Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

indrumar spre libertate/adevar - sinteze

Creat de hanzo, 19 Decembrie 2014, 20:10:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

hanzo

esenta evadarii din matrix, ca sa spun asa. esente.

in cativa pasi sa spunem maxim 10 pasi, plus minus desigur, va invit sa spuneti aici care ar fi pasii care ar duce spre libertatea omului, oricum ar fi ea inteleasa. cu liniute, 1, 2 3, etc..

conditiile postarii aici fiind:
- nu atacam 'retetele"celorlati. stim cu totii ca fiecare traduce in termeni proprii. cat mai multe retete, cu atat mai bine.
- mentionati surse, curente, religii si/sau  acolo unde considerati ca este cazul.
- aici postam doar 'retete' / metode / cai/ carti/ cursuri si adaugiri ale acestora pe masura ce doriti sa o faceti.
- recomand citirea postarilor de aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4471.0.html


discutiile pe marginea "retetelor" le vom face pe alte threaduri.

rog moderatorii sa accepte propunerile de mai sus, sa le aprobe si sa le sustina.

ps: voi reveni cu calea pe care pasesc eu.

va multumesc.

Enz

Esenta evadarii este putin TABOO.

Daca nu ai energie la dispozitie nu ai cum sa evadezi nici unde. Cand Neo este intunecat de Agent Smith se intampla o chestie... el isi trage ceva lumina (energie) pentru a rupe matrixul. Asta este solutia.  :fullmoon:


The Matrix Revolutions (5/5) Movie CLIP - Crashing The Matrix (2003) HD

Varianta urmatoare este Dansul.
Nu te duce chiar prea departe dar te elibereaza pe moment. Imagineaza-ti niste brate ce vor sa se atasheze peste persoana ta. Daca dansezi nu vor avea ocazia. Nu e taboo si e de preferabil dupa vreo doua beri. Nu trei... ca vin alte tentacule. Deh zic si eu.


Poate altfel invingi recordul... la detasare.

World Record - Annimatrix

hanzo

@Xanadron quota
Înainte să deschid topicul mai demult promis (care s-ar numi "Ieşirea din Matrix - soluţii complete") cred că-i necesar ăsta ceva mai simpluţ.

am reteta proprie aproape completa, dar acum am observat ca colegul Xanadron a avut aceiasi initiativa in gand cu mult inaintea mea.
:rainbow: as putea indrazni sa am curajul de-a cuteza rugamintea de a posta solutia asa cum o vede el?

multumesc,

Xanadron

Concis fiindca-n criza de timp - da' si ca sa nu-mi sabotez :-D propriul topic - primul pas (doar aparent modest) care cred c-ar trebui facut de catre orice contemporan pentru inceperea... startului detasarii incipiente de Matrix [dublu pleonasm, stiu :lol:] ar fi:

Nu va mai uitati la televizor !!! :-o

(Tema care merita de fapt un topic separat - revin deci.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

hanzo

#4
va rog

"discutiile pe marginea "retetelor" le vom face pe alte threaduri.
rog moderatorii sa accepte propunerile de mai sus, sa le aprobe si sa le sustina."

ori suntem golani ori nu mai suntem. facem o treaba zic, altfel diluam de nu se mai intelege nimic.

doar retete/solutii, va rog.

:-) :martiansmile: :rainbow:

Am mutat postarile ce nu contineau doar "retete/solutii" aici. StarDust.

romulus

Citatdoar retete/solutii, va rog.
Mea culpa - fusei autor de deviatie.
Solutii?  Sugestie:  Renunti la scoala, educatie, nu te indragostesti, nu te casatoresti, nu ai copii, ; te muti intr-o comunitate izolata in varf de munte ori in Baragan,Banat ori Tara Motilor,  fara energie electrica, fara carti, net, tv, radio, card, bani. Mananci ce produci, te imbraci / incalti cu ce faci cu mana ta. Gata cu matrixul, kaput;
Am zis .
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

hanzo

reteta magica, by hanzo

incerc sa o tin simpla, eventualele intrebari, lamuriri vor veni apoi.

o voi face pe pasi, dar sa aveti in minte ca succesiunea lor logica poate fi diferita.

