Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

obiect ciudat

Creat de prodcomb, 18 Septembrie 2014, 20:32:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Găsit prin anii '70 în Munţii Buzăului, pe valea unui pârâu, printre pietre.
Imaginile mărite arată depunerile din tubuleţele cu secţiune pătrată.
Structura obiectului este friabilă, sfărâmicioasă.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#1
Este destul de dezintegrat ... arata ca .... un filtru din teava de esapament ... o sa mai caut zilele urmatoare ... o poza cu oBectul ...  sau sa vorbesc cu cineva  ... care sa indice "modelul" (piesei sau auto-motorului) ....



http://bucurestibmwservice.ro/eliminare-filtru-particule-bmw-e90-320d-2006/
http://www.anularedpf.ro/tag/filtru-particule-infundat/page/2/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb

Unii ar dori numărul de la maşină. :)
Deci este un filtru catalitic ceramic.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

tractorbeam

Explicatia nr.1 (cea mai probabila): Era vorba de o masina de productie americana fabricata dupa 1975, cand s-au introdus primele convertoare de acest fel. Nu e de mirare deoarece daca a urcat pe acolo e posibil sa-si fi distrus toba lovind pietrele din drum. Am urcat saptamana trecuta pe un drum abrupt chiar langa Nucu (gresisem drumul) si am lovit si eu toba mica de pietre iar suzukiul meu e chiar preparat.

Explicatia 2: Ramane de vazut daca nu cumva catalizatorul era folosit ca piesa in cadrul unei instalatii fixe din zona.
Inutil sa spun ca toate importurile de asa ceva erau supuse unor reguli strice la vremea aceea.

Case closed -  as zice  - referitor la provenienta obiectului.

prodcomb

Filtrul ceramic catalitic are brevete de invenţie şi prin anii '50.
Identificarea am făcut-o în 2006.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit