Sectiune pentru limba româna > Astronomie

Dare pe planetele Sistemului Solar

(1/4) > >>

Anduta:
Din materialul prezentat in url as vrea sa atrag atentia in mod special asupra darelor de pe Phobos si darele de pe Miranda.
O explicatie plauzibila a darelor de pe Phobos ar fi urmatoarea:

Dupa cum stim, Phobos e un asteroid captat candva de Marte.
Ca toti satelitii prea mici sau prea apropiati de astrul in jurul caruia graviteaza, si Phobos a ramas acum imobilizat gravitational si prezinta doar o fata planetei Marte.
Dar, inainte de a ramane astfel imobilizat, avea o miscare de rotatie, desigur.
Cum in urma numeroaselor impacturi au rezultat destule stanci desprinse de suprafata satelitului, acestea au putut levita la suprafata satelitului, fiind primele obiecte ce au ramas imobilizate gravitational, pe partea indreptata catre Marte.
Astfel, acestea au scrijelit suprafata satelitului si s-au macinat, asemeni unor cutite de strung, rezultand aceste dare pe Phobos.
Daca alti useri au alte opinii, sunt rugati sa le exprime.

In ce priveste darele de pe Miranda, nu mi le pot explica prin cauze naturale.
Par a fi exploatari miniere la suprafata...

http://stelara.narod.ru/dare.htm

maura:
     Bine ai venit ! :planet:

Si eu sunt interesata de  "cate-n luna :moon: si stele  :star:" ...
Colegii mei rufonisti au reusit sa-mi faca putina ordine in gandurile mele   "stelare"  (le multumesc pe aceasta cale  :roll: ) si imi pastrez cate putin timp liber si pentru citirea topicurolor mai vechi. Postul tau mi-a adus aminte ce au scris colegii aici  :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3004.0.html

Cred ca vei gasi puncte de vedere foarte interesante si bine argumentate :wink:

Numai bine ! :star:

jean:

--- Quote ---Dupa cum stim, Phobos e un asteroid captat candva de Marte.
Ca toti satelitii prea mici sau prea apropiati de astrul in jurul caruia graviteaza, si Phobos a ramas acum imobilizat gravitational si prezinta doar o fata planetei Marte.
--- End quote ---
:-D Nu este imobil se roteste in jurul axei sale, dar rotatia este sincrona cu perioada de revolutie, ca si Luna. Aceasta este cauza de arata mereu aceasi fata planetei. Pe Wikipedia scrie: Rotation period Synchronous.
http://en.wikipedia.org/wiki/Phobos_%28moon%29

--- Quote ---Cum in urma numeroaselor impacturi au rezultat destule stanci desprinse de suprafata satelitului, acestea au putut levita la suprafata satelitului, fiind primele obiecte ce au ramas imobilizate gravitational, pe partea indreptata catre Marte.
Astfel, acestea au scrijelit suprafata satelitului si s-au macinat, asemeni unor cutite de strung, rezultand aceste dare pe Phobos.
Daca alti useri au alte opinii, sunt rugati sa le exprime.
--- End quote ---
Tinand cont de cele de mai sus, aceasta parte a teoriei tale cade.....

--- Quote ---In ce priveste darele de pe Miranda, nu mi le pot explica prin cauze naturale.
--- End quote ---
Da, dar asta nu inseramna ca felul cum arata nu este datorat unor cauze naturale.

Anduta:
Raportat la Marte, este imobil. Ca si Luna. Candva, altfel stateau lucrurile.
Care sunt cauzele rotatiei sincrone? Nu cumva apropierea prea mare (de Marte) sau masa prea mica (a lui Phobos)
Sau crezi in coincidente...

Nu a fost intotdeauna asa.  De fapt Phobos va cadea pe Marte destul de "repede" (citisem pe undeva ca in 30 000 sau 40 000 de ani daca am retinut bine.)

E ok sa contrazici ce am afirmat despre Miranda, dar observ ca ai facut-o doar de dragul de a contrazice. As dori argumente daca se poate, oricat de fanteziste ar fi.
Cauze naturale. OK. Idei? Ce cauze ar putea fi?
Eu nu am gasit argumente, dar nu afirm nimic. Doar nu am avut inspiratie sa zic.

StarDust:
Obiectele astea (mai mari sau mai mici) au vechimea sistemului solar, deci cam 4,5-4,7 mld. ani. Atunci, pe la inceputuri era cam "inghesuiala" in sistemul solar, si toti acesti asteroizi se roteau in discul protoplanetar din jurul soarelui in aceeasi directie ciocnindu-se intre ei si frecandu-se cu viteze relative mici unii fata de ceilalti, unii ricosand usor in urma coliziunilor(exact ceea ce se vede acum la scara mai mica in inelul lui Saturn). Aceste interactiuni au lasat urme pe ei, urme care s-au pastrat intacte de atunci, dat fiind faptul ca lipsa altor procese ca eroziuni, etc. nu au avut cum sa le stearga.
Mie asta mi se pare un proces perfect natural si exclude alte ipoteze ca mineritul, etc...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version