Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tunguska1908 - Pământul Plat - Fulgerul globular al lui Tesla-nici macar ipoteze

Creat de Dharanis, 24 Iunie 2014, 11:38:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dharanis

Am modificat mesajul precedent: arhanghelul in loc de archangel (in engleza acest cuvant are o insemnatate mai interesanta), puteai sa scrii pe privat...

Dharanis

Sa revenim la subiectul paradoxului UFO care sfideaza conceptul de heliocentrism.

Paul, citeste urmatoarele randuri cu atentie.


Dr. Raymond Bernard:

Multe rapoarte vorbesc de OZN-uri aparute pe cer, de nicaieri, care apoi dispar, se pare intr-o clipa. Tipic pentru rapoartele despre farfurii zburatoare, asa cum apar ele, este faptul ca obiectul este vazut zburand cu cateva sute de mile pe ora.

Pe langa aceasta acceleratie liniara extraordinara, farfuriile par sa sfideze inertia si in alte privinte. La viteze foarte mari, ele cotesc la un unghi perfect de 90 de grade si chiar inverseaza directia, fara rezultate dezastruoase, pentru structura sau pentru echipajul lor. Cel putin doi dintre prietenii mei mi-au spus ca au vazut farfurii zburatoare, deplasandu-se pe cer cu viteze foartet mari, cotind apoi instantaneu la 90 de grade.

Mai mult, aceste OZN-uri sfideaza efectele normale ale deplasarii prin atmosfera: frictiunea.



Conform putinelor date care au fost adunate despre UFO-urile germane, Haenebu si Vril:

Haenebu - 4.800 km/hr la altitudine joasa  -  17,000 km/hr viteza maxima


Vril - viteza maxima de 21,000 km/hr


Deci, va intreb din nou:

La o viteza de aproximativ 107.000 km/hr (adica aprox. 29 km/s) a Pamantului in presupusa sa orbita in jurul Soarelui, un UFO nu ar avea cum sa tina "pasul", si sa mai fie si observat atat de des, cu o traiectorie aleatorie, care sfideaza fizica conventionala.


Din bibliografia lui Nick Cook:

- British aviation journalist and author of fiction and non-fiction works and has won four Aerospace Journalist of the Year Awards from the Royal Aeronautical Society.

- From 1987 to 2001, Cook was Aviation Editor of Jane's Defence Weekly, the international defence journal. He is currently the magazine's Aerospace Consultant.


http://www.bibliotecapleyades.net/archivos_pdf/hunt_zeropoint.pdf

Cuvantul antigravity apare de 184 de ori.


UFO-urile germane sunt ecranate fata de undele terestre gravitationale dextrogire, acesta este motivul pentru pot inversa directia traiectoriei sfidand legile conventionale ale stiintei.


Paul, poate ai auzit de Viktor Schauberger.


http://discaircraft.greyfalcon.us/Viktor%20Schauberger.htm


http://free-energy.xf.cz/SCHAUBERGER/Living_Energies.pdf


O documentatie de exceptie a efectelor antigravitationale ale dublei torsiuni aplicate de Schauberger discului Repulsin.



fiulploii a mentionat cusca Faraday.

Mai multe detalii.

Plantele pot citi direct gandurile, emotiile, si sentimentele in momentul in care sunt emise sau traite. S-a incercat izolarea unei plante folosind o cusca de tip Faraday (ecranare electromagnetica), ea insasi inchisa intr-un recipient de plumb--COMUNICAREA DINTRE PLANTA SI OM NEPUTAND FI INTRERUPTA. DECI NATURA CAMPURILOR CARE INCONJOARA MINERALELE, PLANTELE, ANIMALELE SI OAMENII NU SUNT NUMAI DE NATURA ELECTROMAGNETICA. O planta carnivora POATE DIFERENTIA USOR INTRE O BUCATA DE FIER SAU ALT MATERIAL SI O INSECTA DECI POATE RECUNOASTE COMPONENTA BIOENERGETICA A ELEMENTULUI PREZENTAT IN FATA EI.


Deci, cusca Faraday nu ecraneaza undele de subquarks in totalitate, si nici nu ar avea cum.

DOAR un UFO poate ecrana aceste unde, prin fizica dublei torsiuni.

alx

Stimabile Dharanis
Eu ti-am pus niste intrebari simple,adica voiam sa stiu daca ai urcat un munte,daca ai zburat cu avionul,daca ai fost la mare.In loc de asta primesc o mare de...link-uri.
   Peste toate astea,modul tau de a-ti prezenta ideile ca si adevaruri absolute pe mine cel putin ma deranjeaza.Vorbesti de propulsia OZN-urilor de parca tocmai ce ai dezmembrat unul,ataci subiecte legate de o fizica atat de avansata incat inca nu s-a inventat,vorbesti despre pamantul plat de parca tocmai te-ai intors de la marginea lui,iti argumentezi ideile cu link-uri spre posturi de-a tale de pe alte forumuri,etc.
  Sincer,cred ca aceasta comunitate,RUFOn,nu e inca pregatita sa te primeasca si sa te aplaude...
Asa cum am mai spus de atatea ori,acest forum este accesat de foarte multa lume,iar tendinta oamenilor este sa si creada ceea ce apare pe un astfel de forum,plecand de la ideea ca aici sunt oameni care stiu ce vorbesc. De aceea consider ca posturile tale,prin modul de prezentare a ideilor,nu sunt...compatibile cu acest forum.Totusi,nu-mi doresc sa fiu acuzat de dictatura,asa ca voi cere parerea membrilor din Echipa Zero.Si vom hotari impreuna care va fi viitorul tau pe acest forum.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

Stam si discutam azi, in sec 21, despre Pamantul plat. Acum 300 de ani poate nu erau alternative de verificare - in afara de calatoria lui Magelan - astazi insa ....

Vreau sa vad ca adeptii "Pamantului plat" ridica in stratosfera 4 baloane - unul in emisfera sudica, altul in emisfera nordica, unul la Ecuator la meridianul 0 si altul la meridianul 180, cu camere de luat vederi pe ele si transmit asta in direct pe toate canalele media disponbile (au reusit romanii de la "Stiinta si Tehnica" sa ridice un balon anul trecut - banuiesc ca "insistentii de la teoria Pamantului Plat" au atatia bani/finantare sa faca macar atata lucru).

Daca cele 4 baloane ridicate simultan se vad intre ele, cu ajutorul camerelor de luat vederi - atunci e clar, Pamantul e plat si suntem toti niste tampiti pt ca, credem ca e rotund ca alte miliarde de miliarde de corpuri ceresti ce umplu Universul.
Daca nu ... mai duceti-va domnilor la plimbare, pe alte site-uri, cu iz religios.

Ce este insa cert - exista niste anomalii optice, insuficient studiate - pentru ca umanitate este in primul rand practica. A aflat ca Pamantul e rotund si trateaza problema ca atare in toate domeniile - iar unde apar anomalii, practica corectii.
Un studiu asupra acestor anomalii optice cred ca este necesar - acum in acest moment al dezvoltarii stiintei. Nu se stie ce fenomen putem descoperi din asta... Chiar acum m-am intors de pe litoral si, pentru distractie, va propun sa masurati unghiul sub care marea  si uscatul apar la orizont. Teoretic ar trebui sa vezi marea sub un unghi de 160-170 gr. In realitate vezi doar marea sub un unghi de 90-100 gr si te trezesti cu ditamai constructiile si turnuri/stalpi in largul marii - desi te aflii la cel mai inaintat punct al litoralului romanesc si marea ar trebui sa se vada cel putin 180 gr la orizont.
Nu stiu ceinseamna asta sau ce fel de prisma se formeaza in larg, prisma care poate juca rolul de "fata Morgana" proiectand la orizont constructi aflate in alta parte. Dar merita studiat, macar la nivel de amator.

sunnyboy

trebuie sa ma citez pe mine ca nu am ce face  :lol:  in urma cu patru luni glumeam la o postare care ar fi putut parea reala numai daca pamantul ar fi fost plat si turtit  :wink:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,200.msg88099.html#msg88099

Arhanghelul

Citat din: sunnyboy din  27 Februarie 2014, 03:44:31
vestul si estul sunt conventii (geografice) umane... meridianul zero (greenwich) este o conventie si el... pamantul e rotund... asa ca nu vad sensul prezicerii respective!
Ca sa aiuresc la maxim ce spunea Xanadron, americanii aflati in vest, pentru a ajunge in est (China, Japonia si celalte tari din extremul orient care le-au asigurat prosperitatea mai multe decenii) au luat-o tot spre vest!

Daca pamantul ar fi fost plat - turtit, ca un gratar sau ca o plita de gatit ar fi fost aaaaaaalta treaba !  :lol:

Postarea ta era ... la 180 de grade ...   :lol: :lol: :lol:   ... Amerlica este la Est si uRsia este la Vest ...

Dovada mai jos ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Dharanis

Intrebarile tale, alx, nu au cum sa raspunda la discutia flat earth vs. round earth.

Ei bine, am locuit o vreme indelungata in Los Angeles; de acolo se vede clar (cand vremea permite desigur) insula Catalina (34 km distanta).

Nu ai cum sa-ti dai seama din avion despre forma pamantului.

Doar fotografii precise, cu distante/altitudini masurate la metru, pot raspunde la intrebare.


Asa cum stiti cu totii, pe un pamant sferic, orice punct la suprafata este parte a unui arc de cerc.

Deja am postat mai devreme formulele precise pentru curbura/obstacol vizual.


Orasul Grimsby, lacul Ontario privire de ansamblu:

http://www.globalairphotos.com/large/ON/Grimsby/All/2002/006/2


Distanta intre Beamer Falls si Toronto este de 55 de km.

Curbura de 59 de metri.


Beamer Falls este un parc aflat la o altitude de 45 de metri deasupra lacului Ontario (altitudinea maxima ajunge la 70 de metri, loc aflat mai la vest in fotografie, sau daca ne orientam catre Polul Nord, catre est).

Aici sunt visitor stands, locul de unde vizitatorii pot face fotografii, admira privelistea: http://www.npca.ca/wp-content/uploads/BeamerLookout.jpg


Beamer Falls, 45 de metri altitudine:

http://www.gowaterfalling.com/waterfalls/beamer.shtml


Si acum fotografiile:




https://www.flickr.com/photos/chris_baird/14067034302

Realizata exact din viewing stands, deci 45 de metri: zero curbura, pe un pamant sferic ar fi trebuit sa vedem inca 14 metri din curbura maxima, si nimic sub 65 de metri de pe celalalt mal.


Alta fotografie din Beamer Falls:




http://www.flickr.com/photos/suckamc/53037827/#

Zero curbura pe o distanta de 55 de km.


Acum vom ascensiona la 70 de metri: deci ar trebui sa vedem o panta ascendenta, curbura de 59 de metri, si nimic sub aproximativ 45 de metri din Toronto view.




http://www.flickr.com/photos/tundrabluephotography/312939439/#


Zero curbura, toate detaliile din Toronto in full view.


Pentru urmatoarele fotografii, cititorii de pe flat earth au sunat-o pe Mrs. Kerry-Ann Lecky Hepburn, le-a spus ca le-a realizat de la 70 de metri deasupra lacului Ontario (Beamer Falls).



Zero curbura peste o distanta de 55 de km.

Folosind un reflector telescope, din acelasi loc, Mrs. Lecky Hepburn a realizat si urmatorul zoom:



Detalii absolut imposibile pe un pamant de forma sferica, cu o curbura de 59 de metri.


Fizica avansata de care am amintit exista deja.

Te rog sa citesti cea mai formidabila lucrare pe tema UFO, Hunt for the Zero Point:


http://www.bibliotecapleyades.net/archivos_pdf/hunt_zeropoint.pdf


Si avem si ecuatiile originale ale lui Maxwell, viteza luminii este o variabila, existenta ether-ului si mult mai mult:



Fizica adevarata, cea descoperita de Tesla, Brown, DePalma, Kozyrev, Schauberger, exista si a fost utilizata de germani pentru a construi propulsia UFO-urilor.



alx

Citat din: Dharanis din  01 Iulie 2014, 10:36:01
Intrebarile tale, alx, nu au cum sa raspunda la discutia flat earth vs. round earth.


Nu ai cum sa-ti dai seama din avion despre forma pamantului.

Ok.
Am inteles...nu-ti poti da seama de forma Pamantului din avion,dar dintr-o fotografie se poate...si se pot trage concluzii care rastoarna tot fundamentul teoretic al civilizatiei actuale doar din niste observatii si fotografii...asta e chiar super.
  Insa am o intrebare la tine:sa presupunem ca accept ca pamantul e plat.Care e forma acestui Pamant plat?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arhanghelul

Hai sa-ti explic eu simplu si (foarte) practic ... atmosfera formeaza paturi de aer cu densitati diferite ... adica vor forma "mega"canale/conducte optice ... similar fibrei optice ...

Cum se vede fata morgana (cu mici imperfectiuni optice ca aerul mai are si imperfectiuni in "canalizare") ...

Jean-Daniel Colladon   ... http://ro.wikipedia.org/wiki/Fibr%C4%83_optic%C4%83

http://www.atmo.arizona.edu/students/courselinks/fall12/atmo170a1s2/1S1P_stuff/atmos_optical_phenomena/optical_phenomena.html



Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Dharanis

Aici am postat cateva imagini realizate cu pamantul plat, nu reprezinta insa modelul ideal.

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4618.msg90027.html#msg90027


Se pare ca nu ai citit mai deloc ce am scris eu pe acest sir de discutii.

Gheorghe Asachi, unul dintre cei mai renumiti istorici ai secolului XIX.


http://romaniapress-misterelelumii.blogspot.ro/2011/01/misterele-ceahlaului-fenomene.html


Ceahlaul nu se ridica, nici pe departe, la altitudinea altor piscuri muntoase din România sau din tarile vecine. Cu toate acestea, in mod paradoxal, el este singurul masiv care poate fi vazut de la sute de kilometri departare. in anumite conditii atmosferice si de luminozitate solara, piscurile Ceahlaului se zaresc cu o deosebita claritate de pe tarmul Marii Negre si de pe malurile Nistrului. Gheorghe Asachi scria despre acest fenomen inca din anul 1859: ,,Corabierul de pe Marea Neagra vede piscul cel inalt al acestui munte, de la Capul Mangaliei si pâna la Cetatea Alba. Locuitorul de pe tarmul Nistrului vede soarele apunând dupa masa acestui munte, iar pastorul nomad, dupa ce si-a iernat turmele sale pe câmpiile Bugeacului, se intoarce catre casa având in vedere vârful Pionului, sau Ceahlaului".


Obstacolul vizual intre Mangalia si varful Toaca masoara peste 12 km.



Paradoxul presiunii barometrice, care incalca fundamentul teoretic al civilizatiei noastre:

Greutatea atmosferei este în constantă schimbare, așa cum indică schimbarea de presiune barometrică. Zonele cu presiune mică nu suntneapărat înconjurate de centuri cu presiune ridicată. Schimbarea semi-diurnă în presiunea barometrică nu este explicabilă prin principiul mecanicist al gravitației și prin efectul de încălzire datoratradiației solare. Cauzele acestor variații sunt necunoscute.

"Se cunoaște acum , cât și cu două secole și jumătate în urmă, că există mai mult sau mai puțin, variații zilnice ale presiunii
barometrice, culminând cu două maxime și două minime, în decursul a 24 de ore. Aceleași observații au fost făcute, și au creat nedumeriri, la fiecare stație la care erau păstrate și studiate înregistrările de presiune, dar fără succes
în aflarea unei explicații fizice complete. Vorbind despre variația diurnă și semi-diurnă a barometrului, Lord Rayleigh zice:

"Magnitudinea relativă a celei din urmă [variația semi-diurnă], așacum a fost observată în multe locuri de pe suprafața Pământului, esteîncă un mister, toate încercările de explicare fiind iluzorii"


Un maxim este la 10 a.m., un altul la 10 p.m.; cele două minime suntla 4 a.m. și la 4 p.m.. Efectul de încălzire creat de Soare, nu poate explica nici timpul când apare maximul, nici timpul când apare minimul acestor variații semi-diurne. Dacă presiunea devine mai micăfără ca aerul să devină mai ușor, printr-o expansiune laterală datoratăcăldurii, aceasta trebuie să însemne că aceiași masă de aer gravitează cu schimbara forței, la diferite ore.


Newton, ne spune ca fundamentul teoretic al civilizatiei noastre este cu totul altul, bazat pe PRESIUNE GRAVITATIONALA:

Here is a letter from Newton to Halley, describing how he had independently arrived at the inverse square law using his aether hypothesis, to which he refers as the 'descending spirit':

....Now if this spirit descends from above with uniform velocity, its density and consequently its force will be reciprocally proportional to the square of its distance from the centre. But if it descended with accelerated motion, its density will everywhere diminish as much as the velocity increases, and so its force (according to the hypothesis) will be the same as before, that is still reciprocally as the square of its distance from the centre'

Sa traducem:

Aici este scrisoarea lui Newton catre Halley, care descrie cum a dedus legea proportionalitatii inverse cu patratul distantei folosind ipoteza existentei eterului, la care se refera cu sintagma "spiritul care coboara":

...Acum daca acest spirit (eter) descinde cu viteza uniforma, densitatea sa si prin aceasta forta sa vor fi reciproc proportionale cu patratul distantei de la centru. Dar daca va descinde cu miscare accelerata, densitatea sa se va diminua in timp ce viteza va creste, deci si forta (avand in vedere ipoteza) va fi de aceeasi magnitudine ca inainte, adica inca intr-un mod reciproc cu patratul distantei de la centru.


Mai mult, Newton da de pamant cu teoria atractiei gravitationale:

A letter to Bentley: "That gravity should be innate, inherent, and essential to matter, so that one body can act upon another at a distance through a vacuum without the mediation of anything else, by and through which their action and force may be conveyed from one to another, is to me so great an absurdity that I believe no man, who has in philosophical matters a competent faculty of thinking, can ever fall into it."

O scrisoare catre Bentley: Ca gravitatia sa fie un concept innascut, inerent si apartinand in mod esential materiei, astfel incat un corp sa actioneze asupra altui corp la distanta prin vid, fara alt intermediu, cu ajutorul caruia si prin care actiunea si fortele acestor corpuri sa fie transmise, ar fi un concept atat de extraordinar de absurd incat sunt de parere ca nici un om, care gandeste intr-un mod rational in ceea ce priveste notiunile filosofice, nu ar putea sa ajunga la o asemenea concluzie.


Pamantul vazut din balon, observatii pertinente pentru forma pamantului:

http://www.sacred-texts.com/earth/za/za15.htm


Hai sa mergem la English Channel.

Fotografie realizata intre Cap Gris Nez si Cap Gris Blanc, zero curbura peste Canalul Manecii, 34 km distanta, presupusa curbura de 22.5 metri inexistenta:



Chiar daca ascensionam la 30 de metri, nu exista panta ascendenta, vaporul nu este parte a vreunei pante ascendente/descendente, iar stancile Dover sunt vazute in totalitate.


Iata o alta fotografie realizata pe plaja Cap Gris Nez, zero curbura pe o distanta de 34 km:



Stancile Dover:






Te rog sa ne explici cum functioneaza acest concept de atractie gravitationala alx, atat de important pentru dezbaterea noastra: poti intreba orice fizician, si nu va fi in stare sa-ti raspunda, este un mister total si pentru ei,  de aceea Newton a demolat acest concept complet fals.



arhanghel...lumina se transmite la fel ca orice alta forma de energie, prin corzile de subquarks, eu am fost primul care am aratat echivalenta fotoni = bosoni = neutrini (vezi comentariile mele pe tema extended model).

Greselile colosale din teoria luminii din fizica contemporana:

O RAZA DE LUMINA NU SE DESCOMPUNE IN FASCICOLE DE LUMINA COLORATE DIFERIT.

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=30499.msg1394310#msg1394310


Daca te referi la refractie, afla ca am mers mult mai departe decat tine, ajungand la looming si ducting:

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=30499.msg1591587#msg1591587

Un caz celebru, farul de la Racine vazut de la 128 de km distanta din Grand Haven, peste lacul Michigan.

Ganditorul

"Dovezile" prezentate sunt fumate, vechi, perimate (ex - Gheorghe Asachi - 1859 ).

Ceva nou, care sa includa metodele moderne de cercetare ai putea sa prezinti - asa cum am exemplificat cu cele 4 baloane ridicate in stratosfera ?
E penibil sa vrei sa-ti convingi auditoriul cu "fapte si dovezi" vechi, de pe vremea bunicii cand chiar in acest moment folosesti internetul deservit de sateliti care orbiteaza in jurul Pamantului sau cand ai la dispozitie imagini ce pot fi vizionate in direct de pe Statia Spatiala Interationala.  Cand statia trece prin dreptul si pe deasupra Romaniei ...iesi in strada, fa semnale cu mana, si daca nu te vezi pe camerele statiei poti spune ca e un fals, o conspiratie internationala menita a convinge ca rotundul vazut de pe statie nu e Pamantul ci o imagine de studio.
- Inca o data, repet, anomalii optice exista - dar asta nu dovedeste ca Pamantul e plat - ci doar ca observatorul sau aparatele de masura folosite dau erori in fata unui fenomen insuficient studiat.
Vrei sa ramai ancorat in trecut, ignorand evidenta, aducand ca dovezi anomalii optice - foarte bine. Dar nu incerca (re-incerca) sa o spui de pe pozitia detinatorului unui adevar absolut. Nu incerca sa legi numele unor savanti celebrii (cum e Tesla) de aceasta nebunie, cu care n-au avut de-a face (corect ar fi sa dai exact sursa atunci cand il "citezi" pe Tesla. Cunosc destul din opera marelui savand ca sa spun ca aberatiile care i le atribui ca "citate" sunt de fapt ale domniei tale sau ale celor care ii interpreteaza opera cam cum vor ei ) . Parerea mea.

Dharanis

Nu sunt deloc fumate stimabile.

Poate ca nu stii cine a fost Gheorghe Asachi.

Unul dintre cei mai renumiti oameni de stiinta/istorici ai tarii noastre; daca tu nu crezi relatarile, asta este cu totul altceva.

Eu nu am venit aici doar cu relatarile istorice semnate G. Asachi, insa.


Am adresat deja intrebarea despre sateliti, de cate ori trebuie sa trecem prin asta?

Newton ne spune ca gravitatia terestra este o forta de presiune si nicidecum de atractie.

Doar asta ar trebui sa-ti dea de gandit (ganditorule), si sa nu mai accepti tot ceea ce ti se prezinta drept stiinta.


Nu stiai cum functioneaza de fapt satelitii?

http://cercetare.forumgratuit.ro/t53-satellite-conspiracy-flat-earth-flight


Nu exista nimeni la bordul Statiei Spatiale Internationale.

Este operata prin remote control, la fel ca si toti satelitii.

Primul care a abordat subiectul falsificarii zborurilor Space Shuttle a fost Dr. Peter Beter:

http://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/audioletters/audioletters_64.htm

http://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/audioletters/audioletters_62.htm


Vrei material cu ISS?

Priveste aici:

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=39728.msg994892#msg994892


Explozia de Tunguska vazuta de la Londra instantaneu; ba chiar si traiectoria initiala de 10 minute inaintea exploziei.


Cat despre citatele din Tesla, eu stiu exact ceea ce postez stimabile.

Cum indraznesti sa vii aici si sa spui ca nu sunt citatele lui Tesla?

Fiecare citat este foarte bine documentat, la greu.


TESLA, FASTER THAN LIGHT SPEED EXPERIMENT

The most essential requirement is that irrespective of frequency the wave or wave-train should continue for a certain period of time, which I have estimated to be not less than one-twelfth or probably 0.08484 of a second and which is taken in passing to and returning from the region diametrically opposite the pole over the earth's surface with a mean velocity of about 471,240 kilometers per second [292,822 miles per second, a velocity equal to one and a half times the "official" speed of light].

