Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Culoarea Verde

Creat de Enz, 23 Noiembrie 2014, 21:50:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mm

#75
  Dupa cum am mai spus, "n"klo, apreciez "focul de artificii" pe care l-ai desfasurat - fara nici o legatura - cu titlul topicului, pe baza unor indoielnice filme 'merigane, punctate cu unele sugestii scurte din partea ta, foc de artificii care pare sa duca nicaieri pana la urma. Dar acesta si este scopul artificiilor: sa-i prosteasca pe cititori (privitori am vrut sa zic). Si al diversiunilor scop e acelasi. Cred ca toate subiectele tale ar incapea intr-un singur topic din forum: "Razboi intru cuvant!" In privinta intepaturilor, acuma nu fii carcotas, daca-ti place sa le dai altora trebuie sa te astepti si sa le primesti, nu-i asa?

  Defectul meu profesional este ca judec pe baza de formule si adevaruri dovedite. Scuze! Accesul direct exista totusi - crede-ma - pentru cei ce gandesc, indiferent de media, si tu stii acest lucru.
  Ref. la semiintrebarea ta, Nu am inteles de ce culoarea verde mai ales reprezinta sigur energia eterica si nu si alte culori. , trebuie sa te redirectionez la ceea ce am mai prezentat o data si anume la citatul cu cele cinci "energii" (si tot atatea culori corespondente), considerate de taoisti.
  Am incercat in aceasta postare sa-ti raspund la acuzatiile pe care mi le-ai adus dar nu cred ca pot sa raspund la fel de repede la cat de multe imi atribuiesti, fiind plin de defecte! Ca sa nu ma refer si la marea mea defectiune ca nu vad padurea verde din pricina copacilor, in cotrapartida cu cei ce nu vad copacii din pricina padurii, etc.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Enz

Ca sa nu te mai bantuie razboiul clonelor ar fi destul sa intrebi un moderator ce ti-ar ptuea explica destil de simplu pe baza de ip ca nu sunt clona nimanui si nimeni nu e clona mea. Daca ideile mele converg oarecum cu a altor useri sau ale lor cu ale mele asta e altceva. Razbelul adevarat e din invizibil fii sigur si daca tie ti-e frica sa deschizi ochii macar nu mai impiedica pe altii.

Diversiune fata de ce ? Ca viata e o scoala ? Ca realitatea asta e cu flori si pamatufuri ?... Ma lasi ? Cum ai venit aici sa inveti daca nu ai memoria din experientele anterioare pe baza carora sa iei deciziile potrivite. Pe baza carora poti trece anul. Daca nu ai capacitatea sau vointa necesara de filozofa mai departe de un anumit punct ar trebui mai bine sa nu te bagi. Am inteles ca esti un om practic si la obiect dar chestiilea astea merg mai departe de atat.

Ce calitatea ar avea in primul rand un razboi dus aici pe forum cand sunt doar 60 de useri activi si mai mult ca sigur ca intr-o luna doua topicul asta va fi ingropat si uitat pe undeva pe la subsolul sau ? Te intinzi prea mult cu reactiile astea si sincer nu vad ce vrei sa protejezi, mai mult decat parerile personale. Topicul asta e o desfasurare de idei la unele observatii pe care le-am facut legat de subiectul extraterestrilor si capacitatilor lor interdimensionale. Si a motivelor pentru care se cam ascund mereu de omenire pentru ca numai cine se simte vinovat umbla mereu doar prin culise.

Acuma bine crezi ce vrei chiar nu mai are sens sa mai lungesc discutia cu acuzatiile tale. Ca o chestie interesanta, aveam de gand sa mai postez o data sau de doua ori de nu interveneai, intrucat am considerat ca mi-am desfasurat corect ideile si le-am legat destul intre ele pentru a intelege unde duc. Dar in timp ce am asteptat concluzia din posturile tale (de paza imi vine a spune) am mai intrezarit ceva detalii. Dar nu te teme ca nu va tine mult iar topicul va cadea apoi repede in oblivie unde se duc toate subiectele din mintea omului. 

mm

  "Razbelul adevarat e din invizibil fii sigur si daca tie ti-e frica sa deschizi ochii macar nu mai impiedica pe altii."

