Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ipotezelee lui J Vallee.

Creat de korvin43, 14 Septembrie 2014, 13:04:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

korvin43

Pun aici un articol care se vrea o incercare si o provocare ,inspirat din unele lecturi.Nu am pretentia ca imi apartne.Poate vine cineva cu sugestii si ,mult mai imp. ,cu experiente traite ,din aceasta ampla regiune.Va multumesc.


O incercare de interpretare a fenomenului UFO
Problema UFO este tratata magistral de catre J Vallee in cartile sale, in care scoate in evidenta aspecte dintre cele mai neasteptata.Exista,spune el ,o problema reala,strans legata de ceea ce putem numi ,,dimensiunea psihica,, a realitatii,dimensiune obiectiva ,tot asa de reala ca si lumea noastra.O serie de fenomene ,la granita intre ,,psihic,, si fizic,in care tr. sa includem ,,aparitiile,, de tot felul  -v. unele din cartile lui J Keel  -,insotesc intreaga istorie a omenirii,fiind atestate dintotdeauna.Ceea ce este insa interesant este faptul ca aceste fenomene par sa se adapteze la schimbarile survenite in mentalitati,mai mult chiar ,sa influenteze aceste mentalitati, ,,deghizindu-se,, in fel si chip .Acest fapt pare sa indice ca toate aceste fenomene nu sunt spontane ,ci in spatele lor se ascunde o intentie ,o inteligenta.Data fiind complexitatea si permanenta lor de-a lungul timpului,este f clar ca ,,problema UFO ,, ,la acest nivel de ,,realitate ,, ,dincolo de straturile suprapuse ce o insotesc  ,nu este o  ,,problema guvernamentala  ,, sau  militara.   In plus ,J Valee demonstreaza  ca toate aceste intamplari  ,,rapiri ,, etc. ,nu sunt nici pe departe atat de benigne pe cat ar  vrea adeptii noii religii stelare.Obiectiv ,fenomenul pare mai degraba  ingrijorator, asa-zisii ,,extraterestri,, fiind mult prea similari ,,demonilor,, populari .Aici ar trebui facuta poate o distinctie .In privinta acestei mitologii a ,,demonilor,, ,este vorba de o forjare artificiala,conventionala ,din partea religiilor dominante,o simplificare in termeni dualisti  ,ce se suprapune peste o gama larga de traditii mult mai vechi ,traditii ce au ,intr-o anumita masura ,o baza ,,experimentala,,  ,vizionara.Vallee atrage atentia pe buna dreptate asupra conceptiilor oculte despre ,,spiritele elementare,, ,despre care cea mai buna formulare o gasim in paracelsism.  In toate traditiile gasim aceasta ,conceptie despre ,,spiritele intermediare,, ,foarte diverse,oarecum neutre din pt. de vedere moral,desi de multe ori se arata a fi mai degraba ,,rauvoitoare,, .Am putea sa ne referim aici si la extravagantele viziuni ale lui Swedenborg,jurnalul lui spiritual,putin cunoscut,oferind o multime de detalii surprinzatoare,lucruri a caror adevarata semnificatie pare sa-i fi scapat autorului,asa cum era el inclinat sa le citeasca si reformuleze,cu o multime de adaosuri,suntem incredintati,prin grila unei conceptii religioase impregnate de un anumit evanghelism protestant.
Ceea ce este cel mai important este faptul ca aceste entitati bizare,purtind semnele clare ale unei inteligente si vointe,f diferite totusi de ale noastre,aproape incomprehensibile,iau aspectele si formele celev mai diverse,iar cei care patrund in ,,lumile,, lor ne descriu o organizare extrema ,de asemenea ,f asemanatoare si f diferita de aceea a lumii noastre,si totodata,,,lumi,, ,pt. ca este vorba de o multitudine ,f diferite intre ele Este ca si cum ,dupa cum relateaza cineva,aceste ,,dimensiuni,, ar imita lumea noastra si comportamentele oamenilor,dar in moduri extrem de stranii ,care le indeparteaza infinit de realitatea noastra.   V. ,si istorisirile lui R Monroe,ce par a avea ceva real -. E ca si cum te-ai cufunda intr-un abis.Si totusi ,nu este vorba de simple productii subiective ,de halucinatii.Cel mai bun termen de comparatie pe care il pot gasi este acela al descrierilor lui Kafka.Dupa cum o arata Max Brod,prietenul si editorul lui,Kafka era un vizionar,scrierile lui sunt intesate de sensuri ascunse.Acelasi comportament bizar al entitatilor si ,,realitatilor,, ce invadeaza viata eroilor lui ,metamorfoze ale lui,sub semnul unui ,,verdict,, iminent si implacabil,al unui deznodamant neasteptat.   In concluzie ,toata aceasta tesatura de manifestari psihice ,de proportii cosmice ,abisale ,vis si realitate in acelasi timp ,ascund altceva,un fel de ,,realitate virtuala,, de o complexitate de neimaginat ,extrem de fluida si de elastica,in care constiinta normala nu poate ,,respira,, ,datorita unui fel de presiuni sau densitati.Totodata ,toate aceste manifestari se muleaza pe mintea subiectului ,pe sufletul lui,asa explicandu-se ,de ex. apariti ale defunctilor,s.a. ,sau familiaritatea unor locuri,o anumita proximitate-ele sint simultan subiective si obiective,apropiate si indepartate.Lucrul cel mai straniu este insa ca  se poate produce o invazie a constiintei de veghe si prin aceasta aproape o ,,materializare,,,ca in fen. spiritiste,sau ,ca sa ramanem in tema ,in aparitiile UFO.Multe cazuri de schizof. ar putea fi explicate astfel.Am putea vorbi,fara discutie ,de posesie,desi nu tr. ,poate ,luata in sensul ingust , ,,demonic,, si ,,malefic,, al teologilor ,simpla suprapunere ideologica .A se vedea cazul ciudat al lui Berbiguier -Les Farfadets -la care se refera si Culianu ,pare-mi-se,in ,Eros si Magie, .Pt o incercare de interp. provizorie,destul de imperfecta si partiala ,voi folosi o comparatie  -sa ne gindim la razele cosmice ,stelare,care intra in atmosfera Pamintului.Atmosfera opereaza ca un filtru ,dozand acest flux exterior,adaptandu-l la conditiile terestre.Aceste raze vin din Soare si din inima stelelor ,din abisurile cosmice.Asa,ne putem imagina ,razele psihice sunt filtrate prin ambianta terestra ,sunt captate in psihicul uman ,ori de cate ori exista o dispozitie ,o sugestibilitate ,in acest sens ,are loc o simbioza ,un fel de altoire in subiectul receptor ,ce genereaza astfel de experiente,pe care le putem numi ,exp. cosmice, ,abisale.In ea insasi ,aceasta dimensiune ,externa , ,cosmica ,este de nesuportat pt psihicul individual ,limitat asa cum este,si de aceea cu totul de neinteles,el se stinge ,adica se inchide ,datorita acelei presiuni sau ,temperaturi, extreme ,despre care vorbeam.Tot asa cum corpul nu ar putea sa reziste daca ar fi transportat in Soare.Stelele erau considerate in vechime organisme vii ,pline de ,,spirite,, sau daimoni ,precum intregul univers.Sa ne gandim,de asemenea ,la viziunile ,extraterestre,  ,planetare,ale lui Swedenborg.Dar problema tr. nuantata.Vedem ca viata individuala nu este posibila,in forma ei fizica ,decat pe planeta noastra ,in conditii cu o gama f limitata.Ideile romantice despre viata pe alte planete,cel putin in sist. nostru solar ,s-au dovedit a fi vise desarte.Pe de alta parte ,este evident ca toate acele ,entitati, subtile ,chiar si cand imbraca o aparenta familiara ,nu au deloc trasaturile unor fiinte individuale,asemenea noua.Ele par a fi mai degraba forte ale naturii ,ale unui alt fel sau aspect al naturii ,inzestrate cu un fel de ,inteligenta, certa ,desi univoca ,nevoluntara.E ca in cazul celulelor in organism ,au o functie precisa ,sunt un fel de ,,agenti,, ,printre care si celulele ,de paza, ,devoratore...Numai in conjunctie cu noi aceste forte iau o aparenta individuala antropomorfa sau teriomorfa ,printr-un fel de schimb osmotic,sau chiar isi creeaza o anumita individ. de imprumut si temporara,o anumita autonomie.Cei vechi le numeau ,,fiinte magice,, .Cum nu exista nici un fel de proportie intre ,temper, noastra si ,temper., stelara ,asa se explica de ce ,lumile, create oarecum spontan in vortexul psihic universal ,care repr. un fel de ,lume virtuala, ,-au o diversitate si o complexitate abisala ,insuportabila capacitatii noastre de procesare,si cu toate acestea ele nu sunt  ,,reale ,, in sensul obisnuit ,pt. ca nu sunt stabile ,sunt in prefacere ,precum exploziile solare.In paranteza,aici,cercurile din lanuri si alte fenomene conexe ,in complexitatea lor hieroglifica,bizara,pot fi amprente,signaturi, ale acestor entitati-.O deschidere ,activa, a constiintei in aceste dimensiuni ar echivala cu o iluminare ,cu o ,,universalizare ,, partiala a constiintei ,si acesta este ,poate ,sensul ascuns al tuturor acelor exp. psihice ,cu o incarcatura initiatica incontestabila.Dar poate fi si extrem de periculoasa ,ca o scufundare in abis,o disolutie psihica.Sa ne mai gandim la doctrinele ezoterice despre ,mundus imaginalis, localizata in ,,sufletele astrale,,  ,adica stelare.Datorita subtilitatii si penetrabilitatii lor ,aceste raze cosmice , pot patrunde fara probleme in lumea noastra ,desi filtrate ,problema fiind cu ,receptorii, .Odata captate ,ele se ,,intrupeaza,, in diverse modalitati , ca intr-un fel de epifanii ,de subtilitate sau materialitate variabile. Asa se explica viziunile,dar si posesiile,pt. ca energiile despre care vorbim pot acoperi un spectru foarte larg,exact ca undele electromagnetice.De altfel s-ar putea sa existe aici o relatie precisa -fenomenele UFO insotesc frecvent fenomenele naturale -furtuni ,cutremure ,vulcani etc. ,si ar fi interesant de vazut daca exista o converg. in raport cu ,,meteorologia,, solara.S-au constata si in mari prefaceri sociale sau razboaie ,unde exista o extrema tensiune psihica,si ma gandesc ca este posibil ca,in toate acestea,ele sa repr. un element activ,nu doar de simultaneitate.Intr-adevar ,fenomenul ufo repr. o ,,enigma cosmica,, ,desi nu in sensul science-fiction azi la moda.
Un alt aspect al problemei este acela,mult mai de suprafata,mai pamantesc si aproape neimportant comparativ cu adancimea reala a fenomenului,al experimentelor psihologice si aproape psihanalitice,carora strategii nevazuti ai lumii noastre le dau atata credit ,fara macar sa banuiasca cu ce au de-a face.Le lipsesc totalmente punctele de reper ,asa cum sunt ei imbibati cu materialism si scientism.Pur si simplu ,se joaca,la intamplare ,profani,intr-un domeniu complet necunoscut.Cred ca este mult supraevaluat acest experimentalism ocult ,politico-militar ,ale carui rezultate nu pot fi,in ultima instanta,decat contrare celor vizate.Desi ,tr. sa o recunoastem ,acest joc al manipularilor psihologice este de o asemenea amploare ,incat acopera,cu zgomotul sau strident ,adevaratul fenomen.Miscarile sectare nu sunt decat parte in acest program complet iresponsabil .
S.A.

