Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele Buzaului - OZN, meteorit sau altceva?

Creat de AdSky, 17 Iulie 2014, 12:19:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdSky

 I. Aparitia

Era prin iunie 2008, de abia incepuse criza economica, colegii de breasla (jurnalisti) simteau pentru prima data cum este sa ai salariu taiat si cum trebuie sa-ti calculezi economiile mai bine ca inainte. Era pe seara, dupa o emisiune la un TV local, unde lucram pe atunci, cand am iesit in curtea redactiei, unde sus straluceau stelele,

indemnandu-te parca la visare. La un moment dat un coleg, arata cu degetul spre cer in directia N – NE si ii spune in mod precipitat altuia, din apropiere ca sus se vede  o ... "farfurie zburatoare". Celalalt, il indeamna sa aduca camera de filmat si sa filmeze....si a filmat! Cred ca mai bine de jumatate de ora s-a filmat cu un Sony VX2100 pe caseta Dv-Cam41. Colegii nu mai vazusera asa ceva, era de fapt un punct foarte luminos  - pentru cunoscatori, Obiectul Neidentificat era de vreo 5 ori mai luminos decat Sirius care este cea mai stralucitoare stea observata cu ochiul liber de pe cer, cu o magnitudine aparenta de −1,46, si cu toate acestea obiectul luminos nu se putea urmarii lesne pe cer, deoarece focalizarea era greu de facut. Totusi s-a reusit sa se faca filmarea (pe care o vom prezenta ulterior). Lumina de pe cer facea zig-zaguri dezordonate si din cand in cand ramanea imobila pe cer – aspect ce ne-a condus la ideea ca suntem in fata unei aparitii OZN. Repet, eram in data de 12 June 2008, intre orele 21:00 – 21:45, ora locala, undeva in oras, in curtea unei redactii, martori cel putin 3 colegi jurnalisti. Bineinteles dupa ce episodul cu filmarea s-a terminat au inceput comentariile, vizionand ceea ce s-a filmat si fiecare si-a dat cu parerea. Suspect pentru mine si alt coleg care s-a alaturat vizionarii si care a lucrat la armata – aviatie, la Boboc a fost faptul ca responsabilul cu filmarea si celalalt coleg nu au mai vrut sa ne lasa sa vedem a doua oara filmarea si "colac peste pupaza", a doua zi a spus ca a ... pierdut-o. Dupa mai multe luni de zile, caseta a intrat totusi in posesia mea si revazand ceea ce s-a filmat am conchis ca fara dubii este filmarea unui Obiect Necunoscut care nu putea fi nici iluzie optica, nici balon meteorologic, nici fulger globular, nici elicopter, sau vreo planeta sau stea si de fapt nimic din ceea ce este omenesc construit nu putea sa se miste in acel fel. Reamintesc ca OZN-ul nostru a disparut brusc pe cerul instelat al zilei de 12 iunie 2008, lasand in urma o groaza de intrebari.

II. Misterul

mai multe...aici:


http://www.newsbuzau.ro/index.php/misterele-buzaului/1993-misterele-buzaului-episodul-al-ii-lea-ozn-meteorit-sau-iluzie

TheStrangeMan

Pai si inregistrarea video cand o vedem?