for UFOs si in ultimul timp am primit numai astfel de stiri  :x. Se pare ca nici guvernele lumii nu se dau batute... .



8-)

pri3st3ss

Citat din: jackie28t din  08 Mai 2006, 21:45:10
Mersi ''pri3st3ss '' pentru instiintare :wink:
Chiar ieri dimineata cand ma duceam la munca intr-o dimineata superba si racoroasa cu 80km/m si cu geamul deschis am dat drumul la radio pe un canal britanic si nostim cand am auzit: Ca exista OZN'uri dar nici urma de omuleti mici si verzi :-D
Dupa cum se vede si dupa cum se aude din cand in cand se mai face si cate un anunt de acest gen cand se doaboara o pasare ranita de un amarat de glonte.
M-am distrat sa aud tot acel comentariu de la radio.
Pai voi la ce va asteptati dragi ufologisti?
Va asteptati cumva sa va aduca un extraterestru legat cu lant la gat si sa-l puna pe canalul de televiziune pentru a arata clar omenirii ca nu suntem singuri in univers?

Ca doar acesta este ultimul afis pentru a face Scepticii sa inteleaga.
Ca doar este o porcarie sa spui ca OZN'urile exista!
Binenteles ca ele exista pentru ca chiar si o punga de gunoi luata de vant si prinsa ciudat pe camera de fotografiat poate arata ca un OZN  8-)


nici atunci, jackie28t ...or sa spuna ca au dat cu nasul de putina "plasma " ( potrivit explicatiilor oamenilor de stiinta, at cand dai cu nasul de ea, brusc ai halucinatii si percepi altfel timpul si persoanele )...intr-un fel oamenii nu vor sa creada ca exista ET, dar alearga dupa ufo....la fel se zicea si cu Isus,nu?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

jackie28t

Asa e pri3st3ss....
Skeptics alearga sa spuna cat de inteligenti sunt ei deoarece nu acepta orice demoland fotografii si filme cu insecte si avioane plasticate, :-D LOL,tipand ca ei au descoperit adevarul....pe cand BELIEVERS se duc adanc pe urmele misterului si inexplicabilului pentru a ramane cu mintea deschisa tuturor posibilitatilor miraculoase ce ne pot inconjura.
Adica intelegerea misterului de dincolo de noi. :wink: