Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Detectivi din spatele tastaturii

Creat de fiulploii, 08 Septembrie 2015, 16:13:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

#120
  Am gasit un eseu interesant aici, ce explica pe intelesul majoritatii anumite aspecte mai nebuloase ale teoriilor lui Culianu si astfel am putea trage concluzia jocului de final de experiment.
http://hermeneia.ro/wp-content/uploads/2011/02/gavriluta-nr.-4_0.pdf

  Vorba lui @Xanadron, pentru cei grabiti incerc un rezumat al rezumatului de 11 pagini .

Teoria lui Culianu se defineste astfel: Viata este un proces computational, o serie succesiva de decizii da sau nu .
Supoziţia principală a metodei lui Ioan Petru Culianu este că şi religia, filosofia, ştiinţa şi literatura funcţionează la fel, în virtutea unor decizii de tip digital.
Indiferent de domeniu, sistemul cuprinde: 1) un set de reguli şi
                                                                    2) un mecanism de generare.

Setul de reguli este definit de Culianu ca fiind un ansamblu de presupoziţii atomare  sau de aserţiuni ontologice fundamentale adica este oarecum echivalent, din punct de vedere funcţional, cu sistemul de numeraţie (sexagesimal, zecimal sau binar) din teoria matematică a numerelor. Are aceaşi aplicaţie şi universalitate.

Mecanismul de generare reprezintă a doua componentă esenţială a sistemului şi este dat de aplicarea unui procedeu binar de alegere (de tip da/nu) asupra setului de reguli.
Întemeiat pe principiul generării, acest mecanism înlocuieşte clasicul principiu explicativ considerat astăzi revolut de I. P. Culianu

2. Sistemul testamentar şi interpretările ereziologilor creştini
3. Biblia şi principiul exegezei inverse
4. Bricolajul marelui sistem mitic
5. Misterele jocului divin în lumea necuvântătoarelor
6. Un fractal în spaţiul Hilbert
7. Universalitatea hermenuticii de tip fractal


   Si rezumatul la cele 11 pagini
Fractals, Inverse Exegesis and Computational Games.
Introduction to Ioan Petru Culianu's Fractal Hermeneutics
(Abstract)
The main presupposition of Culianu's method is that religion, philosophy,
science or literature function by the same pattern that is given by digital
decisions. All these possible choices within religion, philosophy, science or
literature belong to a certain system. Consequently, we have to do with
mythological, philosophical, scientifical or literary systems. Whatever the
field of study, the system would contain: 1. A set of rules and 2. A
generating mechanism. The set of rules is defined by Culianu as a whole of
atomic or fundamental ontological propositions. Goethe's "archetypal
plant", Jesus Christ's theology, or even fashion are only some of the
applications of Culianu's fractal hermeneutics that he considers after 1985.
But what seems essential from our point of view is critically undertaking and
applying this method, as Culianu himself would have wanted.


http://www.slideshare.net/DanielaDani3/ioan-petru-culianu-jocurile-mintii

https://sensibilitati.files.wordpress.com/2011/05/ted-anton-eros-magie-si-asasinarea-profesorului-culianu.doc

Cam atat am avut de comentat.

'aida-de!  :lol:
    

Grifon

Da, Culianu avea, intr-adevăr, o veritabilă fascinație pentru computere - de unde si tendinta lui de a introduce scheme numerice, fractali, binarități, etc. Până la un punct, putem intelege această fascinatie - intre '85 - '91 ( ultimii săi ani de viață) tocmai "exploda" in lume (in societatea civila, de fapt) revoluția informațională: PC-urile accesibile, zorii Internetului, s.a.m.d. Nu doar el, ci mulți intelectuali de marcă impărtășeau aceeași fascinație - să nu-l uităm pe Umberto Eco, prieten si corespondent al lui IPC, ce-și construise un personaj similar (kabbalistul  din "Pendulul lui Foulcault"), ce băga Torah in permutări tehno-asistate, numindu-și computerul Abulafia (dupà misticul omonim). Cine știe, poate la baza personajului statea chiar Culianu...repet...cei doi se știau destul de bine....

Și așa ajungem la ceva ce voiam să dezbatem mai inainte. Spargerea locuinței lui Culianu, in urma căruia i s-au sustras o mulțime de dischete, ba chiar computerul cu totul. Desigur, presa nătânga a pus iute fapta tot in cârca "eternelor și fascinantelor" servicii...uitând totuși că "ăia"...de-ți intră in casă...in niciun caz nu simți - altfel unde-ar mai fi "secretul"? De fapt, nu doar că nu s-a intrat discret, iar dischetele să fie doar copiate...ci locuința sa a fost literalmente "intoarsă pe dos", răvășită, iar pe lângă computer i s-a furat si televizorul, precum si mai multe sticle de vin (aici...haahahaaa...remarcăm că și IPC "băiet"....și ăia puțintel setoși !)

Concluziv, ce să reținem de aici ? Poliția, in sobrietatea ei doctă, a conchis că a fost un jaf - argumentând că IPC locuia intr-o zonă periferică, cam rău famată ( intre noi fie vorba, o fi fost el un manipulator dimensional, da'-i cam limpede că era ușor strâmtorat cu chiria). Teoretic, se poate sa fi fost jaf, iar momentul pur intamplator. La fel de bine, nu exclud, se poate ca niște "neprieteni"...(sau, hm, poate chiar "prieteni") să fi țintit exclusiv computerul și dischetele, "aranjând" apoi restu' să pară o clasică hoție.

Dacă ultima variantă e adevărul...inseamnă că "hoțul" viza obținerea unei "formule" pentru experiment / joc ? Voia crack-ul ?  Bănuiesc că dumneata așa ai gândi, @fiulploii...si aici mai degraba iti dau dreptate, decât să cred că alde CIA căuta nu știu ce politice /geopolitice...

Tamerlan

#122
Topicul a luat-o serios la vale...
Intreb si eu ca prostul... e cineva care crede ca spargerea din locuinta lui Culianu a fost o simpla coincidenta? (Hoti naivi care urmareau sa-i fure vinul si care au luat si dischetele... ca tot erau pe-acolo)

Xanadron a tot incercat sa-l repuna pe fagasul initial (investigatie detectivistica), dar nu... si nu... din planul astral ceva trage subiectul in jos spre "meandrele (in)concretului"... :D
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Grifon

Nădăjduiesc că nu pe mine mă cerți, colegule @Tamerlan ! Mi se pare că eu m-am ținut chiar de "făgaș", ba chiar stârnind nerabdarea colegilor ce voiau să fim puțin "magici". Oricum, te asigur că eu, cel puțin, voi reveni, ori de cate ori va fi cazul, la toate elementele ce compun cazul. Trebuie insă analizată și ipoteza d-lui @fiulploii....nu atât din cauza lui...cât din cauza mult-prea-originalului IPC.

Ca să nu-ți pierzi totuși interesul, promit că te voi delecta cu investigații in viața altui personaj de la academia aia teologica, pe care l-am menționat deocamdata doar fugitiv - Saul Bellow. Ce zici ? Care e mai periculos de cercetat ? Acest sionist /ocultist ...sau madam Wiesner, pe care ai opinat s-o lăsăm, din instinct de conservare ?

Distracție va mai fi, garantez. De ne vedea DDD in zilele lui bune, ne baga iute la "stați incordați..nici nu știți ce pierdeți !

Tamerlan

#124
Citat din: Grifon din  18 Martie 2016, 23:29:16
Nădăjduiesc că nu pe mine mă cerți, colegule @Tamerlan ! Mi se pare că eu m-am ținut chiar de "făgaș", ba chiar stârnind nerabdarea colegilor ce voiau să fim puțin "magici". Oricum, te asigur că eu, cel puțin, voi reveni, ori de cate ori va fi cazul, la toate elementele ce compun cazul. Trebuie insă analizată și ipoteza d-lui @fiulploii....nu atât din cauza lui...cât din cauza mult-prea-originalului IPC.
Chiar nu cert pe nimeni. Observ doar.   :oops:

Citat din: Grifon din  18 Martie 2016, 23:29:16
Ca să nu-ți pierzi totuși interesul, promit că te voi delecta cu investigații in viața altui personaj de la academia aia teologica, pe care l-am menționat deocamdata doar fugitiv - Saul Bellow. Ce zici ? Care e mai periculos de cercetat ? Acest sionist /ocultist ...sau madam Wiesner, pe care ai opinat s-o lăsăm, din instinct de conservare ?
Este fix același lucru.  :-) Ceea ce a fost Saul Bellow pentru Eliade a fost madam Wiesner pentru Culianu.  :wink: 
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

fiulploii

#125
Citat din: Tamerlan din  19 Martie 2016, 00:15:32
Chiar nu cert pe nimeni. Observ doar.   :oops:


   Lași totuși impresia că încerci să ne tragi de urechi, @Tamerlan  :lol:
   Apelez la îngăduința si înțelegerea ta când citești joaca noastră imatura si imaginara rugându-te să contribui si tu cu explicații mai ample , cu păreri personale si ipoteze terestre pentru a ne arăta calea unei investigații detectivistice clasice neapelând la argumentul Autorității intenției Xanadronice.
  Personal sunt interesat de opiniile tale pe acest subiect si nu de statutul de observator care arunca atenționări in privința neurmării anumitor căi fiindcă acest comportament mă indrituiește să concluzionez ca Sistemul nu doarme  :lol: ceea ce este chiar interesant .
   Mai mult ca sigur e doar o coincidență nefericită.

   In alta ordine de idei, dupa părerea mea subiectul nu a luat/o deloc la vale  :lol: :lol: dar deh, totul depinde de poziția Observatorului .
    Atâta timp cât investigația de tip clasic a eșuat cel putin oficial cred ca e timpul de luat in considerare si alte aspecte mai nepalpabile la prima vedere , in primul rând opera victimei, căutările si experiențele încercate - cele de care se știe.
    Abia apoi cred ca putem vedea aspectul practic, fizic al soluției . In postările anterioare consider ca au inceput sa se lege niste idei si sa se explice existența unor lipsuri de probe fizice dar nu e obligatoriu ca impresia asta sa fie adevarata . Jocul rămâne deschis aproape tuturor opțiunilor .

   IPC este un caz extrem datorită preocupărilor extreme ale victimei si de aceea susțin ca si soluția trebuie sa se încadreze in acelasi tipar. Victima era fascinată de matricea matematica sau computațională a Sistemului - vezi materialele anexate la postarea Precedenta - si practic se mula pe conceptul sf al " psihoistoriei lui Harry Sheldon
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hari_Seldon
  fiind de fapt mult mai generală si mai generatoare de "linii temporale adiacente" sau mai precis de schimbarea liniei temporale actuale - părerea mea si cred ca pe undeva si a lui @Xanadron  :lol:
  Scuze colega @Xanadron că mă folosesc si eu de tine ca de o proptea in sprijinul "observațiilor " mele dar văd că ăsta e "trendul" .
   
  P.S. Din ce s-a discutat terestru până acum , am impresia că se ia in calcul doar poziția șezând a victimei in cabina de wc deși eu as opta pt poziția in picioare iar atunci executantul nu e obligatoriu sa fie stângaci - parca asta e varianta oficială, nu?
       Ne lipsesc o grămada de informatii: desenul la scara cu încăperile in discuție , cu traseul parcurs si cu durata , desenul glontului, traiectoria lui in corpul victimei, poziția in care a fost găsită victima, daca a mișcat-o vreun martor, cat de îmbrăcată era victima si cum erau poziționate diversele piese de îmbrăcăminte , expresia feței, pozele criminalistice, descrierea amănunțită a locului in care a fost găsită victima, cum era tavanul, Gurile de aerisire, daca existau ce mărime aveau si daca erau fixe , daca celelalte cabine erau blocate sau nu, ce conțineau buzunarele , alte semne sau amănunte. Etc.
      Și atunci trebuie suplinită cumva lipsa aceasta iar asta se poate realiza lecturând operele si înțelegând omul care a fost încercând sa te substitui cât mai complet minții lui.
       Iar aici ne întoarcem la începuturi: mintea lui A se substituie minții lui B si astfel înțelege traiectoria lui B in matrice.
      Părerea mea...de doi trei bani rotunzi fiecare având o gaură pătrată in mijloc  :wink:

Xanadron

#126
Pai da, presupui bine ce... presupuneam despre eventuale tentative deviationiste de linii temporale, @fiualploii - altfel nu scriam:
"In plus, e posibil ca IPC voia nu numai sa le expuna public, ci sa si-ncerce aplicarea... multelor 8-) intr-un anume mod si-n scopul modelarii unei versiuni alternative de Realitate - varianta care, fie si circumscrisa poate doar Romaniei, alarma serios "controlorii-cenzori". :evil:

Si pontul cu fractalii analizati de meticulosul iesean Gheorgita e util unor peri-meta-amusinari, d-aia l-am mai postat si eu mai demult, undeva p-un topic cu "lumea aka posibila holograma" etc:
http://fanzin.clubsf.ro/fractalii-intre-stiintele-reale-si-cele-umaniste/

P.S. cam offtopic, ca tot venise vorba de energiile necesare nazbitiilor mintii umane - entanglement-izate au ba: cic-ar fi vorba doar de cca. 10 W, pe cind hiper-super-computerul Tianhe-2 al chinezoilor (considerat "cel mai ec" de pe Terra, desi eu ma-ndoiesc c-ar fi) are nevoie de +20 Megawati ca sa se apropie cit de cit de performantele creierasului uman...

Pe scurt deocamdata, ca la ore d-astea matinale imi da rateuri hardu': fiecare carare urmata-n "stilul" fiecaruia e valabila, fie si doar in scop de excludere a prezumtiilor mult prea improbabile. Categorie in care nu includ totusi anumite conexiuni ale lui IPC cu "Cabala Practicienilor de Magick", din care-s convins ca facea parte si... mult mai prudentul U.Eco.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Grifon

O scurtă obiecție la părerea colegilor care cred că IPC "ticluia" să fenteze un nucleu tainic (din care poate făcea parte - fie ca membru "plin"...fie ca asociat / simpatizant):

Cum ar fi putut face asta ? Chiar de presupunem că dorea o "expunere", intr-un puseu de vitejie/onestitate, i-ar fi trebuit canale, relee.  O lucrare publicată...un interviu TV/ziar...in sfârșit, o componentă media. Ori, asta ne menține intr-un cerc vicios - căci se prezumă cvasi-unanim pe forum că intreg sistemul media este...sub control. Cine să-i accepte dezvăluirile ? Doar nu era să facă manual ciorne, pe care să le indese in cutiile poștale ? De altfel, IPC era un tip "cu morgă" (haahaaha, am ales un termen nefericit !), așa că apela la edituri si publicații serioase, de regulă...nu mi-l inchipui publicând prin tabloide...

Nici vreun "cruciat" al adevărului nu mi-l pot imagina. Era, din multe p.d.v, foarte vulnerabil. Presupunând o influentă grupare ocultă in contra sa, ne apare limpede că acea grupare putea să:
- il expulzeze scurt din SUA (n-avea nici cetățenie americană)
- îi refuze catedra univesitară, lăsându-l nu doar sărac, ci și discreditat;
-îi blocheze orice apariție publicistică (chiar și alea mai "cuminți)
- in sfârșit, pe lângă alte multe variante, putea doar să-l amenințe cu asemenea măsuri, si eu zic c-ar fi fost destul pentru a-i frâna impulsul de rebeliune.

Mai mult, dacă "oculții"(indiferent de titulaturi, tri-laturi), ar fi luat extrema hotărâre de-a-l băga intr-o (foarte) strâmtă tri-dimensionalitate de scânduri, puteau avea măcar elementara grijă de-a găsi vreun   Lee Harvey Osvald / Sirhan / Chapman, cât să nu rămână cazul A.N. De ce să se lege la cap cu un mister perpetuu, care, iată, ne incită la cercetare și pe noi, la un sfert de veac distanță ? Ultimul lucru de care are nevoie un nucleu "ocult" sunt reflectoarele...curiozitățile...

De aia nu ader la scenariul IPC versus "Oculta". Nu prea are noimă. Singura idee care ar da sens acestei linii de cercetare a fost cea emisă de dl.@Kandaon - mai multe "oculte", in adversitate sau concurență, nu neapărat egale in forțe, dar la fel de determinate. Poate, de pildă, un grup de facură / sorginte iezuită...ceva tip Opus Dei...care să fi dat o scurtă lovitură nucleului ce-l coordona (poate) pe IPC și pe celelalte "onorabile bărbi" de la Chicago Divinity School. Așa ar avea cât de cât sens....

Zic să păstrăm și această ipoteză (deja ipotenuză, căci leagă cam forțat catete/catedre distincte), insă fără a impune-o prioritară. Mă voi căzni să găsesc și eu legături pe felia "misterelor mistagogilor", dar numai pe (posibile) căi de consecință. Altfel, din ce avem pânã acum, mai probabilă pare pista unui asasin independent....si poate, foarte solitar.

fiulploii

Citat din: Grifon din  19 Martie 2016, 10:23:12
O scurtă obiecție la părerea colegilor care cred că IPC "ticluia" să fenteze un nucleu tainic (din care poate făcea parte - fie ca membru "plin"...fie ca asociat / simpatizant):

Cum ar fi putut face asta ? Chiar de presupunem că dorea o "expunere", intr-un puseu de vitejie/onestitate, i-ar fi trebuit canale, relee.  O lucrare publicată...un interviu TV/ziar...in sfârșit, o componentă media. Ori, asta ne menține intr-un cerc vicios - căci se prezumă cvasi-unanim pe forum că intreg sistemul media este...sub control. Cine să-i accepte dezvăluirile ? Doar nu era să facă manual ciorne, pe care să le indese in cutiile poștale ? De altfel, IPC era un tip "cu morgă" (haahaaha, am ales un termen nefericit !), așa că apela la edituri si publicații serioase, de regulă...

   Sa nu rămânem atașați de bornele prezentului , faptul ca avem implantate prin repetiție si învățare anumite căi de acțiune , nu inseamna inexistența altor variante valabile.
   Teoretic, orice sistem are niste grade de inerție ce îi asigura menținerea pe "făgaș"  :martiansmile:
Teoretic, se zice ca schimbarea liniei temporale nu se face in si prin MASS-media  :lol: ci ar fi pe principiul si pe strategia jocului Go. Amănunte tehnice nu am auzit si nu cunosc sa existe , cert ar fi ca te poti folosi de regulile de funcționare inerente sistemului.
    Nici nu mai insist sa se citească rezumatul ăla de 11 pagini ca nu are rost  :lol:

Părerea mea ..

hanzo

Citat din: fiulploii din  18 Martie 2016, 21:23:13

Teoria lui Culianu se defineste astfel: Viata este un proces computational, o serie succesiva de decizii da sau nu .
Supoziţia principală a metodei lui Ioan Petru Culianu este că şi religia, filosofia, ştiinţa şi literatura funcţionează la fel, în virtutea unor decizii de tip digital.
Indiferent de domeniu, sistemul cuprinde: 1) un set de reguli şi
                                                                    2) un mecanism de generare.

Setul de reguli este definit de Culianu ca fiind un ansamblu de presupoziţii atomare  sau de aserţiuni ontologice fundamentale adica este oarecum echivalent, din punct de vedere funcţional, cu sistemul de numeraţie (sexagesimal, zecimal sau binar) din teoria matematică a numerelor. Are aceaşi aplicaţie şi universalitate.

Mecanismul de generare reprezintă a doua componentă esenţială a sistemului şi este dat de aplicarea unui procedeu binar de alegere (de tip da/nu) asupra setului de reguli.
Întemeiat pe principiul generării, acest mecanism înlocuieşte clasicul principiu explicativ considerat astăzi revolut de I. P. Culianu

2. Sistemul testamentar şi interpretările ereziologilor creştini
3. Biblia şi principiul exegezei inverse
4. Bricolajul marelui sistem mitic
5. Misterele jocului divin în lumea necuvântătoarelor
6. Un fractal în spaţiul Hilbert
7. Universalitatea hermenuticii de tip fractal




teorie posibila?

IP Culianu = Hari Seldon mai mult sau mai putin?

fiulploii

#130
Citat din: hanzo din  19 Martie 2016, 13:15:11

teorie posibila?

IP Culianu = Hari Seldon mai mult sau mai putin?

Daca te străduiai sa citești si următoarele postari poate ca reușeai sa te dumirești , daca nu cumva întrebarea dumitale a fost retorică  :lol:

   Apropo, " măi 'nea Grifon, nu-mi mai spune dumneata !"  :lol:
Citat din: Grifon din  18 Martie 2016, 22:19:15
... Bănuiesc că dumneata așa ai gândi, @fiulploii...

Ganditorul

#131
Deocamdata pentru a ne mentine in stricta analiza a anchetei trebuie sa recunoastem ca nu avem mai nimic despre ultimele clipe ale lui IPC. Amanunte ale anchetei - pozitia cadavrului, situatia lui - imbracat, dezbracat - pot oferi o ipoteza de lucru. Pt ca una e un cadavru cu pantalonii in vine - ceea ce ar arata ca a fost surprins intr-o activitate specifica locului, si alta e un cadavru imbracat care poate sugera ca s-a retras cu faptuitorul in WC pt o convorbire "de taina".

"În ultimele sale zile de viaţă, profesorul de la Chicago corecta spalturile ultimului său studiu, ,,Arborele gnozei: mitologia gnostică de la creştinismul timpuriu la nihilismul modern"."

http://adevarul.ro/cultura/carti/cine-l-a-ucis-ioan-petru-culianu-intr-o-toaleta-chicago-misterele-unuia-cele-mai-ciudate-asasinate-1_555b66a5cfbe376e355f6fee/index.html

Prin prisma ultimelor amanunte oferite de colegi (hotii care i-au spart casa luinad o parte din disketele/casetele de lucru ...) se poate contura ipoteza lichidarii lui pentru ca "ceva"- fie o istorie pierduta, fie un vechi ritual pagan, fie o informatie legata de vechi culte si traditii religioase - nu trebuia sa apara sub ochii publicului.
Poate ca "discutia din WC", amenintarile si crima au avut un singur scop - informatia pe care o detinea IPC sa nu vada lumina tiparului - si cu siguranta n-a vazut pt ca, daca era o informatie veche cu inplicatii atat de evidente in prezentul unor practici oculte, ea n-a ajuns la urmasii testamentari care au publicat  ,,Arborele gnozei: mitologia gnostică de la creştinismul timpuriu la nihilismul modern"."
- In acest moment noi nu stim daca crima l-a surprins pe IPC intr-o postura normala a necesitatilor fiziologice sau a venit dupa o discutie/amenintare facuta de un "Nebun", intr-un loc retras.  Nu avem aceste date ale anchetei la fata locului.
Facem speculatii pe informatii incomplete singura certitudine fiind ca FBI-ul a preluat ancheta de la politia locala (iar asta se intampla numai in urma unor proceduri bine definite - e cam subtire explicatia cu preluarea cazului pt ca IPC a fost cetatean american de origine romana. Trebuia sa fie ceva mai mult "la dosar" pentru ca FBI-ul sa se implice ).