Arhanghelul

Citat din: korvin43 din  14 Septembrie 2014, 13:04:14
Pun aici un articol care se vrea o incercare si o provocare ,inspirat din unele lecturi.Nu am pretentia ca imi apartne.Poate vine cineva cu sugestii si ,mult mai imp. ,cu experiente traite ,din aceasta ampla regiune.Va multumesc.


O incercare de interpretare a fenomenului UFO
Problema UFO este tratata magistral de catre J Vallee in cartile sale, in care scoate in evidenta aspecte dintre cele mai neasteptata.Exista,spune el ,o problema reala,strans legata de ceea ce putem numi ,,dimensiunea psihica,, a realitatii,dimensiune obiectiva ,tot asa de reala ca si lumea noastra.

.........................................................

Atmosfera opereaza ca un filtru ,dozand acest flux exterior,adaptandu-l la conditiile terestre.Aceste raze vin din Soare si din inima stelelor ,din abisurile cosmice.

.........................................................

Datorita subtilitatii si penetrabilitatii lor ,aceste raze cosmice , pot patrunde fara probleme in lumea noastra ,desi filtrate ,problema fiind cu ,receptorii, .Odata captate ,ele se ,,intrupeaza,, in diverse modalitati , ca intr-un fel de epifanii ,de subtilitate sau materialitate variabile. Asa se explica viziunile,dar si posesiile,pt. ca energiile despre care vorbim pot acoperi un spectru foarte larg,exact ca undele electromagnetice.De altfel s-ar putea sa existe aici o relatie precisa -fenomenele UFO insotesc frecvent fenomenele naturale -furtuni ,cutremure ,vulcani etc. ,si ar fi interesant de vazut daca exista o converg. in raport cu ,,meteorologia,, solara.S-au constata si in mari prefaceri sociale sau razboaie ,unde exista o extrema tensiune psihica,si ma gandesc ca este posibil ca,in toate acestea,ele sa repr. un element activ,nu doar de simultaneitate.Intr-adevar ,fenomenul ufo repr. o ,,enigma cosmica,, ,desi nu in sensul science-fiction azi la moda.

...........................................................
S.A.

Aparent Off Topic ... Cancan ...

http://www.romaniatv.net/fenomen-straniu-pe-cerul-bucurestiului-dupa-cutremur-oamenii-au-incremenit-cand-au-vazut-asta_185594.html
http://spynews.ro/actualitate/fenomen-straniu-pe-cerul-bucurestiului-dupa-cutremur-oamenii-au-incremenit-cand-au-vazut-asta-51931.html
https://ro-ro.facebook.com/accesdirect/posts/815955048470042

http://www.descopera.ro/dnews/12216081-ce-sunt-misterioasele-globuri-de-lumina-ce-preced-cutremurele-misterul-a-fost-descifrat-video
http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/222943/Iata-SEMNELE-care-prevestesc-CUTREMURUL-cu-24-de-ore-inainte
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#2
Citat :

