Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Avion? Ce tip?

Creat de StarDust, 20 Aprilie 2015, 15:59:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Ma intreb daca anumite avioane sunt "scutite" de a respecta iluminarea de noapte impusa celor comerciale...

https://www.youtube.com/watch?v=p16Y-WMZmsY

Filmarea nu imi apartine.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  20 Aprilie 2015, 15:59:51
Ma intreb daca anumite avioane sunt "scutite" de a respecta iluminarea de noapte impusa celor comerciale...
Sincer,si e doar un feeling,acesta nu cred ca este un avion.Parerea mea este ca in fimare este o drona.Si ma bazez pe urmatorul aspect:desi imaginea este la zoom mare,detaliile sunt prea bune pentru un avion la mare inaltime,si prea slabe pentru un avion MARE. Ma rog,e mai greu de explicat...dar asta e senzatia pe care o am...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Ma cam gandeam si eu la o drona, insa ma gandesc ca cel ce filmeaza autonumindu-se "plane spotter" totusi avea impresia (din experienta) ca filmeaza un avion (deci ceva masiv) si la distanta, si nu o drona relativ mica aflata (mai mult sau mai putin) aproape.
Presupun ca omul nu umbla dupa farse, pare serios, dat fiind continutul celorlalte video-uri ale sale.
Sper sa am timp zilele urmatoare sa ma uit mai in amanunt peste filmare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Raspunsul primit de la autorul filmarii (i-am scris un mail si am tradus raspunsul):

"...100% e un avion mare, am folosit un telescop de 1500mm (nota: asta e focala sigur, probabil un Cassegrain), de asemenea poti vedea cand trece pe langa stele in unele momente din film. O drona este mult mai mica, dimensiunea este +/- ca a unui airbus a330. Numai luminile nu sunt normale pe acest avion. Cu cateva momente mai inainte am facut o filmare la ISS, si dupa aceasta o lumina mare (la fel ca ISS) a venit spre mine, aceasta a fost obiectul filmat.
"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

#4
Pana la urma... e avion(ce tip... nu mai conteaza), si are lumini normale... zic eu. E doar o interpretare gresita din cauza perspectivei. alx ai intuit bine ca a fost filmat cu ceva mai "deosebit" si treaba era putin cam cum nu trebuia in cadru daca se filma cu ceva mai "standard". Eu, am fost sigur ca omul nu greseste cand afirma ca e ceva masiv, nu o drona.
Pun o poza cu corespondenta luminilor. Probabil lumina verde(3) de pe aripa dreapta nu e vizibila din cauza pozitiei avionului se vede doar flas-ul alb pozitionat aproape de lumina verde, in schimb se vede cea rosie(4) si flashul alb de langa ea, flash rosu(2) de pe burta avionului, proiectoarele(9), care la alte avioane mari sunt si mai apropiate intre ele montate pe trenul de aterizare din fata, si in sfarsit lumina alba din coada(6), care intregeste tabloul...
Deci, avion.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  22 Aprilie 2015, 22:20:12
Pun o poza cu corespondenta luminilor. Probabil lumina verde(3) de pe aripa dreapta nu e vizibila din cauza pozitiei avionului se vede doar flas-ul alb pozitionat aproape de lumina verde, in schimb se vede cea rosie(4) si flashul alb de langa ea, flash rosu(2) de pe burta avionului, proiectoarele(9), care la alte avioane mari sunt si mai apropiate intre ele montate pe trenul de aterizare din fata, si in sfarsit lumina alba din coada(6), care intregeste tabloul...
Deci, avion.
Deci avem o problema.Omul filmeaza ISS si imediat ceva ce pare un avion,care,ca sa "intre" in peisaj,zboara la mare inaltime CU TRENUL DE ATERIZARE SCOS! Serios? Si aici avem alta problema:fie omul MINTE,si avionul nu era sus,ci se pregatea de aterizare,fie...completati voi...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."