Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Lumina alb-verzuie, Bucuresti, 07.08.2015, 21:13, SE-N

Creat de Guest, 10 August 2015, 12:10:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Citat din: Arhanghelul din  02 Septembrie 2015, 10:55:27
Observatie FAN ... facuta ieri Luni 01.09.2015 la ora 19:18 ... 
Am vazut o lumina de culoare alb-magneziu foarte luminoasa de dimensiunile planetei Venus ... tin sa precizez ca soarele inca mai era pe cer la asfintit (vest) ... fenomenul a fost observat timp de 10-12 secunde ... lumina s-a deplasat rectiliniu (la nivelul varfului copacilor) pe lungimea unui arc de cerc de 35 de grade la o altitudine aparenta de sub 1km ...
Nu se vedeau inca stelele ...

P.S. Lucru ciudat eram 3 persoane ... eu incadrat la mijloc ... la indicatiile mele s-au uitat si respectivi ... dar mi-au spus ca nu vad nimic ... nici macar cand le-am indicat cu mana directia si deplasarea luminii ... pot sa ma laud co vedere ""de vultur"" ...

Câți din cei trei aveau ochelari de soare și ce fel?
Să nu uităm că distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#16
Citat din: prodcomb din  03 Septembrie 2015, 06:56:37
Câți din cei trei aveau ochelari de soare și ce fel?
Să nu uităm că distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit.

Cel din stanga mea avea ochelari de soare Kobi  UV 400   ... nu mai tin minte daca ii tinea la ochii sau pe ""cap"' ... o sa-l intreb ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb

Ochelarii polarizori (nu Polaroid) ar fi evidențiat cerul și obiectele de pe cer.
Dar se pare că nu este cazul.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#18
Spre exemplificare/intelegere ... atasez niste filmulete  ... filmulete trimise de un coleg de forum ... dupa vizionarea a mai multor filmulete ... si-am hotarat ca asta (de mai jos ) se potriveste mai bine ca deplasare rectilinie  intre minutele (imagine marita/zoomata)  01:57 la 02:17 (20 secunde)... si imaginea " originala"' 03:57 la  04:22 (25 secunde) ... diferenta este mai subiectiva ... ca asa sunt si observatiile ... ignorati contrastul enorm din cauza norilor ... in observatia relatata de mine era un cer senin si albastru cu noante de apus de soare ... plus acelle soarelui la apus ...


https://www.youtube.com/watch?v=THUjinqvwaA

Exemplu de cer ... dar era mai limpede (albastru spre cenusiu foarte usor) ...
https://www.youtube.com/watch?v=AEz2IiEcDso

P.S. Observatia mea era mult mai "' naturala"' ... culorile mai vii si mai pronuntate ... alb-magneziu ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb

Primul film are probleme cu focalizarea corectă a imaginii (oare de ce?), iar al doilea nu are sisteme de referință terestre (că aeriene ...).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Citat din: prodcomb din  04 Septembrie 2015, 08:31:20
Primul film are probleme cu focalizarea corectă a imaginii (oare de ce?), iar al doilea nu are sisteme de referință terestre (că aeriene ...).

Pentru ca se filmeaza cu aparate mai pentru "amatori". Am si eu o camera de filmat Samsung cu zoom 34x, la zoom mare, daca incerci sa filmezi o sursa luminoasa punctiforma si fara a avea alte repere clare in fundal camera "se zapaceste" si incearca tot timpul sa prinda focalizarea corecta, dar se pare ca nu se descurca foarte bine cu sursele punctiforme. Intra itr-un regim de in/out focus din care nu mai iese decat facand zoom out pana in cadru apare un reper clar definit.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Pare o filmare prin geam a unor nori; pe geam se vede o reflexie suprapusă pe nori.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit