Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Lacul Fricii

Creat de pri3st3ss, 05 Mai 2006, 22:01:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

Sobolkho, dispar în mod inexplicabil. Peste 1300 de cai si 500 de vite au disparut si nu s-au mai întors din apele lacului fricii în ultima perioada.
Populatia bastinasa are deci toate motivele sa fie îngrijorata. Oamenii au reusit sa atraga atentia autoritatilor locale din zona care se învecineaza cu Mongolia. S-a decis sa se faca o investigatie la fata locului pentru a clarifica acest mister si pentru a stabili daca zvonurile si legendele legate de disparitia oamenilor si animalelor sînt, totusi, întemeiate. O echipa formata din biologi si microbiologi urmeaza sa studieze apele acestui lac în vederea dezvaluirii misterelor. Marturiile care exista nu fac decît sa sporeasca teama. Astfel, se spune ca, noaptea, din apele lacului Sobolkho apare o lumina ciudata. Cercetatorii încearca sa dea tuturor acestor fenomene explicatii rationale. Luminile ar putea fi cauzate de existenta în lac a unei surse termale, care si-a facut loc printr-o fisura din crusta de pe fundul lacului. Adîncimea imensa a lacului s-ar putea datora faptului ca acesta se gaseste într-o regiune carstica si apele au erodat partial rocile de calcar de pe fundul bazinului.
Dar toate aceste explicatii nu sînt suficiente pentru a satisface curiozitatea locuitorilor din regiunea Buriatia, o zona care se afla departe de civilizatie si unde, pe lînga religia budista, mai persista si cultele pagîne. Aici, în fiecare sat exista un vrajitor care practica dansuri divinatorii, iar copacii si animalele sînt considerate incarnari ale spiritelor naturii. Iar nu departe de lacul Sobolkho se afla un alt lac, care se crede ca ar fi fara fund, de dimensiunea lacului Baikal, unde localnicii vin sa faca sacrificii pentru divinitatea apelor.
Ipotezele privind misterul micului lac siberian  sînt numeroase si demne de a fi incluse în Dosarele X. Unii afirma ca au vazut noaptea, în apropierea apelor Lacului Fricii, o vietate de forma ciudata si sînt convinsi ca acolo salasluieste un monstru, asemanator celui de la Loch Ness. Altii, afirma ca au vazut OZN-uri care au disparut, în liniste dar cu viteza, în apele de la Sobolkho. Ramîne de asteptat rezultatele grupului de cercetare, care va limpezi, daca nu integral, atunci macar partial enigmele Lacului Fricii.

( scuzati daca am pus acest subiect aiurea..practic habar nu am unde l-as putea incadra )
 

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Exista multe povesti despre multe lacuri, si monstrii marini... Cred ca toti ii cunoastem pe Nessie sau Ogopogo...

Exista si la noi in tara astfel de povesti, cred eu izvorate mai degraba din bogata imaginatie a oamenilor locului. Foarte multe povesti s-au nascut, poate doar din lipsa de ocupatie... Si despre lacul sarat de la Cojocna, o localitate nu foarte departe de Cluj-Napoca, se zice ca ar fi fara fund si ca a inghitit, la un moment dat, o caruta si un cal ce nu au mai iesit niciodata la suprafata (salinitatea apei este foarte mare). Oricum, povestile de acest gen sunt chiar dragute, dar este foarte probabil ca oamenii sa foloseasca astfel de tertipuri si pentru publicitate turistica...

Cat despre unde ar trebui incadrat mesajul, propun un nou topic Criptozoologie & Locuri Misterioase sau ce credeti ca este mai indicat...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

IONUT

Se pare ca acel lac , daca s.au observat ozn-uri ar fi una din intrarile in baza lui Ezechel aflata in Asia, sau o posibila trecere catre lumea din interiorul pamantului, daca exista. Oricum sub scoartă se afla ceva.

Arckadii

Pe masura ce citesc informatiile de pe forum devin din ce in ce mai intrigat.
De ce nu se face public totul?
De ce sa nu incercam sa rezolvam misterele impreuna?
Cei care ascund trebuie sa aiba un motiv, dar care?
Pana acum ma tot gandeam ca oamenii nu ar fi pregatiti din punct de vedere psihic dar totusi cu toate mijloacele de informare existente eu cred ca sunt mai mult decat pregatiti...
Lacuri fara fund, in care exista monstrii. Ce ar fi asa de greu sa se admita ca da, inca mai exista plesiosauri sau orice alt animal necunoscut de noi inca... Se stie foarte clar ca noi cunoastem decat o mica parte a speciilor existente pe Terra.
Poate chiar OZN-uri venite dintr-o lume din interiorul pamantului (ceva este si in interior ceva de care s-au speriat multi... vedeti povestea Iadului care e in Pamant... de ce in Pamant???:) )
Insa ei ne indreapta privirile spre cer mereu...
Haideti sa cautam pe Pamant...pun pariu ca avem ce vedea.

Alethia_Spitz

Am o colectie impresionanta de reviste Dracula cu astfel de mistere. Am putea chiar face din membrii forumistilor Rufon o echipa de detectivi. Astfel eu va voi putea da cate un articol pe forum cu case bantuite, lacuri ce sunt considerate intrari in Iad, locuri din munti pe unde apar asa zisele porti interdimensionale etc. Apoi vom delega pe cineva sa se duca si sa investigheze. Apoi concluziile si descoperirile le vom posta aici pe forum.
Ce parere aveti?

Shadowman

Citat din: Alethia_Spitz din  04 Octombrie 2006, 12:48:52
Am o colectie impresionanta de reviste Dracula cu astfel de mistere. Am putea chiar face din membrii forumistilor Rufon o echipa de detectivi. Astfel eu va voi putea da cate un articol pe forum cu case bantuite, lacuri ce sunt considerate intrari in Iad, locuri din munti pe unde apar asa zisele porti interdimensionale etc. Apoi vom delega pe cineva sa se duca si sa investigheze. Apoi concluziile si descoperirile le vom posta aici pe forum.
Ce parere aveti?

  Se deschide sezonul la vinatoarea de fantome !  :evil:
  Cine se incumeta ? :roll:
  Eu merg la filmu' asta!
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

ryn

Citat din: Alethia_Spitz din  04 Octombrie 2006, 12:48:52
Am o colectie impresionanta de reviste Dracula cu astfel de mistere. Am putea chiar face din membrii forumistilor Rufon o echipa de detectivi. Astfel eu va voi putea da cate un articol pe forum cu case bantuite, lacuri ce sunt considerate intrari in Iad, locuri din munti pe unde apar asa zisele porti interdimensionale etc. Apoi vom delega pe cineva sa se duca si sa investigheze. Apoi concluziile si descoperirile le vom posta aici pe forum.
Ce parere aveti?
Buna intentia ta de a ne oferi materiale pe baza carora, deja existenta echipa de investigatie a Rufon, sa faca expeditii de documentare; multumim, dar din  cate stim aproape tot ceea ce s-a publicat in revista respectiva a fost trecut in "revista" si mai ales pus la indoiala in ceea ce priveste "asezonarea" informatiilor reale cu amanunte de SF demne sa umple buzunarele editorilor si nu mintea "forumistilor". Daca este ceva de luat in seama, trage un mail si cu draga inima vom face o  selectie si ne vom deplasa la locul faptei.

calinahanna

@ryn

Ne luati si pe noi? (pe mine si pe cine mai vrea sa mearga... :roll:)

adrianh

Lacul fricii se afla în adîncul Siberiei, în regiunea Buriatia, cunoscuta pentru padurile ei dese, impenetrabile si pline de mistere.  Acest lac nu apare decît pe hartile foarte detaliate, iar numele lui, Sobolkho, ce provine dintr-o veche limba de care mai vorbesc doar  legendele, este sinonim cu pericolul, teama si înseamna un loc al mortii si misterelor neelucidate.
Conform credintei locale, orice fiinta vie care se apropie de apele lacului Sobolkho se afla în pericol. Legenda ne spune ca, din timpuri sravechi, aceasta zona are o reputatie extrem de proasta, statisticile fiind impresionante: 27 de persoane s-au înecat aici numai în ultimii doi ani, dar numarul total al victimelor depaseste cîteva sute de oameni de-a lungul timpurilor. În cea mai mare parte corpurile victimelor nu au fost niciodata descoperite: se pare ca lacul le înghite fara sa lase nici o urma.
sursa:http://www.mistere.lx.ro/
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

lylyt_ice

Este f.posibil,ca pe fundul lacurilor de acest gen,sa fie un fel de gauri care comunica cu panze freatice subterane ,iar in momentul un care sub pamant se formeaza un gol atunci se declanseaza automat acest sistem care functioneaza exact ca si intr-o cada plina cu apa,iar in momentul cand se ie dopul de avacuare,se formeaza un vartej pe fundul cazii si atrage apa cat si ce se afla in raza respectiva.Lafel si in cazul unor lacuri si clar ca la marimea unui lac,nu se percepe si nu se observa la suprafata absolut nimic...De aceea ...nu trebuie neaparat sa fie vorba de MONSTRII,sau alte efecte MISTICE !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

pri3st3ss

de acord,lylyt,pot exista explicatii simple...
dar fara mistere,ne-am plictisi si am inventa noi unele...ca apoi sa alergam sa descurcam itzele...

era o povestioara draguta,cu permisiunea ta,am sa o scriu aici..daca te gandesti bine,e cam acelasi lucru:

" Intr-o zi,pe cand maestrul medita cu discipolii sai, o pisica a trecut pe acolo si a facut galagie.
A doua zi,aceeasi pisica a treut pe acolo , a facut galagie si maestrul,suparat, i-a rugat pe discipoli sa lege pisica.
Astfel, de fiecare data cand se pregateau pentru rugaciune sau meditatie,calugarii legau pisica.Dupa cativa ani, maestrul a murit,iar generatiile urmatoare au continuat sa lege pisica in timpul sacru,chiar daca nu mai stiau de ce "
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

lylyt_ice

 de fapt mistere nu exista,numai ca noi numim mistere ceea ce inca nu am inteles,iar culmea ironiei este ,ca si daca am inteles multe dintre ele,continuam sa le vindem ca mistere celor cere nu au inteles inca.Apropo povestioara cu pisica....Un cersetor,dupa ce a cersit de mic copil sub un pod,pe la varsta de 50 de ani,a gasit o geanta cu bani.Ajungand om bogat,cu limuzina si sofer,trecea in drum spre vila lui ,cam in fiecare zii pe sub acel pod si instinctiv scotea mana pe geam si incepea sa cerseasca.........
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?