Tesla Patent/original paper:

http://www.classictesla.com/Patent/us000787412.pdf



See also:

http://www.rastko.rs/rastko/delo/10868

http://www.bibliotecapleyades.net/tesla/esp_tesla_10.htm


TU sa ma inveti pe mine despre Tesla? Hai sa fim seriosi.


Experimentul lui Tesla dovedit in intregime de ecuatiile originale ale lui Maxwell, de care habar nu aveai inainte sa ma cunosti pe mine, sau sa citesti mesajele mele, ceea ce inseamna o dovada clara de ignoranta stiintifica.




SLEAH19

  Esti aşa vehement că mă sperii , da  zi ceva şi despre limitele acestui pământ plat , dacă nu e sferic cum este,are margini, este cuboid? Fă şi tu o schiţă după părerea ta nu mai da linkuri .

ISS e fake, Voyager asemenea, aselenizarea un montaj.... aşa o fi fost şi cu saltul de la 40 de kilometrii a lu Felix Baugmartner?

  Nu de alta dar l-au transmis live sute de televiziuni şi l-au urmărit direct câteva miliarde, zeci de aparate de zbor oficiale sau private l-au urmărit în momentul căderii iar jos l-au aşteptat mii de oameni, zborul nu a avut vreo legătură cu NAZA ci a fost acţiunea de marketing a unui suc care îţi dă aripi .  Mai are şi Hollyood-ul studiouri, da unul de anvergura asta nu prea îmi vine să cred.

Felix Jumps At 128k feet! Red Bull Stratos - freefall from the edge of space

Ei dacă priveşti cu atenţie varianta scurtă sau lungă a ascensiunii şi  saltului se vede clar că ... kestia aia de sub el indiferent de camera care îl transmite  ... nu prea pare plată , seamănă mult cu ce spunea Enoch în cartea aia lui acum câteva mii de ani (sute după alţii  :wink:),  dată ca apocrifă  unde spunea că, din carul îngerilor pământul îi apărea ca un vas răsturnat cu fundul în sus.

  Uite şi dovada că în acele clipe şi eu beleam okii la transmisie , însă după alte lucruri!
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,550.msg75875.html#msg75875
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Dharanis

ISS nu este fake in totalitate: nu este nimeni (astronauti) la bord; orbiteaza folosind Cosmic Ray Device a lui Tesla (vezi linkul spre explicatia satelitilor).

alx, a intrebat despre forma pamantului, chiar astazi am oferit linkul (tot de aici, rufon) unde am postat trei imagini foarte bune (dar nu perfecte).


Felix Baugmartner este un subiect explicat de mine aici:

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=58190.msg1490160#msg1490160

Tot acolo am explicat amateur rockets.

Altitudinea maxima atinsa de F. Baugmartner este de 12-15 km.


Detalii despre zbor de care nu stiai:

http://www.thedailymash.co.uk/news/science-technology/baumgartner-suit-absolutely-full-of-urine-2012101444834?fb_action_ids=10151113979364541&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%2210151113979364541%22%3A449745418409858%7D&action_type_map=%7B%2210151113979364541%22%3A%22og.likes%22%7D&action_ref_map=%5B%5D


Un sir de discutii dedicat zborului semnat Baugmartner pe flatearth:

http://theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=56081.0#.U7LKIJR_te8


Cei care abordeaza fenomenul amateur rockets/shuttle jumps nu inteleg ca satelitii nu depasesc o altitudine de 12-15 km (vezi video-urile cu ISS transit solar pe care le-am amintit deja); si nu inteleg notiunea de densitate a curentilor telurici si a aether-ului.


Nu ai cum sa negi faptul ca explozia de la Tunguska a fost vazuta de la Londra, chiar si traiectoria initiala de 10 minute.

Nu ai cum sa negi fotografiile care arata ca nu exista curbura peste lacul Ontario.

Dharanis

Tocmai am postat la sectiunea in limba engleza sirul de discutii: Lake Michigan - no curvature across 128 km, una dintre cele mai senzationale dovezi care ne arata ca nu exista nici un fel de curbura peste lacul Michigan, watch for it.

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4635.0.html

Toti cei care credeti in pamantul sferic va trebui sa explicati asta.


Si chiar acum, un nou sir: Paradoxul Orbitei Galactice

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4634.0.html