1. invatati despre cum functioneaza mintea. nlp ajuta, psihologie ajuta, cateva notiuni despre cum percepem lumea cu ajutorul mintii. ea "traduce" ceea ce percepem. mintea trebuie cucerita la final, dar deocamdata o controlam doar partial.
2. invatati despre emotii. ce sunt ele, ce caracteristici au,viteza cu care apar si dispar, durata lor, rememorarea lor,  ce se intampla cu mintea cand este sub influenta emotiilor. ce se schimba in felul in care judecam situatiile daca suntem sub influenta. (emotiile in pasii de inceput pot fi majoritar disturbatoare, ele in fapt sunt doar o sursa de energie aproape inepuizabila).
3. invatati despre sentimente. diferentele fata de emotii, caracteristici, viteza cu care apar, influenta, puterea lor etc.
4. invatati despre corp. observati ce semnale va transmite corpul, organele interne... unde anume, cand, si cu ce ocazie.
5. invatati despre religii. ai nostrii intai eliade, culianu, gurdjieff, bardon, castaneda, a care adaugati textele 'sacre" , biblia, tablele lui toth, tao te ching, si altele. acolo se gasesc principii cat si particularitati. discerneti bine cititi cu detasare sunt doar cai pe care au mers altii.
6. abia acum descoperiti cate cai va sunt propuse, cat dureaza ele, care este esenta lor. nu confundati particularitatile cu principiile altfel labirintul fractal dureaza mult si bine.
7. daca totul pana aici e bine si esti ok, priveste in jur cu satisfactie ai atins secretul vietii, go back to your drinks, jedi business.
8. daca te framanta mai mult, ti-ai dat seama ca tot ce descriu altii in texte sacre sunt niste proiectii ca la cinema, frumoase plajele pe ecran dar tu stai pe scaun in sala ai platit si biletul.. :d
9. ai putea observa ca sunt diversi oameni care propun ori un principiu, ori o particularitate si care promit iluminarea. calea lor si doar a lor. si care costa. si dureaza. a zis mutul surdului ca l-a vazut orbul pe schip alergand. sau poate chiar a vorbit mutul... ca mintea e un instrument semiautonom, pana cand se ridica sau este folosita constiinta.
10. ai putea intelege ca viata este un drum pe care pasesti ca sa ajungi in acelasi loc. destinatia este aceiasi dar calatoria trebuie facuta oricum. desigur se schimba ceva. nu mai esti acelasi ca la plecare.
11. apoi urmeaza dezvatul a tot ce ai invatat pana acum. si asta iti e propus pe bani desigur. sau poate nu. vezi pasul 9.
12. un rezumat al rezumatelor gasite in cartile deosebite, ar fi urmatorul. primul prag ar fi frica, cand treci de el ai dobandit clarvederea, care este si ea in prag, peste care daca treci ajungi la putere, si ea prag, si apoi apare si ultimul, batranetea, care daca iti da voie sa treci de putere se spune ca ar fi bine. tradus altfel, daca iti e frica nu vezi, daca vezi asta nu inseamna ca si faci ceva, daca ai putere faci daca mai ai timp. clar nu?
13. asta e cu noroc, iti dai seama ca ai o sansa la a avea o sansa. multi chemati putini alesi.
14. invata detasarea. in realitate chiar nu ai nimic de luat de pa pamantul asta. orice contract poate fi anulat. cum se face se si desface. dar e scris mic mic asta.
15. poti fi un punct, sau te poti extinde ca o vela sa calatoresti. cine vrea sa fie o 'vela' in ziua de azi? care e "nebunul" ?
16. secretul lui nemesiseanu' . puterea de a crea/percepe o avem. suntem impiedicati insa, sa o folosim in interese personale.
17. secretul secretului, este: bucurati-va de calatorie, umorul sa fie din plin,  ca si eu sunt mutul ... dintr-un grup de calusari.

cu folos sa va fie, zic  :rainbow:

hanzo

rog moderatorii sa adauge la reteta.. am pierdut punctele de la copy paste.  :rainbow:

18. practica, totu-i practica.
19. totul trebuie sa fie platit intr-un fel sau altul. asa ca daruiti pretul corect pe cat se poate.