Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Obiecte cosmice cu aspect nenatural (neobisnuit)

Creat de prodcomb, 21 Martie 2015, 13:21:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Să nu fi pus nimeni umărul la treabă?

Vezi punctul 1.5 din Regulament Daca trebuie sa ghicim ce e in poza trebuia postat la alt topic. StarDust.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: prodcomb din  21 Martie 2015, 13:21:13
Să nu fi pus nimeni umărul la treabă?

Vezi punctul 1.5 din Regulament Daca trebuie sa ghicim ce e in poza trebuia postat la alt topic. StarDust.

Scrie sub imagine cine este.
Problema este de a depista în Univers urme de intervenţie ale semenilor noştrii, urme care să nu poată fi explicate prin fenomene naturale.
Poate ar trebui o rubrică nouă cu aşa ceva, pentru că sunt multe ("urme").
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#2
Citat din: prodcomb din  21 Martie 2015, 18:53:06
Scrie sub imagine cine este.
Problema este de a depista în Univers urme de intervenţie ale semenilor noştrii, urme care să nu poată fi explicate prin fenomene naturale.
Poate ar trebui o rubrică nouă cu aşa ceva, pentru că sunt multe ("urme").

Asa parca mai merge, desi existenta acestei nebuloase planetare e cunoscuta de ceva vreme, deci nu e tocmai o noutate. Nu stiam de existenta ei si ma intrebam ce nume de catalog o avea, NGC, IC, etc... se pare ca asa arata materia ejectata de steaua MWC 922 din constelatia "Sarpele". Procesele in urma carora poate lua acest aspect... necunoscute.

P.S.

Citat din: prodcomb din  21 Martie 2015, 18:53:06
...
Poate ar trebui o rubrică nouă cu aşa ceva, pentru că sunt multe ("urme").

Rezolvat, subiect care poate fi foarte interesant.
Astept cu interes si alte sugestii!

P.P.S.
Daca ai o sugestie pentru al titlu, se poate modifica oricand.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Un titlu ar fi: "urma lor" sau "umbra lor"; sigur glumeam.

Zona, constelaţia Şarpele, pare predispusă; tot aici se află o galaxie ciudată - obiectul lui Hoag, o galaxie inelară.
Ca şi în cazul nebuloasei planetare bipolare şi acest obiect nu este unic.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Xanadron

#4
Necesar intr-adevar topicul, indiferent de titlu.
http://www.space.com/13093-strange-nebula-shapes-images-gallery.html   e o alta sursa de imagini aiuritoare, care merita vazute fie si doar pentru efectul pictural, dincolo de tainele impenetrabile ale nasterii lor-nebuloaselor, pe care noi cel putin cred ca n-avem sanse sa le aflam vreodata.

P.S. Eu mai caut in imagini de genul astora [doar] similitudini cu posibile paleo-reprezentari ALE LOR de pe diverse artefacte (sau ziggurate sumeriene ori... buzoiene.) 8-)
Sau cauzele niciodata spuse verde-n fatza ale prezentzei lor in diverse filme/filmuletze (inclusiv I, Pet Goat-II - ghiciti si voi care din astea atasate apare acolo...)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

Creatiile acestui univers sunt incredibile... ma indoiesc(pe moment)  ca exista civilizatii care pot lua materia unui intreg sistem planetar(solar, sau chiar galactic) si sa creeze asemenea spectacole marete la scale greu de imaginat. Dar cine stie...  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Citat din: StarDust din  23 Martie 2015, 19:08:24
Creatiile acestui univers sunt incredibile... ma indoiesc(pe moment)  ca exista civilizatii care pot lua materia unui intreg sistem planetar(solar, sau chiar galactic) si sa creeze asemenea spectacole marete la scale greu de imaginat. Dar cine stie...  :-)

Pentru răspunsuri simple şi generale este necesară aflarea detaliilor evoluţiei stelelor; se ştie că elementele necesare vieţii apar după a doua generaţie de stele. Dar nu cumva şi după prima generaţie de stele poate apare viaţa. Noi am apărut după a doua.
În altă ordine de idei, în prima poză pe care am postat-o mă pune pe gânduri formele hiperbolice ale liniilor de deplasare ale materiei expulzate; astea sunt greu de explicat prin fenomene naturale.
A doua poză este gospodărescă, au făcut curăţenie în galaxie, separând cele două populaţii stelare principale.
Este dificil de explicat de ce nu a rămas nimic la mijloc.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Bine spus cum a aparut viata, dar inteligenta?......Daca admitem ca prima data a fost energia si numai dupa aceea materia, este posibil ca inteligenta sa fi aparut inaintea materiei  din energia respectiva. Iar inteligenta sa poata transforma materiria dupa dorinta. Nu am nicio dovada in acest sens dar asa vreau sa cred ca stau lucrurile.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#8
Stiti deja ca nu prea-s fan al teoriilor (s)apocaliptice :lol: cu revenirea lu' Nibiru / Hercolubus / Wordwood / Marduk / Amar / Planet X etc., darrr...
Ce-o fi oare chestia  :star: aia cu doua "urechi" din centrul imaginii?!

Parca seamana totusi cu anumite simboluri asiro-babilo-sumeriene scrijelite pe cerul de deasupra diverselor gasti de "zei" himeroizi - semi-acvatici, zburatori etc.

https://www.google.com/sky/#latitude=22.61407353592708&longitude=-94.41178321838379&zoom=13&Spitzer=0.00&ChandraXO=0.00&Galex=0.00&IRAS=0.00&WMAP=0.00&Cassini=0.00&slide=1&mI=-1&oI=-1

P.S. Si ce-or vedea totusi pe bune astro-vaticanezii :evil: prin obiectivele hiper-telescoapelor lor... luciferice din Arizona, Chile ori Antarctica de-au dat  lately in balbaiala enciclicelor justitiar-sociale? Ca sa nu mai vb. de si mai straniile "shuste" strecurate de nea' Francisc apropo de inexistentza Iadului ori a Trinitatii. :-o

...O veni poate Marea Inspectie in Scoala de Matrixo-Corectie ?! - Sa vinaaa !!! :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mariusvlad

Zona respectiva de pe Google sky nu a fost vizibila pana de curand.
Am pus vreo doua linkuri saptamana trecuta in topicul cu Crop circles.

Arhanghelul

#10
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

mariusvlad

Dupa vreo 4 ani de negocieri cu Google le-am dat acceptul sa-mi puna avatarul pe harta.  :-D
Eu zic ca se intorc parintii acasa.