Subiecte...Ireale/Science Fiction! > Ireale...pe bune!

Stupa - condensator si transmitator de energie?

<< < (15/17) > >>

abyss:
Care zei? Acele cuvinte sunt scrise de catre oameni. Probabil preoți.
Si spaima lor , a popilor, a fost ca oamenii acelui loc isi construiau un oras si un turn pentru folosul lor personal în detrimentul preoților si al privilegiilor lor.

Nu am înteles ce inseamna pentru tine "principiul" ....turnului babel.

hanzo:
zei nezei, aia de puteam sa incurce limbile omenilor (sau aia care puteau sa scrie peste ani si sa spuna ca asa a fost :mrgreen: )

iar principiul folosit cred ca este unul in care anumite energii sunt focusate cu ajutorul cladirilor pe oameni care,  incearca sa creasca exponential constiinta/perceptia/energia.

am zis si invers, pentru ca pot fi cladiri mult mai vechi in care s-au incercat dar de care nu mai stim.

as spune ca dincolo de ceeea ce unii cred ca e beletristica, castaneda a mentionat ca populatii intregi au disparut ca urmare a schimbarii punctului de asamblare, si a fixarii lui intr-o noua pozitie. orice caverna, grota, pestera, cladire poate ajuta la mutarea punctului de asamblare.

abyss:
mutarea punctului de asamblare putea fi obtinuta cu ajutorul unor edificii in doua moduri. Prin manipularea constiintei in randul maselor doar de la distanta (forma edificiului, anumite elemente volumetrice adaugate, ritualuri , masti, lumini, fum , tamaie, incantatii) si prin transformarea constiintei in randul celor alesi sau privilegiati (care paseau in camerele din varful piramidelor maya si care se numeau "camere ale transformarii). Ritualurile aveau loc in anumite perioade din an , atunci cand curentii telurici sufera o schimbare de intensitate si curgere. Citeste ce se intampla de 2 ori pe an cu bateriile de pamant ale lui Nathan Stubblefield.

NU orice grota caverna, pestera poate ajuta. Foloseau anumite grote, pesteri, caverne care ajustau, comprimau sau energizau oul de lumina. Cand intrau doi, scopul era mai complex.

Nu stim daca au disparut in alte lumi sau au plecat in alte locuri fizice. Insa, "Povestea Puterii" in sine folosita ca atare de catre nagual avea rolul de a spori amprenta supranaturalului, de a descentra mintea ucenicului si de a-i opri "lumea" si "inventarul uman". Rezultatul era un reboot, si inserarea unui sistem de operare diferit in care paleta perceptiilor era bazata pe alte coordonate.

fiulploii:
Apropo de ce ziceam la "omenirea in varianta 2.0" despre cunoștiintele tehnice ce-si vor pierde întelesul pt cei ce vor rămâne si vor deveni ( cunoștiintele ) obiecte de cult sau/si adorație
https://www.facebook.com/RevealedMysteries1/
Recomand .

fiulploii:
Toiagul lui Moise este de fapt un dispozitiv Vajra? Apropo, unde sau cum a disparut din istorie acest toiag? Mai ales daca Moise a fost un inalt demnitar egiptean....

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version