Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Soarele Locuit

Creat de Anduta, 23 Ianuarie 2015, 20:10:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kandaon

#30
Citat din: Ganditorul din  30 Ianuarie 2015, 16:10:29
Daca asta le e scopul de ce ar trebui sa transfere "energia sufletului" imediat intr-un alt corp fizic (cu tot ce implica asta , inclusiv spatii de recreere   :rainbow: :rainbow: )... cand pot transporta "energia sufletului",asa condensata la cateva miligrame/buc, pana la o destinatie unde au si energie, si spatiu (de procesare si de recreere) si corpuri fizice "inerte" din belsug ?

Pai teoretic corpul astral al omului ar fi de dimensiuni apropiate de cel fizic (dar mai mari totusi, daca e sa consideram ca ce apare in pozele alea cu efectul Kirlian sau cum ii zice, ar fi corpul astral, sau corpul eteric). Sufletul ar fi altceva, ceva ce da viata acelui corp (si celui fizic). Unul se manifesta in general in plan fizic si celalalt in special in plan astral sau eteric, dar corpurile astea sunt interconectate si sufletul le da viata si le controleaza.
Asta asa, teoretic, cine stie cum e de fapt, speculez si eu acum si mai bag si din imaginatie hehe

Eu zic asa, daca o nava din aia vine si ia o cota parte de 10 milioane de suflete (cu corpuri astrale etc etc etc), din care 5-10% nu corespund, se reincarneaza aici, scapa si pleaca altundeva, si ipoteze sunt mai multe, depinde de imaginatie sau ce vrei sa crezi.
Raman 90-95 % pe care le preiau, le adapteaza sau le modifica daca trebuie, le ataseaza la un nou corp fizic (ca ei sar de obicei peste treaba cu femei insarcinate, nastere, copii mici care trebuie crescuti si educati ani in sir, daca e sa fim de acord cu teoria lui TVM), au grija ca noul om (sau ET) sa stie tot ce are nevoie, sa se obisnuisca cu noua viata etc. Si intre timp ajung la planeta X din capatu galaxiei, si debarca noii oameni acolo (sau pe planeta Y din multiversu 2 al Caii Lactee, pe care tocmai vor ei sa o colonizeze).

Toate astea necesita probabil ceva utilaje si spatiu, poate tot pe navele alea se recreaza spatiul pe care il vor ocupa noii "nascuti" pe unde ajung, sa se obisnuiasca cu el.
Si pur si simplu poate exista un spatiu de recreere pentru echipaj (banuiesc ca destul de numeros totusi, la dimensiunile alea gigantice ale navelor). Daca e sa calatoresti 2-3 luni prin spatiu (sa nu zic 2-3 ani sau asa, dus intors prin univers) cred ca ar fi fain sa te poti plimba din cand in cand printr-o padure sau sa te scalzi intr-o apa langa o plaja cu nisip. Nu te gandi neaparat la "prostii" cand am zis de recreere  8-) (desi cine stie, nu vad de ce nu)
Rusii au pus saune si piscine in cel mai mare submarin nuclear al lor, sa se poata relaxa cat de cat echipajul care sta cate o luna jumate sub apa.
Eu cred ca astia pot face ceva mai mult mai ales daca sunt cu vreun milion doua de ani mai avansati tehnologic fata de oameni.


Citat din: Ganditorul din  30 Ianuarie 2015, 16:10:29Nu cumva acele imense nave interstelare raportate au alt scop ?

E posibil, cum a zis maestrul Xanadron e greu de ghicit ce invart astia pe aici hehe.
Dar care ar putea fi acel alt scop ?

Urban

#31
(Referitor la "nave")
Nu ar fi exclusa nici varianta unor echipamente de "tesut" Realitatea, asa cum nici varianta "colectarii de suflete" nu poate fi data la o parte.
Pentru ochi avizati, cam prea multa miscare in afara atmosferei terestre.
Noi traim deja IN Soare, nu degeaba suntem toti "fii Luminii"!
Sau nu? :-D

kandaon

Citat din: Urban din  31 Ianuarie 2015, 00:33:11
(Referitor la "nave")
Nu ar fi exclusa nici varianta unor echipamente de "tesut" Realitatea, asa cum nici varianta "colectarii de suflete" nu poate fi data la o parte.
Pentru ochi avizati, cam prea multa miscare in afara atmosferei terestre.
Noi traim deja IN Soare, nu degeaba suntem toti "fii Luminii"!
Sau nu? :-D

Legat de Soare, stele si oameni, o opinie a lui Carl Sagan

http://www.goodreads.com/quotes/144310-the-nitrogen-in-our-dna-the-calcium-in-our-teeth

"The nitrogen in our DNA, the calcium in our teeth, the iron in our blood, the carbon in our apple pies were made in the interiors of collapsing stars. We are made of starstuff."

<<Azotul din ADN-ul nostru, calciu din dintii nostri, fierul din sangele nostru, carbonul din placinta noastra cu mere (hehe, cred ca-i placeau mult daca s-a gandit la comparatia asta) au fost create in interiorul stelelor care colapseaza. Suntem facuti din chestii din stele>>
(traducerea mea aproximativa)

Despre lucruri mai "adanci" gen suflet sau "corp astral" si posibilele legaturi cu stelele nu ma pronunt pentru ca sincer nu prea am habar (desi am ceva imaginatie poate)