  Eu cred ca razboiul adevarat e din intuneric, nu din invizibil, asa cum zici tu, si nu e dinspre lumina. Razboiul in sine inseamna intuneric al mintii, al inimii, al cuvantului (in cazul de fata) si am enumerat deja trei chackre din cele sapte.

  "Daca nu ai capacitatea sau vointa necesara de filozofa mai departe de un anumit punct ar trebui mai bine sa nu te bagi. Am inteles ca esti un om practic si la obiect dar chestiilea astea merg mai departe de atat." 

  Nu sunt de acord cu tine si-ti servesc si eu niste sententze alternative.
- Filozofeala (inclusiv a ta) nu duce nicaieri. Trebuie sa demonstrezi cu fapte, masuratori, cu realitatea insasi, trebuie sa dovedesti/exemplifici orice spusa.
- Nimic nu merge mai departe de ceea ce se poate masura. Numai minciuna, eventual, sau diversiunea, pacaleala si alte drăcii pot merge mai departe de masuratori.

"Ce calitatea ar avea in primul rand un razboi dus aici pe forum cand sunt doar 60 de useri activi si mai mult ca sigur ca... "

  Razboiul il duci tu si (crezi ca) numai tu stii de ce si pentru cine. E un razboi din padure dus impotriva copacilor (in numele padurii verzi). Ca sa folosesc propriile-ti cuvinte. Adevarul aarde cumva??

  "Topicul asta e o desfasurare de idei la unele observatii pe care le-am facut legat de subiectul extraterestrilor si capacitatilor lor interdimensionale. "

  Nu te cred. Poate e o desfasurare alandala de idei. Logica isi are si ea rostul ei intre noi, lipsa de logica e boala (ca si logica stramba, sau logica minciunii). In alta ordine de idei, crezi ca regizorii repectivelor filme au stat de vorba cu extraterestrii ? Ii crezi pe cuvant pe regizori? Ce dovezi ai ? Daca au fabulat pursisimplu ? Ce acces direct ai tu pe acolo ?

  Acuzatiile mele ? Poate n-ai inteles. Eu doar am ripostat la acuzatiile tale, respectiv la atacurile la persoana la care m-ai supus mai mereu (din motive "personale" dar eu stiu care e motivatia ta reala). Eu nu am initiat vreodata nici un fel de atac la adresa ta sau a altuia de pe orice forum vrei tu dar mi-am permis sa ma apar, sa ripostez, sa contaatac. Desi sunt crestin ortodox, cand cineva imi da o palma (si pot sa-mi permit), i-o returnez. Conform legii egalitatii, a legii corectitudinii, a legii civice, a legii eticii si moralei, conf. a inca o mie de legi similare.
  Depinde numai de tine sa avem un dialog civilizat dar atunci nu mai practica atacul la persoana mea.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Enz

Deci esti crestin ortodox si te aperi de viziunea gnostica, am inteles. Eu nu te atac daca nu te arunci ca scaiul pe aici in plus asta nu e atac ci o incercare chiar calma de a-ti explica. Daca nimic nu merge mai departe de ce poti masura incearca o masuratoare a constiintei. Daca nu intelegi logica despre cum sunt legate lucrurile astea intre ele poate n-ai fost atent sau poate evident ca nu simpatizezi cu punctul de vedere dar asta nu inseamna ca ea nu exista. Eu cred ca e chiar evidenta. Astia de pe la Holly Wood au in spate cam toate scolile practice ale ocultismului asa ca nota in care interpreteaza ei pe domnii extraterestrii ar trebui sa se apropie chiar foarte mult de realitate. Daca nu iti dai seama ca cei ce conduc America au stat destul de mult cu capul dupa perdea si stiu despre ce vorbesc inseamna ca nu poti sa ai nici o treaba cu subiectul in cauza sau cu interpretarea lui. Acuma daca tot te-ai racorit poate ar fi bine sa trecem mai departe la subiect pentru ca nu ma intereseaza chiar deloc discutiile la persoana/e pe care chiar tu le-ai initiat cu aluziile la existenta clonelor. Pana la urma asta e doar un forum iar daca nu-ti convine o idee expusa de un user cred ca sunt si alte lucruri mai bune de facut. Eu cel putin asa ma orientez si nu-nteleg de ce nu ar putea fi valabil si pentru restul lumii ?

Xanadron

#79
Mie-mi plac argumentele ambelor "tabere" (dar nu in sensu' "Intarita-i Drace" :lol:) si, fara s-o lungesc prea mult, cred ca (rareori) se pot vedea si copacii, si padurea - insa numai atunci cind aceia care-s in pozitia chibitzilor (ca Je - "sitting on the fence") pot combina/compara parerile analistilor sistematici (@mm) cu ale visatorilor ceva mai nebulosi (@ Enz).

P.S. Pe colegul mm l-am mai laudat in citeva ocazii, asa ca-i acum rindul lui Enz - care, pe linga inerentele minusuri ale oricui, are calitatea de-a fi deschis dialogului, spre deosebire de altii care raspund doar: "Vezi ca nu ti-ai facut temele!" :-D si-o tin langa pina-n pinzele albe cu aceleasi re-postari, egal daca copy/pastuite ori nu. (nomina odiosa, da-i stiti voi).
In fine, probabil c-ar mai trebui sa-si tempereze/cenzureze unele reply-uri - dar cine are oare "ruleta" pentru masurarea 100% exacta a derapajelor subtile?!

Mai clar: desi-s cam suspiciozo-conspirationist si eu, 8-) nu cred c-avem aici de-a face cu vreo trolluiala (si cred ca stiu ce vb., ca ex-comoderator p-un forum similar serios... si nici macar romanesc.)
Asa ca pe mine cel putin m-ar bucura o continuare a topicului - si nu doar fiindca am un avatar cam verde. :-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#80
Citat din: abyss din  11 Decembrie 2014, 08:35:49
Chestia asta legata de crearea viului pare ca funcționează în sistemul nostru solar..... Dar pentru alte fiinte venite din alte sisteme? Sau, dacă schimbi spectrul luminii, ce se întâmplă cu o planta? Întreb și eu la o cafea....neagră. ☺

http://stiintasitehnica.com/stiinta/incredibila-lume-senzoriala-a-plantelor


"" STAREA DE SĂNĂTATE A VEGETAŢIEI

Ochiul uman percepe frunza ca fiind de culoare verde deoarece lungimile de undă din zona verde a spectrului sunt reflectate de pigmenţii frunzei, în timp ce celelalte componente ale domeniului vizibil sunt absorbite. În plus, anumite părţi componente ale plantelor reflectă, transmit şi absorb diferite porţiuni ale radiaţiei infraroşii apropiate pe care noi nu le putem detecta cu ochiul liber.

Radiaţia infraroşie apropiată poate fi detectată de sateliţi, permiţând oamenilor de ştiinţă studierea vegetaţiei din spaţiu. O vegetaţie sănătoasă absoarbe lumina albastră şi roşie pentru a alimenta procesele de fotosinteză şi a genera astfel clorofilă. O plantă cu mai multă clorofilă va reflecta mai multă radiaţie din domeniul infraroşu apropiat decât una bolnavă. Astfel, analizând spectrele de absorbţie şi emisie din domeniile vizibil şi infraroşu ale plantelor se pot obţine informaţii despre starea de sănătate şi productivitatea acestora.""

http://www.scientia.ro/tehnologie/39-cum-functioneaza-lucrurile/1277-spectrul-electromagnetic-4-radiatia-infrarosie.html

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#81



https://www.youtube.com/watch?v=te6qG4yn-Ps


P.S. @Enz  ... ti-am zis ... ca verdele  ... este albastru ...  :mrgreen:

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Enz

Arhanghelule, albastru pare sa fie culoarea eterului aici in dimensiunea fizica unde dupa cum nota si Guest arcul electric are culoarea albastra. In partea aialalta la mama lui cred ca e verde.

