Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Notiuni FUNDAMENTALE pe intelesul tuturor explicate de Dharanis ..fara linkuri !

Creat de fiulploii, 01 Iulie 2014, 12:56:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

SLEAH19

Citat din: Dharanis din  02 Iulie 2014, 11:26:16

Chestiunea cu Enoch nu are relevanta pentru acest sir de discutii, de aceea ti-am oferit cartea in limba engleza daca asta iti doreai sa afli.


Ai trecut un pic cu privirea peste Cartea lui Enoch?
Nu întâmplător am facut referire la ea, atunci când a fost scrisă pe locul unde sunt acum NAZA sau London Royal Society erau cel mult niste triburi care sigur nu aveau vreun interes in mistificarea pământului plat.

Dacă acele noţiuni descrise de Enoch şi explicate lui de îngeri cu privire la astronomie, cosmologie, mecanică cerească, forma şi interatracţia corpurilor cereşti ...etc, nu au nici o relevanţă cu şirul de dicuţii iniţiat de tine atunci tu nu eşti aici să discuţi ci doar să buleşti agenda forumului şi în ce mă priveşte perioada de graţie s-a sfârşit, indiferent de măsuri eu  nu te mai citesc.



O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Dharanis

Geografia cartii lui Enoch este una a pamantului plat, de aceea nu am intervenit.

Exista mai multe lucrari pe tema asta, le poti consulta.


Este clar ca dai dovada de ignoranta crasa pe acest subiect: muntii descrisi de Enoch, MARGINEA pamantului, locul unde cerul se sfarseste, si multe alte chestii.

Daca luam ca punct de referinta doar the Book of Luminaries (cap. 71 - 77) atunci descrierea orbitei Soarelui/Lunii coincide perfect cu explicatiile mele...


Eu am studiat cartea lui Enoch bine de tot, chiar am adus corectii la traducere aici:

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?PHPSESSID=l42aln2osb9aqent24emf1bfa1&topic=45731.msg1130692#msg1130692

Marea Eritreei este Sea of Atil, adica Marea Neagra.





horia2008


Amice esti dibaci si iscusit vad ca

Da' daca vrei sa-ti impui adevarul stiintific (care fara sustinerea pe care ti-o tot solicita colegii, e abureala) pe care-l insiri cu atata sarg pe aici, coboara din sferele (oops :roll:) tale selecte mai catre noi, plebeii si incearca sa ne prinzi cu ceva mai concret

vezi ca cu arogante de genu'
Citat din: Dharanis din  02 Iulie 2014, 13:18:21
Exista mai multe lucrari pe tema asta, le poti consulta.
Citat din: Dharanis din  02 Iulie 2014, 13:18:21
Este clar ca dai dovada de ignoranta crasa pe acest subiect
nu tine...

Asta nu-i obraznicie?

Sau obraznicia ta e mai selecta??

Enjoy your break/pause/rest...as long as necessary.




SLEAH19

  Extrapolare şi răsucirea ideilor până când  aparent se potrivesc la argumente.  Tehnică de troll obosit să încadrezi Cartea lui Enoh pe care NU AI CITIT-O, într-o postare mică şi plină de ,,platitudini,,  driblând pasajele la care fac referire. Te crezi Messi? Eu nu joc fotbal aici, mai lasă-mă în ignoranţa mea şi mergi de te caută !
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Siberia

Ok...
Recunosc ca de-abia am deschis site-ul si mi-au cazut ochii pe acest subiect asa ca n-am apucat sa citesc restul subiectelor si postarilor tale, Dharanis.
Intrebarea mea e urmatoarea:
Pe ce fel de Pamant crezi ca traiesti ? plat ? sferic ? cubic ? romboidal ? discoidal ? ovoidal ?

In cazul in care raspunsul este unul plat - la fel ca si apa imbuteliata - care crezi ca ar fi legatura intre un anumit grad de curbura  a pamantului si eclipsele lunare ?

Oh, si nu te obosi sa ma tragi de urechi ca n-am apucat sa citesc toate articolele sau cartile oferite in linkurile postate (aici sau pe alte subiecte pe care nici nu le-am frunzarit inca). Orice comentariu cu privire la nivelul meu de idiotenie ma lasa la fel de rece ca si materia inconjuratoare :-)

L E - damn it, guys :-))
M-am obosit sa intreb degeaba :-) Am observat acum ca Dharanis nu poate posta.
Sorry :-)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

Si eu tot cam asa doream sa pun intrebarea. Desi eu banuiesc ca el traieste pe un pamant rotund insa ne agata cu teoria p. plat :)

mariusvlad

Chiar daca nu sunt de acord cu ideile expuse de @Dharanis nu cred ca este corect sa ii raspundem atata timp cat nu se poate apara.
De fapt cred ca ar fi fair play ca topicurile deschise de el sa fie blocate pe perioada ispasirii pedepsei.

adrian75

Deci, daca plecam intr-o calatorie in jurul Pamantului urmand linia Ecuatorului si mergand...sa zicem catre Est, ajungem sau nu in punctul de unde am plecat? Daca ajungem, atunci Pamantul este o sfera, daca nu ajungem,inseamna ca este plat. Sau versiunea mai putin costisitoare: construim un balon...RUFON care sa se ridice in stratosfera, cu sau fara echipaj uman. Oricum, va fi totul inregistrat video. De acolo vedem daca este plat sau rotund. Simplu nu? Ambele variante au mai fost realizate si de altii.

