Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Transumanismul - binefacere ingereasca ori ispita diabolica?

Creat de Xanadron, 23 Septembrie 2014, 09:57:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Transumanismul - binefacere ingereasca ori ispita diabolica?
               Nici una, nici alta ci doar upgrade necesar . Un calculator din 2000 nu poate rula win10  :evil:

mr

Citat din: fiulploii din  26 Iunie 2015, 21:18:44
               Nici una, nici alta ci doar upgrade necesar . Un calculator din 2000 nu poate rula win10  :evil:
...un upgrade incomplet si aberant, zic eu. Degeaba upgradez artificial masina (de cele mai multe ori in scopuri obscure), daca nu tin cont sa inteleg ce ...si de ce o anima... Poate asa ...se upgradeaza singura, pe masura ce intelege mai multe despre sine insasi.. :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Citat din: mr din  26 Iunie 2015, 22:53:33
...un upgrade incomplet si aberant, zic eu. Degeaba upgradez artificial masina (de cele mai multe ori in scopuri obscure), daca nu tin cont sa inteleg ce ...si de ce o anima... Poate asa ...se upgradeaza singura, pe masura ce intelege mai multe despre sine insasi.. :)
Din punctul nostru de vedere poate părea incomplet si aberant cam tot așa cum nu înțelegeam de ce trebuie sa învățam derivatele si integralele la liceu .  8-)
Poate ca joaca S-a terminat iar pauza e pe sfârșite , poate asta ar fi singura modalitate de supraviețuire a speciei si zău ca nu conteaza dacă dispar o mie sau un miliard de oameni ori chiar șapte miliarde . Conteaza ca acel unul singur sa meargă mai departe.

Părerea mea, evident ca aiuritoare..

PS Aha, orgoliul si antropocentrismul ma îndeamnă sa ma pun pe mine ca om in centrul universului. Ce gluma buna  :lol: :lol:
   Ce este umanismul ? Nu cumva suntem incompleți însă avem pretenția sa ne numim oameni .
   Va recomand sa urmăriți pe "iutub " cum se înlocuiește o valva de inima, un genunchi zdrobit, un os lipsa, cum se lipește la loc o mâna tăiată , cum se fac transfuzii cu sânge artificial - deocamdată pe voluntari umani, cum se fac operații pe creier , etc . Apoi mai discutam dacă omul chiar e om si nu un robot biologic care își cere dreptul la autodeterminare - ceva in genul Roboții de pe Aurora .  :martiansmile:

Arhanghelul

#33
Citat din: fiulploii din  27 Iunie 2015, 03:21:34
   Din punctul nostru de vedere poate părea incomplet si aberant cam tot așa cum nu înțelegeam de ce trebuie sa învățam derivatele si integralele la liceu (Cine a facut liceu cu profil: Mate-Info, Depanator Radio-Tv sau Automatist ... stie de ce este necesar ...pentru restul de profile a fost un capitol ... degeaba sau poate folositor doar la facultate) .  8-)
Poate ca joaca S-a terminat iar pauza e pe sfârșite , poate asta ar fi singura modalitate de supraviețuire a speciei si zău ca nu conteaza dacă dispar o mie sau un miliard de oameni ori chiar șapte miliarde . Conteaza ca acel unul singur sa meargă mai departe.

Părerea mea, evident ca aiuritoare..

PS Aha, orgoliul si antropocentrismul ma îndeamnă sa ma pun pe mine ca om in centrul universului. (Sa nu uitam ca acest robot biologic mai are si componente informational-energetice : spiritul si sufletul ... fara acestea n-am fi oameni ... ci doar roboti. Ce gluma buna  :lol: :lol:
   Ce este umanismul ? Nu cumva suntem incompleți însă avem pretenția sa ne numim oameni .
   Va recomand sa urmăriți pe "iutub " cum se înlocuiește o valva de inima, un genunchi zdrobit, un os lipsa, cum se lipește la loc o mâna tăiată , cum se fac transfuzii cu sânge artificial - deocamdată pe voluntari umani, cum se fac operații pe creier , etc . Apoi mai discutam dacă omul chiar e om si nu un robot biologic care își cere dreptul la autodeterminare - ceva in genul Roboții de pe Aurora .  :martiansmile:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Citat din: Arhanghelul din  27 Iunie 2015, 08:42:23

Deși vorbeam doar despre partea fizica fiindca partea energo-informațională se educa sau se dezvolta prin intermediul partii fizice si reciproc , este binevenita completarea @Arhanghelului deoarece îmi da posibilitatea sa pun o întrebare : individualitatea pana la ce nivel energetic-informațional exista ?
   Fiindca corpul fizic deși pare individualitate este dupa părerea mea o rezultanta a coabitării mai multor ....organisme sau individualități . Este unanim acceptat ca numai omul ar avea conștiința si conștiență însă nu e neaparat si reala aceasta axioma .

Părerea mea ...

Oricât ar fi de dureros , individualitatea dispare la un anumit nivel . :))))

Tyanu

"Suntem programaţi să nu fim mulţumiţi. Chiar şi atunci când oamenii obţin plăcere şi diverse realizări, acestea nu sunt suficiente. Ei vor tot mai mult şi mai mult. Cred că în următorii 200 de ani, homo sapiens se va îmbunătăţi pe sine din punct de vedere fizic până va ajunge un fel de fiinţă divină, fie prin manipulări biologice, fie prin inginerie genetică, creând astfel cyborgi, alcătuiţi din părţi organice şi părţi non-organice. Persoanele bogate se vor transforma într-un nou tip de oameni şi vor deveni cyborgi asemănători zeilor în următorii 200 de ani, declanşând astfel cea mai mare evoluţie din domeniul biologiei de la apariţia vieţii pe Terra" afirmă un istoric israelian  :wink: , Yuval Noah Harari, citat de dailymail.co.uk.

Nu ne spune nimic nou nenea de mai sus, cel putin nimc nou noua, rufonistilor. Cred totusi ca exagereaza la faza cu 200 de ani. Asemenea "specimene", din punctul meu de vedere, exista. Ma gandesc numai la jupanu' Rockefeller, care oficial si-a schimbat nu mai putin de sase inimi. Despre restul organelor nu ne spune nimeni daca sunt organice sau nu.

In alta ordine de idei, daca tot am intrat sa ma dau cu parerea pe aici, mi-am amintit de studiile dr. Malanga care afirma ca majoritatea fiintelor ce ne controleaza nu detin "suflet", sau "scanteie divina", spuneti-i cum vreti. In opinia mea, daca afirmatiile doctorului ar fi reale, am putea presupune ca aceste civilizatii au parcurs un traseu asemanator cu al nostru. Adica de la biologic au trecut treptat-treptat la "imbunatatirea speciei" prin contopirea organicului cu nanotehnologia. Mergand mai departe pe firul analizelor italianului, aflam ca aceste specii au pierdut legatura cu "sufletul".

Tot din studiile lui aflam ca "sufletul" are o legatura stransa cu ADN-ul. Sa fi pierdul alienii legatura din cauza tehnologiei materiale ? Sa fie doar ADN-ul organic singurul in masura de a face legatura cu acea energie numita suflet ? O sa ajungem si noi peste milenii sa "furam" sufletele altora si vom regreta ca specie ca am facut pasul asta ?

Pe de alta parte, e posibil ca tocmai aceasta contopire cu tehnologia sa fie singura cale pentru a inlatura aceste entitati vampirice din preajma noastra. Poate ca doar asa vom ajunge sa discutam "de la egal la egal", chiar si amical, cu vecinii nostri galactici.
Personal raman la prima varianta pentru ca pare logica, insa am invatat in ultimul timp ca logica noastra, a pamantenilor, nu isi are locul in planurile Papusarilor.
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

mm

  Ce spune Yuval este ceea ce intentioneaza ei sa obtina (se pare ca au acces in viitor). Calea aceasta insa, nu e sanatoasa, desi e obligatorie. Nu e normala, in primul rand, pentru ca (nu li se cere acordul)  nu sunt intrebati si subiectii supusi acestui traseu. Omenirea este supusa de (cel putin) sute de ani unei dictaturi permanente, indiferent ce fel nume i se dau acesteia. 

  Alta cale in afara de contopirea cu tehnologia este calea pe care comunitatea (a carei autoorganizare a fost permanent distrusa, istoric vorbind) si-ar fi ales-o singura in conditiile libertatii de evolutie. Ceea ce se vede cu ochiul liber la ora aceasta este o tehnologie (produs al muncii, creatiei, societatii normale) permanent deturnata spre scopuri malefice (si nu benefice comunitatii normale). Zic eu ca aici (in deturnare) e cea mai mare belea si nicidecat in tehnologia insasi.

  Evident, daca omenirea este o simpla creatie a unor/unei entitati superior detinatoare de cunoastere tehnico-stiintifica, si luam in considerare unele pareri care spun ca omenirea este in mod repetat modificata de catre stapanii ei, ceea ce gandim noi nu mai are nici o relevanta. Perpetuarea acestei situatii, de subordonare totala, este asigurata de cunoasterea insasi (interzisa noua). De altfel cunoasterea este calea principala a evadarii din Matrix.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

kandaon

Parerea mea e ca cercetatorii astia (mai mult sau mai putin oficial, desi cred ca majoritatea cercetarilor se fac in secret) au ajuns cu studierea ADN-ului la un blocaj sau la un punct pe care nu-l pot deslusi, debloca, desface, depasi, intelege etc.

Si ca nu pot intelege (cel putin nu inca) posibilele conexiuni intre ADN-ul fizic si cel al corpului eteric/astral (sau electric), si nici cum poate actiona creierul (si mintea, ca si creier virtual sau al corpului astral, partea informationala a intregului) pentru a induce din "soft" (si constient) modificari de "hardware", adica transformari si reasezari inclusiv la nivel ADN in corpurile astea (inclusiv pentru a dobandi o ipotetica nemurire a corpului fizic, si o tinerete vesnica, plus stiu eu ce alte abilitati, mai ales ca atunci cand e vorba de corpul "astral" posibilitatile sunt prea putin cunoscute).

Asa ca incearca diverse cai ocolitoare, ba prin tehnologie si includerea unor elemente anorganice in organism, pentru a-l imbunatati (modelul ciborg) ba prin inginerie genetica prin care sa rezolve altfel blocajele alea, ori sa forteze prin manipularea bruta si din exterior a ADN-ului ceea ce nu pot descifra si debloca in ADN-ul natural sa-i zicem asa. Unii vorbesc ca astfel de imbunatatiri se incearca sa se faca inclusiv prin hibridizari ori crearea unor "himere", fiinte care au caracteristici de la mai multe specii diferite.

Foarte probabil cineva mult mai inteligent a pus niste blocaje atat fizice (in ADN) cat si informationale pentru ca omul sa stea deocamdata la nivelul de acum. De aici se poate specula la greu.

Daca urmam teoria lui TVM (care pacat ca nu mai apare nici macar cu ceva comentarii) niste supercivilizatii de pe undeva au lucrat la nivelul genetic si al ADN-ului si astia ar fi de vina pentru cum e omul acum. Adica oamenii sunt o resursa pentru ei, colecteaza de aici suflete si corpuri astrale sau cum le mai zice, pe care le mai prelucreaza si modifica eventual un pic pe ici pe colo si le ataseaza la alte corpuri fizice pentru a crea noi "supercivilizati" din astia.
  Omul asadar a fost modificat la nivel genetic astfel incat dupa ce se naste, sa devina adult, sa faca la randul lui copii, sa aiba grija de copii pana ce acestia ajung si ei la maturitate si pot face la randul lor alti copii (astfel incat ciclul sa continue), dupa care sa moara (media de viata e destul de redusa, la fel si capacitatea de a evolua sau de a ramane foarte mult "in putere" cum se zice).

Prin controlul informational, social, spiritual chiar, si chiar si la nivel fizic (si prin "pionii" sau "oamenii" lor din societatile umane), supercivilizatiile astea tin "turma" sau "recolta" sub control si in anumiti parametrii.
Asta pana cand trec la alte necesitati si au nevoie de o "recolta" mai evoluata sau diferita, si trec la eliminarea aleia vechi si plantarea alteia noi.

Parerea mea (mai diferita de la lui TV Moldovan) e ca exista mai multe tabere cu mai multe interese si ca in ultimul timp "recolta" nu prea mai e controlata cum trebuie si nici puterea supercivilizatiilor alea nu se mai poate manifesta ca inainte.

Asa ca fie puterea lor a scazut suficient de mult incat niste "pioni" au luat-o pe cont propriu si vor sa evolueze de capu lor, cu puterile si posibilitatile lor, imitand cumva (la nivelul lor mult mai mic si la cat si ce au inteles ei) ceea ce fac aia "mari" de milenii.
Fie puterile astea nu-si mai pot exercita atat de direct controlul (poate niste "dusmani" ii tin mai in sah si nu-i mai lasa sa se desfasoare asa liber) asa ca incearca sa modifice si controleze "turma" sau "recolta" prin (sau si prin) intermediul unor "pioni" locali supusi lor.

De aici existenta unei posibile "breakaway civilization" (un fel de elita aleasa de ei si care ar lucra pentru ei) care ar primi ceva tehnologie pentru a evolua mult mai mult si care ar fi iertata poate de la eliminare.
De aici si diverse tentative de genocid la scara planetara (incercate mai ales in sec 19-20, cand omenirea a explodat practic ca si numar, in maxim 2 secole a urcat de la 1 miliard la 7 miliarde, dupa ce pana atunci i-au trebuit milenii sa urce foarte lent spre 1 miliard), diverse tentative de a modifica clima, vegetatia, alimentatia (tot felul de organisme modificate genetic in laboratoare), miscari si transformari sociale etc. si care ar incerca sa modifice oamenii "din mers" cum s-ar zice, pentru ca din cine stie ce motive eliminarea totala a actualei umanitati si "plantarea" uneia noi nu se mai poate face ca in trecut (cand venea apocalipsa ori potopu si radea tot).

Putem sa ne legam si de studiul mitologiilor si al credintelor religioase si ce spune Eliade despre ciclicitatea istoriei si evolutiile societatilor umane, ce etape se parcurg etc. ori ce spun diversi autori pe tema asta

Xanadron

Fara comentarii...deocamdata (joaca de-a dumnezeii continua insa):

Dead could be brought 'back to life' in groundbreaking project
http://www.telegraph.co.uk/science/2016/05/03/dead-could-be-brought-back-to-life-in-groundbreaking-project/

US Government Green Lights Experiments to Reanimate the Brain-Dead
http://theantimedia.org/us-government-green-lights-experiments-to-reanimate-the-brain-dead/
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Cât de veche e ideea cu transumanismul ?

Xanadron

Citat din: fiulploii din  10 Mai 2016, 12:55:45
Cât de veche e ideea cu transumanismul ?
Cred [unii] ca de pe vremurile atlante si/sau lemuriene - ba mai mult de-atit, ca taman excesele transumaniste au fost cauza declansatoare a celei de-a patra (probabil si asta) extinctii aproape totale a seriilor genetice respective, "recoltate-reciclate" sau nu prin al doilea sau al enshpelea Cer. :star:

Si mai ontopic, transcrierea primei parti a ultimului interviu luat de abilul The Dark Journalist (Daniel Liszt) expertei in globalologie :lol: Cathy Austin-Fitts, care nu da doar aiurea din melitza ca alte new-agere:
http://forbiddenknowledgetv.net/catherine-austin-fitts-transhumanist-endgame-in-2016-political-race-27733

...e poate mai utila decit vizionarea clipurilor (exista si partea a doua), Google Translate compensind eventualul dezinteres al unora mai putin poligloti, dar pasionati de teorii realmente ancorate in cauzalitatile patimirilor noastre.

In fine, materialu-i extrem de interesant, dar si atit de stufos incit ar cere monitoare de comentarii - pe care de asta data n-o sa le incep io totusi, ca mi-e o lene de ma doare. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

Parerea mea e ca atata vreme cat masina nu atinge creierul, sau EU-L, deci individul ramane neatins si liber in a gandi, a se manifesta, transhumanismul e ceva benefic. Nu vad nimic rau in a perfectiona/imbunatati sau prelungi performantele corpului uman prin mixajul cu masini. Indiferent ca e folosita ca metoda de perfectionare oricare din metode ca bioinginerie, nanorobotica, robotica sau genetica, etc...
Adevarata problema e cu totul alta, si tine de constiinta. Degeaba o sa incerci sa perfectionezi fizic un neanderthalian, caci in gandirea lui limitata inevitabil vazandu-se puternic si potential invincibil va provoca numai dezastre in jurul lui. Iar regula asta inca e perfect aplicabila in momentul de fata speciei noastre, priviti doar la ceea ce se intampla in jur...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

Clar ca nu strica nici opinii optimiste de genul celei a lui StarDust, da' io cel putin ramin la convingerea ca zona tenebroasa a transumanismului prevaleaza, principiile lui aparent progresiste fiind puse-n practica aproape exclusiv in folosul asa-ziselor Elite :evil: si-al scopurilor lor egocentrice. Egal daca-i vorba de Elitele de Top (constiente de statutul lor de interfetze/curele de transmisie ale Cerurilor :star:) sau de alilalte - mai numeroase si inconstient folosite pe post de executanti rapaci de catre etajele unui complex Lantz Trofic Celest.

Si nu-i vb. doar de-o convingere "din burta", mai toate exemplele postate pina acum fiind circumscrise logic tabloului astuia deloc optimist - dupa unii, ca altii accepta/vor accepta linistiti orice atac la... individualitate-n definitiv. Sint sigur deci ca, de ex., nimeni din noua generatie de vesnic holbatzi in dumbphones :-D nu va protesta la conectarea direct-neurala a "device"-urilor.
Ba chiar va sta la coada sa fie nu doar cipuit sau nano-EM-fragezit, ci si genomo-zapacit cit cuprinde.

Repet deci, cu riscul s-o fac in van: transumanismul zic io ca vrea sa ne reseteze clamind o upgradare "progresista" care-i de fapt o nivelare in jos - ceva de genul asteia rufonice de-acum ceva vreme:
"Sistemul de Likes a fost upgradat la o versiune nouă. Nu s-au recuperat Like-urile." :-P :-D :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat
Repet deci, cu riscul s-o fac in van: transumanismul zic io ca vrea sa ne reseteze clamind o upgradare "progresista" care-i de fapt o nivelare in jos - ceva de genul asteia rufonice de-acum ceva vreme:
"Sistemul de Likes a fost upgradat la o versiune nouă. Nu s-au recuperat Like-urile." :-P :-D :lol:

  Acum serios , tu ai vrea ca notele de 10 din clasa a patra sa iti fie reportate in clasa a cincea ?  :evil: :lol: :lol:
   Aparenta nivelare in jos sau in sus , in caz ca si corigenții primesc un Bonus de cunoștințe implantate , cred ca e necesară insa pe parcurs , bagajul ce il duci in spate poate fi activat sau nu funcție de ...dotările personale - cel putin așa cred acum ca se prezintă treaba.
   Elitele , ce credem noi ca fac elitele ....după moarte, de exemplu .
   Individualismul - dupa părerea mea - ca sa supraviețuiască de la un anumit nivel ar trebui sa aibă o lume a lui virtuală unde sa interacționeze cu alte individualități exact ca un bazin plin cu Pești . Evident ca oricât ar evolua oricare din peștii din bazin , nu poate sta afara din bazin pe margine sau in barca ca sa urmărească toate individualitățile in deplina lor desfășurare sub lozinca libertății si a li eroului arbitru . Ca sa poată face asta, orice peste din bazin trebuie sa renunțe la stadiul de peste , sa aibă alte caracteristici fizice pt a depăși anumite limite impuse .
   La fel si in privința caracteristicilor psihice . Nu stiu înca daca nu cumva mentalul este cheia de trecere sau codul-sursa pt schimbare , înca nu am un răspuns .
    In minunata lume acvatică in care trăim avem tot felul de distracții sau de stimulente pt producerea așa zisului " loosh" necesar probabil tot nouă - e doar o ipoteza - de pe altă " apgradare"  :wink:
    Părerea mea .

fiulploii

In loc de " si a li eroului arbitru" rog a se citi "si a liberului arbitru"  :lol:
Nu am mai putut corecta textul fiindca am observat prea târziu eroarea . Deh, karma.  :lol: