Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Stupa - condensator si transmitator de energie?

Creat de abyss, 05 Iulie 2014, 01:38:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

  Dar exista totusi...undeva sub privirea tuturora un dispozitiv de energie libera. Undeva unde exista liniste si solitudine. Genereaza curenti vril slabi care insa pot influenta pozitiv mecanismele si parghiile corpului uman. Se numeste Stupa. Cautati si vedeti alcatuirea sa, ce are in varf, ce are dedesubt, din ce e alcatuit axul central si unde se termina el in partea de jos si mai ales ce denumire are.

fiulploii

Dupa care sa ne luam acum?


Iar aici

comparativ cu asta :






Apoi , unii mai obscuri incat nu ii mai gasesc pe net acum sustin ca dealul de aici ( Glastonbury )  este in realitate o mare ''stupa''. Cred ca merita vizitat mai ales ca exista legaturi si cu Avalonul si regele sau Arthur


http://www.glastonburytor.org.uk/mysterytor.html


fiulploii

Revenind putin la subiectul ''stupa'' .
Daca exista timp si vrere din partea vreunui admin sau moderator sa stranga postarile referitoare la stupa intr-un subiect separat , cred ca ar fi ...corect  :lol: Multumesc anticipat si la fel de corect  :-)

  Cred ca lipseste un element important din stupa asa cum lipseste si varful piramidei mari din Egipt ca sa ne dam seama ce fel de dispozitiv era si la ce folosea. Zic unii mai cititi ca ar putea fi dispozitive de incarnare, analog piramidei mari .  :|
   Si ca ar lucra in domeniul zis eteric .... :-D

kandaon

#3
Citat din: fiulploii din  30 Aprilie 2015, 20:37:46
Revenind putin la subiectul ''stupa'' .
Daca exista timp si vrere din partea vreunui admin sau moderator sa stranga postarile referitoare la stupa intr-un subiect separat , cred ca ar fi ...corect  :lol: Multumesc anticipat si la fel de corect  :-)

  Cred ca lipseste un element important din stupa asa cum lipseste si varful piramidei mari din Egipt ca sa ne dam seama ce fel de dispozitiv era si la ce folosea. Zic unii mai cititi ca ar putea fi dispozitive de incarnare, analog piramidei mari .  :|
   Si ca ar lucra in domeniul zis eteric .... :-D

O sa mai fabulez si eu un pic iarasi dar si eu cred tot asa, ca sunt niste dispozitive care ar lucra in domeniul eteric/astral. Un fel de capete de pod la care se "leaga" o conexiune eterica (un fel de "pod" sau ascensor astral) al carei capat e cine stie unde.
Corpurile astrale si/sau sufletele acordate pe frecventa care este sunt atrase de podul ala energetic si sunt trimise din capatu asta (ancorat de piramidele/stupele s.a. asemenea constructii, poate chiar si ceva zgarie-nori moderni intra in categoria asta) spre capatul celalalt (poate intr-un fel de "uzina" de care vorbeste TVM, unde se prelucreaza noi corpuri si entitati).

Faptul ca astfel de constructii, zigurate, piramide, stupe, au aparut ca un brau in jurul lumii si apar  la primele civilizatii cunoscute pe diverse continente (si la sumerieni si la egipteni si la indieni si la chinezi si alti asiatici dar si la culturile precolumbiene din America centrala si de sud) ar arata ca sunt ceva construit cu un scop anume, si ca cineva a influentat acele culturi sa ridice astfel de constructii (modele diferite dar si asemanatoare intr-un fel).

Incasii omorau gramezi de oameni chiar pe piramidele alea (ii trimiteau mai repede "dincolo") in timp ce la egipteni ori chinezi se ingropau acolo faraonii si imparatii, probabil ca un fel de exemplar standard (faraonii mai ales incercau sa-si mentina linia genetica si se casatoreau intre ei) care sa calibreze frecventa ori nivelul calitatii energetice a corpurilor eterice ce ar fi trecut mai apoi pe acolo. Adica ce era prea iesit din standard si prea departat de modelul faraonic sa fie respins automat.

Numa noi aici am fost mai speciali si nu am avut asa ceva, probabil lumea de pe aici nu s-a incadrat in "plan" ori bantuiau alte forte care nu au permis recolte din astea aici.


abyss

#4
Citat din: fiulploii din  30 Aprilie 2015, 20:37:46
1)  Cred ca lipseste un element important din stupa asa cum lipseste si varful piramidei mari din Egipt ca sa ne dam seama ce fel de dispozitiv era si la ce folosea.
2) Zic unii mai cititi ca ar putea fi dispozitive de incarnare, analog piramidei mari .  :|
   Si ca ar lucra in domeniul zis eteric .... :-D
1) Ce lipseste din stupa si de ce crezi ca ar lipsi ceva din varful piramidei mari?
2) Care sunt aceia? cateva link-uri ar fi de folos.

Citat din: kandaon din  30 Aprilie 2015, 23:14:33
O sa mai fabulez si eu un pic iarasi dar si eu cred tot asa, ca sunt niste dispozitive care ar lucra in domeniul eteric/astral. Un fel de capete de pod la care se "leaga" o conexiune eterica (un fel de "pod" sau ascensor astral) al carei capat e cine stie unde.
Corpurile astrale si/sau sufletele acordate pe frecventa care este sunt atrase de podul ala energetic si sunt trimise din capatu asta (ancorat de piramidele/stupele s.a. asemenea constructii, poate chiar si ceva zgarie-nori moderni intra in categoria asta) spre capatul celalalt (poate intr-un fel de "uzina" de care vorbeste TVM, unde se prelucreaza noi corpuri si entitati).

Faptul ca astfel de constructii, zigurate, piramide, stupe, au aparut ca un brau in jurul lumii si apar  la primele civilizatii cunoscute pe diverse continente (si la sumerieni si la egipteni si la indieni si la chinezi si alti asiatici dar si la culturile precolumbiene din America centrala si de sud) ar arata ca sunt ceva construit cu un scop anume, si ca cineva a influentat acele culturi sa ridice astfel de construcții (modele diferite dar si asemanatoare intr-un fel).

Incasii omorau gramezi de oameni chiar pe piramidele alea (ii trimiteau mai repede "dincolo") in timp ce la egipteni ori chinezi se ingropau acolo faraonii si imparatii, probabil ca un fel de exemplar standard (faraonii mai ales incercau sa-si mentina linia genetica si se casatoreau intre ei) care sa calibreze frecventa ori nivelul calității energetice a corpurilor eterice ce ar fi trecut mai apoi pe acolo. Adica ce era prea iesit din standard si prea departat de modelul faraonic sa fie respins automat.

Numa noi aici am fost mai speciali si nu am avut asa ceva, probabil lumea de pe aici nu s-a incadrat in "plan" ori bantuiau alte forte care nu au permis recolte din astea aici.
Dl. Toni Victor Moldovan a prezentat o teorie deja prezentă in materialele studiate de către domnia sa. Felul in care folosește termenul ''recolta / recoltare'' e deformat de profesiunea dansului...in speță domeniul medical. In mintea unui medicinist ''recoltare'' presupune culturi, un laborator, o cercetare ...si o lipsa de compasiune fata de subiecții studiului de laborator...fie ei microbi, bacterii, șoricei si iepurași...ori chiar fiinte umane. Acest unghi de perspectiva deformat profesional da o conotatie negativa termenului de recolta - recoltare. Ma gândesc usor amuzat dar nu lipsit de curtoazie fata de domnia sa pentru care port un mare respect, cum ar fi perceput intelectul dansului termenul de recolta - recoltare - seceriș - separarea grâului de neghina - dacă ar fi fost inginer agronom sau daca pur si simplu ar fi lucrat in domeniul panificației.

Cat despre incasi sa stii ca nu doar sacrificau popii lor subiecti in varful piramidei... Cauta sa te informezi cu privire la incaperile din varful acestor edificii numite ''camere ale transformarii''.

La piramide...cred eu e o poveste mai ampla. Personal sunt de parere ca cele trei piramide de pe platoul Giza sunt mult mai vechi insa cu siguranta reconditionate cu mult timp inainte ca celelalte sa apara si sa fie folosite ca monumente funerare. Difera intre cele trei si restul atat modalitatea in care au fost construite cat si materialele folosite.
   Pe de alta parte, deocamdata ipoteza trimiterii sufletului/constientei in anumite locuri prin intermediul piramidei ramane de demonstrat. Adica, cum anume devine piramida un portal sau un transmitator reglabil. Ar putea fi asa ceva, fiindca are destule incaperi rezonante... Sunt materiale sumeriene destule interpretate de Sitchin care sa sprijine aceasta teorie. Adica, energii telurice si cosmice manipulate prin intermediul unor cristale, dispozitive metalice (bobine-condensatori-lentile de convetie- stabilizatoare de vortexuri pentru liniile de camp magnetic). Materialele antice sunt atat sub forma scrisa cat si sub forma imagistica (baso-reliefuri ori statui).

PS - cred ca Stupa era la origine un dispozitiv creat pentru amplificarea capacitatilor mentale prin reancarcarea corpului uman cu energie...care ar fi combinata. Creau 2 vortexuri cu ajutorul liniilor de camp magnetic terestru care la randul lor antrenau si condensau pe o anumita raza particule speciale/exotice care la randul lor (in opinia unora  :-D) formeaza Akasha. Aceste particule sau ...ioni, miuoni, pioni...etc sau cine stie care dintre ele au diferite calitati si tipuri de manifestare ar putea nu doar oferi un impuls energetic ci si informatie. Particulele încarcate pierd deosebit de intens energie prin radiatie de franare in diferite medii solide, cum ar fi atmosfera terestra impartind radiatia cosmica in primara si secundara. S-ar putea ca stupa sa fi oferit candva o rezolvare la un anumit tip de probleme legate de modul in care percepem mediul inconjurator si de control asupra acestei perceptii.

Acestui edificiu nu i se atribuie doar valori simbolice interesante care de altfel ar trebui si ele studiate aici mai ales in contextul plasarii acestora pe diferitele elemente arhitecturale, sunt de asemenea atribuite calitati curative.

kandaon

#5
Citat din: abyss din  01 Mai 2015, 09:54:44
Dl. Toni Victor Moldovan a prezentat o teorie deja prezentă in materialele studiate de către domnia sa. Felul in care folosește termenul ''recolta / recoltare'' e deformat de profesiunea dansului...in speță domeniul medical. In mintea unui medicinist ''recoltare'' presupune culturi, un laborator, o cercetare ...si o lipsa de compasiune fata de subiecții studiului de laborator...fie ei microbi, bacterii, șoricei si iepurași...ori chiar fiinte umane. Acest unghi de perspectiva deformat profesional da o conotatie negativa termenului de recolta - recoltare. Ma gândesc usor amuzat dar nu lipsit de curtoazie fata de domnia sa pentru care port un mare respect, cum ar fi perceput intelectul dansului termenul de recolta - recoltare - seceriș - separarea grâului de neghina - dacă ar fi fost inginer agronom sau daca pur si simplu ar fi lucrat in domeniul panificației.

Foarte probabil ca ai dreptate si el vede lucrurile din perspectiva aia. Oricum nici un agronom nu cred ca vede recolta (de grau sau stiu eu ce) intr-un mod foarte diferit (mai ales ca vorbim de plante, ceva inferior regnului animal).
E intr-adevar posibil ca "recolta" si alegerea "soiurilor bune" sa poata fi vazuta ca ceva pozitiv de catre unii (inclusiv dintre recoltati, mai ales ca eu nu cred intr-o dezmembrare si reansamblare totala ci cred ca sufletul cel putin ramane acelasi si e nemuritor). Poate fi ceva bun la urma urmelor, pentru cei alesi sau buni si care ajung undeva mai bine, nu e neaparat ceva rau sau de nedorit, e si asta o posibilitate si poate face parte dintr-un ciclu mai larg de evolutie.

