Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legături posibile sau nu ...

Creat de fiulploii, 08 Aprilie 2016, 18:09:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tamerlan

Citat din: Grifon din  20 Aprilie 2016, 10:38:04
Uite, un exemplu util (ce nu fac eu ptr. d-ta !). Nick-ul ales: Tamerlan (varianta europeană ptr. Timur Lenk). Vezi cum ies cu ușurință la iveală cuvintele Marte / armate / martelan (ciocănar)? Ce-i drept, Tamerlan a ciocănit rău toată Asia, terciuindu-l și pe Bayazid...mergea in fruntea armatelor sale ca un zeu al războiului...destul de elocvent aș zice.
Păi doar atât?!  :lol:
Mai iese și:
- REMAT + LAN (fier vechi și grâne  :lol:)
- MARE + NALT (și mare și înalt...  :lol: )
- ARTA + LEMN ( eee...?!... te-am dat gata?  :lol: )
- RATA + LEMN (variațiuni pe-aceiași temă...)
- MARE + LANT
- RAME + LANT (variațiuni pe-aceiași temă...)
și-or mai fi câteva...  :-D  :-D  :-D

Însă realitatea este că nu mi-am pus niciodată problema anagramei, atunci când am ales nick-ul.  :mrgreen:

Citat din: Grifon din  20 Aprilie 2016, 10:38:04
Mai puțin elocvent e de ce ți l-ai ales domnia-ta totem...dar asta nu-i treaba mea...
L-am ales pentru că e forma latinizată a celui care l-a învins pe Bayazid într-o bătălie epocală a Evului Mediu (bătălia de la Ankara). Aflasem și legenda cu purtatul sultanului învins într-o cușcă de fier prin Anatolia (legendă care se pare că este falsă complet) și m-am gândit atunci când l-am ales că, simbolizează relativ bine faptul că "orice naș își are nașul" sau că "oricât de mare ți pare că ai p..., întotdeauna se găsește unu' s-o aibă și mai mare"  :-D  :lol:  :-D
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Grifon

Ai putea fi și asistent MATERNAL....haahahahah !
Redevenind serioși, revin la ce am spus incă de la inceput: fiind doar 22 de litere si o infinitate de realități, firește că nu toate sunt relevante - decât dacă se aglomerează intr-o "masă criticã"

Dar uite, ca să nu crezi d-ta că investighez problema unilateral, poftim o altă conexiune intre "capul lupului" din nordul Scoției și chiar zona județului Alba (ce trece și prin preajma Bucegilor și Bucureștiului)

fiulploii

Citat din: Grifon din  20 Aprilie 2016, 08:41:27

P.P.S - Iau o pauză ptr.a te intreba, vrednice @fiulploii : ne mai zici și dumneata ceva, pe subiectul ce avuseși inspirația să-l deschizi ? Cum zicea cineva recent d-lui @abyss, "dacă vrei cu adevărat, poți". Nu de alta, dar scriind pe aici, mă cam incearcă un sentiment de singurătate..

   Studiez niste piste - nu auto si nici de avion  :lol: - si o sa revin.
   interesante ideile dumitale insa desi nu sunt lingvist, cred ca asocierile facute sunt cam fortate. Alba-Iulia stiu de unde si-a luat numele

http://atlas-geografic.net/stii-de-unde-vine-denumirea-orasului-tau-etimologia-numelor-oraselor-si-judetelor-romaniei/
Județul ALBA – din latină ,,albus" însemnând"alb".  În timpul stăpânirii romane au fost întemeiate, datorită zăcămintelor miniere din regiunea Apuseni, așezări ca de exemplu Apulum (astăzi Alba Iulia), Ampelum(Zlatna), Apulon (Piatra Craivii) și colonii Aurelia Apulensis, Nova Apulensis, Alburnus Maior (Roșia Montană) și Brucla (Aiud).

Orașul Alba Iulia – După retragerea romanilor de pe teritoriul Daciei nordice, urmează o perioadă controversată de unii istorici. Aceasta este urmată de perioada voievodatelor, iar în această regiune se chema ,,voievodatul de la Bălgrad". În cadrul statului maghiar întemeiat în 1000 de regele Ștefan I, apare ,,Principatul Transilvaniei" cu capitala la Alba Iulia (Gyulafehérvár, ,,Cetatea Albă (a lui) Gyula". Gyula era denumirea unui rang de maximă importanță în perioada păgână a maghiarimii și totodată, probabil, un nume propriu, de principe).



Dincolo de Canal, undeva in nord avem inclusiv Albania ca toponim:
Kingdom of Alba
https://en.wikipedia.org/wiki/Alba
Alba is the Scottish Gaelic name (pronounced [ˈal̪ˠapə]) for Scotland. It is cognate to Alba (gen. Albann, dat. Albainn) in Irish and Nalbin in Manx, the two other Goidelic Insular Celtic languages, as well as words in the Brythonic Insular Celtic languages of Cornish (Alban) and Welsh (Yr Alban) that also, in modern practice, are the Goidelic and Brythonic names for Scotland; although in the past they were names for Britain as a whole, related to the Brythonic name Albion.

The term first appears in classical texts as Ἀλβίων Albíon or Ἀλουΐων Alouíon (in Ptolemy's writings in Greek), later as Albion in Latin documents. Historically, the term refers to Britain as a whole and is ultimately based on the Indo-European root for "white".[1] It later came to be used by Gaelic speakers in the form of Alba (dative Albainn, genitive Albann, now obsolete) as the name given to the former kingdom of the Picts which had by the time of its first usage with this meaning, expanded around the time of king Causantín mac Áeda (Constantine II, 943-952). The region Breadalbane (Bràghad Albann, the upper part of "Alba") takes its name from it as well.

As time passed that kingdom incorporated others to the southern territories. It became re-Latinized in the High Medieval period as "Albania" (it is unclear whether it may ultimately share the same etymon as the modern Albania). This latter word was employed mainly by Celto-Latin writers, and most famously by Geoffrey of Monmouth. It was this word which passed into Middle English as Albany, although very rarely was this used for the Kingdom of Scotland, but rather for the notional Duchy of Albany. It is from the latter that Albany, the capital of the US state of New York, takes its name.


Ca sa nu mai zic ca avem si o localitate numita Deva
https://en.wikipedia.org/wiki/Deva_Victrix

Si ca o completare, in Britannia au existat doua ziduri romane de aparare, primul a fost cel al lui Hadrian si al doilea mai in nord , cel al lui Antoninus  :wink:

http://peter.mackenzie.org/history/hist121.htm






Grifon

Subscriu la părerea că unele conexiuni lingvistice sunt forțate - dar le-am menționat și pe acelea, din dorința de a epuiza (aproape) definitiv spectrul acesta de cercetare. Precum am iterat și-n debut, ne-ar fi trebuit un procent de identificare + relevanță de cca. 60% din totalul de cuvinte analizat - prag ce e departe de a fi atins.

Merită insă a fi reținută ideea "lupului" (regăsită in nume, contur de relief sau extensiile St.Andrew) - ce se poate constitui in numitor comun cu arealul țării noastre. Explicațiile pot fi multiple și complementare: fie contingentele militare dacice staționate periodic in zonă, fie moștenirea de fond indo-europeană, fie influența masivă a Romei, și-n Dacia și-n Britannia.

Ca și corolar, aș zice că această linie (lingvistică) de studiu are o pondere de utilitate aprox. 20%.

În altă ordine de idei, harta ce-am prezentat-o la ultima postare e un extras din ceea ce se numește UVG Grid (Unified Vector Geometry), in paradigma Becker / Hagens. Conform acestui model (bazat, ab initium, pe triangulație, globul terestru poate fi metamorfozat in multiple poliedre regulate - inscrise oarecum in sferă. Paradigma, deși coerentă, are - in opinia mea - carența de a fi subiectiv concepută (modelul matematic putând fi valid și cu alegerea altor "noduri").

Am prezentat-o, totuși, datorită axei Scoția - România, precum și ptr. faptul că aici "capul de lup" este indicat ca un nexus important.

(extrasul postat pare a fi fost disecat strașnic de un francez;   mai utilă ne-ar fi o schemă similară axată pe teritoriul nostru)