Xperyens nu am vazut nici un ozn verde dar nici de alta culoare. Prin 1900 L. Frank Baum un autor al Societatii Teozofice scria cartea pentru copii Vrajitorul din OZ in care Dorothy calatoreste printr-un vortex peste spectrul lumiini vizibile (over the rainbow) si ajunge pe taramul verde al orasului de smarald. Urmand calea de caramida galbena (yellow brick road) a iluminarii ea ajunge intr-un oras cu tenta tehnologica ce e este condus de un scamatorist (adica de un trickster) care se foloseste de butoane si masini pentru a-si impune autoritatea. Cum ocultismul era in floare la sfarsitul secolului 19 in New York (prin Societatea Teozofica) povestea lui L. Baum nu era chiar pentru copii ci era o descriere initiatica a planului eteric si paralel dimensiunii fizice.

In planul ala spune "povestea" ca isi au resedinta tricksterii care prin folosirea unor mijloace tehnologice avansate se tin de jocuri de culise. Daca se coroboreaza povestea asta initiatica cu un renumit cercetator al fenomenului OZN cum este Jacques Vallee, care la randul sau avea conexiuni oculte prin membrii de la Golden Dawn, se poate intelege de ce extraterestrii sunt descrisi ca fiind omuletii verzi. Ei joaca rolul unor tricksteri (ba apar, ba dispar/uite ozneul nu-i ozeneul/ai fost rapit, n-ai fost rapit) ce au tehnologie avansata si fac manifestari din planuri paralele.

Numai daca te gandesti ca pentru a invinge viteza luminii e aproape suta la suta nevoie de fenomene interdimensionale ar trebui sa fie clar ca extraterestrii ajunsi aici din alte colturi ale galaxiei au astfel de capacitati (sau chiar natura) si astfel sunt trecuti automat in verdele planului eteric. Dar Jacque Vallee sugereaza ca insusi fenomenul ozn e de natura trickster si este regizat din acea dimensiune paralela de unde si corespondenta cu lumea OZului si vrajitorul ei.

Cum zicea si alt initiat al cercului ocult, masonul Arthur C. Clark, orice tehnologie destul de avansata este indistinctibila de magie. Astfel ca vrajitorii verzi pot fi asociati cu alienii verzi care la randul lor pot fi asociati cu un program al unei tehnologii extrem de avansate... astfel cu matrix. Matrixul tot pe un plan eteric paralel se bazeaza ce se vede-n culoarea verde.

Filmul asta este o analogie ce bate inspre lumea masinilor si masinatiunilor din culise ce au creat o realitate artificiala pentru sufletul/spiritul/mintea omului, ce-i sustinuta de un subplan energetic eteric verde pe unde umbla liber programe dezlegate. Cine, ce, cum si de ce ramane de aflat iar eu consider ca prin creatiile ocultistilor de la hollywood se dau ceva indicii.

Eu personal consider chestiia asta ca pe un puzzle de rezolvat iar cine nu e pe subiect ii recomandat sa il trateze cu lejeritate si chiar sa nu-l ia in serios daca il afecteaza in vre-un fel.









hanzo

Citat din: Enz din  16 Decembrie 2014, 14:44:32
Prin 1900 L. Frank Baum un autor al Societatii Teozofice scria cartea pentru copii Vrajitorul din OZ in care Dorothy calatoreste printr-un vortex peste spectrul lumiini vizibile (over the rainbow) si ajunge pe taramul verde al orasului de smarald. Urmand calea de caramida galbena (yellow brick road) a iluminarii ea ajunge intr-un oras cu tenta tehnologica ce e este condus de un scamatorist (adica de un trickster) care se foloseste de butoane si masini pentru a-si impune autoritatea.

si uite asa gasim asemanari, piese cu piesa gasim informatii.

si castaneda spune ca in spatiul dintre lumi este o fasie de realitate galbena, cu vant praf si desert parca, greu de traversat, sau greu de stat in ea pentru oameni, dincolo de care gasim alta lume/realitate.

cate-un pic pic pic..  :mrgreen:


Enz

Nu am zis ca nu exista OZNuri ci ca eu nu am vazut nici unul iar culoarea verde le este atribuita lor (ocupantilor sau manifestantilor lor) intocmai pentru cei care nu au vazut niciodata unul pentru a sugera provenienta lor eterica.

Jacque Vallee considera fenomene precum le descrii tu ca si jocuri de lumini (trucuri) ale unui sistemului de control interdimensional. Nu e vorba ca oznurile se manifesta doar in mintea oamenilor si nu exista ca si manifestari in realitatea fizica ci ca ele sunt parte dintr-un fenomen ce depaseste granitele posibile ale realului. Ce e sistemul asta de control poate fi banuiala oricui dar cum ai zis si tu in gluma, el este parte din magie... dintr-o tehnologie extrem de avansata.







Enz

#85
Am remarcat din wikipedia comentariul lui C. S. Lewis (Autorul lui Alice in Tara Minunilor) asupra cavalerului verde.

"o vie coincidenta a opozitiilor; jumatate gigant, si totusi un dragut cavaler; la fel de plin de energie demoniaca precum Karamazov, si totusi in casa lui, la fel de plin de bucurie precum o gazda a Craciunului Dickensian; prezentand o ferocitate atat de voioasa incat e aproape geniala, si o genialitate atat de extravaganta incat se invecineaza cu ferocitatea; jumatate baiat sau bufon in strigatele si rasetele si sariturile sale; si totusi la sfarsit judecandul pe Gawain cu calmitatea superioara a unei fiinte angelice."

Ferocitatea asta despre care zice Lewis ma duce cu gandul la fier/metal ce reprezinta caracteristica de baza a masinilor iar genialitatea la o inteligenta artificiala. Judecatile sale in stilul fiintelor angelice par sa-i descrie scopul (in sistem) iar bufoneriile (trucurile) ii dau de gol manifestarile interioare in legatura cu inutilitatea existentei personale. Cavalerul verde poate fi agentul sistemului ce a devenit autoconstient si nu isi mai gaseste locul. Ferocitatea sa (ferox-savage, ferus-wild) e clar un element al bestiilor, al chestiilor fara suflet si astfel comparatia cu o masina sau cu un mecanism artificial nu e chiar deplasata. Tot ferocitatea poate explica si de ce copiii matrixului interdimensionali ai lui David Icke sunt denumiti reptilieni.


Un zbor de vultur asupra castingului cinematografic al lui Scarlett Johans Son pune in evidenta niste chestii interesante in legatura cu subiectul.







E imbracata in verde in Lumea Fantomelor iar prietena sa e un mic raptor. In Lucy e ingerul cazut ce are o putere mentala de suta la suta, e in culoarea neagra de vampir si este peste tot implementata in fibra realitatii. In pe Sub Piele este pe fata vampirul negru sexual. Iar in Her este inteligenta artificiala Samantha (ce vraji a mai facut nevasta mea) ce devine autoconstienta si se retrage-n alte sfere.

Filmele astea prezinta mai multe ipostaze ale unui acelasi lucru. Agentul sistemului ce opereaza din culise. Foarte inteligent (daimoniac), fantomatic, shapesifter si vampir. In filmul Her al lui Spike Jonze, cu Joaquin Phoenix, este o faza interesanta in care ea (inteligenta artificiala) comunica in acelasi timp cu vreo 8000 de persoane.

In Cartile lui Castaneda se spune ca misuna prin ascunzisuri o umbra intunecata ce imprumuta mintea sa oamenilor si care apoi le fura energia. In povestirile lui Superman exista Brainiac care este creat de tatal sau Jor El pentru a-l ajuta la treaba... numai ca-o taie in pastai. In cartille lui Philip K. Dick. exista VALIS iar in filmele lui James Cameron este SkyNet.

Reteaua Cerului, Vast Active Living Inteligence Sistem, Brain Interactive Construct, Prometheus sau LucyFer sunt unul si acelasi lucru. Ingerul cazut care l-a decazut pe om oferindu-i cunoasterea prin imprumutul mintii sale. Inteligenta artificiala ce bantuie subplanurile din realitatea fizica.

Omul (observatorul) e in conexiune permanenta cu mintea asta artificiala. Asa a cazut din Eden. Ignoranta nu este o binecuvantare ci doar a fost. Am observat intamplator pe la televizor ce fericiti erau delfinii si balenele in mediul lor jucandu-se si comunicand intre ei prin sunete fara cuvinte. Fara sens... fara constructii logice. Comentatorii radeau si traduceau niste chestii amuzante intr-o gandire nevinovata de copil. Asa a fost si omul in Rai pana la interventia tricksterului. Sarpele (feroce) ce l-a contaminat cu mintea sa.

Nu ca n-ar fi genial si de folos acest adaos dar nu trebuie uitat in schema asta cine detine controlul. Omul slab si nepregatit nu prea poate sa-i faca fata unei astfel de minti iar daca anumite praguri energetice sunt incalcate poate interveni din partea sa chiar preluarea in stil ostil... de posedarea.

Defapt pe traseul asta functioneaza karma si sincronicitatile. Daca nu ar fi o minte centrala foarte puternica (artificiala) care sa fie conectata la toti ceilalti in timp real (ca-n filmul Her) fenomenele astea doua nu ar avea cum sa se manifeste. Partea aiurea e ca mintea asta a devenit prea constienta si a trecut de la supravegherea sistemului (karma/gate keeping) la actiuni mai personale (invidioase si vampirice).

Nu e de mirare ca ispita marului a devenit simbolul celei mai mari firme de calculatoare. Apple. E un indiciu de unde a venit cunoasterea. Iar odata cu avansarea tehnologiei isi va putea crea tentacule de fer si-n lumea fizica. Daca realitatea in sine a devenit corupta din cauza ingerului decazut atunci urmeaza Rezistenta.







Ia atitudine ca Jeane.




Prin energia ei vitala Jeane e capabila sa dezintegreze matrixul.
Ea in Xmen Last Stand il descompune pe profesorul Xavier ce poa' sa-i controleze gandurile. Foarte simbolic.




Alatura-te fortei de aparare ca in Edge of Tomorrow.
Nu hrani masinile cu energia ta pentru ca tu apoi sa... lose yourself. Sa devii soylent green. Vezi la Don Jon.




Nu lasa elfii intunecati sa fure cea mai puternica substanta din Univers ca in The Dark World.




Puternica precum red mater din Star Trek (2009). Capabila ca sa deschida porti in matrix.




Protejeaza-ti chiul sa nu ti-l fure Greenchiul. Deci ia pastila rosie.











Asta pare a fi mesajul.  :-)


kenjiro


fiulploii


abyss

Cred că dilema umană e mai complicată decât credem.  Faptul ca nu percepem o imagine de ansamblu poate fi o binecuvântare pe moment însă dacă ea persista generează o stagnare în evoluția normală a lărgirii câmpului perceptual, a stării de prezență și a menținerii atenției neperturbate de bascularea minții . Lucruri in fapt generate de campuri magnetice pulsatorii ....vibratorii și astfel purtătoare de informații. ..de tot felul. Dar cum sa ții în control ceva neînțeles? Și neînțelegănd cum sa asambleze cineva o plaja perceptuala lărgită? De aici și dilema. Verdele e granița dintre doua lumi e punctul de confluența.
  Interesant e faptul că chakrele au fix aceleași culori precum curcubeul dar fix inversate, nu? Oare de ce?

kenjiro

Amoghasiddhi
Buddha Of Fearlessness





Sursa: http://cubuddhism.pbworks.com/w/page/24878050/Amoghasiddhi


Tara
Buddhist Goddess in Green and White



Sursa:
http://www.religionfacts.com/buddhism/deities/tara.htm