"" ozana said, on decembrie 7, 2014 at 12:24 pm


Si acum ATENTIE ! Am vrut sa postez chestia asta duminica dupa cutremur dar m-am temut ca nu voi fi crezuta desi merit toata increderea voastra. Eu nu am remarcat nimic deoarece era televizorul deschis si nici nu am iesit afara.Dar duminica dimineata am primit vizita singurei persoane din satul in care locuiesc care prezinta incredere si care are cheile casei de aici. Este o familie de oameni seriosi, crestini ortodoxi, inaintati in virsta, care desi oameni simpli,au mult bun simt.Ce mi-au relatat : cu un sfert de ora inainte de cutremur, se aflau in pat la televizor. Au remarcat ca cineva se joaca cu lanterna in dreptul geamului lor.Suspectind un vecin cam betivan cu comportament mai deplasat, sotia a iesit in curte pentru a-i cere sa inceteze.Dar strada era pustie.Aruncindu-si ochii pe cer , a observat pe cerul intunecat si evident plin de nori un obiect oval perfect conturat,foarte luminos,invaluit parca intr-o lumina portocalie.De jur imprejur erau niste lumini de aceeasi culoare care se imprastiau sub forma de fascicol cind in sus , cind in jos, in felul acesta lumina ajungind sa ,,se joace" chiar pe geamul lor.Aceasta familie cu initialele FL si FN a mai relatat ca obiectul se afla la mica distanta de casa lor, deasupra carierei cu care ma razboiesc eu dar la o inaltime de cca 4-5 km, cu deplasare usoara rectilinie si uniforma , ca dupa citeva minute sa faca o curba ampla si sa se indrepte cu viteza ceva mai mare inspre aeroportul Kogalniceanu.S-au speriat,au intrat in casa si si-au sunat toata familia pentru a le impartasi experienta traita.Apoi a inceput cutremurul. Au iesit din nou afara speriati.Pe cer nu se mai vedea nimic dar au auzit dinspre Navodari un zgomot teribil,un huruit,combinat cu tropot de cai,fiare contorsionate,zgomot care a durat mai multe minute in sir.Au intrat din nou speriati in casa.Ma intrebau ce cred, daca a fost vreun OZN. Raspunsul a fost pe masura convingerilor si informatiilor pe care le detin dupa ce am incercat sa separ microscopicul adevar de oceanul de minciuna si anume ca sint intraterestrii osinditi de Dumnezeu sa stea o mie de ani sub pamint, prin tunelurile pe care continua pina in zilele noastre sa le tot construiasca. Pentru ca mai stim ca o mie de ani din Biblie nu sint totuna cu o mie de ani paminteni. Voi ce parere aveti dragii mei ?Sa ne ajute bunul Dumnezeu caci iata, se pare ca li s-a dat dezlegare sa umble pe pamint...... ""

Sursa:


http://saccsiv.wordpress.com/2014/12/06/de-ce-record-soarele-nu-s-a-mai-vazut-de-o-luna/

Resurse:

http://www.cutremur.net/2014/12/cutremur-de-44-grade-in-regiunea-vrancea.html

___________________________________________________________________________________________________________
http://cutremurnetforum.sd4.eu/showthread.php?tid=18&page=3

Cutremure vrancene cu magnitudinea ML 3,5+ in perioada 2014-2018(sursa: catalog INFP.ro)


12.01.2014 18:26:02 UTC 45,50N 26,39E 137 km ML=4,4
23.01.2014 06:15:05 UTC 45,42N 26,26E 126 km ML=4,7-4,8
24.01.2014 13:11:40 UTC 45,57N 26,54E _86 km ML=3,5
28.01.2014 22:16:25 UTC 45,64N 26,41E 101 km ML=3,5
03.02.2014 00:26:31 UTC 45,67N 26,47E 134 km ML=4,3
24.02.2014 00:22:53 UTC 45,72N 26,68E 106 km ML=4,4-4,5
26.03.2014 19:46:29 UTC 45,64N 26,56E 132 km ML=4,6
29.03.2014 01:55:16 UTC 45,35N 26,25E 147 km ML=4,3
29.03.2014 19:18:05 UTC 45,61N 26,48E 134 km ML=5,0
31.03.2014 15:48:47 UTC 45,58N 26,47E 140 km ML=3,7
03.04.2014 12:38:57 UTC 45,47N 26,40E 124 km ML=4,6
07.04.2014 12:59:53 UTC 45,50N 26,29E 108 km ML=3,9
11.04.2014 20:33:55 UTC 45,63N 26,45E 150 km ML=3,8
26.04.2014 18:32:43 UTC 45,87N 26,78E _85 km ML=3,5
20.05.2014 19:18:55 UTC 45,67N 26,55E 104 km ML=3,8
08.06.2014 03:43:52 UTC 45,76N 26,73E _88 km ML=3,6
14.06.2014 13:21:58 UTC 45,75N 26,66E _97 km ML=3,5
29.06.2014 14:38:13 UTC 45,64N 26,54E 144 km ML=3,5
05.08.2014 23:24:59 UTC 45,57N 26,52E 132 km ML=3,8
09.08.2014 18:03:21 UTC 45,57N 26,47E 134 km ML=3,6
19.08.2014 09:04:40 UTC 45,69N 26,61E 141 km ML=3,9
24.08.2014 07:12:49 UTC 45,61N 26,32E 148 km ML=4,6
25.08.2014 15:44:54 UTC 45,74N 26,73E 125 km ML=3,5
29.08.2014 06:24:29 UTC 45,54N 26,37E 126 km ML=4,0
06.09.2014 04:20:11 UTC 45,66N 26,59E 146 km ML=3,5
09.09.2014 06:09:48 UTC 45,45N 26,29E 130 km ML=3,5
10.09.2014 19:45:57 UTC 45,59N 26,46E 106 km ML=4,8
07.10.2014 20:34:33 UTC 45,70N 26,66E 135 km ML=3,7
08.10.2014 00:57:22 UTC 45,70N 26,76E 119 km ML=3,6
21.10.2014 19:22:15 UTC 45,34N 26,30E 145 km ML=3,5
03.11.2014 13:09:59 UTC 45,57N 26,40E 119 km ML=4,5
05.11.2014 05:37:52 UTC 45,66N 26,58E 143 km ML=3,6
19.11.2014 07:24:22 UTC 45,49N 26,35E 128 km ML=3,6
22.11.2014 19:14:17 UTC 45,87N 27,16E _39 km ML=5,7
01.12.2014 15:38:51 UTC 45,86N 26,77E _70 km ML=3,6
07.12.2014 21:04:05 UTC 45,88N 27,17E _40 km ML=4,5
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

panta_rh_ei

#3
Aşadar şi prin urmare..."DUMINICĂ DIMINEAŢA(sublinierea îmi aparţine) am primit vizita singurei persoane din satul in care locuiesc care prezinta incredere"...   persoană care... "Este o familie de oameni seriosi, crestini ortodoxi, inaintati in virsta, care desi oameni simpli,au mult bun simt.Ce mi-au relatat"...  după cum reiese din text, despre nişte lucruri care s-au întâmplat cu puţin timp înainte de cutremurul care s-a produs, de fapt şi de drept, DUMINICĂ NOAPTEA LA ORA 23,03.
Duduie ozana meriţi într-adevăr toată încrederea lor ca şi INFP de altfel care aici(ar trebui sa fie o poza dar nu stiu daca apare) spune asta :


Adică ,,local time :23,04/2014-12-07 şi aici: Cutremure vrancene cu magnitudinea ML 3,5+ in perioada 2014-2018(sursa: catalog INFP.ro)  asta: 07.12.2014 21:04:05 UTC 45,88N 27,17E _40 km ML=4,5
Sigur ceva e putred în Danemarca dar dacă oama ne spune că prezintă încredere trebuie s-o credem şi noi pe cuvânt.  Specialiştii de la INFP ies din discuţie. Ne-am lămurit de mult că ce şi cum... Părerea mea, evident.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Arhanghelul

#4
Foarte corect observate neconcordantele temporale din "text" ...

Sper ca oama sa-mi raspunda la mesajul in care am rugat-o sa precizeze clar data si ora evenimentului ...ci nu cele ... ale vizitei din poveste ...

Revin cu date noi daca le primesc ... daca ...  :evil:

P.S. Special am etalat lista cu evenimentele cutremuratoare ... ca deh nu se pupau cu povestea ...  :evil:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05