Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Globurile luminoase sunt spirite sau produse ale mintii umane?

Creat de ioana, 09 Martie 2016, 17:45:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ioana

Azi dimineata la 2.45, m-am trezit brusc si mi s-a parut ca  holul dintre dormitoare ar fi luminat, m-am ridicat putin si m-am uitat spre hol. Jos la intrare in dormitor am castronul cu apa pentru cei 2 catelusi ai mei.....langa el era o minge..sfera nici nu stiu cum sa-i spun foarteeee stralucitoare, foarte luminoasa. Nu m-am speriat, nu am tipat...am fost doar uimita si dezamagita ca totul a durat foarte putin si a disparut. Nu am visat, nu inventez nimic, catelusii mei nu au avut nici o reactie. Toata ziua si chiar si acum " ma macin"  si ma gandesc...oare ce a fost?? si de ce a disparut atat de repede??Fratele meu a murit in urma cu 6 luni, nu locuia in aceeasi casa cu mine dar ne vizita foarte des. Poate va plictisesc cu povestea mea...dar vreau sa ma ajutati. Decesul lui a fost un soc pentru noi, prea tanar si invaluit totul in mister. Recunosc ca in primele 3 luni am fost data peste cap, imi doream si imi doresc sa vina in vis sau sub orice alta forma si sa imi spuna ce s-a intamplat. De 2 luni iau pastile sa pot dormi ....dar la interval de ceva timp  ma trezesc fix la 2.45, stiind ca este cineva in camera ( dar nu vad si nu simt nimic) pana azi dimineata cand a " aparut aceasta sfera/bila/glob. Nu era ceva mic, sa zic de cca 30 cm ( cat o minge de fotbal) foarteeeee luminoasa. In mintea mea a fost azi toata ziua ...ca " aceea sfera'' era fratele meu. Oare gresesc?? Se zice ca catelusii reactioneaza cand vad spirite, ei au momente cand si in timpul zilei fixeaza " un punct/loc" si dau din coada sau stau ca o statuie, ei il iubeau pe fratele meu fff mult si probl. d'aia nu au reactionat azi dimineata. Credeam ca pastilele de dormit ma vor ajuta si nu mai trezesc la aceasta ora....in primele luni la 2.45 ma trezeam in fiecare noapte si am cerut sfatul unei ghicitoare/ talmacitoare de vise. Aceasta imi spunea ca la 12.00 se deschid portile cerului si se inchid la ora 3. La ora 2.45 reuseste el sa ma trezeasca dar nu stim cum sa ' intram in contact unul cu celalalt". Atunci am zis sa iau pastile, sa dorm adanc si sa-l las sa faca ce are de facut. Nu stiu ce sa cred, nu stiu ce a fost, nu stiu de ce a aparut? Dar stiu ca ma dat peste cap si as vrea sa ma ajutati, sa ma sfatuiti. Ce  era aceea sfera??
Ma scuzati ca m-am intins atat de mult cu povestea dar ....chiar am nevoie de ajutor/sfat.

Va multumesc

jean

Ioana, nu esti singura persoana care vede asemenea sfere de lumina, literatura pe aceste teme este plina de astfel de relatari. Cauta si vei gasi destule cazuri. Unele intamplate in stare constienta ale observatorului. Eu iti multumesc ca ai avut curajul sa faci cunoscuta obsevatia ta.
Ce sunt aceste sfere de lumina cu o comportare inteligenta?.......Sunt multe ipoteze, adevarul este ca, nu stie nimeni sigur care este adearata natura a lor.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

Cum bine zice colegul jean,
Citat din: jean din  09 Martie 2016, 21:41:35
[...]
Ce sunt aceste sfere de lumina cu o comportare inteligenta?.......Sunt multe ipoteze, adevarul este ca, nu stie nimeni sigur care este adearata natura a lor.
Orice interpretare-i posibila deci (inclusiv pe linia bioplasmelor ID/IT/ET adica inter-dimensionale, intra- sau extraterestre cu rol de observatori, gardieni, instrumente de influentzare a evolutiei noastre etc.)
Exista insa si unele ipoteze ceva mai credibile ca altele - de ex. ale celebrului teolog/doxolog "eretic" Origen, care a avut convingeri considerate "tampite" :lol: de manipulatorii Dogmei si d-aia la cel de-al doilea Conciliu Ecumenic de la Constantinopole s-a decretat Anatema impotriva doctrinei lui cu radacini gnostico-eseniene - afurisita ca blasfemiatoare si hiper-eretica, fiindca sustinea printre altele:

1. Pre-existentza sufletelor in Astral înainte de a-si lua "trup de carne"
2. Posibilitatea metamorfozarii/asimilarii  dupa moarte a "esentzei eterice" (egal ADN-energetice) a oamenilor in ingeri, dar si-n demoni
3. Corpul inviat al lui Cristos ar fi aparut alcatuit din materie eterica in forma sferica :moon: si nu fizic-umana, precum vor fi si corpurile tuturor inviatilor dupa moarte
4. La Judecata de Apoi nu mai exista materie grosiera, lasind loc exclusiv enegeticului spiritual
5. Pedeapsa sufletelor pacatoase post-mortem n-ar fi deloc vesnica si am avea sansa "reexaminarilor" prin reincarnari succesive.

Nu-i asadar exclus ca "aparitia" de la orele 2.45 sa fi fost chiar "materia eterica in forma sferica" a sufletului/spiritului fratelui tau - D-zeu sa-l odihneasca.
Nu mai (re)intru insa-n detaliile niciodata clarificate ale (presupuselor) diferentze dintre suflet-spirit si/sau cele alte 3-6 "anvelope eterice" descrise de diversi initziati, ca le poti gasi pe net sau, rezumativ, rasfoind forumul.

Ce/cum anume ar fi vrut sa-ti transmita insa, e si mai greu de stabilit. Fara sa fiu vreun Tata-Omida :-D cred totusi - pe linga faptul c-ai dat bani degeaba "ghicitoarei" - ca prin simpla lui aparitie... deghizata :star: vrea sa-ti transmita ca-i OK pe lumea cealalta, confirmind cumva zisele genialului Eminescu:
"Că vis al morţii-eterne e viaţa lumii-ntregi..."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

ioana

Ce sunt aceste sfere de lumina cu o comportare inteligenta?.......Sunt multe ipoteze, adevarul este ca, nu stie nimeni sigur care este adevarata natura a lor.

Va multumesc!!

Arhanghelul

#4
Citat din: ioana din  10 Martie 2016, 16:18:50
Ce sunt aceste sfere de lumina cu o comportare inteligenta?.......Sunt multe ipoteze, adevarul este ca, nu stie nimeni sigur care este adevarata natura a lor.

Va multumesc!!

Urmareste ...  de la minutul 55:30 ... iti recomand ... sa vezi tot filmul format din doua parti ...  :star:

https://www.youtube.com/watch?v=DjP3cnTE30U

__________________________________________________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=5umeC4a9baE

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Citat din: Arhanghelul din  10 Martie 2016, 23:46:21
Urmareste ...  de la minutul 55:30 ... iti recomand ... sa vezi tot filmul format din doua parti ...  :star:

https://www.youtube.com/watch?v=DjP3cnTE30U

__________________________________________________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=5umeC4a9baE

  E bine sa urmaresti tot ce zice nea Corrado si apoi iesi din urzeala hipnotizanta a aparentei logici practicate de Malanga si INTREABA-TE ...multe. Incepe prin a te intreba de ce ar fi asa cum zice musiu, ce ar insemna daca ar fi asa cum sustine el si multe altele, nu vreau sa fac acum un eseu pe tema asta.
  Cu alte cuvinte, parerea mea e ca ce zice el acolo e doar o perdea de fum . Si ceea ce e si mai important: omul e sincer in ce sustine insa atat.

jean

Ioana, nu ai zis nimic de, ce culoare avea globul, nici cum a disparut sau daca s-a miscat in timp ce faceai observatia, la ce distanta apreciezi ca era de catei sau alte amanunte memorate de tine si care ar putea fi interesante.
Ai auzit un sunet ceva? ai simtit vibratii?.....
Adevarul este dincolo de noi

Arhanghelul

#7
Citat din: fiulploii din  11 Martie 2016, 14:29:01
Incepe prin a te intreba de ce ...

... de ce sufletul nostru este voit si dorit de ... Dumnezeu si Satana ... si acolitii (slugile/robii) lor ...

Din punctul de vedere  ... al Bibliei ... orice suflet "omenesc" ajus in "RAI" ... misoreaza lista de locuri disponibile ... adica locurile sunt limitate ... ca numar de "locuri" disponibile in picioare si pe scaune ... disponibilitate aparuta odata cu marea evacuare ... a iLuminatului ... si a acolitilor lui ... alungati intr-un numar de ""zeci de mii de zeci de mii şi mii de mii" ... adica a treia parte din numarul ingerilor ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Citat din: Arhanghelul din  11 Martie 2016, 23:17:46
... de ce sufletul nostru este voit si dorit de ... Dumnezeu si Satana ... si acolitii (slugile/robii) lor ...

Din punctul de vedere  ... al Bibliei ... orice suflet "omenesc" ajus in "RAI" ... misoreaza lista de locuri disponibile ... adica locurile sunt limitate ... ca numar de "locuri" disponibile in picioare si pe scaune ... disponibilitate aparuta odata cu marea evacuare ... a iLuminatului ... si a acolitilor lui ... alungati intr-un numar de ""zeci de mii de zeci de mii şi mii de mii" ... adica a treia parte din numarul ingerilor ...
:lol: :lol:
... Ce sa mai zici , colega Arhanghelul ! Se pot aduce argumente si biblice si gnostice si ateiste si nihiliste ori stoice  :lol:
    ....de ce sufletul nostru este voit si dorit ...de Cap si Pajură ...si acoliții lor, bancherii... S-ar putea ca toata povestea asta sa fie falsa pt a da un rost fals si o orientare greșita atenției si prezentei omului in aceasta piesa de teatru . E o posibilitate destul de mare - zic eu - ca ipoteza sa fie adevarata .
    Si ca sa duc si mai departe zic ca Bunul, Răul si Urâtul - ghici cine e urâtul - joacă acelasi joc cu acelasi scop .

   Ca sa nu poluăm topicul colegei @ioana cu contre amicale eu zic așa: indiferent de culoare, sunet sau sentiment avut , ca să te lămurești cere mesaj explicit, clar si simplu. Dar cel mai bine ar fi sa accepți plecarea , vorba ceea: morții cu morții , viii cu viii !
  Părerea mea...

ioana

Buna ziua,

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Arhanghel ...multumesc pt acele link-uri, foarte interesant dar m-am si speriat putin vazand ce spune, sincera sa fiu. As vrea sa aflu ca exista si la noi asemenea studii si nu esti considerat nebun. Eu cred ca, daca m-as duce la un psiholog si as spune ce am vazut si ce mi se intampla..bag mana in foc ca m-ar cataloga direct..Nebuna. Si am si argumente pentru ceea ce spun ( nu ca as fi cerut ajutor in privinta asta)
Jean...globul era ffff luminos,... foarte alb si luminos dar nu era dens nici transparent. Era la usa, eu din pat trezita doar am sesizat ca lumina ceva puternic si m-am ridicat putin sa vad de unde vina lumina ( crezand ca baiatul meu la ora aia nu doarme) asa am vazut acel glob/minge ffff luminoasa, nu s-a lungit, nu si-a schimbat forma nu s-a miscat, nu se misca, pana sa ii trezesc pe sotul meu ...deja disparuse. Imi pare rau ca a disparut parca, cum sa va zic...m-am uitat/ am vazut  si in urmatoarea secunda numai era...disparuse. Catelusa dormea jos pe covor...nu era 1m distanta, catelusul era in pat sa zic cu aprox. 2m distanta, dar dormeau fara vise.....Nu am simtit vibratii sau sunete doar m-am trezit brusc, ceasul il am undeva sus si cand deschid ochii ...la el ma uit direct ( d-aia stiu ora exacta) apoi am observat aceea lumina care nu stiam de unde vine....etc
Fiulploii....adevarat ca nu accept "plecarea" mai ales ca nu am vazut corpul, identificat, nu avem autopsie, pana ieri nu am avut nici acte medicale, stiam doar din "spuse' ca a facut infarct. Adevarat " mortii cu mortii " si " vii cu vii" dar ...cand exista un dar..conteaza.
Acel " dar" pe mine ma trezit 3 luni noapte de noapte la ora 2.45, nu ma lasa sa dorm, sa am liniste, fac lucruri care nu le-as fi facut in viata mea, imi vin idei care ..nush de unde vin.
In fine nu vreau sa va plictisesc cu problema mea. Dar..dar .." acel dar" il repet, cred ca am aflat ce trebuia sa aflu si eu tot cred ca fratele meu ...nu stiu, nu mi-a dat pace pana nu se va afla adevarul.
Dupa mai mult de 6 luni am reusit sa conving Dr. prof. de la spital din Germania sa imi de-a actele medicale care le au si uite asa am descoperit ieri ca a fost lasat sa MOARA.
Puteti sa radeti de mine, dar eu consider ca este grav si cei vinovati trebuie sa plateasca. Fratele meu a murit in Germania, era sofer autocar si cei 2 colegi ai lui in frunte cu Atlassib au mintit in tot, declaratii,etc.  Din declaratia oficiala a spitalului si actele primite asta reiese. Au chemat si sunat la salvare dupa 45 min...dupa mine putea fi salvat...si sunt vinovati mai ales declarand altceva.
De aceea sustin ca nu imi dadea pace si vroia sa imi transmita ceva si aceea bila luminoasa...eu tot cred ca el a fost si vrea sa se afle adevarul si sa-l razbun.


Sunt curioasa ce aveti de zis...puteti sa ma criticati./aprobati...astept idei

multumesc