Tyanu

sunt postari foarte interesante care nu au avut parte de atatea dezbateri si comentarii. cred ca acest nou coleg al nostru se bucura ca e luat in seama. doar o parere personala...
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

adrian75

Nu cred ca este gresit sa spui ca cineva are dreptate. Am vrut doar ca in doua cuvinte sa confirm ceva la care ma gandisem si eu, atata tot. Daca am deranjat cu asta, va rog sa-mi stergeti contul!
Totusi, cu sau fara deranj am o intrebare....nu cumva acest "nou coleg" este un test? Un fel de joaca a cuiva ca sa vada reactiile membrilor acestui forum?
Ce naiba...Pamantul plat........ pfffff.

alx

@adrian75
Nimeni,din ce stiu eu, nu a facut nici un test...Dharanis a mai activat pe acest forum cu userul Sandokhan,pana cand a reusit sa...scoata din sarite pe toata lumea,si s-a ales cu mesajele sterse si contul la fel.Nu stiu de ce a ales acest moment ca sa revina a,insa in mod cert a avut un motiv...
   Oricare ad fi motivul/motivatia,eu iti pot garanta ca ce s-a intamplat acum 8 ani nu se va intampla din nou...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Dharanis

Doresc sa multumesc the powers that be pentru reducerea perioadei de carantina.


Paul, daca iti aduci aminte, eu mi-am sters toate mesajele (155 la numar), si nu tu sau vreun moderator. Motivul pentru care am plecat impreuna cu barron, era simplu: au fost inchise niste siruri, si mutate altele, ceva fara prea multa importanta...


De ce am venit aici acum? Pentru ca voi ati postat de la o vreme incoace mult material pe tema UFO, fara sa intelegeti ca un astfel de aparat nu ar avea cum sa tina pasul cu un Pamant care orbiteaza cu o viteza de 107.000 km/hr (adica 29km/s); am oferit aici deja relatarile despre ecranarea completa a unui UFO fata de orice fel de forta gravitationala terestra.


Nimic deosebit nu s-a intamplat aici atunci; si nici nu se v-a intampla acum; suntem aici pentru discutii inteligente care ar trebui sa tina DOAR de prezentarea unor dovezi, materiale bibliografice, si atat.


Paul, am sa te rog sa muti inapoi la locul lor potrivit sirurile mele (pentru ca acolo au fost ele postate original), si sa scoti acel "nici macar ipoteze" care nu imi apartine: din punct de vedere administrativ, e corect sa fie asa; thanks.



alx

Citat din: Dharanis din  14 Iulie 2014, 15:35:29
Doresc sa multumesc the powers that be pentru reducerea perioadei de carantina.
Nu te grabi cu multumirile...daca nu iti schimbi stilul,vor fi fost...inutile.

Citat din: Dharanis din  14 Iulie 2014, 15:35:29
Paul, daca iti aduci aminte, eu mi-am sters toate mesajele (155 la numar), si nu tu sau vreun moderator. Motivul pentru care am plecat impreuna cu barron, era simplu: au fost inchise niste siruri, si mutate altele, ceva fara prea multa importanta...
Eu nu sunt Paul...in primul rand.In al doilea rand,nu-mi aduc aminte de asa ceva,pentru ca si atunci,ca si acum,consider ca ideile pe care le expui aici nu au legatura cu realitatea obiectiva...
Cat despre faptul ca ai plecat impreuna cu Bogdan...e irelevant.El a plecat atunci dupa niste...evenimente de pe forum,evenimente pe care nu mai vreau sa le enumar...

Citat din: Dharanis din  14 Iulie 2014, 15:35:29
De ce am venit aici acum? Pentru ca voi ati postat de la o vreme incoace mult material pe tema UFO, fara sa intelegeti ca un astfel de aparat nu ar avea cum sa tina pasul cu un Pamant care orbiteaza cu o viteza de 107.000 km/hr (adica 29km/s); am oferit aici deja relatarile despre ecranarea completa a unui UFO fata de orice fel de forta gravitationala terestra.
Ti-am mai explicat odata ca ceea ce tu sustii aici sunt doar niste...teorii,pe care incerci sa le impui intr-un mod...ciudat.Si atata timp cat faci astfel de afirmatii,si le intaresti cu informatii de acum 100-200 de ani...imi pare rau pentru tine,dar nu esti credibil.

Citat din: Dharanis din  14 Iulie 2014, 15:35:29
Nimic deosebit nu s-a intamplat aici atunci; si nici nu se v-a intampla acum; suntem aici pentru discutii inteligente care ar trebui sa tina DOAR de prezentarea unor dovezi, materiale bibliografice, si atat.
Iar prezentarea dovezilor de catre tine nu are nici o legatura cu prezentarea unor dovezi,atata timp cat tu aduci ca si dovezi posturi ale tale de pe alte forumuri.  Si da,atunci ceva deosebit s-a intamplat...chiar daca tu nu recunosti asta.

Citat din: Dharanis din  14 Iulie 2014, 15:35:29
Paul, am sa te rog sa muti inapoi la locul lor potrivit sirurile mele (pentru ca acolo au fost ele postate original), si sa scoti acel "nici macar ipoteze" care nu imi apartine: din punct de vedere administrativ, e corect sa fie asa; thanks.
Nu se va muta nimic nicaieri,si nu se va scoate nimic.Ba mai mult,cred ca-ti voi restrictiona postarea la sectiunea in limba engleza,pentru ca nu este posibil sa poti posta orice vrei tu in sectiunea aia.Pana la urma,asta e un forum serios,citit si in afara,iar "demonstratiile" tale in limba engleza nu au ce cauta acolo.Punct.
   Chiar daca unii vor considera ca sunt prea dur,sau tiranic,eu am o obligatie fata de cititorii acestui forum.Si daca un moderator ti-a redus moderarea,dupa ce initial a afirmat public ca nu se baga peste decizia mea...nu-i o problema foarte mare.Insa daca vei continua in acest ritm cu tentativa de acapare a forumului si atragerea lui intr-o directie pe care eu,si nu numai eu,o consider gresita,am si alte optiuni ca sa te...calmez.Si acele metode nu se supun interventiilor moderatorilor.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Citat din: alx din  14 Iulie 2014, 20:13:48
...
Ti-am mai explicat odata ca ceea ce tu sustii aici sunt doar niste...teorii,pe care incerci sa le impui intr-un mod...ciudat.Si atata timp cat faci astfel de afirmatii,si le intaresti cu informatii de acum 100-200 de ani...imi pare rau pentru tine,dar nu esti credibil.
...

Scurt si cuprinzator, Like! ...

In rest, nu e vorba de nici o dictatura sau tiranie pe forum. Doar pretentia (absolut justificata) de a fi cat de cat obiectiv si realist.
Iar realitatea intr-adevar nu se gaseste printre citate (vechi de n-spe' ani), realitatea de azi si-a extins mult orizonturile, lasand loc altor intrebari cu si mai multe necunoscute la scara mult mai mare decat frumosul (inca) giuvaer albastru numit Terra, ce isi urmeaza drumul prin acest vast univers...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Ganditorul

Citat din: Dharanis din  14 Iulie 2014, 15:35:29:-D :rainbow:



De ce am venit aici acum? Pentru ca voi ati postat de la o vreme incoace mult material pe tema UFO, fara sa intelegeti ca un astfel de aparat nu ar avea cum sa tina pasul cu un Pamant care orbiteaza cu o viteza de 107.000 km/hr (adica 29km/s); am oferit aici deja relatarile despre ecranarea completa a unui UFO fata de orice fel de forta gravitationala terestra.



Suntem mai ai drk ca ET-ii...    :evil: :ufo:

Pamantenii au reusit "sa prinda din urma" planeta Saturn : Sonda spatiala Cassinii orbiteaza in jurul planetei Saturn si face fotografii (gratuite) pamantenilor (de pe "pamantul plat") :

Pamantenii sunt rugati sa se uite la cer si sa zambeasca in directia planetei Saturn. Sonda spatiala Cassini, aflata pe orbita planetei cu inele, va face o fotografie Pamantului.

Echipa de la NASA care se ocupa de imaginile transmise de Cassini isi doreste ca toata lumea sa se uite la sonda, sa-i faca cu mana si sa zambeasca, scrie http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-23373821 BBC.

E adevarat ca, din cauza distantei de la Saturn la Pamant, planeta albastra va arata ca un pixel in fotografia finala, insa Caroline Porco, de la misiunea Cassini, considera ca acesta este un moment "ca sa sarbatorim viata" pe planeta noastra.

In Romania, doritorii pot zambi si flutura din maini spre Saturn incepand cu ora 00.27, sambata. Ora a fost calculata luand in considerare cele 80 de minute necesare ca lumina reflectata de suprafata Pamantului sa strabata cele aproape 1,5 miliarde de kilometri pentru a ajunge in afara sistemului solar.

(Vineri, 19 Iulie 2013, ora 19:01... sac, sac ) :martiansad:

http://www.ziare.com/magazin/spatiu/nasa-ne-roaga-sa-zambim-sonda-cassini-fotografiaza-pamantul-1247062