Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Lumina albastra, Bucuresti, 22.12.2014, 02:21, NV-SE

Creat de Guest, 23 Decembrie 2014, 22:45:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Guest

In noaptea dinspre Duminica catre Luni, la orele 01:38 (scadem 1 ora si 13 minute din EXIF) am observat un obiect ce parea avion si venea dispre NV catre SE, paralel cu strada mea. Am observat ca acesta nu avea flashuri si am intrat in camera sa iau aparatul foto. Prin functia Live View am focalizat marind digital obiectul si asa am facut cele 5 fotografii. Nu am fost atent pe cer cand am facut fotografiile si in urmare nu am vazut pe cer obiectul albastru ce pare sa se miste intr-un arc de cerc dinspre dreapta avionului catre deasupra lui. Deci nu am niciun raspuns referitor luminii albastre... dar exista.

Randul de sus e scalat 100% din foto, randul de jos e scalat la 380%.

Secundele: 50, 54, 57, 00, 03.


https://www.flickr.com/photos/130142418@N06/16089288382/in/photostream/

Avionul a disparut indepartandu-se de mine. Durata observatiei avionului a fost de 1-2 minute.  :|

maurice

confirm si eu ceva observat pe 22. deplasare vest - est, ora 23.25, o stralucire de marimea planetei venus. initial am crezut ca este reflectorul uni elicopter deoarece se deplasa foarte incet, dar m-a pus pe ganduri faptul ca desi se afla destul de sus ( nu se auzea nici un zgomot ) se vedea destul de puternic se indeparta ( teoretic reflectorul ar fi trebuit sa fie in fata ) si nu avea flashuri de semnalizare.