P.S. "Ultimul Culianu" de HR Patapievici - e vb de "ultimul" din familia Culienilor sau de "ultima versiune" a lui IPCulianu ? E un elogiu adus lui IPCulianu sau un elogiu ca "in sfarsit a existat un Ultim Culianu" si odata cu el au disparut pentru totdeauna niste "sclipiri de in teligenta in intuneric", sclipiri care ar putea trezi lumea mai mult decat este permis ?

Grifon

Prea bine, serenissime @fiulploii ! Practicam doar o politețe intermediară, ce nu strică s-o intâlnim mai des, chiar și in anonimitatea virtuală....

Apropo, am avut rabdarea parcurgerii rezumatului de 11 pagini propus de tine, si m-am amuzat gasind un extras din "Eros și Magie...". Il reproduc, in amintirea a două replici pe care ți le-am dat nu demult, a doua la ultima intrebare (probabil retorică) de pe subiectul Evadării din Matrix:

"...se poate rătãci pe cărările neantului, acolo unde lucrurile n-au umbră, iar OGLINZILE nu reflectă decât nimicul"

Vezi, ideea asta cu oglinda nu "mi-e dragã numai mie".

Dar să nu plictisim publicul cu aceste evocări...Precum am promis, câteva vorbe ar fi utile despre ilustrul Saul Bellow, ce s-ar putea să fi fost cumva mai "decan" pe la Chicago Divinity School decât arată titulatura oficială. Cine a fost acest domn ? Sau mai intâi...cum a fost ?

Până la 4 ani MEMORASE aproape toată Torah, in aramaica originală - adicătelea, practicase involuntar "ars memoria",știut fiind că micuții vizualizează instinctiv. Acum...hm...poate nu a fost chiar "involuntara" afacerea, caci pãrinții lui ținuseră morțiș la treaba asta...dar, mă rog, trecem....Il regăsim apoi permanent cu căutări mistice, transcrise in lucrari literare, mai mult sau mai puțin "codate". Deși evreu, se apleacă cu mult interes și spre Noul Testament....pentru ca apoi să facă un mic "salt" până la Wilhelm Reich (ăl cu energia "orgonică"). In saltul ăsta cercetează intens potențialitatea instinctelor "erotice și magice" - nu țin neapărat să știu și eventuale practici.  Apoi, il cam lasă pe Reich și devine un teosof fervent (sau, mai exact, antroposof) , depunând strădanii pe linia practicilor clarvăzătoare ale lui Rudolf Steiner...un greu al ocultismului aplicat, despre care chiar pot crede că "scruta" alte dimensiuni spațiale / temporale.

Printre alte "jocuri" din astea meta/psi, domnul Bellow a gàsit timp și să se căsătorească cu o româncă -Alexandra Bagdasar, dacà nu greșesc - fiica unor medici eminenți (taică-său fiind chiar Ministru al Sanatații in guvernul Groza...sau Dej...). D-șoara Alexandra s-a cam plictisit de monotonia Bucureștiului, si prin dl. Bellow a cunoscut "lumea" - revenind in frumoasa noastră capitală doar la decesul mamei sale in decembrie 1977. Deduc de aici că d-lui Bellow îi plăcea și-n frig...și-n "frig"...căci e destul de misterios cum a obținut benevolentia "răilor"comuniști - nevastă-sa având același statut de "transfug" ca și Culianu....

Unde vreau să ajung cu aceste picante amănunte ? Păi, pe de parte pot intàri ipotezele "de taină"...ba chiar și extravagantele supoziții "cuantice"...dar pe de altă parte imi confirm lipsa de sens a scenariului că aceastà grupare l-a ucis pe IPC. Saul Bellow l-a promovat si apreciat pe Eliade, fără a se sinchisi de trecutul legionar al acestuia, și se bănuie că tot el a "pus o vorba" si ptr. catedra lui IPC (căci cuplul Culianu / Wiesner frecventa des casa soților Bellow....).

Grifon

D-le @Ganditorul (sper că-mi ingădui să fiu politicos) , iatà câteva elemente care te vor ajuta să-ți faci o mai bună imagine de ansamblu:

In fatidica zi (21 mai 1991), Culianu a ținut un curs in sala nr. 202, din pavilionul intitulat Swift Hall ( o frumosă clădire in stil gotic). Cursul, subiacent tematicii "Gnosticism", fusese centrat in acea zi pe manuscrisele "moarte" de la Nag Hammadi, iar IPC nu a fost nici mai virulent, nici mai blând ca altã dată la adresa creștinismului tradițional..

Cursul s-a terminat la orele 12.00, după care IPC a pornit, insoțit de mai mulți studenți spre un stand cu carți (in acea zi, in clădire era un soi de "bookfest", cu destulă foială). A răsfoit câteva volume, apoi l-a incurajat pe studentul A. Arguelles, ce avea un examen greu inainte (merită reținut numele latino, căci se pare că ultimul telefon dat din biroul lui a fost in Columbia).

După cca 30 minute a coborât la bufetul din subsolul clădirii, savurând o cafea in compania studenților ( poate aceeași, poate alții). Undeva intre 12.45 - 12.50 a parasit bufetul, plecând spre biroul sau, la etajul 3. Celor de la bufet le-a zis ca vrea sa-si verifice corespondenta, dar se pare ca n-a mai ajuns in birou, deviindu-și traseul spre toaleta etajului (acest ultim aspect il deduc eu, comparând timpii).

Impuscatura s-a auzit pe la 13.05, reverberând destul cât să fie auzită din biroul său (unde era secretara G. Barnes), dar și din 2-3 birouri apropiate, precum al profesorului de puritanism J. Brauer.
Primii sosiți la fața locului au fost 2 studenți (unul Jim Egge, altul necunoscut...inalt/osos). Apoi a venit si Brauer....apoi s-a pornit panica.

Culianu era imbracat cu pantaloni kaki, cămașã turcoaz cu dungulițe, cravată gălbuie...in picioare pantofi ușori si șosete maro, cu broderii (ținută, zic eu, obisnuita la un conferențiar). Nu stiu daca purta si sacou, posibil sa nu (era cald, debut de vară). Nu i s-a luat ceasul, dar pariez că @fiulploii s-ar fi uitat curios la ce ora arata "ornicul"...ptr. clarificări cuantice / distorsiuni / etc....

Nu stiu daca era pe "vine" sau nu - de aceea m-am frământat in postàrile anterioare să deduc cum stàtea. La inceput am mers pe ideea ca statea vertical, si usa n-a incuiat-o in urmă (căci așa-mi lămuream glontele-ceafă, plecând in sus spre nări). Ulterior, si cu sprijinul  părerilor emise de colegi, am acceptat următorul pachet logic : 1) ușa incuiată pe dinauntru > 2) "scaun" > 3) nevoia normala a asasinului de-a surmonta "inchiderea" pe deasupra.

Se poate asadar, f.bine, ca un student sa fi pornit pe urmele lui, inca de la bufet....mai ales daca IPC a mai si zis la plecare ca "il taie o nevoie...".

fiulploii

Cum ai obținut informațiile de mai sus?
Cum a urcat Culianu , pe scări sau cu liftul?
Citeam ca ar fi fost stabilit ca Asasinul a venit pe la lift si tot pe acolo a plecat . Eu sunt curios nu numai cat era ceasul  :lol: ci si cine a sosit primul la toaletă ?

Câteva întrebări la care as dori răspunsuri .

P.S. Chestia cu "dumneata" era o continuare a pariului tău de a ajunge moroi   :lol: in contextul dedicației video  :roll:
P.P.S. Daca poti raspunde si la lista mea de cereri de informatii din postările precedente , ar fi chiar interesant  :lol:
P.P.P.S. Si ar mai fi câte oarece de adăugat. Reich s-a ocupat si cu energia erotico-sexuală publicând in domeniu iar doctorul lui Eliade specifica zvonul ca IPC ar fi avut o relație homosexuală cu un student care l-ar fi ucis din gelozie fiindca victima intrase intr-o relație cu o femeie.