Treaba e ca nu pare sa-i intrebe nimeni pe recoltati daca vor asta, nu se prezinta alternative (care foarte probabil ca exista) si oamenii sunt mentinuti in ignoranta si cu o durata limitata de viata (ca si corp fizic cel putin). Adica se nasc, cresc, se reproduc si mai traiesc un pic sa aiba grija ca si copiii sa creasca suficient pentru a ajunge la faza de reproductie si astfel sa continue ciclul.

Stiu si ca teoriile astea nu prea sunt inghitite pentru ca sunt cam sumbre dar eu consider logice aproape toate interpretarile date de TVM acelor texte

Citat din: abyss din  01 Mai 2015, 09:54:44Cat despre incasi sa stii ca nu doar sacrificau popii lor subiecti in varful piramidei... Cauta sa te informezi cu privire la incaperile din varful acestor edificii numite ''camere ale transformarii''.

Chiar nu stiam de acele camere si nici nu am gasit nimic acum la repezeala. Am inteles ca mai inmormantau si ei regi pe acolo

Citat din: abyss din  01 Mai 2015, 09:54:44La piramide...cred eu e o poveste mai ampla. Personal sunt de parere ca cele trei piramide de pe platoul Giza sunt mult mai vechi insa cu siguranta reconditionate cu mult timp inainte ca celelalte sa apara si sa fie folosite ca monumente funerare. Difera intre cele trei si restul atat modalitatea in care au fost construite cat si materialele folosite.
   Pe de alta parte, deocamdata ipoteza trimiterii sufletului/constientei in anumite locuri prin intermediul piramidei ramane de demonstrat. Adica, cum anume devine piramida un portal sau un transmitator reglabil. Ar putea fi asa ceva, fiindca are destule incaperi rezonante... Sunt materiale sumeriene destule interpretate de Sitchin care sa sprijine aceasta teorie. Adica, energii telurice si cosmice manipulate prin intermediul unor cristale, dispozitive metalice (bobine-condensatori-lentile de convetie- stabilizatoare de vortexuri pentru liniile de camp magnetic). Materialele antice sunt atat sub forma scrisa cat si sub forma imagistica (baso-reliefuri ori statui).

Eu asa cred, ca astfel de constructii asigura un fel de ancora sau cap de pod la nivel energetic/eteric, aici pe Terra, de care se leaga un fel de flux energetic trimis de cineva de undeva din spatiu. Fluxul ala e calibrat intr-un anume fel si atrage corpurile astrale sau energetice ale anumitor oameni pe care le trimite pe traseul ala spre destinatia din spatiu unde se afla celalalt cap de pod.
Ceva in genul acelui Pom al Vietii ori Axis Mundi. Inspre in sus circula sufletele celor care ajung in cer si in jos a celor ce ajung in lumea subpamanteana (iad). Poate aia nu sunt suficient de buni si sunt trimisi la o remodelare undeva inainte de a intra in randul celor buni si care ajung sa fie transformati in "ingeri", "demoni", "zei" sau cum le mai zicea celor din hipercivilizatiile alea.

Sigur, astea sunt tot idei mai fantastice sa nu zic chiar fabulatii, si sunt inspirate si din (sau mai ales din) teoriile lui TVM. Cine stie ce se intampla de fapt in realitate, ori care e realitatea

fiulploii

Citat din: abyss din  01 Mai 2015, 09:54:44
1) Ce lipseste din stupa si de ce crezi ca ar lipsi ceva din varful piramidei mari?
2) Care sunt aceia? cateva link-uri ar fi de folos.


Nu stiu ce lipseste din stupa , e doar o impresie ..mai mult sau mai putin ''bazata''  :-D Din varful piramidei mari lipseste tocmai varful  :lol: Citeam undeva , sper sa regasesc linkul zilele astea , ca in varf ar fi fost o sfera , a facut cineva un studiu in acest sens.

Aia s-ar parea ca sunt cei noua necunoscuti  :| ce au radacini in cele opt sfere  :-o Mai multe nu stiu nici eu , sorry  :x

Cu alte cuvinte, nimic palpabil la orizont , doar ''fulgerari samanice '' ca o Final fantasy .

Sigur sunt insa pe faptul ca stupa nu este intregul ci doar o parte din , hai sa-i zic ''dispozitiv'' fiindca nici un cult sau scoala a misterelor nu detine decat o parte din ''testament'' ca un fel de impartire pe specializari.

Parerea mea...

abyss

E foarte posibil sa lipsească ceva din vârful piramidei ... fiindcă la urma urmei Stupa e așezată pe o piramida.

fiulploii

http://m.disclose.tv/news/researchers_discover_what_was_located_on_top_of_the_great_pyramid_in_egypt/117147

E o posibilitate mai ales ca in urma unor măsurători cică S-a descoperit ca Fețele piramidei ar fi concave . E de studiat practic la scara redusă.


prodcomb

Paratrăsnete active.

În afară de ,,calculele" sunt și verificări practice ?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

fiulploii


mm

CitatDupa care sa ne luam acum?
Dupa mine, a) Early Indian stupa si b) Later Indian stupa. Criteriile mele: 1) Ambele constructii includ ca structura arhetip chiar iurta - cea mai veche "casa" a populatiilor bastinase din Asia Centrala. Iurta e o "casa" de forma circulara cu un acoperis de tip "dom". Deci stupele selectate de mine prezinta caracterul de continuitate (prin folosirea formei casei nomazilor asiatici), sa-i zicem, culturala; 2) In zona cilindrica se desfasoara evenimente/viata subiectilor; baza de la iurta este chiar pamantul pe care subiectii calca iar acesta[pam.] e consolidat prin cele trei trepte de la baza stupei; emisfera ce urmeaza pe verticala este un concentrator (ca si parabola) si banuiesc ca se pot preciza mai multe (la forma emisferica) daca s-ar studia efectul de forma la emisfera; pe verticala axului central, prin inlantuirea baza-cilindru-emisfera se adauga ceea ce ziceti voi condensator (eu presupun ca nu este condensatorul cunoscut de noi ci un fel de rezonator, amplificator, al unei tehnologii preantice); in final, ca terminatie verticala, un fel de antena sau poate acel glob (energetic) ce apare pe basoreliefurile piramidelor.
  Evident acest pct. 2) e partial ipoteza dar se pot distinge cinci zone - baza/ cilindru/ emisfera/ amplificator/ glob en. M-as fi asteptat sa fie sase zone, intre sapte chackre.

  Pe axa centrala curg - probabil - doua vartejuri/ spirale, cu infasurarile opuse, unul pe stg. si altul pe dreapta, cu doua circulatii - una in sus, alta in jos. Presupun. Desi teoretic si in acest caz sunt doua variante: pe stg. + in sus si pe dr. + in jos, sau, pe stg + in jos si pe dr. + in sus. Ramane de stabilit.

  Si stupa veche din Sri Lanka e dupa acelasi model constructiv. Merg pe ideea ca variantele mai vechi nu au fost "contaminate cultural" ca cele mai tarzii deci sunt "mai de incredere".
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

fiulploii

Cred ca in atașament este un alt element care se leagă cumva cu stupa.

prodcomb

Citat din: fiulploii din  05 Noiembrie 2015, 22:13:15
Comanda unul si o sa te convingi .

Sunt câteva montate pe clădirile ce se pot observa din zonele publice ale Aeroportului Otopeni.
M-am ,,jucat" cu ele (cred că am făcut bine!). Ce convingere trebuie să capăt ?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit